Strona 1 z 1

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 16 wrz 2020, 20:20
autor: ashir
ZTM pisze:ETZT: o mobilności – mobilnie

W tym roku, z powodu stanu epidemii, Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu „przenosimy” do internetu. Obchody uświetni w niedzielę 20 września parada zabytkowych tramwajów. A we wtorek 22 września Dzień bez Samochodu – tego dnia można będzie podróżować Warszawskim Transportem Publicznym bezpłatnie.

Dla Warszawy zrównoważona mobilność jest jednym z priorytetów, dlatego od wielu lat inwestujemy w rozwój transportu publicznego i infrastruktury rowerowej. – Miasto to wspólna przestrzeń, z której musimy korzystać odpowiedzialnie. Odpowiedzialnie, czyli troszcząc się o wygodę przemieszczania się wszystkich użytkowników ruchu, a także o środowisko. Pamiętajmy: samochód nie jest jedynym środkiem transportu po mieście. Jeżeli chcemy zadbać o środowisko i rozładować ruch na stołecznych ulicach, powinniśmy wszyscy jak najczęściej stawiać na transport publiczny czy jazdę rowerem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to coroczne święto komunikacji. To dobra okazja, żeby promować zrównoważoną mobilność, namawiać do tego, żeby przesiąść się z samochodu do transportu zbiorowego, wybrać rower, albo przejść niedaleki dystans na piechotę. Od decyzji każdego mieszkańca miasta zależy, czy zmniejszy się tłok na ulicach, będzie ciszej i zostanie wyemitowanych mniej spalin. Środki komunikacji miejskiej mają wiele zalet i dlatego podczas obchodów ETZT będziemy się starali namówić do korzystania z nich. To nie tylko zachowanie odpowiedzialne, ale też opłacalne.

Poznaj zrównoważony transport

Z powodu ogłoszonego stanu epidemii nie będzie większych spotkań „na żywo”, ale nie znaczy to, że nie będzie obchodów, bo o zrównoważonym transporcie zawsze warto rozmawiać. Codziennie w mediach społecznościowych będą publikowane posty oraz filmy, ukazujące różne środki transportu publicznego i przedstawiające ich zalety. Będzie można o nich poczytać w specjalnym numerze miesięcznika iZTM, a także ustawić sobie specjalną nakładkę na zdjęciu profilowym na Facebooku – może dzięki temu nasi znajomi zainteresują się ideą zrównoważonego transportu?

Paradnie tramwajowo

Obchody uświetni parada zabytkowych tramwajów. Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak się kiedyś podróżowało po stolicy, jak wyglądały wagony, ile było w nich miejsc do siedzenia? W niedzielę 20 września o godzinie 12.00 na trasę: pl. G. Narutowicza – pl. Bankowy – gen. W. Andersa – Most Gdański – Jagiellońska – Most Śląsko- Dąbrowski – pl. Bankowy – pl. G. Narutowicza wyruszą m.in. wagony: K #445 (tzw. „berlinka”), Lw #541 (wyprodukowany w 1925 roku), N #607 (jeden z pierwszych wyprodukowanych w 1949 r. dla Warszawy), 13N #503 (z 1959 r.). Po paradzie zabytkowe tramwaje wyjadą na trasę linii 36 Warszawskich Linii Turystycznych. Tego dnia także linię 100 będzie obsługiwało więcej autobusów.

Do tramwajów biorących udział w paradzie na pl. G. Narutowicza będą mogli wsiąść pasażerowie. Pamiętajmy jednak, że z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd, będzie można zająć jedynie połowę miejsc siedzących i stojących. Pasażerowie będą musieli mieć również zakryte usta i nos. Dla najstarszych warszawiaków taka przejażdżka może być podróżą sentymentalną, a dla najmłodszych będzie to znakomita okazja do „podróży w czasie”. Na trasie parady tramwaje nie będę się zatrzymywały na przystankach.


Obchody ETZT zakończy tradycyjnie Dzień bez Samochodu, który w tym roku przypada we wtorek 22 września. Jak co roku tego dnia, dzięki uchwale warszawskich radnych, podróżowanie Warszawskim Transportem Publicznym będzie bezpłatne.
https://www.wtp.waw.pl/newsy/2020/09/16 ... -mobilnie/

Re: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 18 wrz 2020, 19:51
autor: Sebastian
Taka "epidemiczna"wersja DTP?

Re: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 19 wrz 2020, 22:16
autor: MisiekK
Sebastian pisze:
18 wrz 2020, 19:51
Taka "epidemiczna"wersja DTP?
W zasadzie jedną publiczną imprezą będzie parada.

Re: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 22 wrz 2020, 13:21
autor: kulikowski
czy bezpłatne przejazdy w dniu 22.09 obejmują również linie Lxx oraz Zastępczą Komunikację Autobusową Kolei Mazowieckich?

Re: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 22 wrz 2020, 13:25
autor: Szymon
kulikowski pisze:
22 wrz 2020, 13:21
czy bezpłatne przejazdy w dniu 22.09 obejmują również linie Lxx oraz Zastępczą Komunikację Autobusową Kolei Mazowieckich?
Tak.
Strona WTP pisze:Spółka Koleje Mazowieckie w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” oraz pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w KM” w ww. terminie wprowadza możliwość nieodpłatnej realizacji podróży wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich i autobusami Komunikacji Zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin- Lotnisko Modlin

Re: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2020

: 23 wrz 2020, 18:31
autor: fik
I jednoznacznie wynika to z uchwały Rady m.st., więc raczej nie ma co powtarzać tego samego pytania co roku.