Noc Muzeów 2023

Moderatorzy: Poc Vocem, Wiliam

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Noc Muzeów 2023

Post autor: ashir » 01 maja 2023, 19:27

W tym roku Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się 13 maja, tradycyjnie zostaną zorganizowane linie muzealne:
:arrow: autobusowa A na trasie: PAŁAC MŁODZIEŻY - Emilii Plater - Świętokrzyska - Prosta - Towarowa (powrót Aleje Jerozolimskie) - Grójecka - PLAC NARUTOWICZA, kursuje co 5 minut w godzinach 19:00 - 22:30, obsługa autobusami zabytkowymi, przystanki pośrednie: Rondo Daszyńskiego (-> Plac Narutowicza), Pl. Zawiszy
:arrow: autobusowa R na trasie: PAŁAC MŁODZIEŻY - Emilii Plater - Świętokrzyska - al. Jana Pawła II (powrót Aleje Jerozolimskie) - Chałubińskiego - al. Niepodległości - Stefana Batorego - św. A. Boboli - Wołoska - Woronicza - ZAJEZDNIA WORONICZA, kursuje co 20 minut w godzinach 19:00 - 22:30, obsługa autobusami zabytkowymi (m.in. Somua Six), brak przystanków pośrednich
:arrow: tramwajowa M na trasie: PLAC NARUTOWICZA - Filtrowa - Krzywickiego - Nowowiejska - Marszałkowska - al. Solidarności - Most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Stalowa - Środkowa - Wileńska (powrót Stalowa) - CZYNSZOWA, kursuje w godzinach 19:00 - 23:00, obsługa tramwajami zabytkowymi i współczesnymi, obowiązują wszystkie przystanki
:arrow: autobusowa N na trasie: PLAC NARUTOWICZA - Grójecka - Towarowa - Grzybowska - Królewska - pl. Piłsudskiego - Focha - Moliera (powrót Wierzbowa) - Senatorska - Miodowa - pl. Krasińskich - Bonifraterska - MURANOWSKA, kursuje w godzinach 19:00 - 2:00, obsługa przegubowymi autobusami elektrycznymi, obowiązują wszystkie przystanki

Dodatkowo odbędzie się parada, w ramach której pojedzie m.in. skład 13N, odbędzie się wystawa zabytkowych tramwajów na placu Narutowicza, a zajezdnię Woronicza będzie można zwiedzić z pokładu elektrycznych autobusów. Tradycyjnie też Fundacja AVE zorganizuje wycieczki na terenie Białołęki, a Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa wykona dodatkowe wieczorne kursy.
https://xyz.um.warszawa.pl/N/NocMuzeow/WWW/

Ponadto uruchomione zostaną kursy realizowane przez EN57-038 na trasie: Warszawa Główna - Warszawa Zachodnia. Odjazdy z Warszawy Głównej o 19:30, 20:30, 21:30, 22:24, a z Warszawy Zachodniej o 19:55, 20:55, 21:55, 22:34.
https://stacjamuzeum.pl/wydarzenia/kole ... zeow-2023/

Krzysiek_S
Posty: 5085
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:08
Lokalizacja: Wawer-Zerzeń-Zastów

Post autor: Krzysiek_S » 02 maja 2023, 11:01

Jeszcze będzie Wawerbus do miasteczka serialowego na Bysławskiej. Ale szczegółów co do autobusu jeszcze nie podali.

Awatar użytkownika
kulikowski
Posty: 891
Rejestracja: 29 sie 2007, 9:39
Lokalizacja: Rakowiec

Post autor: kulikowski » 15 maja 2023, 11:09

Czy SOMUA w tym roku był dostępny "Tylko dla VIPów"?
7 9 15 128 136 154 172 175 188 208 504 S-2 S-3 RL R8 N32 N38 N88

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 maja 2023, 11:33

Nie. W ramach parady oprócz VIPów zabrał 22 osoby, a na linii R to już normalnie po 35 pasażerów na kurs. :-)

Awatar użytkownika
Bon Jovi
Posty: 753
Rejestracja: 25 maja 2010, 18:05
Lokalizacja: Warszawa - Srodmiescie

Post autor: Bon Jovi » 15 maja 2023, 14:51

W tym roku od strony Pałacu Młodzieży lepsza była moim zdaniem organizacja niż na pl. Defilad. Jedynie można by było ustawić śluzy, bo jak podjeżdżał autobus i było się na początku, to nagle się okazywało że może miejsca zabraknąć. Plus za to że były dwie linie a nie jedna. Na pl. Narutowicza też klimat był fajny. Nie zdążyłem z pociągu na Głównej skorzystać, ale to tylko moja wina. Mam nadzieje że z roku na rok, coraz bardziej się będzie ponownie rozwijała Noc Muzeów. Dziękuję za organizacje i fajną atmosferę.
"Livin' On A Prayer"
----------
Aby się dowiedzieć kim jestem, trzeba mnie najpierw poznać.
----------
Linie blisko mojego domu.
M2, 106, 162, N14, N16, N64.

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 maja 2023, 16:45

Jestem przeciwnego zdania, organizacja parady była jedna z najgorszych. Po pierwsze awaria 6330 (ostatecznie odjechał na holu) spowodowała, że przeguby i deskorolki stojące za nim miały problem z wyjazdem. Ustawienie najdłuższych pojazdów pod wejściem do Pałacu Młodzieży, zamiast na prostej, gdzie stały najkrótsze pojazdy nie było najrozsądniejsze. Po drugie początek parady nie zaczekał na resztę autobusów. Po trzecie trasa parady miała być przez Pl. Grzybowski zamiast tego poprowadzono ją przez Świętokrzyską w cudownym korku. Po czwarte korki, które częściowo chyba powstały w wyniku parady nie pozwoliły by ostatnie najmłodsze autobusy były w stanie dogonić paradę, a dodatkowo nie było żadnego NR ani Policji, który by chociaż raz zabezpieczył przejazd i to zadanie ułatwił. Dopiero od Dw. Wileńskiego się to zmieniło, ale patrz dalej. Po piąte przez awarię tramwaju nie wyszła koordynacja z częścią tramwajową i trzeba było zrobić długi postój wzdłuż al. Solidarności, która nie dość, że natychmiast się zakorkowała to jeszcze autobusy ZTM nie mogły obsłużyć przystanku Rzeszotarskiej 01. Sama przerwa była na tyle długa, że można było wyjść, przewietrzyć się, a nawet pójść do Lidla i to z ostatniego pojazdu, który dotarł najpóźniej! Ciekawe ile Somua czekała? Po szóste po ruszeniu zaraz i tak parada stanęła, bo tramwaje dalej nie nadjeżdżały. Tylko tak umiejętnie, że ostatni w paradzie odkurzacz musiał stać na środku skrzyżowania al. Solidarności/Targowa. Nikt nie przewidział, jak długa jest parada i gdzie Somua powinna się zatrzymać, żeby koniec parady nie zablokował kluczowego skrzyżowania. Po siódme tramwajów było znacznie mniej niż autobusów, więc tylko początek parady mógł jechać w parach autobus + tramwaj. Koniec to tylko widział na Dw. Wileńskim, jak tramwaje przyjechały i pojechały sobie i już więcej ich nie widział. Po ósme parada autobusowa trwała prawie 2h, znacznie dłużej niż miała trwać. Zdecydowanie należy wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość, pomimo wielu lat organizacji parad popełniono sporo błędów.

Zapewne też za dużo miasto miało do powiedzenia w kwestii trasy parady i miejsca startu. Trasa powinna być ułożona w ten sposób, żeby jak najmniejsza szansa była na rozerwanie parady przy jak najmniejszej potrzebie zabezpieczania przejazdów. Np. Torwar - Wisłostrada - Pl. Wilsona/Metro Marymont/Młociny z widokiem na Wisłę, Stadion Narodowy, Zamek Królewski, Fontanny. Tylko trzeba z kilku dogmatów zrezygnować, że start musi być koniecznie z pod Pałacu Kultury albo, że koniecznie razem w parze z tramwajami. Przykładowo w Bydgoszczy rozpoczynają się parady z pod stadionu BKS Chemik na Glinkach i wcale nie umniejsza to rangi imprezy ani frekwencji, która jest wysoka. A u nas dochodzą jeszcze takie smaczki, jak coroczne problemy ze szlabanem. W tym roku m.in. 2600 i 4891 miały problem z wyjazdem.

PS. Miał być skład 2x13N, ale Tramwaje Warszawskie wolały udawać, że tematu nie ma i nie warto go poruszać.

fraktal
Posty: 5476
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 15 maja 2023, 17:27

Mnie na przykład kompletnie zabrakło choćby wstępnego spisu pojazdów na paradzie. Gdybym wiedział, że będzie Neoplan MZA to bym się wybrał, a tak to można być tylko pewnym, że będą ogórki, nowsze jelcze i oczywiście ikarusy, natomiast w kwestii nowszych zabytków to można sobie powróżyć z fusów chyba. Rozumiem, że zawsze może się zdarzyć awaria i taka wstępna lista mogłaby się zdezaktualizować, ale to chyba prawie każdy zrozumie i nie ma, czego tu ukrywać.

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 maja 2023, 17:35

Była lista na stronie KMKM, ale m.in. zabrakło na niej wozów z MZA. Na pewno brawa dla samego MZA za to, że przekonały się, żeby uczestniczyć ze swoim historycznym i zabytkowym taborem w paradzie i w obsłudze linii muzealnej. Również wyciągnięto wnioski w kwestii zwiedzania zajezdni i w tym roku zaplanowano aż 4 przegubowe elektryki, dzięki czemu w normalnych warunkach można było odbyć przejazd z przewodnikiem po zajezdni. Sama formuła również się sprawdza. :-)

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25308
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 15 maja 2023, 17:35

Prawie każdy, jak widać na poprzednim poście, gdzie wśród zarzutów do organizatorów pojawiły się kwestie awarii taboru (i ich konsekwencje).
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 maja 2023, 17:43

Nie sama awaria była problemem tylko samo ominięcie popsutego Ikarusa w niefortunnym miejscu. Autosanem H9, Ikarusem 405 czy Jelczem 080 byłoby pewnie łatwiej przejechać niż Zemunem, SU15, Neoplanem N4020 czy Jelczem M181M. Najdłuższe pojazdy miały najtrudniejszą i najdłuższą drogę do wyjazdu.

Awatar użytkownika
Bon Jovi
Posty: 753
Rejestracja: 25 maja 2010, 18:05
Lokalizacja: Warszawa - Srodmiescie

Post autor: Bon Jovi » 17 maja 2023, 1:26

O paradzie nie pisałem ponieważ nie zdążyłem z pracy. Piałem o samej Nocy Muzeów z komunikacją miejską w tle.
"Livin' On A Prayer"
----------
Aby się dowiedzieć kim jestem, trzeba mnie najpierw poznać.
----------
Linie blisko mojego domu.
M2, 106, 162, N14, N16, N64.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 17 maja 2023, 23:02

ashir pisze:
15 maja 2023, 16:45
PS. Miał być skład 2x13N, ale Tramwaje Warszawskie wolały udawać, że tematu nie ma i nie warto go poruszać.
Do samego końca były próby jego zestawienia w sposób zapewniający wszystkim bezpieczeństwo, ale się niestety nie udało z przyczyn technicznych. Stąd decyzja, że pojazdy pojadą samodzielnie. I nikt nic nie udawał - wystarczyło zapytać obsługę placu, żeby dostać informację.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

ashir
Posty: 27710
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 18 maja 2023, 7:20

Bardziej mam na myśli, że spółka się nie odniosła do tego przed wydarzeniem (ale chyba też po?), chociaż oficjalna informacja pojawiła się w przewodniku. Może to był błąd, żeby tam umieścić informację o składzie 2x13N, skoro okazało się to tylko pobożnym życzeniem? Zawsze można było postawić na niespodziankę, jakby się jednak udało. ;-)

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 19 maja 2023, 23:58

ashir pisze:
18 maja 2023, 7:20
Może to był błąd, żeby tam umieścić informację o składzie 2x13
Wagony, które wcześniej bezproblemowo jeździły razem nagle przedostatniego dnia strzeliły focha. Wymaga to dokładniejszego poszukania przyczyny tego stanu. Bezpieczeństwo pasażerów jest najważniejsze - nie bardzo jest się tu do czego odnosić.
Jožin z bažin kouše, saje, rdousí.... -
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - Stanisław Lem
Powyższy post jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem z którym inni dyskutanci nie muszą się zgadzać.

Awatar użytkownika
kulikowski
Posty: 891
Rejestracja: 29 sie 2007, 9:39
Lokalizacja: Rakowiec

Post autor: kulikowski » 27 maja 2023, 19:42

ashir pisze:
15 maja 2023, 11:33
Nie. W ramach parady oprócz VIPów zabrał 22 osoby, a na linii R to już normalnie po 35 pasażerów na kurs. :-)
Dzięki. "Podziękowania" dla obsługi SOMUA, która nas wygoniła przed pierwszym kursem linii R (mimo że pojazd był otablicowany) po czym pojechała na pusto. Brawo! #-o
7 9 15 128 136 154 172 175 188 208 504 S-2 S-3 RL R8 N32 N38 N88

ODPOWIEDZ