Niepełnosprawność a transport publiczny

Moderatorzy: Poc Vocem, Wiliam

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 16 maja 2013, 7:55

Zakładam, że PN spisywał wszystkich jak leci.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 maja 2013, 8:00

Mało który autobus jest kierowany przez "specjalistę z TW" (choc paru takich znam, żeby nie było :P).
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 16 maja 2013, 11:14

pawcio pisze:Zakładam, że PN spisywał wszystkich jak leci.
Ale co innego zostać spisanym, a co innego jak się skargą obrywa. Jak NR spisze, to nawet Mobilis karę nałoży, a ze skargami bywa bardzo różnie.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 16 maja 2013, 11:51

Jeżeli na Centralu stanę na trzeciego, obowiązkowo zatrzymuję się jeszcze raz. Jeżeli na przystanku podwójnym stoję na drugiego, a po ruszeniu widzę na początku wysepki osobę na wózku bądź z białą laską, zatrzymuję się ponownie.
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 16 maja 2013, 12:37

Stary Pingwin pisze:Jeżeli na Centralu stanę na trzeciego, obowiązkowo zatrzymuję się jeszcze raz.
Jeżeli nie jeździsz na czerwonym, to wielkiego wyboru nie masz ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 16 maja 2013, 12:40

W stronę Żoliborza :D
W stronę Mokotowa też by się udało. Światła przy Centralu potrafią zadziwić Supermena.
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
kulikowski
Posty: 891
Rejestracja: 29 sie 2007, 9:39
Lokalizacja: Rakowiec

Post autor: kulikowski » 22 maja 2013, 0:31

a co powiecie na autobusowy pięciopak na Bitwy Warszawskiej :arrow: Okęcie: 208, Real, 154, PKS, 414 :?: Osobiście kiedyś zaobserwowałem :!:
7 9 15 128 136 154 172 175 188 208 504 S-2 S-3 RL R8 N32 N38 N88

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 22 maja 2013, 13:16

To ma coś wspólnego z niepełnosprawnością?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

fraktal
Posty: 5469
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 04 lip 2013, 12:52

pawcio pisze:Na Żelazną. Ostatnio przyszła cała lista specjalistów z TW, którzy na Ratuszu na trzeciego się ponownie nie zatrzymywali. I premii w tym miesiącu to oni raczej nie zobaczą.
No wiesz, ale w tramwajach to działa. Na przykład niektórzy motorowi potrafią mnie zatrzymać gestem, gdy widzą, że idę o kulach do tramwaju stojącego jako drugi i dać mi znak w ten sposób, że zatrzymają się ponownie. Ze dwa razy udało mi się zatrzymać swinga machnięciem ręki, kiedy stoi jako drugi, a ja byłem daleko. W autobusach to tak łatwo nie działa. Kierowcy są mniej chętni do tego rodzaju działań, mimo że nie są chyba aż tak skrupulatnie rozliczani z punktualności.
Stary Pingwin pisze:Jeżeli na Centralu stanę na trzeciego, obowiązkowo zatrzymuję się jeszcze raz. Jeżeli na przystanku podwójnym stoję na drugiego, a po ruszeniu widzę na początku wysepki osobę na wózku bądź z białą laską, zatrzymuję się ponownie.
No właśnie i to działa w większym lub mniejszym stopniu.

Ale ponieważ ZTM w swoim newsletterze pisze o swoich działaniach dla pasażerów z niepełnosprawnością to i ja coś dorzucę.

Swing, wysuwanie platformy i pasażerka z balkonikiem (chodzikiem), czyli czymś o czym pewnie na szkoleniach nie ma. :razz: Kiedy wsiadła, tego nie wiem, ale chciała wysiąść z użyciem wysuwanej platformy - słyszałem pisk przycisku dla inwalidy (niestety nie widziałem, czy pani nacisnęła, czy nie, bo siedziałem w złym miejscu). No i na przystanku faktycznie pani chce wysiąść, ale akurat drzwi się otworzyły (wszystkie drzwi w tramwaju), platforma natomiast nie wysunęła się. No to pani podeszła do drzwi i mówi: "Musi teraz drzwi zamknąć, żeby wysunąć", motorowy patrzy w lusterko wewnętrzne i chyba w końcu nie wie, co ma zrobić - czy zamykać te drzwi i ryzykować ewentualne przytrzaśnięcie, czy czekać z otwartymi. W końcu wybiera to drugie - czeka z otwartymi drzwiami, a przypominam: pasażerka chciała jednak wyjść po podjeździe - z takim chodzikiem też trzeba ostrożnie przy wszelkich nierównościach, no i czekała, stojąc przy drzwiach na jej wysunięcie, no ale w końcu któryś z pasażerów wstał i pomógł pasażerce wyjść z tramwaju i wystawić chodzik na chodnik. A ponieważ ja akurat jechałem do pętli przy M Młociny to zasugerowałem na końcu jazdy, że trzeba było wysunąć może platformę na tamtym przystanku. Na co motorowy powiedział, że on w sumie chciał wysunąć, ale pani nie nacisnęła przycisku dla inwalidy, a ktoś nacisnął cg wcześniej i dlatego drzwi się otworzyły, a on musi czekać na zamknięcie drzwi w takiej sytuacji.

Najlepiej chyba byłoby, aby na tamtym przystanku motorowy wyszedł i zapytał pasażerkę, czy chciałaby skorzystać z platformy i wtedy musi poczekać na zamknięcie drzwi, czy można pomóc w inny sposób. Wtedy miałby jasność, czego pasażerka oczekuje, nawet jeśli faktycznie nie nacisnęła przycisku, czy wysiada na tym, czy na następnym przystanku itp. No i życie pokazuje, że nawet jeśli ktoś nie jest na wózku akumulatorowym, czasem też może mieć potrzebę, aby z platformy skorzystać.

Ale i tak uważam, że motorowi zrobili ogromny postęp, zwłaszcza Z R-4, naprawdę myślałem na początku, że będzie gorzej jak się oni z tych 13N na swingi przesiądą. :razz: Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej ze wszystkim. ;-)

[ Dodano: Czw 04 Lip, 2013 13:18 ]
No i co z tym postem? ;-)

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 19 kwie 2014, 12:17

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... lamin.html
Teraz wprowadzamy zasadę, że rękę można opuścić dopiero wtedy, gdy zobaczy się włączony kierunkowskaz. To oznacza, że autobus na pewno skręci na przystanek - mówi dyrektor Dziemieszczyk.

W Warszawie będą też teraz specjalnie oznakowane przystanki potrójne. Mogą się na nich zatrzymywać jednocześnie trzy autobusy albo tramwaje. Ostatni z nich po zabraniu pasażerów nie zatrzyma się już ponownie na początku tego przystanku.
S uma soszli.

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 19 kwie 2014, 13:56

Szczególnie z tym drugim... Przy takim Uniwersytecie sprawna osoba ma problem, żeby się dostać do trzeciego autobusu, a co dopiero niepełnosprawni...
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 19 kwie 2014, 14:32

Jeżeli jest gdzieś za dużo autobusów na minutę, no to trudno, trzeba zrobić osobne przystanki i podzielić linie między dwa słupki. Zresztą już się tak robi. Trzeci autobus - to nawet ja nie zawsze widzę, jaka to linia, a co tu dopiero myśleć o przepchnięciu się do niego...

Awatar użytkownika
Pawel_
Sierściuch
Posty: 8295
Rejestracja: 01 maja 2007, 18:08
Lokalizacja: Zagłębie Szklane :-)

Post autor: Pawel_ » 19 kwie 2014, 15:12

Szukacie dziur w całym. :P

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 19 kwie 2014, 15:38

W przyszłym roku wprowadzą przepis, że pasażer pragnący zatrzymać autobus na przystanku warunkowym ma stanąć na głowie, klasnąć uszami i wyrecytować tekst Międzynarodówki od tyłu. Po turecku.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 19 kwie 2014, 16:21

Dużo lepiej i prościej byłoby unażądowić zdecydowaną większość przystanków i wprowadzić zasadę, że jak ktoś stoi na przystanku, to autobus się zatrzymuje.

Robi się coraz większy bałagan - i w taryfie, i w regulaminie.

ODPOWIEDZ