Bilety, kontrole, taryfa

Moderator: JacekM

Paweł D.
Posty: 5246
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 09 kwie 2021, 12:29

Tak, dokładnie. Bo co ma zrobić kontroler z "sierotą" która nie wiedziała (bo ZTM tym się zbytnio nie chwalił) że ma 20 sekund i najpierw włączyła skaner i dopiero zaczęła szukać i skanować QR kod i skończył się czas? Trudno ją posądzać o nieuczciwość i pewnie w końcu się nauczy. Tylko jakim kosztem?

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27356
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 09 kwie 2021, 12:40

No ja na przykład testując rozwiązanie musiałem zezwolić Skycashowi na dostęp do aparatu w telefonie - oczywiście robi się to tylko raz, ale zaskoczyło mnie to, i ledwo się w tych pierwotnych 10 sekundach wyrobiłem, mimo że wiedziałem o limicie i stałem w miejscu, z którego dobrze widziałem kod (i jednocześnie jeszcze lepiej blokowałem wejście do pojazdu).
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 09 kwie 2021, 13:24

O dokładnie. Ja używając pierwszy raz, włączyłem aparat w momencie, w którym pociąg wjeżdżał w perony - chciałem mieć telefon gotowy od razu po wejściu do pojazdu. 10 sekund się nie spodziewałem, bilet ostatecznie kupiłem w biletomacie.

System z naklejkami jest po prostu zły. Znacznie lepszy byłby z beaconami bluetooth w pojeździe, które mogłyby być wyłączone w czasie kontroli biletów. W dzisiejszych czasach nie ma na rynku telefonów bez bluetooth. Kłopotem byłby koszt wyposażenia wszystkich pojazdów w beacony (obstawiam rząd setek tysięcy złotych), ale to rozwiązanie byłoby najbardziej eleganckie. Z jednej strony nie likwidowałoby wcześniejszej wygody kupowania biletów, a z drugiej dawałoby pełną kontrolę co do tego, że w momencie rozpoczęcia kontroli nikt nie kupi biletu.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 09 kwie 2021, 13:33

Tylko. Nie. To. Bluetooth raz się połączy, raz się nie połączy, ogólnie fizyczny nośnik naklejkowy nie jest złym pomysłem, tylko musi być większa dostępność tych naklejek.

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 09 kwie 2021, 13:54

To nie działa w ten sposób, że się łączysz. To działa bardziej na zasadzie latarni, jak telefon wykryje że jesteś w zasięgu to wystarczy. Partyzancko to można byłoby i wi-fi do tego wykorzystać (które właściwe niejako już jest w części pojazdów), ale byłoby to jednocześnie łatwiejsze do obejścia. W każdym razie, używanie interfejsu który wymaga przetwarzania obrazu jest najmniej wydajne i najbardziej narażone na różne problemy dostępności.

Swoją drogą, to jestem ciekawy działania obecnego systemu w nocy, kiedy niektóre pojazdy mają to oświetlenie wewnątrz takie ledwo-ledwo. Obawiam się, że aparaty większości urządzeń mogą nie być odpowiednio czułe do takich warunków.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 09 kwie 2021, 14:38

Ja wiem na jakiej zasadzie to działa, ale też wiem, jakie są problemy z bluetoothem w telefonach... Pewnie przekonałbym się, gdybym zobaczył w praktyce jak to działa ;)

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 09 kwie 2021, 16:06

Ja praktycznie zawsze mam wyłączony Bluetooth, bo żre baterię.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 09 kwie 2021, 16:09

Aparat tym bardziej żre baterię i tym bardziej jest wyłączony.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 09 kwie 2021, 16:10

Tysz prawda, chociaż zawsze można BT włączyć na te 5 minut, zeżre mniej lub tyle samo baterii niż aparat przez kilka(naście) sekund.

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 09 kwie 2021, 17:49

Bluetooth jest strasznie upierdliwy, bo baz włączysz i trzeba pamiętać by wyłączyć, a aparat działa tylko jak ma działać. Mam wrażenie, że jednak ludzie unikają bluetooth.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 09 kwie 2021, 23:56

Dziś podjechałem 2209 na 308. W sumie jako przeciętnie inteligentny szympans, wszedłszy ostatnimi drzwiami, stwierdziłem, że nie ma kodu, bo drzwi są otwarte. Po jakiejś dłuższej chwili znalazłem go na skośnej ścianie nad przedostatnim siedzeniem. Zawinięte jak reklama obok innych napisów. Ale fakt, ze jest duże.
ŁK


Awatar użytkownika
Solaris
Posty: 534
Rejestracja: 04 sie 2007, 11:08
Lokalizacja: R-10 - Solaris Urbino 18 Electric IVG

Post autor: Solaris » 11 kwie 2021, 20:21

Sam pomysł nie jest zły. Ale jak to bardzo często w Polsce, nie do końca przemyślany od A do Z. Raczej pójście na żywioł. Coś tam zrobimy, a potem będziemy poprawiać. Dziś się specjalnie rozglądałem za tymi naklejkami i już widzę ludzi, z komórkami w wyciągniętych dłoniach w poszukiwaniu naklejek z kodem QR. Będzie to przypominało grę w pokemony. A wystarczyło by umieścić po jednej naklejce na każdej połówce drzwi, po wewnętrznej stronie.

paszym
Posty: 159
Rejestracja: 22 wrz 2011, 20:11
Lokalizacja: Opypy

Post autor: paszym » 11 kwie 2021, 21:32

Dzisiaj w WKD bez problemu skasowałem za pomocą QR kodu bilet 20-minutowy (z ciekawości).
Czy uważacie, że to OK, że mam taką możliwość?

Niby w poprzedniej usłudze też mogłem, ale teraz te naklejki są dodatkową zmyłą.

Awatar użytkownika
floyd
Posty: 529
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:09
Lokalizacja: saska kępa (międzynarodowa)
Kontakt:

Post autor: floyd » 12 kwie 2021, 8:41

W przypadku honorowania biletów miałbyś wtedy zablokowaną sprzedaż niektórych biletów. A sama taryfa się nie zmieniła.
Hanoi, Pekin, Hong Kong, Polska: http://pl.youtube.com/65floyd65
Pamiętnik sprzed lat: http://blogsprzedlat.blogspot.com/
Życie na dalekim wschodzie: http://ssm2003.blogspot.com/

Zawodowo :)

ODPOWIEDZ