Bilety, kontrole, taryfa

Moderator: JacekM

Paweł D.
Posty: 5254
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 26 lis 2020, 13:30

Obawiam się, że będzie to niezgodne z prawem. Jeżeli pasażer będzie miał jakiś problem z zakupem biletu, a licznik zacznie "bić", to dlaczego ograniczać mu prawo do uczciwego zakupu biletu? I ma jechać na gapę bo czas zakupu biletu minął?

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8300
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 26 lis 2020, 13:33

Trawestując:
"Obawiam się, że będzie to niezgodne z prawem. Jeśli pasażer nie skasował biletu wcześniej, a kontrola "zacznie się", to dlaczego ograniczać mu prawo do uczciwego skasowania biletu? Ma jechać na gapę, bo nie skasował biletu przed rozpoczęciem kontroli?"

A co do meritum: poczekałbym na jakieś oficjalne informacje i szczegóły rozwiązania. Bo jak na razie dyskutujemy o kontrolowanym przecieku do dziennikarza...

wincenty
Posty: 1319
Rejestracja: 04 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Miasteczko Kabaty

Post autor: wincenty » 26 lis 2020, 14:29

Ostatnio miałem inny przypadek:
w pewnym kleszczowym Solarisie żaden z kasowników nie drukował info na kartonikowym bilecie... jechałem z duszą na ramieniu, ale cóż musiałem.
Co powienem w takiej sytuacji robić? Czy wybroniłbym się przed kanarem w razie kontroli?
Co ciekawe, gdy próbowałem ponownie użyć tego biletu (w końcu wyglądał na czysty), pojawiało się info że jest już nieważny.
Po co spieszyć, przecież do końca życia mamy na to czas.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27388
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 26 lis 2020, 14:33

Podstawowym nośnikiem informacji o ważności biletu jest zapis na pasku magnetycznym, a nie nadruk.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

bartoni722
Posty: 12140
Rejestracja: 20 mar 2009, 19:40
Lokalizacja: Z najlepszej dzielnicy Warszawy-czyli Uuk

Post autor: bartoni722 » 26 lis 2020, 14:35

Może to po prostu brak tuszu w kasowniku? Przystaw bilet do dużego natężenia światła, są szanse że odnajdziesz tam jego ważność.
I już nie stały pasażer świetnej linii 527. :(

Stary Pingwin
Posty: 5799
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 26 lis 2020, 16:12

Wsadź bilet do kasownika, na wyświetlaczu wyświetli info o czasie ważności.
miłośnik 13N

Paweł D.
Posty: 5254
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 26 lis 2020, 16:14

A dokładniej spróbuj też spojrzeć pod kątem - bardzo możliwe że będzie widać kropki z drukarki igłowej.
Ważność biletu sprawdza się poprzez jego ponowne włożenie do kasownika. I podejrzewam, że tylko jeden kasownik miał problem z tuszem. Inne przecież nie robią kolejnych nadruków tylko odczytują istniejący zapis (jeżeli tak to było sprawdzane).

wincenty
Posty: 1319
Rejestracja: 04 lis 2014, 21:25
Lokalizacja: Miasteczko Kabaty

Post autor: wincenty » 26 lis 2020, 17:56

Paweł D. pisze:
26 lis 2020, 16:14
A dokładniej spróbuj też spojrzeć pod kątem - bardzo możliwe że będzie widać kropki z drukarki igłowej.
Ważność biletu sprawdza się poprzez jego ponowne włożenie do kasownika. I podejrzewam, że tylko jeden kasownik miał problem z tuszem. Inne przecież nie robią kolejnych nadruków tylko odczytują istniejący zapis (jeżeli tak to było sprawdzane).
Spojrzałem i nic nie widać, czysty jak łza...
Ale generalnie interesuje mnie, czy w takiej sytuacji kontrolerzy mogliby odczytać info na czytniku i jednym słowem, czy nie miałbym pierepałów z nimi...
Po co spieszyć, przecież do końca życia mamy na to czas.

Paweł D.
Posty: 5254
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 26 lis 2020, 18:01

Drukarki też się psują. Jeżeli za pierwszym skasowaniem kasownik był na zielono i wyświetliła się ważność, to wszystko OK.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36618
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 26 lis 2020, 19:53

fik pisze:
26 lis 2020, 13:18
kontrolerów można pomylić tylko z mormonami ewangelizującymi ludność
Nie można, oni mają zawsze czarne plakietki z białym nazwiskiem.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27388
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 26 lis 2020, 20:55

Bastian pisze:
26 lis 2020, 19:53
fik pisze:
26 lis 2020, 13:18
kontrolerów można pomylić tylko z mormonami ewangelizującymi ludność
Nie można, oni mają zawsze czarne plakietki z białym nazwiskiem.
Ale z daleka mało widoczne. Zdarzyło mi się być ofiarą takiego pomylenia, wiem co mówię ;-)
(nawet nie dziwię się, też bym się nie spodziewał kontroli o 22 w Wólce Węglowej)
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
floyd
Posty: 529
Rejestracja: 08 sty 2006, 19:09
Lokalizacja: saska kępa (międzynarodowa)
Kontakt:

Post autor: floyd » 26 lis 2020, 22:58

Żaden przeciek, po prostu jest przetarg i rozgarnięty dziennikarz wyszperał :) Pozostali przepisali z pierwszego artykułu.

Naklejka z QR kodem ma się znajdować wewnątrz pojazdu, na przeciw każdych drzwi, na stacjach metra przy linii bramek. Dzięki konieczności zeskanowania naklejki możliwe będzie w jakimś stopniu ograniczenie dyskusji, czy rzeczywiście ktoś usiłował zakupić bilet ale mu: nie działa internet, ma problem z bankiem, doładowuje konto itd.

Również w przypadku odwołań sprawa będzie bardziej ewidentna - będzie widać, czy ktoś rzeczywiście chciał bilet aktywować. Jest to poniekąd zrównanie formy aktywacji biletu w kasowniku i biletów mobilnych.

Dodatkowo przed zakończeniem ważności biletu pojawi się możliwość dokupienia kolejnego biletu - ważnego po upływie ważności poprzedniego - bez konieczności skanowania qr kodu - co pozwoli dokupić bilet np. w metrze.

Każda zmiana może zostać uznana za utrudnienie, ale sam proces będzie dość prosty, dodatkowo zniknie konieczność wpisywania PINu - co było dla niektórych kłopotliwe.

EDIT numeru linii też nie trzeba będzie wpisywać.
Hanoi, Pekin, Hong Kong, Polska: http://pl.youtube.com/65floyd65
Pamiętnik sprzed lat: http://blogsprzedlat.blogspot.com/
Życie na dalekim wschodzie: http://ssm2003.blogspot.com/

Zawodowo :)

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26817
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 13 gru 2020, 20:18

fik pisze:
26 lis 2020, 20:55
Bastian pisze:
26 lis 2020, 19:53


Nie można, oni mają zawsze czarne plakietki z białym nazwiskiem.
Ale z daleka mało widoczne. Zdarzyło mi się być ofiarą takiego pomylenia, wiem co mówię ;-)
(nawet nie dziwię się, też bym się nie spodziewał kontroli o 22 w Wólce Węglowej)
A mormona byś się spodziewał?!
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27388
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 13 gru 2020, 20:50

Jak hiszpańskiej inkwizycji.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Georg
Posty: 5962
Rejestracja: 25 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Georg » 04 sty 2021, 20:09

W sprawach pociągów jestem zupełnym laikiem. Jeśli posiadam bilet na I strefę, a chcę dojechać do Legionowa, to na WKM mogę dojechać do Choszczówki. Co dalej? Mogę kupić, tak jak kiedyś, bilet u konduktora w pociągu SKM/KM na odcinek Choszczówka-Legionowo? Czy mogę taki bilet kupić wcześniej?

ODPOWIEDZ