System Pobierania Opłat za Przejazdy ZTM

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
JKTpl
Posty: 3493
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:40
Kontakt:

System Pobierania Opłat za Przejazdy ZTM

Post autor: JKTpl » 06 maja 2010, 19:59

Czekałem na powstanie tematu 'kasownikowego'... nie doczekałem się :P However.

Spotkałem we wtorek neoplana, wiózł mnie na 105 z ONZ około 14:40 w kierunku Bemowa. (tu kończy się część identyfikacyjna). Kasownik, który obrałem sobie za cel realizacji dawnej akcji ZTMu "Pokaż innym, że masz bilet" ;), prezentował dumny komunikat TYLKO KARTA i palącą się stale żółtą diodę. Rozumiem, tor biletowy może się popsuć. Za to nie rozumiem, dlaczego po przybliżeniu żądanej karty wspomniana wcześniej dioda zaczęła pomrugiwać. Wykrył przybliżenie karty, ale więcej od niej wydusić nie potrafił...

Tak na pointę: czy temu systemowi (Monetela, chociaż oczekiwałbym też dyskusji o Macro-Systemie) brakuje czegoś jeszcze ważnego, oprócz braku jasnego komunikatu, iż kasownik raczył się sprykać?

No i proszę o pominięcie komentarzy typu "a bośmy złom kupili, a na Zachodzie to, a na Zachodzie tamto i w ogóle Zachód jest debeściak". Ostatnio w telewizji (bodaj TVN24), ku mojemu zdziwieniu, na przebitce z francuskiego (?) autobusu widać było kasowniki tego samego modelu, co my wozimy. Srebrno-czerwony, do spotkania również w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM Metro Centrum :)

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 06 maja 2010, 20:09

No przecież taki system jest powszechny na zachodzie, choćby w Hiszpanii czy Francji. Tyle że tam bywa bardziej zaawansowany niż u nas ;)
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Adam G.
Posty: 5443
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 06 maja 2010, 20:14

JKTpl pisze:Tak na pointę: czy temu systemowi (Monetela, chociaż oczekiwałbym też dyskusji o Macro-Systemie) brakuje czegoś jeszcze ważnego, oprócz braku jasnego komunikatu, iż kasownik raczył się sprykać?
Przecież ten system jasno informuje kierowcę o usterkach kasowników!
JKTpl pisze:No i proszę o pominięcie komentarzy typu "a bośmy złom kupili, a na Zachodzie to, a na Zachodzie tamto i w ogóle Zachód jest debeściak". Ostatnio w telewizji (bodaj TVN24), ku mojemu zdziwieniu, na przebitce z francuskiego (?) autobusu widać było kasowniki tego samego modelu, co my wozimy.
Strzeliłeś sobie trochę samobója ;) Jak sama nazwa wskazuje, Ascom-Monetel to system pochodzący z któregoś z francuskojęzycznych krajów. Na pewno działa na tym cały Paryż i Madryt, a podejrzewam że do tego dochodzi jeszcze połowa Francji i coś w Kanadzie. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jest to jeden z najpopularniejszych tego typu systemów na świecie.
noidea

Awatar użytkownika
JKTpl
Posty: 3493
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:40
Kontakt:

Post autor: JKTpl » 06 maja 2010, 20:24

Adam G. pisze:Przecież ten system jasno informuje kierowcę o usterkach kasowników!
Dobrze powiedziane, kierowcę. Z natury jestem lekko podły i z przyjemnością obserwowałem kobiecinę, która przez trzy przystanki molestowała kasownik o obsłużenie karty, miast przejść do innego :D
Adam G. pisze:Strzeliłeś sobie trochę samobója ;) Jak sama nazwa wskazuje, Ascom-Monetel to system pochodzący z któregoś z francuskojęzycznych krajów. Na pewno działa na tym cały Paryż i Madryt, a podejrzewam że do tego dochodzi jeszcze połowa Francji i coś w Kanadzie.
Globtroterem nie jestem, zazwyczaj byliśmy 'sto lat za murzynami', stąd to zadziwienie wysoką technologią w Warszawie :)

I co, tamtejsze canarinhos też taszczą takie pokaźne terminale?

Adam G.
Posty: 5443
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 06 maja 2010, 20:25

JKTpl pisze:
Adam G. pisze:Przecież ten system jasno informuje kierowcę o usterkach kasowników!
Dobrze powiedziane, kierowcę.
Pasażera zazwyczaj też. Trafiłeś na wyjątek :)
JKTpl pisze:I co, tamtejsze canarinhos też taszczą takie pokaźne terminale?
Nie wiem, nie kontrolowano mnie :)
noidea

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 06 maja 2010, 20:27

Adam G. pisze:[Przecież ten system jasno informuje kierowcę o usterkach kasowników!
Jak mu się chce to informuje, jak mu się nie chce to nie informuje. Miałem jeden z kasowników, który zachowywał się normalnie, bilet papierowy wciągał i stwierdzał, że nieczytelny a karty w ogóle nie dostrzegał. A system w żaden sposób nie informował kierowcy o żadnych błędach.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Awatar użytkownika
elijah
Posty: 440
Rejestracja: 22 mar 2009, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elijah » 06 maja 2010, 23:13

Nasi zawodowi mówili, że już dawno wynaleziono dużo poręczniejsze terminale z większą ilością funkcji.

I co jak co, można na ten system narzekać i mówić, że badziew - ale jak widzę te krakowskie kasowniki, zresztą nieważne z jakiego miasta - Mielcowa "morda" kładzie mnie na łopatki i pierdnięcie przy kasowaniu rozbraja do łez.

System jest jaki jest, śmiem twierdzić, że i tak najnowocześniejszy w Polszy :)
--
Oko za oko, kwit za dowód.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 07 maja 2010, 11:42

A widziałeś, jakie kasowniki w Gdyni zamontowali? Nie pamiętam, z jakiej firmy, ale kładą na łopatki klawiaturą numeryczną i zagłebionymi diodami... :D Być może to samo, co i w Krakowie.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Adam G.
Posty: 5443
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 07 maja 2010, 16:38

elijah pisze:Nasi zawodowi mówili, że już dawno wynaleziono dużo poręczniejsze terminale z większą ilością funkcji.
Choćby terminale, które mają kierownicy pociągów KM ;) Poręczniejsze może nie są, za to mogą wydrukować dowolny bilet :)
noidea

Awatar użytkownika
elijah
Posty: 440
Rejestracja: 22 mar 2009, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elijah » 10 maja 2010, 19:23

Pomyślmy jaki byłby najcudniejszy terminal kontrolerski na świecie. Hmm
- skaner do dowodów i praw jazdy, żeby pisać nie trzeba było
- ocr reader do tego
- i żeby drukował wezwania, wszak takie elektroniczne trudno zgubić!
- wiadomo, wszystkie bilety magnetyczne z bezwzględną głowicą z tytanu,
- duuuża ekologiczna bateria, niech trzyma tydzień!
- no, modem gsp z obsługą javy dla mPaya wiadomo, included
- o czytnikach na karty chipowe i bezstykowe płatnicze już nie wspomnę - płaćmy na miejscu za pomocą karty!
- rozmiary wielkości komórki, a najlepiej to żeby był jak zegarek, na rękę
- informacje pogodowe i system informowania, za ile minut będzie tramwaj w alejach - na świecie to już standard
- a do tego żeby były tanie i miały łącze z netem :)

--
czy taka rzeczywistość czeka nas za kilkanaście-kilkadziesiąt lat :)?
--
Oko za oko, kwit za dowód.

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 10 maja 2010, 19:33

Widzę kilka niedopatrzeń ;) Po co OCR, skoro dowody będą elektroniczne? I jak ma drukować wezwania, jeśli będzie taki mały? :>
Ja to widzę w ten sposób: W elektronicznej karcie, będącej dowodem osobistym, znajduje się wycinek pamięci obsługującej płatności za przejazdy wszelkimi środkami komunikacji zbiorowej... Po wejściu do środka transportu czujnik w drzwiach sprawdza czy przejazd został opłacony... Jeśli nie, należność ściągana jest z konta... Jeśli na koncie nie ma środków, to na następnym przystanku czeka Robo-PKB :D

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 10 maja 2010, 19:41

elijah pisze:- skaner do dowodów i praw jazdy, żeby pisać nie trzeba było
- ocr reader do tego
W świetle digitalizacji dowodów osobistych nie wydaje mi się to konieczne :P
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
elijah
Posty: 440
Rejestracja: 22 mar 2009, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elijah » 10 maja 2010, 20:18

No, ale z mojej praktyki wynika, że dowody osobiste to tylko jakieś 40 % dokumentów podawanych do wypisania danych... to może od razu uzbroimy się w czytniki osobistych wszczepianych chipów pasażerów. Już widzę akcję ZTM "Zachipuj się bezpłatnie w 15 klinikach weterynaryjnych w Warszawie, wybierz kolor chipa i ciesz się spersonalizowanym układem elektronicznym w swoim ciele!" :D

a no i zapomniałem, żeby jeszcze zdjęcie pasażera taki superEldep mógł robić!

BTW: Kiedyś za pomocą aparatu w służbowej nokii udowodniłem pasażerce, że jej domniemani świadkowie mogą sobie swoje zeznania w przestrzeń składać - gdy zrobiłem zdjęcie poprzekreślanych 3 nazwisk na karcie już nie była taka pewna, czy będzie się chciała odwoływać.
--
Oko za oko, kwit za dowód.

Awatar użytkownika
JKTpl
Posty: 3493
Rejestracja: 12 lis 2008, 12:40
Kontakt:

Post autor: JKTpl » 10 maja 2010, 20:33

Paszporty i dowody osobiste na dole rewersu mają te kilka linijek 'zakodowanego' pseudomaszynopisu. Na przejściach granicznych przejeżdżają po tym czytnikiem i wiedzą o kliencie wszystko (przynajmniej w teorii tak robią).
To już by było realniejsze aniżeli czipowanie pasażerów :D

Awatar użytkownika
elijah
Posty: 440
Rejestracja: 22 mar 2009, 23:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elijah » 10 maja 2010, 20:38

o to mi właśnie chodzi z tym ocrowaniem. Aż dziwne, że SWKMki tego nie mają :D:D:D

BTW: Znacie jakieś inne, ciekawe systemy opłat na świecie?
--
Oko za oko, kwit za dowód.

Zablokowany