Warszawska Karta Miejska

Moderator: JacekM

Martens
Posty: 223
Rejestracja: 14 mar 2011, 19:46

Post autor: Martens » 20 cze 2016, 22:19

Taka nieprzyjemna historia: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowar ... okKrajLink
Nasz czytelnik jest podejrzany o nielegalne doładowanie Warszawskiej Karty Miejskiej. Sprawą zajmuje się policja. ZTM sprawdza, czy nie doszło do pomyłki.

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 21 cze 2016, 8:51

Zastanawia szybki czas reakcji ZTM- rok. Mało kto trzyma kwitki tyle czasu.
miłośnik 13N

Paweł D.
Posty: 5243
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 21 cze 2016, 9:32

O PKP się mówiło, że to beton, ale ZTM nie lepsze.
Pani rzecznik gada od rzeczy. A kto ZTM zabroni wysłać do pasażera pismo informujące o stwierdzeniu nieprawidłowości przy doładowaniu karty? Jak pasażer nie będzie chciał współpracować, wtedy podzielić się wątpliwościami z policją. A teraz jest tak, że policja prowadzi dochodzenie, otrzymała potwierdzenie i umorzy postępowanie. A ZTM już się wycofuje z całej sprawy "sprawdzimy czy nie doszło do nieporozumienia". Trzeba było od razu sprawdzić zamiast zawracać gitarę policji i się kompromitować.

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 21 cze 2016, 9:49

A klient poniósł koszty na zakup nowej karty, zdenerwował się. Dziwne, gdyby nie żądał zadośćuczynienia.
miłośnik 13N

Martens
Posty: 223
Rejestracja: 14 mar 2011, 19:46

Post autor: Martens » 21 cze 2016, 10:41

Stary Pingwin pisze:Zastanawia szybki czas reakcji ZTM- rok. Mało kto trzyma kwitki tyle czasu.
Jego szczęście, że płacił kartą. Przy gotówce mogłoby nie pójść tak łatwo. Monitoringu dawno już nie ma (o ile akurat to miejsce zakupu objęte jest jakimś monitoringiem)

Paweł D.
Posty: 5243
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 21 cze 2016, 12:59

Oczywiście, znacznie ułatwiło to udowodnienie niewinności.
A gdyby nie miał, to ciekawe jak ZTM przekonałby prokuratora i ew. sąd, że 100% szczelny system ładowania kart wcale taki szczelny nie jest :)

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 21 cze 2016, 16:30

ZTM mógł zgłosić zawiadomienie dużo wcześniej. Jak opisano w artykule w sprawie przesłuchano wcześniej ponad 1000osób. Więc pewnie dlatego to tyle trwało.

px33
Posty: 1580
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 21 cze 2016, 17:24

Ok, ale co za geniusz wpadł na pomysł żeby nękać człowieka o dowód zakupu biletu sprzed roku (który po miesiącu blaknie) i jeszcze rekwirować kartę? O ile sprawdzenie karty faktycznie mogłoby pomóc w wykryciu modyfikacji (gdyby ktoś zrobił błąd i nadpisał sektor niezwiązany z biletami), o tyle takie rzeczy na pewno można by robić w bardziej przyjazny sposób. No i gdybym miał lewą kartę i ktoś kazałby mi się zgłosić z na komendę, pozbycie się takiej karty byłoby pierwszą rzeczą do zrobienia.

Awatar użytkownika
Premo
Posty: 5448
Rejestracja: 15 kwie 2006, 14:58

Post autor: Premo » 21 cze 2016, 17:34

Przez telefon poinformowano go w jakiej sprawie jest wezwany? Trochę to nieprofesjonalne.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 04 wrz 2016, 12:48

Ponieważ dawno nie jeździłem regularnie zbiorkomem, a mi się zapowiada taka konieczność, potrzebuję pomocy: mam swoją starą spersonalizowaną WKM, bez żadnych certyfikatów czy innych pierdół, które wprowadzono po aferze z kopiowaniem kart, jak również bez hologramu karty warszawiaka. Z czym powinienem się stawić w POP, żeby mi tę kartę przystosowano do funkcjonowania i wgrano e-hologram, czy co tam teraz trzeba mieć?
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 04 wrz 2016, 15:14

Pierwsza strona pita z pieczęcią urzędu skarbowego jeśli rozliczałeś osobiście lub z nadrukowanym numerem z elektronicznego potwierdzenia i samym potwierdzeniem (UPO) jeśli rozliczałeś elektronicznie.

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 30 paź 2016, 7:09

Jutro kończy mi się ważność legitymacji studenckiej, a kartę miejską (na trzy miesiące) z ulgą mam do końca listopada. Jestem w trakcie zmiany studiów, także zniżkę studencką będę miał dalej, tyle że czekam na rozpatrzenie podania na uczelni, więc przez parę dni listopada nie będę miał zniżki, dopóki nie będę miał możliwości podbicia legitymacji. Problem w tym, że nie wiem, ile to będzie trwało - może 2-3 dni, może 2 tygodnie. Kupowanie w tym czasie normalnych biletów czasowych jest horrendalnie kosztowne - zwłaszcza, że dużo się przemieszczam. Tak sobie myślę, że mógłbym prosić o zwrot niewykorzystanej części tego trzymiesięcznego, doładować na miesiąc bez zniżki, a po podbiciu ważności legitymacji na nowych studiach prosić o zwrot niewykorzystanej części tego miesięcznego i doładować ze zniżką. Czy uważacie, że jest to rozsądna opcja? Zagmatwany jest proces obliczania tego zwrotu należności, czy ktoś, kto się na tym zna, mógłby mi przeliczyć, ile stracę, ile zyskam przy np. 5-dniowym korzystaniu z karty bez zniżki w listopadzie, a ile przy 15-dniowym? Krótko mówiąc ile mi zwrócą, gdy jutro zrezygnuję z trzymiesięcznego, ile mi zwrócą, gdy np. 5 listopada zrezygnuję z miesięcznego, a ile 15 listopada?

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 30 paź 2016, 8:51

To może być bardzo nieopłacalne, ale według regulaminu kiedy nie masz ważnej legitymacji to nie należy Ci się zniżka, czyli z biletem ulgowym dostaniesz mandat. Z związku z tym radzę Ci zmianę biletu.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 30 paź 2016, 9:31

Ale jeśli za max 2 tyg dostaniesz nową legitymację to będzie ona ważna chyba od 1 października/listopada a nie dokladnie od momentu wydania. W takiej sytuacji nawet gdybyś dostał mandat to chyba możesz go anulować płacąc opłate manipulacyjną.

Paweł D.
Posty: 5243
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 30 paź 2016, 10:11

Rosa pisze:Ale jeśli za max 2 tyg dostaniesz nową legitymację to będzie ona ważna chyba od 1 października/listopada a nie dokladnie od momentu wydania. W takiej sytuacji nawet gdybyś dostał mandat to chyba możesz go anulować płacąc opłate manipulacyjną.
Tylko, że na anulowanie "kary" jest 7 dni, a legitymacja będzie za ~2 tygodnie, więc trochę można tu się rozminąć.
PS. W dzisiejszych czasach zdobycie naklejki to naprawdę żaden problem, niestety.... A przedłużenia elektronicznego nikt nie weryfikuje, nawet chyba nie ma jak.

ODPOWIEDZ