O chłodzeniu i niechłodzeniu

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8618
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 28 kwie 2006, 10:32

:arrow: Nikomu nie chce się zamykać okien. Wczoraj w którymś SU18 stojącym na pętli DW. CENTRALNY widziałem pootwierane niemal wszystkie okna. Jedyna rada w takiej sytuacji to wyłączanie klimatyzacji. Swoją drogą w tłoku okna są rzeczywiście skuteczniejsze niż klimatyzacja.

Awatar użytkownika
Solaris U10
Posty: 2703
Rejestracja: 18 gru 2005, 13:26

Post autor: Solaris U10 » 28 kwie 2006, 13:21

No to po co komu ta klima?

Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 202
Rejestracja: 26 kwie 2006, 13:24

Post autor: Tomasz » 28 kwie 2006, 15:06

Żeby społeczeństwo przedwyborcze było zadowolone... ](*,)

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5291
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 28 kwie 2006, 15:51

Bo jak przyszły Neoplany i Solarki bez klimy i z wąskimi okienkami to był raban (zresztą słuszny bo latem wiadomo co było). Więc nowe wozy musiały mieć klimę, a duże okna zapewne jako rezerwa (jakby się klima zepsuła albo co). Tyle że ludzie nauczeni jazdą w Neo i SU-15, otwierają okna. A zamknięcie na klucz kwadratowy to żadne zamknięcie...
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8618
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 28 kwie 2006, 16:01

:arrow: Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 kwie 2006, 16:42

Piotrek_2274 pisze:Te okna mają chyba blokadę jak klimatyzacja jest właczona...
Ta.... w postaci klucza kwadratowego.

Awatar użytkownika
MisiekK
Posty: 7664
Rejestracja: 15 gru 2005, 18:17
Lokalizacja: Nowe Dwory Tarchomińskie

Post autor: MisiekK » 28 kwie 2006, 16:44

MZ pisze::arrow: Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.
Jak sa duze okna to klimatyzacje mozna sobie darowac. Warszawa jest miastem w ktorym wogole nie powinno byc klimatyzacji w autobusach, tylko duze okna. Zreszta przy zakupie chyba nikt sobie nie zdawal sprawy z tego ile jest zamieszania z klimatyzacja i ze trzeba to czesto czyscic, co jest upierdliwe.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 28 kwie 2006, 18:22

MisiekK pisze: Jak sa duze okna to klimatyzacje mozna sobie darowac. Warszawa jest miastem w ktorym wogole nie powinno byc klimatyzacji w autobusach, tylko duze okna. Zreszta przy zakupie chyba nikt sobie nie zdawal sprawy z tego ile jest zamieszania z klimatyzacja i ze trzeba to czesto czyscic, co jest upierdliwe.
To w jakich miastach powinna być klimatyzacja? Jakoś nawet w Skandynawii w autobusach ją montują i nie narzekają że się nie przydaje.

Awatar użytkownika
Solaris U10
Posty: 2703
Rejestracja: 18 gru 2005, 13:26

Post autor: Solaris U10 » 28 kwie 2006, 20:28

Rosa pisze:(...)nawet w Skandynawii(...)
Nawet? Może tam umieją korzystać?

TLG
Posty: 5895
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:20

Post autor: TLG » 28 kwie 2006, 20:44

W Skandynawii autobusy najczęściej produkuje się z dwuwarstwowymi, klejonymi szybami bez lufcików.
15/12/2005-12/7/2019

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 28 kwie 2006, 21:56

MZ pisze::arrow: Bez sensu było zamawianie dużych przesuwnych okien w autobusach z klimatyzacją. W urbiniątkach Mobilisu coś takiego się sprawdza, ale tutaj już nie. No chyba, że ktoś wymyślił to w ten sposób, że jak ludzie będą otwierać okna, to na klimatyzacji będzie można trochę zaoszczędzić.
Już kiedyś wspominałem, że układ klimatyzacja + duże okna to wynik pośpiechu i bałaganu. Najpierw w warunkach przetargu były duże okna, a jak się wkurzyły ówczesne władze to kazały do zamówienia dołożyć klimatyzację a okien już nie zmieniono. Klient chciał, klient dostał.

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5242
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 29 kwie 2006, 1:29

Powinno być tak, że na wiosnę klima zamknięta, okna otwarte. I ze wzrostem temperatury stopniowo zamykać okna włączać klimę i wysyłać takie wozy na linie, które najbardziej na korki są narażone (brak przewiewu).

Awatar użytkownika
5744
Posty: 879
Rejestracja: 09 mar 2006, 11:26

Post autor: 5744 » 29 kwie 2006, 11:57

TGM pisze:Powinno być tak, że na wiosnę klima zamknięta, okna otwarte. I ze wzrostem temperatury stopniowo zamykać okna włączać klimę i wysyłać takie wozy na linie, które najbardziej na korki są narażone (brak przewiewu).
I na przyspieszone linie, gdyż mają mniej przystanków
610 Os. Górczewska - Dw. Wschodni (Lubelska).
Linię obsługuje zakład "Redutowa" i "Stalowa".

Awatar użytkownika
levar
Posty: 3063
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:46
Lokalizacja: Warszawa Stegny
Kontakt:

Post autor: levar » 29 kwie 2006, 15:18

We wtorek jechałem solarką U18 na 175. Temp. zewn. wynosiła 22 st., czyli w sumie typowa dla naszego klimatu w miesiącach letnich. Większość okien była pootwierana i podróż była naprawdę komfortowa i podejrzewam, że nawet potencjalnym moherom mogłoby wiać za bardzo.
Reasumując, przy temp. powiedzmy do ok. 26 st. można zaoszczędzić na klimie. Powyżej w/w [temperatury] zamknąć okna na kwadrat (mówicie, że to żadne zamknięcie, ale nie sądzicie chyba, że przeciętny pasażer ma kwadrat i jeszcze w dodatku z nim jeździ <ja np. nie mam>) i włączyć klimę. Ot co.
A jeśli chodzi o "zimny guzik", to już dawno byłem zdania, że powinien on obowiązywać przez cały rok. BTW., niejednokrotnie obserwowałem sytuację, gdy starsi ludzie wyciągają rękę do przycisku. Przyzwyczaili się w końcu (po dwóch latach, niech żyje postępowość ;-) ), piktogram wisi, a przycisk nie działa. No comments ](*,)

Kra
Posty: 1941
Rejestracja: 16 lut 2006, 9:28
Lokalizacja: Żoliborz/Bielany

Post autor: Kra » 02 maja 2006, 9:30

levar pisze:We wtorek jechałem solarką U18 na 175. Temp. zewn. wynosiła 22 st., czyli w sumie typowa dla naszego klimatu w miesiącach letnich. Większość okien była pootwierana i podróż była naprawdę komfortowa i podejrzewam, że nawet potencjalnym moherom mogłoby wiać za bardzo.
Reasumując, przy temp. powiedzmy do ok. 26 st. można zaoszczędzić na klimie. Powyżej w/w [temperatury] zamknąć okna na kwadrat (mówicie, że to żadne zamknięcie, ale nie sądzicie chyba, że przeciętny pasażer ma kwadrat i jeszcze w dodatku z nim jeździ <ja np. nie mam>) i włączyć klimę. Ot co.
A jeśli chodzi o "zimny guzik", to już dawno byłem zdania, że powinien on obowiązywać przez cały rok. BTW., niejednokrotnie obserwowałem sytuację, gdy starsi ludzie wyciągają rękę do przycisku. Przyzwyczaili się w końcu (po dwóch latach, niech żyje postępowość ;-) ), piktogram wisi, a przycisk nie działa. No comments ](*,)
No cóż, od zawsze byłem zdania, że trzeba być konsekwentnym i na coś się zdecydować z przyciskiem do drzwi.
Z tą oszczędnością na klimie nie przesadzajmy, jak się już kupiło takie busy to należy jej używać ciągle z jakąś nastawioną temperaturą (np. 22 st.) i wtedy drzwi koniecznie na przycisk.
Z tym kwadratem to jego otwarcie to żaden problem, nie trzeba mieć tego klucza kwadratowego, wystarczy zwykły Yale albo coś wąskiego i blokada daje się zwolnić, sprawdziłem w sobotę jak jechałem U18 z włączonym ogrzewaniem i nie działającą klimą (chyba, że tak działa, iż jest niewyczuwalna). Pytany kierowca twierdził, że ogrzewanie się włączyło bo coś tam w programie nie tak - czy to prawda ?.
Cóż było robić , wyjąłem klucz do bramy i otworzyłem okno (o jaka była radość wśród innych pasażerów, zwłaszcza nieco starszych).

ODPOWIEDZ