Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 15 sty 2021, 11:07

Nic na ten fakt nie poradzę.
miłośnik 13N

Gdynianin
Posty: 630
Rejestracja: 13 sie 2011, 21:32

Post autor: Gdynianin » 15 sty 2021, 12:32

"Witolin" też było nazwą zamierzchłą. Po zmianie nazwy pętli z "Os. Ostrobramska" i wyświetlaniu się w całym mieście na wyświetlaczach 141, 158 czy 182, teraz mnóstwo osób jej używa i ma świadomość gdzie to jest. Poza kosztami zmiany schematów i malowania stacji, nie widzę problemy by "Wilanowską" zamienić na "Ksawerów".

Dworzec Południowy - niestety nazwa się zdeaktualizowała. Nie rozwinęła się tam funkcja "dworca", nawet autobusowego - pomimo prób robienia tam bazy autobusowej. A i nie ma perspektyw na pojawienie się kolei (choćby w formie WKD).

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 sty 2021, 12:58

Gdynianin pisze:
Łukasz pisze:
15 sty 2021, 8:00
Ja bym nazwał Mokotów (Górny?) - centrum toto nie jest, ale rozwidla się tak, że można dojechać autobusem w każdy punkt.
Nazywanie tego Mokotowem to jeszcze gorszy przykład niż Bemowo. Jeśli już coś miałoby nazywać się "Mokotów" to Racławicka.

Historycznie były to "Szopy Polskie" "Szopy Niemieckie", później "Ksawerów". Lepiej już przywracać tę ostatnią nazwe.
Bardziej Wierzbno jest na środku. Mokotów to jeszcze cały Służew! Może i Ksawerów, ale z kolei ulica Ksawerów jest bliżej Wierzbna też.
ŁK

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 15 sty 2021, 13:06

No mi się też Ksawerów bardziej kojarzy z południowymi okolicami stacji metra Wierzbno.

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 15 sty 2021, 14:16

Gdynianin pisze:
15 sty 2021, 12:32
Dworzec Południowy - niestety nazwa się zdeaktualizowała. Nie rozwinęła się tam funkcja "dworca", nawet autobusowego - pomimo prób robienia tam bazy autobusowej. A i nie ma perspektyw na pojawienie się kolei (choćby w formie WKD).
Nie wiem czy to kwestia okolicy, ale u mnie w Iwicznej tak się nadal mówi moi rodzice "jadą na Dworzec Południowy".
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

michael112
Posty: 2812
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 15 sty 2021, 15:12

Piotrek_2274 pisze:
14 sty 2021, 21:17
Idąc za ciosem może zmieńmy nazwę stacji Wilanowska na Mokotów, bo przecież to teren dzielnicy Mokotów. Widzę, że nadal robione jest wszystko, by każdą stację M2 nazwać możliwie najgorzej...
W ogóle to nazwa "Wilanowska" jest niefortunna z zupełnie innego powodu, ale to już sprawa dla komisji nazewniczej Rady Warszawy. Tak naprawdę, ulica Wilanowska jest na Solcu, tymczasem na Mokotowie znajduje się aleja Wilanowska. Ponieważ ta druga jest zdecydowanie bardziej znana wśród mieszkańców, moim zdaniem rzeczą oczywistą powinna być zmiana nazwy ulicy na Solcu. W ogóle, w czasach "przebrzydłej komuny" nosiła ona nazwę Gwardzistów i pomysłem całkowicie poronionym było wprowadzenie nazwy obecnej. Być może to przywrócenie stanu sprzed wojny, w tym wypadku całkowicie nieuzasadnione. Przecież wszyscy gwardziści to tfu komuchy są. :twisted:
Sam fakt że w mieście są dwie ulice o tej samej nazwie, różniące się tylko tym że jedna jest formalnie aleją to już proszenie się o pomyłki, ale jeśli miasto jest niekonsekwentne we własnym nazewnictwie i stacja metra nazwana od alei Wilanowskiej nazywa się po prostu Wilanowska, to tym bardziej coś jest poważnie nie tak.

Awatar użytkownika
Nordyk110
Posty: 1615
Rejestracja: 06 sty 2006, 21:32

Post autor: Nordyk110 » 15 sty 2021, 16:20

Ja całe młode życie mówiłem że mieszkam na Żoliborzu, potem okazało się że jednak na Bielanach, a kilka lat temu dowiedziałem się że jednak na Słodowcu. :D
Przegubowce ,to sól tej ziemi .

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 15 sty 2021, 16:29

michael112 pisze:
15 sty 2021, 15:12
Sam fakt że w mieście są dwie ulice o tej samej nazwie, różniące się tylko tym że jedna jest formalnie aleją to już proszenie się o pomyłki, ale jeśli miasto jest niekonsekwentne we własnym nazewnictwie i stacja metra nazwana od alei Wilanowskiej nazywa się po prostu Wilanowska, to tym bardziej coś jest poważnie nie tak.
Ale to chyba nie jedyny przypadek, JP2 jest chyba też w Wesołej.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

michael112
Posty: 2812
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 15 sty 2021, 17:17

Z Wesołą to już od dawna wiadomo że jest problem. Zresztą, ul. Wilanowska jest także w Wesołej: klik.
Wilanowska to jedyny znany mi przypadek zdublowania nazwy w dzielnicach innych niż Wesoła.

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 sty 2021, 17:23

Nordyk110 pisze:
15 sty 2021, 16:20
Ja całe młode życie mówiłem że mieszkam na Żoliborzu, potem okazało się że jednak na Bielanach, a kilka lat temu dowiedziałem się że jednak na Słodowcu. :D
Słodowiec jest w dzielnicy Bielany. ;-)

Awatar użytkownika
Nordyk110
Posty: 1615
Rejestracja: 06 sty 2006, 21:32

Post autor: Nordyk110 » 15 sty 2021, 18:20

ashir pisze:
15 sty 2021, 17:23
Nordyk110 pisze:
15 sty 2021, 16:20
Ja całe młode życie mówiłem że mieszkam na Żoliborzu, potem okazało się że jednak na Bielanach, a kilka lat temu dowiedziałem się że jednak na Słodowcu. :D
Słodowiec jest w dzielnicy Bielany. ;-)
Żoliborz to kiedyś były bielany,młociny,piaski,marymont, i żoliborz ( ten koło pl Komuny Paryskiej ), wawryszew i jeszcze wioski wólka węglowa i radiowo.
Ja zawsze mówiłem że jestem z Żoliborza, a jak pytali skąd dokładniej to mówiłem że z bielan.
Słodowiec to nazwa która się wzięła z młynów mielących jęczmień z nad rzeki płynącej obecną trasą AK.
Przegubowce ,to sól tej ziemi .

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 15 sty 2021, 18:30

Ja to wiem. Natomiast w porównaniu do niektórych osób nie mam problemu z zaakceptowaniem nowych podziałów administracyjnych. ;-)

pietia
Posty: 818
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:21

Post autor: pietia » 15 sty 2021, 19:49

Łukasz pisze:
15 sty 2021, 8:00
Autobus Czerwon pisze: Nazwa stacji Wilanowska nie jest zbyt fortunna. W latach 80 nadanie nazwy Dw.Południowy mialoby sens, bo była ona jeszcze w powszechnym użyciu, ale teraz byłoby na wyrost bo mało kto tak mówi i większość przyzwyczaiła się do obecnej nazwy.
Tylko wtedy był jeszcze dworzec. W sumie hak otwierali metro i kilkanaście lat później to jeszcze sporo PKS i Polskich Busów jeździło. Teraz to z „dworcem” ma niewiele wspólnego, kilka PKSów na krzyż.

Ja bym nazwał Mokotów (Górny?) - centrum toto nie jest, ale rozwidla się tak, że można dojechać autobusem w każdy punkt.
Właśnie w momencie otwarcia metra żadnego dworca tam nie było. Była tylko pętla dla dożywającej swych dni trolejbusowej 51 do Piaseczna, linii konstancińskich i chyba 117 też tam wtedy krańcowało. Dopiero kilka miesięcy później, po likwidacji dworca PKS Mokotów przy Puławskiej, zawitały na Wilanowską PKS-y do Góry Kalwarii, Warki i Grójca. Zaś Polska Bus pojawił się na Wilanowskiej dopiero w 2011,, choć fakt że z początku chyba wszystkie linie z Warszawy startowały stamtąd.
Natomiast nazwę Dworzec Południowy kojarzę jeszcze z lat 80., pamiętam że funkcjonowała ona do pewnego czasu jako oficjalne określenie obecnej pętli Wilanowska. Myślę też, że i w 1995 r. wielu warszawiaków bez problemów kojarzyłoby tę nazwę.
Swoją drogą - w Poznaniu czy Krakowie "dworcami" nazywane są też duże pętle autobusów miejskich, więc w tym sensie określenie Dworzec Południowy jak najbardziej pasowałoby do M. Wilanowska

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36587
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 15 sty 2021, 21:23

Co wy z tym Mokotowem? Zarówno Stare Bielany, jak i Ursynów to nazwy od osiedli, od których również wzięły nazwy dzielnice (i w tym sensie to nieszczęsne Bemowo jest fatalnym precedensem). Zatem nazwa Mokotów pasowałaby albo do Pola Mokotowskiego, albo Racławickiej, ale na pewno nie do Wilanowskiej!
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 15 sty 2021, 23:23

Kojarzy mi się, że same PKSy miały tam 2 perony. Czy to był rzeczywiście sam początek metra, czy kilka miesięcy później, to już sobie nie przypomnę. Była też kasa a wcześniej i dworzec, choć nie wiem, czy działał (Wikipedia podaje, że zburzyli go w 2000). Na początku wszystkie polskie busy stamtąd odjeżdżały.

Oczywiście można też się czepnąć Galerii Mokotów, że nie nazywa się Południowa i że nie zbudowali jej na Polu Mokotowskim.
ŁK

ODPOWIEDZ