Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 14 gru 2005, 0:27

Obrazek
Słodowiec zamiast Parku Kaskada - nowa nazwa stacji metra


dziob, śmik 09-12-2005 , ostatnia aktualizacja 09-12-2005 22:29

Stacja metra u zbiegu ulic Kasprowicza i Duracza będzie jednak nazywać się Słodowiec - tak w piątek postanowiła Rada Warszawy

Dotychczas pierwsza bielańska stacja miała się nazywać Park Kaskada. Ten pomysł od wielu miesięcy krytykowali jednak mieszkańcy. - Park Kaskada jest kilometr stąd - oburzali się nasi czytelnicy w kwietniu zeszłego roku, gdy zajęliśmy się problemem nazw poszczególnych przystanków. Proponowali swoje nazwy: Serek, Duracza i Słodowiec. Po naszych tekstach sprawą zajęli się radni z komisji nazewniczej. Wybrali nazwę Słodowiec. Ponad rok zmiana czekała jednak na ostateczną akceptację całej rady. Wczoraj w końcu ją przegłosowano. - Słodowiec to o wiele lepsza nazwa, bo jest związana z tą okolicą. Poza tym przywraca pamięci warszawiaków nazwę historyczną tego miejsca - tłumaczy warszawski radny Wojciech Starzyński (PiS) z podkomisji nazewnictwa.

Zmieniono jeszcze jedną nazwę kolejnej planowanej stacji. Początkowo miała nazywać się Bielany, ostatecznie przyjęto Stare Bielany. - Bielany to nazwa całej dzielnicy, dlatego niewiele mówi o umiejscowieniu stacji - argumentował radny Starzyński.

- Zmiany nie będą zbyt kosztowne. Trzeba tylko przygotować nowe nalepki w wagonach i zmienić mapy na stacjach - mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego.

Budowa stacji Słodowiec ma już kilka miesięcy spóźnienia. Wszystko przez protest firmy Hydrobudowa 6. Nie wiadomo też, kiedy zacznie się budowa kolejnych stacji Stare Bielany i Wawrzyszew.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 14 gru 2005, 21:46

Zmiana na Stare Bielany mi się nie podoba. Co z tego, że Bielany są duże? A co w takim razie z Centrum i Ursynowem?
Bo Słodowiec jakoś jestem w stanie przeboleć...

Awatar użytkownika
djabel
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2005, 0:46
Lokalizacja: Szczecin/Grudziądz
Kontakt:

Post autor: djabel » 15 gru 2005, 0:50

ehhh... a mi się zawsze wydawało że "Park Kaskada" to brzmi tak wielkomiejsko (samo słowo Kaskada nic nie mówi, a brzmi ładnie i tworzy ładne fonetycznie i w ogóle przyjemne wyrażenie "Park Kaskada") a tu kupa... :\
A to prawie tak ładne jak "Central Park" :D

--
Wydział Techniki Morskiej Politechniki Szczecińskiej
gg: 1286120
Hansestadt Stettin / Hansestadt Graudenz

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 15 gru 2005, 0:53

Nie no, nazwa jest ładna, sam to przyznaję, tylko park jest ciut gdzie indziej... :wink:

PS Witamy z daleka! :D
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 15 gru 2005, 15:00

:arrow: Nazwa SŁODOWIEC jest słuszna, natomiast do STARYCH BIELAN mam mieszane uczucia. Należy też pamiętać o nazwach przystanków na powierzchni, które będą nazywały się METRO STARE BIELANY. Im nazwa krótsza, tym bardziej przystępna i łatwiejsza do zapamiętania. No ale w końcu nie jest to coś, czego nie da się przeżyć. Może być i tak...

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 15 gru 2005, 15:04

Niekoniecznie, sadze, ze przystanek tez sie przemianuje na STARE BIELANY i nie beda dodawac don czlonu METRO...jak przy DWORCU GDANSKIM. acz sensowniejsze byloby BIELANY i METRO BIELANY, ale niedasie widocznie.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 16 gru 2005, 19:58

djabel pisze:ehhh... a mi się zawsze wydawało że "Park Kaskada" to brzmi tak wielkomiejsko (samo słowo Kaskada nic nie mówi, a brzmi ładnie i tworzy ładne fonetycznie i w ogóle przyjemne wyrażenie "Park Kaskada") a tu kupa... :\
A to prawie tak ładne jak "Central Park" :D
też się przyzwyczaiłem do wcześniej zaproponowanych nazw. Ale zamiast "Central Park" mamy "Pole Mokotowskie" :)
Fikander pisze:Niekoniecznie, sadze, ze przystanek tez sie przemianuje na STARE BIELANY i nie beda dodawac don czlonu METRO
myślę, że jednak zmiany pójdą w kierunku dodania "metra", a Pl. Wilsona, Dw. Gdański i Centrum traktować należy jako wyjątek.
Zresztą problem będzie już przy Marymoncie.

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 21 lip 2006, 11:16

Gazeta Wyborcza pisze:Metro pod Arsenałem - nowa nazwa stacji
Małgorzata Zubik
21-07-2006, ostatnia aktualizacja 20-07-2006 23:40
Zmiany nie tylko w polityce: wkrótce stacja metra Ratusz przy pl. Bankowym stanie się Arsenałem

Arsenał jest dla nas bardzo ważnym miejscem - mówi Tadeusz Filipkowski, rzecznik Światowego Związku Żołnierzy AK. To Związek razem ze Stowarzyszeniem Szarych Szeregów wystąpił do prezydenta z propozycją zmiany nazwy stacji. Dlaczego? Bo Arsenał jest mocno związany z naszą historią. - Od powstania kościuszkowskiego przez powstanie listopadowe aż po niezwykle dla nas ważną akcję odbicia więźniów z rąk gestapo w 1943 r. - przypomina Tadeusz Filipkowski. - Myślę, że warszawiakom ta nazwa będzie się podobała.

Po niedzieli projekt zaopiniują radni Śródmieścia, potem trafi do Rady Warszawy. Pomysł przypadł już do serca Zespołowi Nazewnictwa Miejskiego. Pozytywną opinię wydała też miejska podkomisja ds. nazewnictwa ulic w Radzie Warszawy. Zmianę popiera Małgorzata Naimska, dyrektor biura kultury w ratuszu, bo Arsenał znajduje się tuż koło wyjść z metra.

Rzeczywiście, ze stacji Ratusz na pl. Bankowym jest dziś bliżej do Arsenału niż do ratusza. Zresztą gmach na pl. Bankowym zajmuje głównie wojewoda. Została tam niewielka część magistratu (m.in. biura kadr i szkoleń, teatru i muzyki oraz sportu i rekreacji). Prezydent Lech Kaczyński wolał Pałac Branickich przy Miodowej. Tam też urzędował komisarz Mirosław Kochalski i tam zaczął wczoraj rządy w stolicy Kazimierz Marcinkiewicz. Nazwa "ratusz" jest więc mylna.

Nowa nazwa ma być wprowadzona, gdy gotowy będzie budowany właśnie przystanek Marymont przy ul. Słowackiego. Pasażerowie mają do niego dojeżdżać w połowie grudnia. - I tak musielibyśmy wtedy zmieniać oznaczenia - wyjaśnia rzecznik Metra Warszawskiego Grzegorz Żurawski. Jak mówi, koszty nowych oznaczeń i nowych nagrań z informacjami dla pasażerów o Arsenale są "groszowe". - Mnie osobiście jako warszawiakowi nazwa Arsenał bardzo się podoba - wyznaje rzecznik. - Znam to miejsce i jego historię. Byłem harcerzem w drużynie Powstańcy i co roku organizowaliśmy obchody akcji pod Arsenałem.

Do tej pory nie zmieniano jeszcze żadnej nazwy istniejącej stacji metra. Na prośbę mieszkańców Bielan w zeszłym roku skorygowano tylko te w budowie: u zbiegu ul. Żeromskiego i Kasprowicza będzie Słodowiec zamiast Parku Kaskada, a na rogu ul. Kasprowicza i al. Zjednoczenia - Stare Bielany zamiast Bielan.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 21 lip 2006, 11:27

Wolałbym Metro Plac Bankowy, ale już Arsenał jest lepszy od Ratusza i innych Zgrupowań AK "Radosław".
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Dęboszczak
Posty: 1934
Rejestracja: 25 gru 2005, 23:29
Lokalizacja: Dolny Mokotów

Post autor: Dęboszczak » 21 lip 2006, 12:36

Kolejna chora inicjatywa..

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 21 lip 2006, 12:43

A ja nie mam nic przeciwko. Choć też bym wolał Plac Bankowy.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 21 lip 2006, 13:10

Skoro zaczynamy mieć powoli militarystyczne państwo, to arsenał wpisuje się w to znakomicie ;) Choć ja bym wolał "Metro Błękitny Wieżowiec". Tylko co będzie, jak go przemalują :-k ;)

metron

Post autor: metron » 21 lip 2006, 14:51

Oczywiscie jesteśmy tak bogatym krajem że możemy sobie pozwolić na ciągłe zmiany nazw ulic,rond itp. Lobby kombatanckie przeforsowalo już zmiane nazwy Ronda Babka na Rondo Radosława,tylko że mało kto używa tej ostatniej nazwy. W umysłach warszawiaków zakodowała się stara nazwa
Teraz kolej na zmianę nazwy stacji metra.Ciekawe kto zapłaci metru za zmianę tablic informacyjnych na stacji,zmianę wszystkich naklejek,przeprogramowanie systemu ogłaszania komunikatów w pociągach czy zmianę nazwy we wszystkich planach

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 21 lip 2006, 15:10

metron pisze:W umysłach warszawiaków zakodowała się stara nazwa
jeszcze bardziej zakodowało się, że w tym miejscu to jest Plac Bankowy lub Arsenał, a nie Ratusz, którego w dodatku tam już nie ma
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 21 lip 2006, 15:22

A co się z nim stało ostatnio?

ODPOWIEDZ