Nazwy stacji metra

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4760
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 16 gru 2018, 10:23

Ale przynajmniej jakoś logiczne, a Targówek Mieszkaniowy?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dantte
Posty: 3480
Rejestracja: 09 sie 2006, 15:00
Lokalizacja: 8052

Post autor: Dantte » 16 gru 2018, 11:27

Przede wszystkim jest całkowity brak konsekwencji: z jednej strony Ursynów, z drugiej Stare Bielany, Mokotów jest tylko w Polu, Woli i Pragi nie ma, a Targówek nagle będzie Mieszkaniowy.
wszystkie linie metra na bialoleke!
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17

Kracho
Posty: 174
Rejestracja: 17 paź 2007, 11:40
Lokalizacja: BI/WJ

Post autor: Kracho » 23 gru 2018, 18:12

Wreszcie jakaś dobra decyzja komisji nazewnictwa. Tak po prawdzie to wszystkie 3 nazwy oczekiwane przez gawiedź kolidują z już istniejącymi nazwami. Gawiedzi chyba spodobały się tymczasowe robocze nazwy stacji.
- Szwedzka - ZP przy skrzyżowaniu Solidarności i Szwedzkiej. Można spróbować zintegrować przystanki ze stacją metra, ale od Solidarności do wejścia na stację jest ok. 400 metrów. Karkołomne zadanie.
- Targówek - ZP przy ulicy Trockiej + niemała pętla na rogu Trockiej i Korzona. Najgłupszym rozwiązaniem byłoby nadanie nazwy stacji od pętli umiejscowionej przy następnej stacji.
- Trocka - ZP przy skrzyżowaniu Radzymińskiej i Trockiej. Zintegrowanie nie wchodzi w grę - dystans 600 metrów.
Z tego co widzę to jedną z naczelnych zasad w nazewnictwie miejskim jest nieduplikowanie nazw. Z Targówka wybrnęli z twarzą, ale ze Szwedzką i Trocką nawarzyli sobie piwa. Oczywiście można węzeł gordyjski przeciąć i zmienić stare nazwy przystanków. Ale zmiana nazw zakorzenionych w świadomości mieszkańców nie należy do best practice.
A co do Targówka Mieszkaniowego... Nie wiem o co ten bulwers. Że niby potworek językowy. Przecież to jest oficjalna nazwa jednego z rejonów MSI Targówka.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... %C5%82.svg
http://tustolica.pl/foto/66369_a.jpg

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 23 gru 2018, 18:27

Tak, tak, tym dłuższa nazwa to lepsza... :roll:

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 23 gru 2018, 19:38

Metro Racławicka nikomu nie przeszkadza po latach...
ŁK

pietia
Posty: 818
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:21

Post autor: pietia » 23 gru 2018, 22:07

Kracho pisze:
23 gru 2018, 18:12

Z tego co widzę to jedną z naczelnych zasad w nazewnictwie miejskim jest nieduplikowanie nazw. Z Targówka wybrnęli z twarzą, ale ze Szwedzką i Trocką nawarzyli sobie piwa. Oczywiście można węzeł gordyjski przeciąć i zmienić stare nazwy przystanków. Ale zmiana nazw zakorzenionych w świadomości mieszkańców nie należy do best practice.
Bo ja wiem... Huta jako nazwa pętli autobusowo-tramwajowej też funkcjonowała przez kilkadziesiąt lat w świadomości mieszkańców, a mimo to nazwa Metro Młociny raczej się przyjęła. Swego czasu zmieniono też nazwę innej pętli z Natolin na Natolin Północny (bo od metra Natolin leżała dość daleko) i też jakichś wielkich problemów nie było. Analogicznie dałoby się pewnie zmienić nazwę pętli na Targówku na Targówek Płn. ZP Szwedzka można z kolei zamienić na ZP Kosmowskiej (tak się chyba teraz nazywa to przedłużenie Szwedzkiej, idące przez przejazd kolejowy w stronę Białostockiej), ewentualnie Szwedzka-kościół, bo to dość charakterystyczny obiekt w pobliżu

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 23 gru 2018, 22:12

No tak, tylko ten Twój Targówek Płn. nie leży wcale na północy Targówka. Rzeczywiście tu problem jakiś był, bo to trochę tak jak by nazwać Dw.Wileński Metro Praga Północ.

Może Metro Osiedle Targówek, ale to tak samo dobre jak Mieszkaniowy.
ŁK

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 23 gru 2018, 23:16

:arrow: Nazwy przystanków na powierzchni czasami muszą być długie, bo nie wszystkie obiekty w ich pobliżu mają krótkie nazwy i nie można ich też dublować. Ale, na litość boską, po co tworzyć takie długie nazwy metra, które potem nawet nie mieszczą się na tablicach informacji pasażerskiej? Już teraz mamy na drugiej linii metra "koszmarki interpunkcyjne" typu N.ŚWIAT-UNIWERSYTET czy CENTR.NAUKI KOPERNIK. Mogę się założyć, że w omawianym przypadku pozostanie tylko TARGÓWEK MIESZKAN.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 24 gru 2018, 10:14

A można było „Ossowskiego” i „Targówek”. Często najprostsze rozwiązania bywają najlepsze.

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 24 gru 2018, 10:17

Zdecydowanie tak! Po co takie długie potworki językowe, które później muszą ludzie skracać i które nie mieszczą się na tablicach informacyjnych?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 25 gru 2018, 11:05

Emyl pisze:
02 paź 2018, 3:24
reserved pisze:
01 paź 2018, 16:05

A Młociny :arrow: Dworzec Północny?
A no na to by wychodziło. Jestem za.
Tak by nawet wychodziło z założen dotyczących obsługi ponadlokalnej komunikacji autobusowej w Studium Uwarunkowań. Niestety, kolej przewozi w tym kraju 1% pasażerów, więc brak jej punktu handlowego nie powoduje, że dane miejsce przestaje być dworcem. Większą przeszkodą wydaje się... brak dworca, którego ewidentnie przy stacji metra Wilanowska nie ma, bo plac do zawracania z wiatami trudno za taki uznać...
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 25 gru 2018, 21:28

Nazwa historyczna, co prawda nadana przez Niemców, ale silnie zakorzeniona w świadomości lokalsów.
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 05 wrz 2019, 23:07

MZ pisze:
23 gru 2018, 23:16
Nazwy przystanków na powierzchni czasami muszą być długie, bo nie wszystkie obiekty w ich pobliżu mają krótkie nazwy i nie można ich też dublować. Ale, na litość boską, po co tworzyć takie długie nazwy metra, które potem nawet nie mieszczą się na tablicach informacji pasażerskiej? Już teraz mamy na drugiej linii metra "koszmarki interpunkcyjne" typu N.ŚWIAT-UNIWERSYTET czy CENTR.NAUKI KOPERNIK. Mogę się założyć, że w omawianym przypadku pozostanie tylko TARGÓWEK MIESZKAN.
:arrow: No i prawie trafiłem. Prawie, bo jeszcze bardziej skrócili, robiąc z tego TARGÓWEK MIESZK.
Zdjęcie monitora jest w tym artykule: https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 62538.html.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 06 wrz 2019, 9:01

Durne te nazwy jak nie wiem... M2 to jest jakaś kumulacja.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 10 wrz 2019, 20:50

Zdjęcie wyświetlacza to kwintesencja serwowanego nam przez Wybrańców Narodu absurdu.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ