Szczegół‚owe zasady funkcjonowania forum Metro i Kolej

Moderatorzy: JacekM, person

Awatar użytkownika
bohunu
Posty: 5753
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:26
Lokalizacja: dolina absurdu
Kontakt:

Szczegół‚owe zasady funkcjonowania forum Metro i Kolej

Post autor: bohunu » 01 sty 2007, 0:00

SZCZEGÓŁOWE ZASADY FUNKCJONOWANIA FORUM „METRO I KOLEJ”

Poniższe punkty charakteryzują pryncypia postępowania moderatorów na forum METRO I KOLEJ oraz określają zasady korzystania z tego forum przez użytkowników.
 1. Użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania zasad ogólnie przyjętych dla forum, netykiety, prawa oraz komunikatów i zaleceń moderatorów.
 2. Użytkowników forum obowiązuje zakaz celowego kłócenia się, prowadzącego do zakłócenia porządku współforumowania, używania słów uważanych powszechnie za obraźliwe i wulgarne, pisania postów łamiących prawo lub też zamieszczania wiadomości nieprawdziwych. Posty obraźliwe, wulgarne, zdezaktualizowane, zawierające fałszywe informacje, łamiące prawo, netykietę, czy odgórnie obowiązujące ustalenia dla całego forum, mogą być wydzielane i przenoszone do ZSYPU bądź kasowane. W szczególnych przypadkach mogą zostać wyciągnięte konsekwencje względem użytkowników, którzy taki post umieścili. Przewidziane konsekwencje to wysłanie PW, publiczne upomnienie bądź przyznanie ostrzeżenia. Tematy, w których występują kłótnie pomiędzy użytkownikami, będą blokowane do czasu wyjaśnienia okoliczności nieporozumień i oczyszczenia wątków. Dodatkowo jako formę interwencji w przypadku postów zawierających słowa i zwroty powszechnie uznane za wulgarne dopuszcza się możliwość edycji postu przez moderatorów, polegającą na usunięciu z jego treści części budzącej zastrzeżenia. Każdorazowa edycja posta jest odnotowywana przez moderatora dokonującego zmian w postaci dopisanego komentarza do postu koloru czerwonego.
 3. Uprasza się użytkowników o upewnienie się przed założeniem nowego tematu, czy dana kwestia nie jest już poruszana w obrębie innego wątku.
 4. Posty zawierające bezcelowe wielokrotne cytowanie, użycie kolorów bądź wielkości czcionki uniemożliwiających odczytanie wiadomości, czy nadużywające dostępnych środków ozdobnych, uważa się za posty obniżające czytelność forum. Posty takie mogą być edytowane, przenoszone do ZSYPU bądź kasowane.
 5. Posty godzące w poziom prowadzonych dyskusji (tj. o niskiej wartości merytorycznej) mogą zostać przeniesione do ZSYPU. Do zadawania podstawowych pytań dotyczących funkcjonowania metra i kolei stworzone zostały specjalne wątki - „Metro - wątek typu QnA” oraz „Kolej na kolej - czyli Kolejowe ABC”.
 6. Posty nie na temat mogą być przenoszone na odpowiednie forum, łączone ze stosownym wątkiem bądź przenoszone do ZSYPU.
 7. Zabrania się umieszczanie linków poza specjalnie wyznaczonym do tego celu tematem „Linki”, o ile odsyłacze te nie służą do zilustrowania bądź uzupełnienia dyskusji i poruszanych problemów.
 8. W przypadku cytowania materiałów prasowych bądź wykorzystywania materiałów niebędących autorstwa danego użytkownika, uprasza się użytkowników o podawanie źródła informacji tj. określenie autora, daty oraz miejsca pochodzenia. Ponadto uprasza się użytkowników o niewysyłanie postów zawierających tylko i wyłącznie linki do artykułów prasowych ze względu na możliwość wprowadzenia archiwizacji tych artykułów przez serwisy prasowe. Użytkownicy zobowiązani są także do przestrzegania zapisów prawa autorskiego.
 9. Zaleca się użytkownikom sprawdzanie pisowni przed wysłaniem wiadomości. Moderatorzy zastrzegają sobie prawo edycji postów zawierających rażące błędy (bądź zwrócenia się z taką prośbą do użytkownika). Wobec użytkowników uporczywie łamiących zasady pisowni języka polskiego mogą zostać wyciągnięte konsekwencje.
 10. Moderatorzy zastrzegają sobie prawo do prowadzenia porządków na forum. Porządki polegają na:
  :arrow: łączeniu tematów, jeżeli na forum istnieją zbieżne wątki.
  :arrow: dzieleniu tematów, jeżeli w danym wątku prowadzona dyskusja odbiega od przyjętej tematyki tego wątku.
  :arrow: zmianie nazwy tematu na bardziej adekwatną do poruszanej tematyki.
  :arrow: czyszczeniu wątków z postów obraźliwych, łamiących prawo, obniżających przejrzystość czy poziom prowadzonej dyskusji.
  Na czas prowadzenia porządków tematy mogą być blokowane. Moderatorzy dokładają wszelkich starań, by w wyniku prowadzenia porządków, sens dyskusji w tematach podlegających pracom moderatorskim został zachowany. Moderatorzy w swoim działaniu będą dążyć do zminimalizowania utrudnień związanych z prowadzonymi pracami porządkowymi.
 11. Informacje o prowadzonych pracach i zmianach w funkcjonowaniu forum zamieszczane są w wątku „Sprawy administracyjne forum Metro i Kolej” po przeprowadzeniu prac porządkowych, a także dodatkowo mogą być zamieszczane bezpośrednio w wątku podlegającym porządkom, zwłaszcza jeżeli prowadzone porządki wymuszają wyłączenie możliwości prowadzenia dyskusji przez użytkowników w tym wątku. Komunikaty zawierają określenie charakteru prowadzonych prac oraz opisują w sposób wyczerpujący stan funkcjonowania forum i tematów podlegających pracom porządkowym po ich przeprowadzeniu i zakończeniu. W przypadku zaplanowania większych porządków bądź prac powodujących znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu tematów na forum METRO I KOLEJ, użytkownicy będą informowani o zmianach z wyprzedzeniem. Dopuszcza się także możliwość umieszczenia komunikatu zawierającego szczegółowy opis planowanych porządków przed ich faktycznym przeprowadzeniem. Przy założeniu zgodności pomiędzy założonym planem porządków prezentowanym w tym komunikacie a realizacją, kolejne ogłoszenia dotyczące postępów w pracach porządkowych, nie muszą być podawane. Wszystkie komunikaty publikowane są w kolorze niebieskim, zaś zalecenia moderatorów w kolorze czerwonym. W związku z tym, używanie koloru czerwonego w postach zastrzeżone jest wyłącznie dla moderatorów.
 12. Wszelkie wnioski i zapytania odnośnie funkcjonowania forum powinny być składane za pomocą PW do moderatorów forum METRO I KOLEJ bądź za pomocą wątku „Sprawy administracyjne forum Metro i Kolej”. Moderatorzy zobowiązani są do udzielania odpowiedzi na zadawane pytania i wnioski dotyczące funkcjonowania forum.
 13. W przypadku, gdy na forum WAWKOM nie ma moderatorów bezpośrednio odpowiedzialnych za forum METRO I KOLEJ, a wymagana jest pilna interwencja w związku z pojawieniem się nieprawidłowości w funkcjonowaniu forum (np. kłótnia), użytkownicy powinni skontaktować się z adminem bądź moderatorami innych forów, którzy są w danej chwili dostępni na forum. Interwencja innych moderatorów powinna ograniczać się do blokowania bądź czasowego przenoszenia tematów, w których wystąpiły nieprawidłowości (ponowne udostępnianie tematów dla użytkowników, po wcześniejszym oczyszczeniu tematu, następuje po powrocie właściwych moderatorów dla forum METRO I KOLEJ). O podjętych działaniach admin i moderatorzy innych forów informują użytkowników oraz zawiadamiają moderatorów właściwych dla forum METRO I KOLEJ. Admin oraz moderatorzy innych forów mają także prawo przyznawania ostrzeżeń za posty obraźliwe bądź łamiące prawo. W szczególnych przypadkach moderatorzy forum METRO I KOLEJ poprosić mogą o czasową opiekę bądź pomoc w moderowaniu forum METRO I KOLEJ admina bądź moderatorów innych forów. Użytkownicy informowani są o zastępstwie w stosownych komunikatach przez moderatorów właściwych dla forum METRO I KOLEJ bądź w przypadku podjęcia czynności moderatorskich przez osobę zastępującą lub wspomagającą moderatorów właściwych dla forum METRO I KOLEJ. Szczególnym regulacjom podlegają przypadki tzw. trollowania – problem ten rozwiązywany jest na poziomie ogólnoforumowym.
 14. W kwestiach spornych, niebędących uregulowanymi powyższymi zasadami, netykietą, prawem bądź odgórnymi wytycznymi dla całego forum, wiążące są indywidualne ustalenia moderatorów forum METRO I KOLEJ.
 15. Tematy z serii „Planujemy kółeczka...” podlegają specjalnym regułom moderowania.

Życzymy miłego korzystania z forum METRO I KOLEJ!

Moderatorzy forum METRO I KOLEJ

Zablokowany