Kolej w aglomeracji warszawskiej

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 22 wrz 2019, 14:16

kajo pisze:
22 wrz 2019, 11:23
Warszawa Mordor na Woli :)
A tak na serio to może Warszawa Towarowa?
Choć chyba plac zawiszy jest najlepszy.
Warszawa Główna Towarowa jest gdzie indziej. Poza tym to ma być stacja pasażerska, więc nie.

I faktycznie, Warszawa Wola już jest, więc nie może być przy Zawiszy.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

primoż
Posty: 3699
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 22 wrz 2019, 14:19

Z tego wynika, że trzeba to wszystko nazwać Warszawa Siedziba PiS :term:
Nie zawsze poważne opinie :wink:

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 22 wrz 2019, 17:10

primoż pisze:Z tego wynika, że trzeba to wszystko nazwać Warszawa Siedziba PiS :term:
Ale chyba Nowogrodzką mają przenieść
ŁK

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4760
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 22 wrz 2019, 22:24

To się przeniesie stację. Baranów nową stolicą?
Obrazek

1000
Posty: 621
Rejestracja: 23 wrz 2006, 22:09

Post autor: 1000 » 24 wrz 2019, 8:32

fik pisze:
22 wrz 2019, 11:36
Problem polega na tym, że PLK ostatnio tępi nazwy oduliczne - stąd m.in. Warszawa Wola w miejsce znacznie lepszej Kasprzaka.
Tępi? To była akurat dekomunizacja :)
Każdy wie, że przystanek "Kasprzaka" nazwano od arterii, bo "Wola" była w innym miejscu. Jednak kiedy "Wola" zrobiła się wolna, to przy okazji przebudowy linii przemianowano też przystanek "Kasprzaka" na "Wola". Dla mnie Kasprzaka była lepsza, bo bardziej konkretna.

PS. Jest wiele możliwości nazwania dawnej W-wy Głównej. Obstawiam, że może zostać zachowana nazwa historyczna. Ale prawdopodobne są też nowe nazwy "Plac Zawiszy", lub "Towarowa". Ewentualnie można też przemianować przystanek "Ochota" na "Plac Zawiszy", a nowy dworzec nazwać "Warszawa-Ochota".

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 24 wrz 2019, 8:37

fik pisze:
22 wrz 2019, 11:36
Wiliam pisze:
22 wrz 2019, 10:37

Wola to jest dopiero idiotyczna. Może i administracyjnie to jest na Woli, ale komu to przyjdzie do głowy? Przecież to obrzeża. Podobnie z Ochotą.
Co do Głównej to mam takie same odczucie jak KwZ. Zwłaszcza że to nie będzie główny dworzec w Warszawie.
Pl.Zawiszy jest mocno osadzony w świadomości (choćby minibusy mają na tablicach twór Warszawa Zawiszy), a przyjezdny i tak i tak musi poznać nową nazwę. Nazwa od placu gdzie schodzą się różne dzielnice jest jak najbardziej ok.
Problem polega na tym, że PLK ostatnio tępi nazwy oduliczne - stąd m.in. Warszawa Wola w miejsce znacznie lepszej Kasprzaka.
Zwłaszcza Warszawa Kasprzaka przy Wolskiej było właściwe.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27358
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 24 wrz 2019, 9:34

Uwaga: na London Liverpool Street można również wejść od innych ulic.
Ba, Liverpool St daleko do bycia najważniejszą ulicą w okolicy.

Jeśli już koniecznie trzeba było usuwać tego Kasprzaka, to Czyste byłoby o wiele lepszą nazwą.
1000 pisze:
24 wrz 2019, 8:32
Tępi? To była akurat dekomunizacja :)
Nie no, nawet w państwie PiS nie ośmielono się, jak do tej pory, podnieść ręki na Kasprzaka czy Waryńskiego.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 24 wrz 2019, 10:06

Zasadniczo radnym PiS już Waryński solił w oku sobą.

Naprawdę uważam Plac Zawiszy za dobrą nazwę dla Ochoty+Głównego. Plac jest konkretnym miejscem, sporo (jeśli nie większość) pasażerów kolei przesiada się tam do komunikacji więc nazwę zna, a z kolei nie jest pojeciem tak obszernym jak dzielnica czy (liniowo) ulica.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27358
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 24 wrz 2019, 10:08

Tez uważam plac za niezłą nazwę. Ochota też jest OK, głównie dlatego, że już jest, a nie ze względu na to, że jest dobrą nazwą ;)
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 24 wrz 2019, 10:11

Łukasz pisze:
21 wrz 2019, 23:31
Nie no, żadnego W-wa Pl.Zawiszy. Idiotyczna nazwa jak na stacje kończącą. Już lepiej Warszawa Wola. Ale po co w ogóle ruszać Główną?
Wypadałoby trochę uzasadnić tę opinię. W czym jest bardziej "idiotyczna" niż np. Karlsplatz (ew. +Stachus), Magfallplatz, Effnerplatz, Edmund-Hawranek-Platz? A to tylko przykłady z Wiednia i Monachium.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 24 wrz 2019, 10:47

W Polsce placu chyba jeszcze nie ma, ale wg mnie i tak to lepsze od Zoo (które dla mnie ma wejście z drugiej strony, przy Ratuszowej) czy Okęcia, które jako dzielnica jest z drugiej strony lotniska, a nie jest też lotniskiem (bo to jest Lotnisko Chopina). Chociaż w obu tych wypadkach zachowałbym nazwę przez zasiedzenie.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 24 wrz 2019, 11:33

KwZ pisze:
24 wrz 2019, 10:47
W Polsce placu chyba jeszcze nie ma, ale wg mnie i tak to lepsze od Zoo (które dla mnie ma wejście z drugiej strony, przy Ratuszowej) czy Okęcia, które jako dzielnica jest z drugiej strony lotniska, a nie jest też lotniskiem (bo to jest Lotnisko Chopina). Chociaż w obu tych wypadkach zachowałbym nazwę przez zasiedzenie.
Zoo ma trzy wejścia, więc nazwa prawidłowa i co ważne bardzo krótka i raczej z gwarancją, że jeszcze przez wiele lat nazwa się nie zdezaktualizuje. :P Tak na marginesie to dopóki nie było wejścia od strony Jagiellońskiej to bardziej można było się doczepić nazwy ZP Ratuszowa-ZOO, ale teraz już jest w pełni poprawna. ;)

Awatar użytkownika
Piotrek_2274
Posty: 667
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:46
Lokalizacja: Nowe Górce

Post autor: Piotrek_2274 » 24 wrz 2019, 15:48

KwZ pisze:
24 wrz 2019, 10:47
W Polsce placu chyba jeszcze nie ma, ale wg mnie i tak to lepsze od Zoo (które dla mnie ma wejście z drugiej strony, przy Ratuszowej) czy Okęcia, które jako dzielnica jest z drugiej strony lotniska, a nie jest też lotniskiem (bo to jest Lotnisko Chopina). Chociaż w obu tych wypadkach zachowałbym nazwę przez zasiedzenie.
Z innej strony, jak inaczej nazwać te przystanki? Zoo -> Golędzinów? Okęcie -> Gorzkiewki? Wcześniej proponowane Czyste bardzej pasowało do dawnego PKP Wola, ale to na szczęście włączono do Zachodniego.
Dla Warszawy Głównej i Ochoty zawsze można odkurzyć XVIII-wieczną nazwę Nowa Jerozolima, która to miejsce wskazuje bardzo konkretnie ;)

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 24 wrz 2019, 16:50

Okęcie -> Mordor Południowy XD

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 24 wrz 2019, 17:25

Gorzkiewki mogą być.
Zoo > [Rondo] Starzyńskiego.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

ODPOWIEDZ