Aplikacje oparte o dane udostępnione przez m.st. Warszawa

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 09 wrz 2022, 19:23

Hej,

Do czynaczas.pl, czyli mapy pojazdów komunikacji miejskiej na żywo, dodałem wstęęęęępną wersję wyszukiwarki. Można szukać przystanków, można szukać pojazdów na danej linii, można szukać pojazdu na danej linii i brygadzie, można szukać po numerze bocznym.

Jest też opcja, że jak pojazd obecnie nie udostępnia sygnału GPS, to widać datę ostatniego sygnału i na jakiej trasie wtedy jeździł. W razie czego, to ta opcja działa tylko w Warszawie jak na razie :) .
Załączniki
czynaczas.png

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8265
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 12 wrz 2022, 9:18

Ciekawe!

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 19 paź 2022, 12:13

Cześć, znowu ja.

Do czynaczas.pl dodałem rozkład brygad WTP. Bazuje na danych z UM Warszawa, więc mogą być jakieś pojedyncze braki.

Rozkład brygad dostępy jest z menu klikając w Rozkład brygad. Można też kliknąć pojazd na mapie i następnie zakładkę najdalej w prawo - "Rozkład brygadowy" :) .
brygada-waw.png
brygada-waw2.png

Krzysztof_J
Posty: 446
Rejestracja: 19 wrz 2018, 15:34
Kontakt:

Post autor: Krzysztof_J » 25 paź 2022, 16:00

Już drugi dzień nie pokazuje lokalizacji tramwajów, natomiast autobusy są (nie analizowałem, czy wszystkie). Czy to jakiś problem po stronie TW?

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 25 paź 2022, 16:47

Ja mogę jedynie powiedzieć, że API zwraca pusty zbiór. Nie błąd czy coś, ale pusty zbiór. Tak jakby technicznie wszystko działało, ale nie otrzymywało danych.
api.png
api.png (1.18 KiB) Przejrzano 2129 razy

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 30 paź 2022, 14:17

Znowu ja, ale do https://czynaczas.pl dodałem rozkład częstości metra. Może komuś się przyda wracając np. z miasta po północy ;) .
metro.png
metro.png (12.26 KiB) Przejrzano 2038 razy

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 14 lis 2022, 0:07

marcio15 pisze:
19 paź 2022, 12:13
Cześć, znowu ja.

Do czynaczas.pl dodałem rozkład brygad WTP. Bazuje na danych z UM Warszawa, więc mogą być jakieś pojedyncze braki.
Świetne! Tylko czy da się sprawdzić rozkład brygad na inny dzień niż obecny?

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 14 lis 2022, 0:08

UM Warszawa niestety udostępnia brygady tylko dla dnia obecnego. A nie mam innego źródła brygad :(

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 14 lis 2022, 0:26

Ok, tak myślałem że tak jest. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę super jest to zrobione. Ciekawi mnie tylko jaki jest stopień nieomylności tego. Jestem laikiem, nie wiem za bardzo jak to działa, ale do tej pory te strony z rozkładami brygad jak rozumiem tworzyli miłośnicy i po prostu trzeba było ufać, że się nie pomylili, albo że zaaktualizowali itd. Ale i tak trzeba było brać poprawkę, że coś może się nie zgadzać. Tutaj jest chyba sporo pewniejsze źródło skoro jak mówisz jest to udostępniane automatycznie z UM Warszawa.

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 14 lis 2022, 0:45

Z racji, że dane są wrzucane codziennie to teoretycznie jest to pewne źródło, które powinno być aktualne, ale nigdy tego nie weryfikowałem z rozkładami tworzonymi przez miłośników. Aczkolwiek mogą występować pojedyncze braki kursów albo coś może się zmienić w ciągu dnia, co nie będzie uwzględnione w brygadach z serwerów UM.

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4851
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 14 lis 2022, 9:44

marcio15 pisze:
14 lis 2022, 0:08
UM Warszawa niestety udostępnia brygady tylko dla dnia obecnego. A nie mam innego źródła brygad :(
A nie myślałeś o tym, by zarchiwizować rozkład brygadowy np. 7 dni wstecz? Wtedy można podejrzeć rozkład na dowolny dzień a gdyby nastąpiły zmiany w rozkładzie to automatycznie w dniu jego obowiązywania nastąpiłaby zmiana. Pytanie czy to jest wykonalne :-k
marcio15 pisze:
14 lis 2022, 0:45
Z racji, że dane są wrzucane codziennie to teoretycznie jest to pewne źródło, które powinno być aktualne, ale nigdy tego nie weryfikowałem z rozkładami tworzonymi przez miłośników. Aczkolwiek mogą występować pojedyncze braki kursów albo coś może się zmienić w ciągu dnia, co nie będzie uwzględnione w brygadach z serwerów UM.
Parę dni temu miałem małą rozbieżność i co innego wyświetlało się w zakładce "trasa" a co innego w zakładce "rozkład brygadowy". Do tej pory tylko raz mi się coś takiego przytrafiło.
ObrazekObrazek

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 14 lis 2022, 10:08

Bywalec pisze:
14 lis 2022, 9:44
marcio15 pisze:
14 lis 2022, 0:08
UM Warszawa niestety udostępnia brygady tylko dla dnia obecnego. A nie mam innego źródła brygad :(
A nie myślałeś o tym, by zarchiwizować rozkład brygadowy np. 7 dni wstecz? Wtedy można podejrzeć rozkład na dowolny dzień a gdyby nastąpiły zmiany w rozkładzie to automatycznie w dniu jego obowiązywania nastąpiłaby zmiana. Pytanie czy to jest wykonalne :-k
marcio15 pisze:
14 lis 2022, 0:45
Z racji, że dane są wrzucane codziennie to teoretycznie jest to pewne źródło, które powinno być aktualne, ale nigdy tego nie weryfikowałem z rozkładami tworzonymi przez miłośników. Aczkolwiek mogą występować pojedyncze braki kursów albo coś może się zmienić w ciągu dnia, co nie będzie uwzględnione w brygadach z serwerów UM.
Parę dni temu miałem małą rozbieżność i co innego wyświetlało się w zakładce "trasa" a co innego w zakładce "rozkład brygadowy". Do tej pory tylko raz mi się coś takiego przytrafiło.
Trasy pojazdów są na podstawie danych z paczki z rozkładami, a rozkład brygadowy jest na podstawie danych dot. odjazdów z przystanków, pobieranych z UM. Dwa źródła danych powodują czasem rozjazdy :( . Brygady tylko w danych UM są dostępne.

Co do archiwizacji rozkładów brygadowych to tak - właśnie tak to mam zrobione - przechowywanie na 7 dni wstecz. Aczkolwiek archiwalne rozkłady są używane tylko, gdy API od UM nie działa - żeby nie wyświetlać nic, biorę archiwalne.

Nie znam się, ale intuicja sugerowała mi, że skoro API UM jest codziennie odświeżane to znaczy, że rozkład brygadowy może się zmieniać. On się raczej nie zmienia? Na podstawie archiwalnych danych jak najbardziej do zrobienia jest wyświetlanie brygad dla dni roboczych, sobót, niedziel, ale zawsze bałem się, że w ciągu tygodnia to się może dużo pozmieniać i to będzie niepoprawne.

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 15 lis 2022, 0:38

Rozkłady brygad jednak nie zmieniają się tak często. Zazwyczaj w momencie zmiany rozkładów. Na niektórych liniach co parę miesięcy, na niektórych co parę lat. Ale dalej to i tak jest względnie rzadko. Czasem są dni kiedy się wprowadza rozkłady specjalne i wtedy jest wszystko inaczej. Ale mimo wszystko moim zdaniem warto w takie coś wejść. Tylko może wystarczy dać dopisek, że w przypadku dni naprzód należy na bieżąco sprawdzać zmiany rozkładów. To i tak działałoby lepiej niż na dotychczasowych stronach miłośniczych. Bo jeśli na jakiejś linii zmienia się rozkład brygad, to na Twojej stronie zaaktualizuje się to samo danego dnia, a na stronach miłośniczych nieraz trzeba poczekać parę miesięcy aż ktoś to zaaktualizuje.

marcio15
Posty: 48
Rejestracja: 18 kwie 2019, 23:42
Kontakt:

Post autor: marcio15 » 15 lis 2022, 9:46

Okej, to w takim razie zabiorę się za to, ale pewnie dopiero jakoś do końca roku będzie redi :) .

SU89
Posty: 416
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 15 lis 2022, 20:16

W wolnej chwili podeślę ci zasoby rozkładowe z api UM z parametrem dnia, bo kiedyś sam drążyłem ten temat.

ODPOWIEDZ