Nazwy stacji i przystanków kolejowych

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

PiotrekP
Posty: 3484
Rejestracja: 04 wrz 2006, 19:17

Nazwy stacji i przystanków kolejowych

Post autor: PiotrekP » 09 sie 2016, 11:22

Dostosowana została nazwa ZP przy nowej stacji - od poniedziałku kraniec na północnym Rembertowie nazywa się PKP Mokry Ług. Get that promo :cool2:

Awatar użytkownika
vernalisadonis
Posty: 3058
Rejestracja: 03 cze 2012, 13:12

Post autor: vernalisadonis » 10 sie 2016, 0:11

Dziwi mnie trochę, że dają takie nazwy przystanków. Dla mnie osobiście tego typu przystanki powinny nazywać się: Stacja kolejowa (nazwa stacji).
Jak by to dosłownie odczytać to wychodzi: Polskie Koleje Państwowe Mokry Ług
Warszawa, 08.07.2014r., 8505/4A/519
Wrocław, 04.02.2016r., 4630/010A/146
Bydgoszcz, 05.01.2022 M202/3/55
Komunikacja miejska oraz kolej

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 10 sie 2016, 2:01

Stacja kolejowa? Strasznie długie :-k

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 10 sie 2016, 5:08

Wystarczyłoby tylko "Stacja"
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1846
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 10 sie 2016, 6:29

Tyle, że to w większości nie są stacje, tylko przystanki, więc nazwa byłaby równie błędna (i potoczna), jak PKP. Generalnie dla mnie lepsze są od udziwnionych nazw po prostu piktogramy.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 10 sie 2016, 6:51

Wiedziałem, że się kolejarz odezwie. W rozumieniu słownikowym stacja to po prostu miejsce zatrzymywania się pociągów. I na pewno lepiej pomieszać stację z przystankiem osobowym niż PKP z SKM, PR i cholera wie czym jeszcze.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1846
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 10 sie 2016, 11:00

Jasne, na mnie zawsze można liczyć ;) Generalnie jestem za wycięciem "PKP", ale "stacja" też nie jest rozwiązaniem idealnym. Ja generalnie jestem za tym, żeby do rozkładów przystankowych, na tablice boczne, wyświetlacze itd wprowadzić po prostu oznaczenia graficzne. Wtedy byłoby po prostu <symbol metra> Mokry ług, <symbol metra><symbol pociągu> Stadion Narodowy, <symbol pociągu><symbol WKD> Al. Jerozolimskie, <symbol tramwaju><symbol pociągu><symbol metra> Centrum itd. (przykłady dla linii autobusowych) - generalnie w autobusach oznaczałbym pociągi, metro, tramwaje, do dyskusji jest osobny symbol dla WKD, a w innych środkach transportu odpowiednio przesiadki na pozostałe wyżej wymienione (przesiadek na autobusy chyba nie ma sensu oznaczać). Dodatkowo poważnie rozpocząłbym dyskusję z PKP PLK na temat zmiany nazw niektórych punktów handlowych, z Warszawą Śródmieście (-> Centrum) na czele (po pierwsze w celu ujednolicenia z nazwą ZP i stacji metra, po drugie to Śródmieście jest koszmarnym dowcipem z obcokrajowców odwiedzających Warszawę). Inne przykłady do zmiany to, wg mnie, Ochota (-> Pl. Zawiszy), Stadion (-> Stadion Narodowy) czy ZOO (-> Rondo Starzyńskiego).

grzegorz
Posty: 1364
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:16
Lokalizacja: Mokotów/Grochów

Post autor: grzegorz » 10 sie 2016, 11:16

kveld pisze:Jasne, na mnie zawsze można liczyć ;) Generalnie jestem za wycięciem "PKP", ale "stacja" też nie jest rozwiązaniem idealnym. Ja generalnie jestem za tym, żeby do rozkładów przystankowych, na tablice boczne, wyświetlacze itd wprowadzić po prostu oznaczenia graficzne.
Fajnie żeby nazwa miała wersję graficzną jak i słowną. Choćby ze względu na niewidomych, ale i po to by ułatwiać / uporządkowywać komunikację nietabletową.
kveld pisze: Ochota (-> Pl. Zawiszy), Stadion (-> Stadion Narodowy) czy ZOO (-> Rondo Starzyńskiego).
Gocławek -> Korkowa?! Hmmm.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 10 sie 2016, 11:17

I nagle by się okazało, że trzeba coś wymyślić z nazwami obecnych zespołów przystankowych Falenica, Międzylesie, Gocławek czy Choszczówka.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1846
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 10 sie 2016, 12:15

pawcio pisze:I nagle by się okazało, że trzeba coś wymyślić z nazwami obecnych zespołów przystankowych Falenica, Międzylesie, Gocławek czy Choszczówka.
Owszem, okazałoby się. Akurat nad Falenicą to bym się poważnie zastanowił, czy jej nie zostawić (ZP by się rozrósł, ale bez przesady), Międzylesie powinno już dawno nazywać się Centrum Zdrowia Dziecka, Gocławek nie jest na Gocławku, wiec przechrzczenie na Jubilerską by mu nie zaszkodziło, a przy p.o. Warszawa Choszczówka nie ma przystanku autobusowego. Jedyny realny problem, który widzę, to jest z Kołem. Strasznie jednak daleko odbiegamy od komunikacji w Rembertowie...

Awatar użytkownika
ncc2000
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 19:01

Post autor: ncc2000 » 10 sie 2016, 12:45

Zarówno stacje jak i przystanki kolejowe na terenie Warszawy są operowane przez spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe (niezależnie od tego jaki przewoźnik z nich korzysta). Użycie PKP w nazwie jest zatem w pełni uzasadnione bo to PKP SA (poprzez PKP PLK) jest właścicielem stacji.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 10 sie 2016, 13:51

pawcio pisze:I nagle by się okazało, że trzeba coś wymyślić z nazwami obecnych zespołów przystankowych Falenica, Międzylesie, Gocławek czy Choszczówka.
Akurat z tym to trzeba zrobić porządek bez względu na modyfikacje związane z przesiadkami kolejowymi. Nie jest logicznym nazywanie zespołów przystankowych "na cześć" stacji kolejowych, które przecież swoich nazw z kosmosu nie biorą (sprawdzić czy: Warszawa Praga etc.), bo tworzy to sytuację, w której dwa różne punktu noszą w zasadzie tę samą nazwę. Więc jeśli uznajemy już nadrzędność kolei, to wszystkie przystanki tramwajowe/autobusowe dublujące nazwy kolejowe są do zmiany. Należałoby także włączyć perony w zespoły przystankowe, żeby upłynnić kwestię przesiadek w ramach zespołu. Przeniesiecie nas do IPu? ;)

osa
Posty: 2595
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 10 sie 2016, 16:49

Akurat PKP Koło ma się zmienić na PKP Młynów, a w ogóle to będzie Metro Młynów, więc nie jest to wcale największy problem z nazwami na styku miasta i kolei.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 10 sie 2016, 23:24

pawcio pisze:Wystarczyłoby tylko "Stacja".
:arrow: W każdym przypadku? Następny przystanek: STACJA LEGIONOWO-PRZYSTANEK? :P

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 11 sie 2016, 1:10

To gówno to w ogóle jest do zmiany :P

ODPOWIEDZ