TramBus

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

SU89
Posty: 416
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 07 wrz 2018, 23:17

Teoretycznie każdy przewoźnik (dokładnie to: MZA, TW, KMŁ, EEC, ajenci "eLkowi" - nowe kontrakty Mobilisu, Arrivy, Grodzia są bardziej skomplikowane pod tym względem) wysyła jednocześnie z lokalizacją GPS numer wozu, numer linii i brygadę (i jeszcze inne mało ważne pierdoły) i to od niego zależy czy wóz widać w systemie ZTM, czy nie. Sam ZTM raczej tego nie przetwarza, na przykład nadal na mapce (mojej roboty: http://vps493418.ovh.net/mapa/) widać spalonego Autosana na 203, czy różne śmiecie na eLkach, np. wyrejestrowane pojazdy z sieci ZTM po zakończeniu umowy. Dopóki system ajenta wysyła te dane, to one są przetwarzane przez ZTM. A jak ajent sobie zaprogramuje własny system, to już od niego zależy.

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 08 wrz 2018, 21:13

alojz pisze:
07 wrz 2018, 18:52
Elki są wszystkie.
Nie są wszystkie.

alojz
Posty: 2652
Rejestracja: 25 wrz 2010, 22:34

Post autor: alojz » 09 wrz 2018, 11:01

To może napisz których linii nie masz. Bo ja zazwyczaj widzę dostępne wszystkie 45 linii L.

ashir
Posty: 27688
Rejestracja: 14 paź 2009, 16:36
Lokalizacja: Targówek

Post autor: ashir » 10 wrz 2018, 7:00

Brakuje tego co jest na starych umowach i w starych barwach, czyli głównie Lesznowola (Stalko) i Góra Kalwaria (Sekar-Trans). W pierwszym przypadku linie najczęściej są widoczne, bo część wozów jeździ nowszych (niebieskich) z nadajnikami. Spójrz teraz, że nie wyświetla się 02/L-1 i 02/L-3. Na pierwszym z nich (jak się nic nie zmieniło) jeździ szare Citaro, a na drugim niewykluczone, że jakaś padlina w postaci Irisbusa. W drugim przypadku też najwidoczniej w swoich 3 Sancity 9LE na 1/L28 i 02/L30 oraz 1 'miejskim' Sprinterze na 1/L30 nie muszą pokazywać swojej pozycji. Aktualnie też nie widać z jakiś powodów L15 i L42 chociaż raczej widoczne być powinny. ;)

dev
Posty: 676
Rejestracja: 01 lut 2010, 18:17

Post autor: dev » 03 sty 2019, 15:22

SU89 pisze:
07 wrz 2018, 23:17
Teoretycznie każdy przewoźnik (dokładnie to: MZA, TW, KMŁ, EEC, ajenci "eLkowi" - nowe kontrakty Mobilisu, Arrivy, Grodzia są bardziej skomplikowane pod tym względem) wysyła jednocześnie z lokalizacją GPS numer wozu, numer linii i brygadę (i jeszcze inne mało ważne pierdoły) i to od niego zależy czy wóz widać w systemie ZTM, czy nie. Sam ZTM raczej tego nie przetwarza, na przykład nadal na mapce (mojej roboty: http://vps493418.ovh.net/mapa/) widać spalonego Autosana na 203, czy różne śmiecie na eLkach, np. wyrejestrowane pojazdy z sieci ZTM po zakończeniu umowy. Dopóki system ajenta wysyła te dane, to one są przetwarzane przez ZTM. A jak ajent sobie zaprogramuje własny system, to już od niego zależy.
Jak w Twojej aplikacji realbus.pl włączyć kursy zjazdowe tramwajów nieujęte w rozkładzie?

Paweł D.
Posty: 5245
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 03 sty 2019, 15:33

Przecież to tylko graficzne odzwierciedlenie położenia pojazdu na mapie. Rozkład jazdy to zupełnie inna bajka. Nie wydaje mi się czy coś takiego w ogóle istnieje. Wszystkie zjazdy/wyjazdy są ujęte w rozkładzie, choć niekonieczne te informacje są publikowane.

SU89
Posty: 416
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 03 sty 2019, 15:39

Niestety nie da się. Nie dysponuję pełnym rozkładem brygadowym, a jedynie pobieram dane z api.um.warszawa.pl, a tam nie ma tych kursów wykazanych. Tak na szybko wymyśliłem sposób, by pobierać te kursy z danych rozkładowych dostępnych na stronie ZTMu (skąd obecnie pobieram przystanki), jednak jeszcze nie doszedłem do dekodowania odjazdów linii z tej paczki danych.

Paweł D. - dev'owi chodziło o to: http://realbus.pl/rozklad/

dev
Posty: 676
Rejestracja: 01 lut 2010, 18:17

Post autor: dev » 03 sty 2019, 17:34

A czy istnieją jeszcze kursy autobusowe nieujęte w rozkładzie? Pamiętam kiedyś był taki kurs zjazdowy linii 105 z Placu Trzech Krzyży na Ciepłownię Wola późno w nocy nieujęty właśnie.

Łukasz
Posty: 10489
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 03 sty 2019, 17:53

Był kiedyś plik na ztmie ze wszystkimi rozkładami wszystkich linii, zjazdowymi, wyjazdowymi itd. - pewnie dałoby się to pożenić z brygadami.
ŁK

Paweł D.
Posty: 5245
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 03 sty 2019, 19:11

Jakby dev nie cytował całych postów (w których na dodatek była mowa o czymś zupełnie innym) to pewnie nieporozumień by nie było.
A przy okazji zaciekawiło mnie skąd zakładka rozkład pobiera numery brygad przypisane do odjazdów?

dev
Posty: 676
Rejestracja: 01 lut 2010, 18:17

Post autor: dev » 03 sty 2019, 22:12

To jeszcze dorzucę takie pytanie, czy dawną grupę dyskusyjną ztm.news można jakoś przeglądać?

SU89
Posty: 416
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 03 sty 2019, 23:05

Paweł D. pisze:
03 sty 2019, 19:11
A przy okazji zaciekawiło mnie skąd zakładka rozkład pobiera numery brygad przypisane do odjazdów?
Miasto było na tyle dobroduszne, że udostępniło namiastkę rozkładu na stronie api.um.warszawa.pl. Należy we własnym zakresie pobrać dane i zdekodować (dane są zapisane w formacie JSON).
Oczywiście jak na Warszawę przystało, nie jest to pełen rozkład brygadowy, jaki trafia do przewoźników, tylko strzępek informacji, czyli odjazdy wraz z numerem brygady dla konkretnej linii, dla konkretnego przystanku, na konkretny dzień. Powoduje to dużo komplikacji: na przykład aby wyświetlić rozkład dla przystanku Dw.Wileński 01 należy 22 razy pobrać dane (!). Dodatkowo, nie można poruszać się w czasie i zobaczyć rozkładu na przykład na weekend. I najważniejsze, w przypadku linii nocnych, wszystkie odjazdy na dzisiejszą noc można zobaczyć tylko do godziny 23:59, bowiem od północy pokazuje już rozkład na następną noc......
Łukasz pisze:
03 sty 2019, 17:53
Był kiedyś plik na ztmie ze wszystkimi rozkładami wszystkich linii, zjazdowymi, wyjazdowymi itd. - pewnie dałoby się to pożenić z brygadami.
Nadal jest dostępny pod linkiem ftp://rozklady.ztm.waw.pl. Problem jest w integracji tych danych. Musiałbym o północy odpytać serwer UM o wszystkie rozkłady brygad (a więc przynajmniej 600 razy - licząc na oko po rozkładzie na jeden kraniec dla linii) i przypisać je do konkretnego kursu. Bez sensu, zwłaszcza, że raz sprawdzając wytrzymałość serwera (tylko kilkadziesiąt zapytań), spowodowałem jego awarię i przestały działać wszystkie usługi udostępniane na nim, a więc przestała działać moja mapa, jak i apka buslive.pl i inne serwisy on-line.


Swoją drogą, od paru dni próbuję przekonać ZTM, aby w tym pliku rozkładowym zapisywali nazwy przystanków i obiektów zgodnie z wielkością liter, jaka jest w rzeczywistości. Obecnie nazwy są zapisywane wielkimi literami, np. "RONDO DASZYŃSKIEGO", "CENTRUM", co według mnie jest zbędne i co gorsza, tracona jest ważna informacja gramatyczna. Przy próbie sztucznej zamiany wielkich liter na małe, wychodzą takie potworki jak "Pkp Wkd Al.Jerozolimskie", "Rondo Onz", czy "Icds". Na stronie ZTMu nazwy są zapisywane normalnie, ponadto dysponuję danymi rozkładowymi z 21 lipca 2018, gdzie również jest wszystko poprawnie zapisane, a teraz nie wiedzieć czemu wrócili do zapisywania wszystkiego caps lockiem...

Łukasz
Posty: 10489
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 03 sty 2019, 23:55

Nie no, nazwy idą z TRa chyba, strona sobie przetwarza takie bardziej znane skróty, ale czasem czegoś nie znała i było dziwnie - raczej tego nie zmienią.

Musiałbyś sobie wystawić swoje api, generalnie to na jakimś cloudzie powinno się dać to zrobić przez wyklikanie, ale pewnie nie za darmo.
ŁK

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 04 sty 2019, 18:08

A tak w ramach quickfixa, to może możesz rozważyć zrobienie jakiejś listy znanych skrótowców występujących w nazwach warszawskich przystanków i przy parsowaniu sprawdzać stringi pod kątem wystąpienia tych skrótowców?

SU89
Posty: 416
Rejestracja: 14 wrz 2016, 14:48
Lokalizacja: 400 metrów od R-5

Post autor: SU89 » 07 sty 2019, 9:37

Ewentualnie mogę pobierać nazwy z api.um.warszawa.pl i zapisywać do bazy danych i tak chyba zrobię. Mam nadzieję, że ich serwery nie wybuchną od tego :)

ODPOWIEDZ