Nowe logo transportu publicznego w Warszawie

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 28 wrz 2017, 0:11

Emyl pisze:Nieprawda, nie jest tragiczne!
Szeregowy_Równoległy pisze:Ankietę jakąś może trzeba zrobić? Niech ci będzie, jest w połowie drogi między "chujowym" a "akceptowalnym"
:arrow: Przypominam, że wcześniej przez długi czas nie było żadnego, więc każdy miał możliwość zaprojektowania własnego, tylko jakoś nikomu się nie chciało. A poza tym chciałbym zobaczyć jakiekolwiek logo, które podoba się KAŻDEMU. Większość ludzi o tworzeniu takich znaków wie tyle, że mają tylko im się podobać, więc co druga gmina w Polsce ma stały zestaw: drzewko, słoneczko, jeziorko i nazwę kopniętym Comic Sansem.

PS. Paradoksalnie logo Wawkomu w jakiś sposób będzie nawiązywać do nowego znaku WTP, chociaż nie wiem, czy to akurat dobrze...

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 28 wrz 2017, 9:54

Matt Cubis pisze:Przykłady użycia loga w Warszawie ;) .

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 56394.html

W sumie bilety ładnie wyszły, nie wiem dlaczego, ale przypominają mi paryskie.
Na autobusie "T" wygląda prawie jak wycięte z Towarzystwa Trzeźwości Transportowców :D
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
Dantte
Posty: 3480
Rejestracja: 09 sie 2006, 15:00
Lokalizacja: 8052

Post autor: Dantte » 28 wrz 2017, 10:17

Przecież było nowe, czerwone logo ZTMu. Nie wiem, komu ono przeszkadzało, ale było najbardziej zrozumiałe - reprezentowało instytucję miasta, która zajmuje się transportem zbiorowym na terenie miasta i liniach dowozowych i było wiadomo, dokąd składać skargi, zażalenia, i tak dalej i tak dalej. Teraz wozić nas będzie mistyczne T. Debilne rozwiązanie - dla turystów, obcokrajowców, którzy wbiją sobie w internet, szukając np. informacji taryfowych, co to jest to T. Bo przecież takie logo, albo takie logo, albo takie czy takie - wyraźne, reprezentatywne, z nazwą (skrótem) związku taryfowego/organizatorem przewozów i zrozumiałe dla każdego - jest czymś niefajnym i trzeba wciskać na siłę T, które oznacza tyle, co nic, a w najlepszym przypadku tramwaj. Tak długo, jak obok loga nie będzie napisane, co to za twór/instytucja (a potrzebna byłaby pełna nazwa), a widzę, że twórcy dążą ku minimalizmowi w tej sprawie, nie będzie to w żaden sposób zrozumiałe.
Czy teraz będzie "warszawski transport publiczny", "ztm" i jeszcze wszyscy podwykonawcy z ich fikuśnymi logami? :lol:
wszystkie linie metra na bialoleke!
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 17

Awatar użytkownika
Pawel_
Sierściuch
Posty: 8295
Rejestracja: 01 maja 2007, 18:08
Lokalizacja: Zagłębie Szklane :-)

Post autor: Pawel_ » 28 wrz 2017, 11:42

Szeregowy_Równoległy pisze:
Emyl pisze: Nieprawda, nie jest tragiczne!
Ankietę jakąś może trzeba zrobić? Niech ci będzie, jest w połowie drogi między "chujowym" a "akceptowalnym" ;P
To, które było od początku mojej kariery na forum, było fenomenalne. Od razu było wiadomo jak się trzeba bawić. :P

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 wrz 2017, 12:08

Ja też uważam, że lepszym logiem było logo ZTM-u. Teraz zobaczę "t" i co? to transport zbiorowy z Radomia? Jeżeli z Warszawy, to gdzie to ukryte? Bo szczegół nawiązujący do syrenki to za mało.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 28 wrz 2017, 12:23

Najlepsze było wcześniejsze logo ZTM. Tak jak logo Wawkomu, to o którym Kocurek wspominał, było milsze dla oka niż aktualne.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 28 wrz 2017, 12:29

Najważniejsze, to i tak, żeby to logo wdrożyć i nie zmieniać. Bo jaj mam wrażenie, że za pięć lat będzie konkurs na kolejne logo i syf się tylko zwiększy.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

desert_eag
Posty: 1279
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:12

Post autor: desert_eag » 28 wrz 2017, 13:09

Nie! Najważniejsze, to tego nie wdrażać, jeśli są uzasadnione wątpliwości co do funkcjonalności.
www.dobowy.w.of.pl - Zapraszam :)

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 wrz 2017, 13:13

Pawcio, a czemu nie zostawić obecne logo i nie zmieniać - w imię stabilności komunikacji marki właśnie?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 28 wrz 2017, 14:12

To się odnosi do każdego pomysłu od czasu zastąpienia strego żółto-czerwonego logo ZTM. I postulat ten miał mniej więcej taki sam charakter jak postulat fika, by ZTM nie przejmował się polityką przy planowaniu zmian trasowych - czysto utopijny.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

gfedorynski
Posty: 715
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 28 wrz 2017, 15:05

Znaczy dobra, ja się mogę nawet zgodzić na nowe logo, jeśli identyfikacja wizualna przywróci właściwe proporcje między kolorami w barwach pojazdów.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 28 wrz 2017, 22:23

:arrow: Lepsze jest wrogiem dobrego. Pamiętam, że kiedy wprowadzano kwadratowe logo ZTM, to pojawiały się głosy, że znak w kształcie rombu był lepszy. Teraz okrągłe logo transportu publicznego budzi kontrowersje (uzasadnione!), więc można przeczytać, że... kwadratowy znak był najlepszy (bo był!). Wystarczyło tylko na bazie rozpoznawalnego i czytelnego kwadratu z napisem "ztm" dorobić kwadraty z piktogramami (bez wydawania na to aż 70 tysięcy złotych) i po robocie. Wszyscy jakoś zapominają, że dobre logo musi być proste, łatwo zapamiętywalne i jednoznacznie kojarzone z tym, z czym kojarzone być powinno (kwadrat "ztm" najlepiej spełniał te warunki; okrągłe "t" ich nie spełnia). Musi też bez problemów dać się odwzorowywać na przykład w wersji czarno-białej lub w kontrze, więc najlepsze są znaki jedno lub dwukolorowe. A jeśli chodzi o logo Wawkomu, to nie widzę przeszkód, żeby tylko dla jego użytkowników ogłosić konkurs na nowe logo (a co, idźmy w ślady miasta!). Tylko takie, żeby spełniało te podstawowe wymogi, bo "słupek przystankowy" nie był prosty (nie chodzi bynajmniej o pion) i źle wyglądałby w wersji monochromatycznej. Gwarantuję, że każdy projekt spotka się potem z falą krytyki innych użytkowników. Aż w końcu się przyzwyczają...

osa
Posty: 2595
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 28 wrz 2017, 22:45

Cała ta dyskusja o logo od początku wydaje mi się tematem zastępczym. Ja już na te znaki w ogóle nie zwracam uwagi. A argument, że wspólne logo sprawi, że ktoś dowie się o możliwości jazdy pociągiem z kartą miejską, jest niedorzeczny.

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 29 wrz 2017, 3:43

Idiotyczny wręcz. Sprawa z tym logo to paniczne i nieracjonalne ignorowanie problemu braku formalnego ciała organizującego lub chociaż zrzeszającego wszystkie podmioty komunikacyjne działające w regionie. Stąd są problemy taryfowo-identyfikacyjne, a nie z braku znaczka. Stołeczny ratusz nie tyle nie jest w stanie, co nie powinien pełnić takiej funkcji jako taki, bo może to stać w sprzeczności z interesem danego podmiotu lub innej gminy. Powinien za to zainicjować tworzenie jakiejś platformy typu międzygminny/wojewódzki związek komunikacyjny lub w ramach ZTM (tak, z kwadratowym logo) tworzyć swoją własną i na tyle rozpoznawalna markę, żeby opłacało się innym funkcjonować w jej ramach i na jej warunkach albo przynajmniej pod jej szyldem.

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 29 wrz 2017, 7:11

Zastanawiam się, czy w jakimkolwiek innym sporym europejskim mieście tak często zmienia się systemy identyfikacji wizualnej w transporcie. Jedyne przykłady, które przychodzą mi do głowy, znajdują się na wschód od Warszawy.
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

ODPOWIEDZ