Nowe logo transportu publicznego w Warszawie

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 paź 2017, 11:35

Hrmpf? Co prawda zdecydowanie lepiej znam tę ustawę w zakresie kolejowym, ale przeglądam i widzę, że nadal wystarcza potwierdzenie zgłoszenia przewozu. Czy planowana jest jakaś nowela i skąd o tym wiemy?
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8265
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 05 paź 2017, 11:50

KwZ pisze:
Generalnie to im zależy na tym, żeby to nie był ZTM, tylko transport. Jest w tym jakaś idea,
Czy pojazdy transportu zbiorowego niepodlegające ZTMowi też będą miały to logo?
Myślę, że wątpię. Przecież to ma identyfikować Warszawski Transport Publiczny z warszawskimi biletami. Kiedyś to samo robiła kwadratowa zetteemka na burcie...

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 05 paź 2017, 11:56

fik pisze:Hrmpf? Co prawda zdecydowanie lepiej znam tę ustawę w zakresie kolejowym, ale przeglądam i widzę, że nadal wystarcza potwierdzenie zgłoszenia przewozu. Czy planowana jest jakaś nowela i skąd o tym wiemy?
Gdzieś mi taki ministerialny projekt nowelizacji uoptz mignął. Ale źródła nie mogę teraz znaleźć.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 paź 2017, 12:08

Jeśli znajdziesz i podrzucisz, będę zobowiązany, to wielce ciekawa sprawa. Jeśli to prawda, to ciekawe - z jednej strony oczywiście poprawa stanu formalnego, z drugiej zaś - okres przejściowy musiałby być NAPRAWDĘ bardzo długi, biorąc pod uwagę obecne dramatyczne rozregulowanie rynku i całkowite zaniedbanie przez województwa obowiązku organizacji przewozów autobusowych. Bardzo ważna sprawa, obawiam się tylko, że zostanie wdrożona bardzo głupio.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 07 paź 2017, 15:36

Póki co wiadomo, że obecny stan będzie przedłużony o kolejny rok więc wszystkie zezwolenia będą ważne do końca 2018 roku.

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 09 paź 2017, 16:17

Pominę kwestię gustu (bo mi używanie bieli z czerwienią kojarzy się ze starymi sowieckimi plakatami, typu "za Stalina, za Rasiję").

Martwi mnie raczej coś innego.
Czerwona tarcza, z białym znaczkiem, to masakra dla krótkowidzów (zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przez pół roku mamy "długonoc" :D .
Mówiąc poważniej. Podświetlona żółta tarcza z czerwoną ramką oznaczająca metro, widoczna jest z daleka - nawet jak zdejmę okulary (a wtedy jestem jak kret) - czerwona tarcza, z białym znaczkiem (najczęściej brudna od pyłu), będzie dla mnie co najwyżej przygaszoną czerwoną plamką, wśród innych czerwonych plamek typu szyld sklepu z fajkami.

Ja rozumiem, że ostatnio ZTM ma w poważaniu "Nietoperzy" - co widać, choćby po zmianie wyświetlaczy z amber na białe - w nocnym ruchu ulicznym, albo w deszczu, dla krótkowidza mniej rozpoznawalne, niż bursztyn - ale jakaś granica ignorancji powinna być postawiona.
Oznaczenia przystankowe powinny być widoczne z daleka, przykuwać oko, choć w sposób przyjazny, nie agresywny.

A tak swoją drogą, nie jest to ciekawe, że konkurs wygrało "konsorcjum" złożone z dwóch podmiotów?
To nie budowa autostrady, to projekt graficzny.
Pozostawiam to chętnym do przemyśleń :)
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 09 paź 2017, 16:22

Białe wyświetlacze są podobno na życzenie stowarzyszeń osób niewidomych.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 09 paź 2017, 16:29

pawcio pisze:
09 paź 2017, 16:22
Białe wyświetlacze są podobno na życzenie stowarzyszeń osób niewidomych.
No to Pawle, szczerze powiem, że nie wiem o co te stowarzyszenia walczą, bo jestem osobą słabo widzącą i szlag mnie trafia ilekroć te wynalazki widzę (i powiem szczerze, że podobną opinie słyszałem od osoby widzącej "normalnie").
Z perspektywy subiektywnej, abmer są znacznie lepsze, a przez biały wyświetlacz już mi nocne uciekły, zanim rozszyfrowałem numer i zacząłem machać ręką.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4760
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 09 paź 2017, 18:31

Nie wiem czy białe wyświetlacze nie świecą trochę za mocno wieczorami czy w nocy, w efekcie czego całość zlewa się w bardzo jasną, ale jednak niewyraźną plamę.
Obrazek

alojz
Posty: 2652
Rejestracja: 25 wrz 2010, 22:34

Post autor: alojz » 09 paź 2017, 18:42

pawcio pisze:
09 paź 2017, 16:22
Białe wyświetlacze są podobno na życzenie stowarzyszeń osób niewidomych.
Tia...
Czytałem jakiś czas temu wywiad z osobą z jakiejś organizacji niedowidzących. Na pytanie który kolor wyświetlaczy jest lepiej widoczny, padła odpowiedź że to zależy od wady wzroku. Jedni widzą lepiej białe, inni pomarańczowe.

px33
Posty: 1581
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 09 paź 2017, 19:34

To czas na RGB. 10 sekund pomarańczowego, 10 sekund białego i czekamy na skargi epileptyków :P

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 09 paź 2017, 20:09


Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 09 paź 2017, 20:12

Auu! Ostrzegaj!!!
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 09 paź 2017, 20:13

px33 pisze:
09 paź 2017, 19:34
To czas na RGB. 10 sekund pomarańczowego, 10 sekund białego i czekamy na skargi epileptyków :P
Odpowiem na to w ten sposób.
Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na to, że wszystkie znaki ostrzegawcze oznacza się żółtym kolorem.
Dlaczego nie są białe albo niebieskie?
Otóż już łuższy czas temu okuliści zauważyli, że bursztyn (ciepły żółty) to ostatni krzykliwy kolor, który jest poprawnie odbierany przez oko.
Stąd między innymi linie z guzami na peronach są żółte, a nie białe, bo niedowidzącemu trudniej przeoczyć żółty, niż biały.
W wypadku wyświetlaczy na autobusach dochodzi jeszcze problem wilgoci na wyświetlaczu i problemu z jakością samych wyświetlaczy. Zawilgocony biały wyświetlacz traci kontrast mocniej, niż amber.
Anyway... wracając do nowego logo.

Tutaj sprawa wygląda podobnie, człowiekowi z wadą wzroku (okulary nigdy nie pokrywają wady w 100%) trudniej bdyie rozpoznać "nowy, stylizowany, czegoto nie znaczący, czerwony znaczek metra", od "starej żółtej piguły" z czerwoną obwódką, więc jeśli już mamy zmieniać kolory oznaczeń, to raczej na takie, żeby były lepiej widoczne.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

Flash8222
Posty: 7592
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 09 paź 2017, 21:27

Emyl pisze:
09 paź 2017, 20:09
http://disco.fleo.se/509%3ENowodwory
Prawie córkę mi obudziłeś!

ODPOWIEDZ