Automatyka kolejowa - pytania i dyskusje

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1846
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 06 wrz 2013, 11:29

(przeniesione z:
viewtopic.php?p=877838#877838)
Jacek Z. pisze:BTW, ciekawe czy komuś kiedyś przyjdzie do głowy przerobić te wiekowe pulpity nastawcze (jak widać chyba nadal się sprawdzające) na wersję z ekranami dotykowymi - i czy taki eksperyment wyjdzie. Żałuję, że za mało im poświęciłem uwagi gdy miałem okazję w takim miejscu być.
Tak, jak pisałem w wątku o warszawskich dworcach - z ekranami dotykowymi (nawet w kasach) polska kolej nie bardzo się lubi, przynajmniej na razie. Składa się na to kilka kwestii, z których nie najmniej ważną są prawne decyzje PKP PLK (na których wzorują się inni polscy zarządcy infrastruktury). Po prostu pulpity nastawcze, czy to kostkowe (jak na Warszawie Zachodniej), jak i komputerowe są zestandaryzowane. W zakresie komputerowych pulpitów nastawczych wydana została instrukcja Ie-104 (http://www.plk-sa.pl/fileadmin/PDF/akty ... Ie-104.pdf), która póki co wymusza chociaż pewną jednolitość zobrazowań na monitorach. Niestety zobrazowanie skonstruowane zgodnie z instrukcją nie bardzo nadaje się do obsługi za pomocą monitora dotykowego. Oczywiście instrukcję można zmienić, ale póki co nie wydaje mi się to specjalnie konieczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy na kolei pracuje sporo ludzi w takim wieku i o takim wykształceniu, że opanowywanie nowinek technicznych nie jest dla nich oczywistością - a akurat sterowanie ruchem powinno być realizowane tak, żeby wykonujący tę pracę pracownik nie miał wątpliwości, jaka jest aktualna sytuacja ruchowa i jak powinien się zachować. Koronny przykład braku takiej umiejętności mieliśmy przy okazji wypadku w Szczekocinach, gdzie dyżurna posterunku w Sprowie zdecydowanie nie umiała prawidłowo odczytać informacji z urządzeń. Oczywiście nowinek nie unikniemy, ale trzeba wprowadzać je w rozsądny sposób i nie na zasadzie "nowina dla nowinki i na każdej stacji mamy coś innego, bo była modernizowana rok później, niż sąsiednia".

ODPOWIEDZ