[Ru] Rosjanie budują kolejowy objazd Polski

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
drja
Posty: 730
Rejestracja: 30 lip 2010, 11:57
Lokalizacja: z ciemnego zakamarka

Post autor: drja » 05 paź 2012, 16:13

Taki ciekawy dość art (no, zajawkę, nie mam subskrypcji pełnej treści) dziś trafiłem, a nic o tym na forum nie znalazłem: http://logistyka.pb.pl/2666682,17901,ro ... azd-polski
Puls Biznesu pisze:(...) Rosja planuje budowę szerokiego toru przez Słowację do Wiednia. Buduje wokół Polski rondo. Niedawno uruchomiono też połączenie promowo-kolejowe między bałtyckim portem Ust-Ługa a Sassnitz, pozwalające na intermodalny transport ładunków między Azją a Europą — mówi Paweł Podsiadło, prezes Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, która zarządza Euroterminalem w Sławkowie, w którym przeładowywane są towary jadące z Azji do Europy.
Pierwsze towary po rosyjskim torze pojadą już w 2020 r.
Temat wygląda na nie taki nowy, 3 miechy temu pisano o tym zagramanicą, choćby tu: http://www.joc.com/infrastructure/russi ... -rail-link
The Journal of Commerce pisze:(...)Russia’s Trans-Siberian Railroad already hauls containers on the route but it has failed to meet expectations and more than 95 percent of Europe-Asia container traffic is currently shipped by sea.
A major problem for rail freight transiting Russia is the extra cost and time involved in switching from its 1,520 millimeter gauge to the narrower 1,485 mm gauge in Europe and China.
Russian Railways says extending its wide-gauge track to Vienna would enable containers from China to move into the road, rail and inland waterway network in Central Europe.
Extending Russia’s rail track into Europe would take at least a decade and cost several billion dollars. (...)
Wiadomo może komuś, czy są jakieś plany w naszym pięknym kraju na jakiś konkurencyjny szlak? Na ile to byłoby warte - w sensie: na ile mogłoby konkurować z ruskim planem (bo skoro oni chcą tyle kasy w to wywalić, to chyba opłacalne jest)? Wreszcie, na ile taki niestandardowy tor jest zgodny z przepisami?

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 05 paź 2012, 18:03

Przecież mamy już szeroki tor (LHS) do Sławkowa gdzieś pod Dąbrową Górniczą, więc nie jest to rzecz. Były pomysły jego przedłużenia do Wiednia, ale wiadomo, że o takich sprawach - zwłaszcza w Rosji - decyduje interes polityczny.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10642
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 05 paź 2012, 18:27

OIDP to temat jest już prastary. Wydaje mi się, że pomysł powstał jeszcze za PiSu u władzy, a wtedy Rosja chcąc zrobić nam na złość zaproponowała budowę szerokiego toru przez Słowację. Oczywiście to ma jeszcze mniej sensu ekonomicznego, niż gazociąg północny. Ciekawe też, jak teraz Rosja patrzy na tworzenie tego szlaku przez Ukrainę.

Tylko od tak dawna nie słyszałem nic na ten temat, że myślałem, że to umarło.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

ODPOWIEDZ