[Łódź] Trasa WZ: tunel i centrum przesiadkowe

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8267
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

[Łódź] Trasa WZ: tunel i centrum przesiadkowe

Post autor: person » 18 lip 2012, 8:57

Tymczasem w Łodzi...
Gazeta.pl Łódź pisze:Wymienią tory i wybudują tunel pod al. Mickiewicza
Zarząd Dróg i Transportu ogłasza przetarg na rozbudowę i modernizację linii tramwajowej W-Z (wschód-zachód). Oprócz nowych torów w ramach kontraktu ma powstać także tunel dla samochodów i przystanek Piotrkowska Centrum

Modernizacja trasy W-Z (wschód-zachód) to remont torowiska od Retkini do Widzewa oraz budowa nowych torów na czterokilometrowym odcinku na Olechów. Zarząd Dróg i Transportu wysłał właśnie do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszenie o rozpoczęciu procedury przetargowej. To wymóg przy tak dużych inwestycjach dofinansowywanych przez Unię Europejską. W konkursie na wykonanie projektu i wybudowanie trasy będą mogły brać udział firmy z całej Europy.

Zarząd Dróg i Transportu nie chce zdradzać szczegółów przetargu przed jego publikacją. - Byłoby to niezgodne z przepisami o zamówieniach publicznych - informuje Agnieszka Lubiatowska, rzeczniczka ZDiT.

Jak się jednak dowiedziała "Gazeta", inwestycja zostanie prawdopodobnie podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmie przygotowanie projektu dla całej inwestycji oraz wybudowanie odcinka od al. Włókniarzy do ul. Kilińskiego. Mieści się w nim także budowa tunelu oraz przystanku Piotrkowska Centrum. Drugi będzie dotyczyć wymiany oraz budowy torowisk na pozostałych fragmentach.

Takie rozdzielenie inwestycji ma usprawnić prace i pozwoli szybciej rozpocząć roboty przy budowie tunelu i przystanku, gdzie zakres prac będzie największy.

Od ul. Gdańskiej aż za Sienkiewicza zostanie poprowadzony tunel dla samochodów. Auta na powierzchnię wyjadą dopiero w okolicach Infosysu. Na poziomie zero, czyli obecnej jezdni, dla samochodów będą tylko po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, aby zapewnić dojazd do dróg poprzecznych. Więcej miejsca przeznaczono dla tramwajów i przystanków komunikacji miejskiej.

W okolicy skrzyżowania al. Mickiewicza z ul. Piotrkowską i al. Kościuszki ma powstać przystanek Piotrkowska Centrum. Przebiegać będą tam aż cztery tory - po dwa dla Łódzkiego Tramwaju Regionalnego i tramwajów jeżdżących na linii W-Z.

Trasa ŁTR zostanie nieco przebudowana. Tramwaje z al. Kościuszki będą skręcać w Mickiewicza, a następnie w Piotrkowską, gdzie zostaną dobudowane tory. W ten sposób zostanie utworzone centrum przesiadkowe. Jego konstrukcja oparta ma być na stalowych słupach, a szklane kolorowe zadaszenie będzie przypominać witraż.

Znikną również przejścia podziemne przy ulicach Piotrkowskiej oraz Sienkiewicza. Auta pojadą tunelem, a ruch pieszy ma być poprowadzony górą.

Oba etapy inwestycji muszą się zakończyć i zostać rozliczone do końca 2015 roku. Takie wymogi stawia Unia Europejska, która daje część pieniędzy. Szacowany koszt tej inwestycji to ponad 623 mln zł.
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,1214 ... wicza.html
Wcześniej odbył się konsultacje społeczne (ogłoszone przez ZDiT) w sprawie modernizacji Trasy WZ. Najbardziej zapalnym ich punktem był przebieg przedłużenia linii tramwajowej w kierunku osiedli Olechów/Janów na wschodzie miasta. Mieszkańcy Widzewa (a dokładniej osiedla Chrobrego zlokalizowanego między ulicami Rokicińską, Puszkina, Przybyszewskiego i Augustów) ostro zaprotestowali przeciw planom wytyczenia trasy przez środek blokowiska (woleli, aby tory biegły tak jak obecnie, czyli obrzeżem osiedla).

Projekt przystanku przesiadkowego został niedawno wyłoniony w konkursie (i od razu pojawiły się głosy, że to plagiat lizbońskiego dworca ;-) ).

Jako ciekawostkę chyba warto dodać, że sama koncepcja dworca przesiadkowego przy Centralu została zaproponowana dobrych kilka lat temu (hmm... 8-9 lat temu? jak ten czas leci) przez grupę społeczników zrzeszonych wokół łódzkiej inicjatywy na rzecz przyjaznego transportu: http://iptlodz.org/blog/dworzec-tramwajowy-centrum/

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8267
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 22 paź 2015, 12:11

W Łodzi zaczyna się sprzątanie po inwestycji.
Dzisiaj ruszył pierwszy odcinek wyremontowanej Trasy WZ: tramwaje wróciły na tory między pętlą Wyszyńskiego, a Dworcem Kaliskim (tj. na odcinek retkiński).
31.10 ma zostać oddana do użytku cała trasa. O zmianach można w układzie linii tramwajowych i autobusowych można przeczytać na stronie lokalnego organizatora:
http://zdit.uml.lodz.pl/pl/news/pokaz/1 ... u_Trasy_WZ

Co ciekawe, czas przejazdu na odcinku pętla-dworzec jest... o minutę dłuższy niż w 2001 r., gdy tory już były w niezbyt dobrym stanie.

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 22 paź 2015, 15:45

W niedzielę będę w Łodzi, ciekawe co tam zastanę. :)

Autobus Czerwon
Posty: 4069
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 22 paź 2015, 16:23

Mnie ciekawi jedno - wyremontowali torowisko, będące na środku szerokiej alei, mamy rok 2015. I zamiast trawy, czy choćby już nawet tłucznia, jest beton. Czysty, żywy beton. Byłem w Łodzi tydzień temu, i wygląda to ździebko skandalicznie.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 23 paź 2015, 9:56

Pod przykrywką remontu linii tramwajowej (która ani specjalnie szybsza nie będzie, a częstotliwości ponoć pocięte do poziomu z dawnych czasów) zbudowano i wyremontowano autostradę przez całe miasto. Bóg łaskaw, że póki co ucichła sprawa budowy wiaduktów nad marszałkami bo to już by totalnie rozwaliło system =;
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8267
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 23 paź 2015, 11:34

Autobus Czerwon pisze:Mnie ciekawi jedno - wyremontowali torowisko, będące na środku szerokiej alei, mamy rok 2015. I zamiast trawy, czy choćby już nawet tłucznia, jest beton. Czysty, żywy beton. Byłem w Łodzi tydzień temu, i wygląda to ździebko skandalicznie.
A po tym betonie będą (mogły) jeździć autobusy.
Są PATy, miały też być odcinki trawiaste. Nie ma żadnego?
Kleszczu pisze:Pod przykrywką remontu linii tramwajowej (...) zbudowano i wyremontowano autostradę przez całe miasto.

Nie jest to pierwszy i jedyny przypadek w PL. Przypadki Światowida, PŚ są inne? Założę się, że na budowie tramwaju do Wilanowa kierowcy też (sporo) skorzystają.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 23 paź 2015, 11:44

person pisze:
Kleszczu pisze:Pod przykrywką remontu linii tramwajowej (...) zbudowano i wyremontowano autostradę przez całe miasto.
Nie jest to pierwszy i jedyny przypadek w PL. Przypadki Światowida, PŚ są inne? Założę się, że na budowie tramwaju do Wilanowa kierowcy też (sporo) skorzystają.
Niestety trudno się z Tobą nie zgodzić... Na szczęście są jakieś tam pozytywne budowy np. Toruń czy trasa do Fordonu gdzie razem z torami nie zbudowano równolegle autostrady 2x2 (2x3).
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 23 paź 2015, 14:23

person pisze:Założę się, że na budowie tramwaju do Wilanowa kierowcy też (sporo) skorzystają.
Niby jak i gdzie? Bez demagogii proszę.

Flash8222
Posty: 7592
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 23 paź 2015, 22:20

person pisze:
Kleszczu pisze:Pod przykrywką remontu linii tramwajowej (...) zbudowano i wyremontowano autostradę przez całe miasto.
Nie jest to pierwszy i jedyny przypadek w PL. Przypadki Światowida, PŚ są inne? Założę się, że na budowie tramwaju do Wilanowa kierowcy też (sporo) skorzystają.
W Krakowie, trasy tramwajowe budują razem z autostradami, a odnośnie trasy do Wilanowa, przecież w 80% będzie to poprowadzone wzdłuż już szerokich arterii, więc nie ma co budować.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 paź 2015, 20:26

Na Swiatowid nis zbudowano ani metra drugiej jezdni s ramach tramwaju. Na Powstancow zas na II jezdni zyskal tramwaj, bo nie ma przejazdoa co kilkaset metrow, wszystkie skrety przez tory sa wydzielone itd.

Co do Wilanowa - taaak, na Goworka, Rakowieckiej czy Belwederskiej szczegolnie kierowcy zyskaja...
Z aberracjami krakowskimi nie ma co porownywac.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

sajbeer
Posty: 1078
Rejestracja: 06 maja 2008, 21:06
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: sajbeer » 27 paź 2015, 22:58

Glonojad pisze:Na Swiatowid nis zbudowano ani metra drugiej jezdni s ramach tramwaju. Na Powstancow zas na II jezdni zyskal tramwaj, bo nie ma przejazdoa co kilkaset metrow, wszystkie skrety przez tory sa wydzielone itd.

Co do Wilanowa - taaak, na Goworka, Rakowieckiej czy Belwederskiej szczegolnie kierowcy zyskaja...
Z aberracjami krakowskimi nie ma co porownywac.
Glonie z czego piszesz :?: :lol3:
Ostatnia skonsumowana "PARÓWKA"
21.12.2012
366+218 :arrow: 013B/28
Przedostatnia:
7.12.2012
140+685 :arrow: 019B/33 :D :tancze:

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 28 paź 2015, 6:13

Z szybki
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 28 paź 2015, 17:09

Wymieniacie się z pawciem jednym tabletem?
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 28 paź 2015, 17:42

Ale przecież Pawcio pisze ortograficznie, tylko wyrazy takie, jakie tablet zgadł, a Glon z tysiącem literówek i bez ogonków. Widać, że sposób wprowadzania całkiem inny. :)

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 28 paź 2015, 22:28

W ogóle stanowią obaj doskonałą antyreklamę tabletów... :twisted:
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ