O wykluczeniu komunikacyjnym

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10637
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

O wykluczeniu komunikacyjnym

Post autor: KwZ » 04 lis 2019, 20:10

W sumie nie wiem, gdzie to dać, może ktoś ma lepszy pomysł? Na podforum kolejowym nie bardzo, bo nie jest tylko o kolei, problem jest szerszy i głębszy.

Olga Gitkiewicz: Pociąg przesuwano na ósmą, żeby ludzie nie mogli nim dojechać do pracy. Nazwali to "wygaszaniem popytu"
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Yelonker
Posty: 801
Rejestracja: 12 lis 2017, 2:53
Lokalizacja: Hala Wola

Post autor: Yelonker » 05 lis 2019, 0:33

Och, żeby to było tylko w kolei. Na prośbę o wycofanie 729 z zakorkowanej Warszawskiej między Wyględami a Borzęcinem i skierowanie linii do Zaborowa ZTM zareagował wprowadzeniem trzech kursów: o godzinie 10:10, 12:10 i 13:10 oraz kursów powrotnych w tej relacji o godzinie 11:11, 13:11 i 14:06. No cóż, pomysł nietrafiony, popytu nie ma to niech wraca jeździć po staremu.

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1594
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 05 lis 2019, 7:18

Problem jest złożony, bo zahacza o podstawowe założenia transformacji ustrojowej. Doszliśmy wtedy do wniosku, że najlepszym kryterium działania PKSów, szpitali i fabryk jest ich zyskowność. No i o ile w przypadku przemysłu jest to kryterium oczywiste, w przypadku służby zdrowia w miarę szybko wymyślono mechanizmy "symulujące" wolny rynek, ale de facto wciąż stanowiące finansowanie centralne (kasy chorych et nfz), tak w przypadku komunikacji regionalnej, do tej pory nie wyznaczono organu który miałby wszystko koordynować i finansować.
Zauważcie jak nasz model zbiorkomu rozchodzi się ze ścieżką węgierską - oni dopiero od kilku lat tak naprawdę zaczęli modernizować tabor. Ale w niedzielę o 15 można się wydostać z każdej wiochy, nawet jeśli archaicznym ikarusem.

A Gitkiewicz popełniła na ten temat bardzo dobrą książkę. Ja ją wciągnąłem w 1 dzień. Imponuje research jaki popełniła.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36565
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 05 lis 2019, 7:30

Daniel_FCB pisze:
05 lis 2019, 7:18
Zauważcie jak nasz model zbiorkomu rozchodzi się ze ścieżką węgierską - oni dopiero od kilku lat tak naprawdę zaczęli modernizować tabor. Ale w niedzielę o 15 można się wydostać z każdej wiochy, nawet jeśli archaicznym ikarusem.
Ta nasza ścieżka to w ogóle jest dziwna, bo według ciebie czym u nas można się wydostać z wiochy, o ile oczywiście jeszcze w ogóle można? Ja widuję zaskakująco dużo Autosanów (H09 i pochodnych, ale z tych starszych). Ta szybka modernizacja dotyczyła jednak głównie miast...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Autobus Czerwon
Posty: 4065
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 05 lis 2019, 7:50

Bastian pisze:
05 lis 2019, 7:30
Daniel_FCB pisze:
05 lis 2019, 7:18
Zauważcie jak nasz model zbiorkomu rozchodzi się ze ścieżką węgierską - oni dopiero od kilku lat tak naprawdę zaczęli modernizować tabor. Ale w niedzielę o 15 można się wydostać z każdej wiochy, nawet jeśli archaicznym ikarusem.
Ta nasza ścieżka to w ogóle jest dziwna, bo według ciebie czym u nas można się wydostać z wiochy, o ile oczywiście jeszcze w ogóle można?
Zazwyczaj Sprinterem, Vario, innymi dostawczakami lub większymi autobusami sprowadzonymi z Niemiec, np. Setrami. Miejsc gdzie jeżdżą H9 jest już relatywnie mało.

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1594
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 05 lis 2019, 13:11

Bastian pisze:
05 lis 2019, 7:30
Daniel_FCB pisze:
05 lis 2019, 7:18
Zauważcie jak nasz model zbiorkomu rozchodzi się ze ścieżką węgierską - oni dopiero od kilku lat tak naprawdę zaczęli modernizować tabor. Ale w niedzielę o 15 można się wydostać z każdej wiochy, nawet jeśli archaicznym ikarusem.
Ta nasza ścieżka to w ogóle jest dziwna, bo według ciebie czym u nas można się wydostać z wiochy, o ile oczywiście jeszcze w ogóle można? Ja widuję zaskakująco dużo Autosanów (H09 i pochodnych, ale z tych starszych). Ta szybka modernizacja dotyczyła jednak głównie miast...
Mi z pksami to się jednak kojarzą wszelkie pochodne Setry. Hahahadziewiątka to już ewenement na drogach, mimo wszystko.
Zauważcie natomiast, że obecnie nawet małe miasta rzuciły się na elektryki. Kupują jeden czy dwa autobusy, na których tle miejscowy włodarz może zapozować i pokazać swoją "skuteczność". Porządny rozkład gdzieś w pobliskiej wiosce jest znacznie mniej fotogeniczny. ;)
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10637
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 05 lis 2019, 16:11

Mnie tak naprawdę brakuje wspólnej wyszukiwarki pksów i busów (i najlepiej do tego wszystkich przewoźników kolejowych i lotniczych, a co). Te kursy oidp i tak są zgłaszane do urzędów. A to sporo by pomogło w planowaniu wyjazdów.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27350
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 lis 2019, 16:31

To oczywiście prawda, ale żadna wyszukiwarka nie pomoże w planowaniu wyjazdów, jeśli:

a. gdzieś kursują marszrutki ruszające z przystanku, jak są zajęte wszystkie miejsca, i ani sekundy wcześniej
b. gdzieś komunikację stanowią wyłącznie gimbusy, z których nie wolno korzystać "cywilom"
c. gdzieś komunikację obsługuje pan Zdzisio i jego dwa graty sprzed dwóch epok, który ma w zwyczaju mieć rano kaca i obsługiwać kursy z godzinnym opóźnieniem, o czym wiedzą wszyscy lokalsi, więc się przyzwyczaili
d. gdzieś kurs, który jest w rozkładzie, obsługiwany jest busem na 18 miejsc siedzących, a chętnych zawsze jest trzykrotnie więcej, więc ludzie z miejscowości pośrednich nawet nie próbują z niego skorzystać, zresztą i tak leci pół godziny przed rozkładem
e. gdzieś nie ma komunikacji w ogóle
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

px33
Posty: 1574
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 05 lis 2019, 16:44

W przypadku e pasażer dowiedziałby się o tym szybko i bez wątpliwości, myślę że to całkiem przydatne.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27350
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 lis 2019, 18:36

No, mniej więcej jak informacja o tym, że w szpitalu nie ma lekarzy, proszę sobie umrzeć z pełnią wiedzy.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10637
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 05 lis 2019, 18:55

Ad a. O ile kojarzę, to od jakichś 15 lat jest nielegalne (co nie znaczy, że nie występuje w przyrodzie).
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27350
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 05 lis 2019, 19:10

To zapraszam w Bieszczady latem. Nawet paragon dostaniesz (bo przecież nie jest to raczej bilet...).
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Autobus Czerwon
Posty: 4065
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 05 lis 2019, 19:16

Z tym samym zjawiskiem spotkałem się na trasie Medyka - Przemyśl, kierowca czekał aż Vario się zapełni i dopiero ruszył.

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1594
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 05 lis 2019, 20:26

Takie coś sobie wynotowałem
Olga Gitkiewicz pisze: Gdy chcę już wyjechać z Cisnej, okazuje się, że nie wiem, z którego przystanku odjeżdża mój autobus. Ponieważ oswoiłam już ten rodzaj mobilności, dzwonię do San-Busa. To prywatny przewoźnik, który przejął część zlikwidowanych połączeń. – Dzień dobry, czy żeby dojechać do Leska, wsiadam w Cisnej tam, gdzie wysiadłam? Pod urzędem gminy? – Nie, nie, to ten przystanek koło sklepu – mówi kobiecy głos w słuchawce. – Którego sklepu? – W zasięgu wzroku mam ze trzy, a pod jednym nawet jest tabliczka z napisem BUS. – Za kościołem... Tam jest taka wiata przystankowa... A nie, chwileczkę, bo mi tu kierowca mówi, że wiatę rozebrali. Pani szuka koło sklepu... – Kobieta zawiesza na chwilę głos. – A pani to się zapisywała na kurs? Nie zapisywałam. Błąd.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

fraktal
Posty: 5465
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 05 lis 2019, 21:08

fik pisze:
05 lis 2019, 19:10
To zapraszam w Bieszczady latem. Nawet paragon dostaniesz (bo przecież nie jest to raczej bilet...).
To dobrze, że dają paragon. Ja w wakacje byłem na północy Polski i tam... kierowca wciąż nie dawał biletu, a należność brał sobie. No i od września PKS zlikwidował wszystkie kursy na tej trasie, bo chyba stwierdzili, że i tak nikt tam nie jeździ. Nie wiem - może przywrócą jeśli się dogadają w sprawie dofinansowania.

ODPOWIEDZ