[PL] Komunikacyjne ciekawostki

Moderator: JacekM

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 18 lut 2015, 1:04

Umieszczenie fot z Amsterdamu w temacie o Polsce to jakaś aluzja w stylu "gramy u siebie" przed czwartkowym meczem? :) A tak na serio, to te kolory oznaczają chyba dzielnice miasta, między którymi jeździ dana linia.

Edit: ups, sam widzę, że dość niedawno włączyłem Mińsk do Polski 8-(
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 18 lut 2015, 8:03

Po angielsku, z wiki:
Route colours

Upon the electrification of the Amsterdam tramway network, all tram routes were given a route number and a route colour. The latter designator is a square logo next to the route number, so that people who cannot read the route numbers can still recognise the route. The tram stop signs also display the route colours, as did the early twentieth century horse tram routes. Route colours have been used in other cities in the Netherlands (The Hague, Rotterdam, Utrecht), but outside Amsterdam the colours have since been removed.

The Amsterdam route colours consist of combinations of one or two colours (red, green, yellow, blue and white). Not all colour combinations are permitted: for example, green-blue and yellow-white are not used, due to the lack of contrast. The square plane can be split horizontally, vertically or diagonally.

The belt routes 3, 7, 9 and 10 were given a route colour in one colour: yellow, blue, green and red, respectively. The radial routes usually had route colours divided into two. Later, new route colours divided into three fields (using a total of two colours) were introduced. Routes 7 and 13 have different combinations again. Route 7 is blue, but for clarity two horizontal white stripes are added. Route 13 is white, but has a pattern of blue squares added. Route 22 (originally 19) (Circle Line Centraal Station) was the only route using the colour pink.

Under the current system, there are 38 colour combinations. In the 1980s, never used combinations were assigned to the nonexistent routes 27, 28, 29 and 30 and to the metro route numbers 50 and 58. Today, the route colours are still used. They are located next to the route number on the front of the trams and light rail vehicles (and also on light rail vehicles running on metro routes 50, 53 and 54).

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1844
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 18 lut 2015, 8:10

mateusz2813 pisze:Co oznaczają te piktogramy na wyświetlaczach? ;)
Gdzieś słyszałem/czytałem, że to są dodatkowe oznaczenia linii dla niepotrafiących przeczytać numeru (analfabeci, cześć imigrantów, niektórzy niepełnosprawni umysłowo - wbrew pozorom sporo ludzi, a Holandia to bardzo poprawny kraj).

Edit: spóźniłem się, ale jak widać nie pomyliłem.

Flash8222
Posty: 7592
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 18 lut 2015, 10:54

Z tego co pamiętam te piktogramy są dla osób które niedowidzą i każda linia ma inny piktogram. Mogłem coś pomerdać, bo dawno temu ktoś mi to tłumaczył. W Poznaniu też to się wykorzystywało gdy jeszcze jeździły 1G/2G/3G po Poznaniu ;)

primoż
Posty: 3693
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 18 lut 2015, 17:30

JacekM pisze:Edit: ups, sam widzę, że dość niedawno włączyłem Mińsk do Polski 8-(
I Rzeczpospolita ;p
Nie zawsze poważne opinie :wink:

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 08 maja 2015, 10:22

Ciekawostka zza morza, a właściwie to też zza oceanu - szef sztokholmskiego ZTM został zatrzymany na lotnisku w Hongkongu. Kupował prezent dla żony, a przy okazji wziął portfel, schował do kieszeni i "zapomniał zapłacić" :D Podróż służbowa zakończyła się póki co w kryminale.

A przy okazji zareklamuję swoje zdjęcia z ostatniej wizyty w Sztokholmie: link. M.in. fotki elektrycznej hybrydy volvo - ładowanej opuszczanym pantografem oraz zabytkowych autobusów wożących gości nocy muzeów. Wkrótce, może jeszcze dzisiaj, wrzucę zdjęcia z nowego odcinka sieci tramwajowej do Solnej.
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25274
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 08 maja 2015, 10:39

JacekM pisze:Ciekawostka zza morza, a właściwie to też zza oceanu - szef sztokholmskiego ZTM został zatrzymany na lotnisku w Hongkongu. Kupował prezent dla żony, a przy okazji wziął portfel, schował do kieszeni i "zapomniał zapłacić" :D Podróż służbowa zakończyła się póki co w kryminale.
Jaki ocean oddziela Europę od Azji?
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

primoż
Posty: 3693
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 08 maja 2015, 11:12

pawcio pisze:Jaki ocean oddziela Europę od Azji?
Ocean Kaspijski :D
Nie zawsze poważne opinie :wink:

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 08 maja 2015, 11:23

Ocean mojej głupoty ;)
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1710
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 08 maja 2015, 14:35

Z punktu widzenia sztokholmskiego, po drodze "jak strzelił" do Hongkongu"leży' Bałtyk.
ZUS fundatorem emigracji

kajo
Posty: 2779
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 08 maja 2015, 21:48

pawcio pisze:
JacekM pisze:Ciekawostka zza morza, a właściwie to też zza oceanu - szef sztokholmskiego ZTM został zatrzymany na lotnisku w Hongkongu. Kupował prezent dla żony, a przy okazji wziął portfel, schował do kieszeni i "zapomniał zapłacić" :D Podróż służbowa zakończyła się póki co w kryminale.
Jaki ocean oddziela Europę od Azji?
Atlantycki i Spokojny :)
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
Mae
(Furniszczur)
Posty: 105
Rejestracja: 03 kwie 2011, 10:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mae » 08 lip 2015, 23:42

Materiał o Jelczu T120. Całkiem ciekawie zrobiony, można zobaczyć wnętrze fabryki (są m.in. przygotowane szkielety miejskich autobusów). Pokazane są też stanowiska architektów a także proces projektowania. Na tym samym kanale jest kilka innych materiałów o Jelczu - prezentacja M125, autobusów szkolnych czy pokazy rajdów. Polecam jeśli kogoś Jelcze interesują :).

Autobus Czerwon
Posty: 4065
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 09 lip 2015, 0:20

Ale fatalny lektor, brzmi prawie jak syntezator i jeszcze można wyłapać różne smaczki jak np. "dźwi" :P No, ale to rekompensują cenne materiały.

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1594
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 19 sty 2016, 17:31

Na Dolnym Śląsku odnaleziono złoty tramwaj!
http://open.phototrans.net/14,794323,0, ... _087G.html
Ponadto mamy konkurenta dla Tramwaju Promocyjnego:
http://open.phototrans.net/14,794328,0, ... _1209.html
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26785
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 19 sty 2016, 21:45

Prawie jak bombardiery w Brukseli : :D
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

ODPOWIEDZ