Budżet partycypacyjny

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4762
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 08 lip 2015, 20:03

Wyniki ogłoszone:
https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/v ... MainRegion
Mam dziwne wrażenie, że w tym roku często wystarczyło tylko coś zgłosić aby przeszło. Było dużo więcej pieniędzy, mniej pomysłów i nie wiem czy nie mniej głosujących.
Przy okazji rzut oka na to jak realizowane są projekty z ubiegłego roku:
http://www.twojbudzet.um.warszawa.pl/ak ... -edycji-bp
Obrazek

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 08 lip 2015, 20:37

A wniosek moich sąsiadów upadł.

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4762
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 08 lip 2015, 22:21

Może się zagalopowałem z tym twierdzeniem że łatwiej w tym roku coś przeforsować (dopiero teraz pobieżnie zerknąłem co po przechodziło w innych dzielnicach), ale wyciągnąłem taki wniosek patrząc na wyniki głosowania na Pradze Południe.
Obrazek

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8297
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 09 lip 2015, 13:33

Wiliam pisze: Mam dziwne wrażenie, że w tym roku często wystarczyło tylko coś zgłosić aby przeszło. Było dużo więcej pieniędzy, mniej pomysłów i nie wiem czy nie mniej głosujących.
Zależy od dzielnicy. Na Bielanach było mało projektów, do tego niezbyt drogich (większość), więc w zasadzie zagłosowałem na prawie wszystko (na obu poziomach), a i tak "nie wydałem" całej kasy. Podobnie było zdaje się na Bemowie. Za to w takim małym Rembertowie moc (drogich) projektów i prawdziwy dylemat co wybrać.
Gorzej, że z bielańskich projektów ogólnodzielnicowych wygrało boisko szkolne, które zgarnęło w zasadzie całą pulę :/
Głosowało minimalnie więcej osób niż rok wcześniej (172 tys. vs 167 tys. osób). W ubiegłym roku przeszło 336 projektów, w tym - 622.

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 09 lip 2015, 14:20

Powinien być warunek ogólnodostępności tego, co się zbuduje/zakupi. Finansowanie w ten sposób szkół i przedszkoli to jest absurd. A one zawsze wygrają, bo co za sztuka w szkole zmobilizować 400 osób do zagłosowania...

Awatar użytkownika
winnux8
Posty: 932
Rejestracja: 07 mar 2013, 16:50
Lokalizacja: Tarchodwory

Post autor: winnux8 » 09 lip 2015, 15:17

Nie będę ukrywał - jestem niezadowolony z dużej części wybranych projektów. Wygrały szkoły, chodniki i ulice przy nich, ich boiska, biblioteki, lodowiska... W przyszłorocznym budżecie projekty które nie są dostępne dla wszystkich mieszkańców (a więc np. tylko dla uczniów) powinny być z góry odrzucane, albo powinno się ustalić, że wchodzą tylko projekty o niskiej wartości, żeby te dla wszystkich mieszkańców nie przepadały, bo szkoła sobie chciała boisko za paręset kafli.
126: Nowodwory - Mehoffera - Modlińska - Klasyków - Czołowa - Marywilska!

Autobus Czerwon
Posty: 4091
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 09 lip 2015, 15:30

Z tego co widzę w mojej okolicy jest parę bardzo dobrych projektów (przeznaczenie jednego pasa Woronicza na parking, dokupienie książek do bibliotek), ale "Budowa parkingu i chodnika przed kościołem NMP Matki Zbawiciela" to jest już zdrowa przesada...

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8297
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 09 lip 2015, 16:06

winnux8 pisze:Nie będę ukrywał - jestem niezadowolony z dużej części wybranych projektów. Wygrały szkoły, chodniki i ulice przy nich, ich boiska, biblioteki, lodowiska... W przyszłorocznym budżecie projekty które nie są dostępne dla wszystkich mieszkańców (a więc np. tylko dla uczniów) powinny być z góry odrzucane, albo powinno się ustalić, że wchodzą tylko projekty o niskiej wartości, żeby te dla wszystkich mieszkańców nie przepadały, bo szkoła sobie chciała boisko za paręset kafli.
W ubiegłym roku (i zapewne w tym również) po zakończeniu BP odbyły się "konsultacje"/podsumowanie, na których dyskutowano o przebiegu oraz zbierano uwagi/przemyślenia/zastrzeżenia. Może warto śledzić temat i wziąć udział w spotkaniu?

BTW: podobno rozważane są głosy negatywne - przydałoby się coś takiego...

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25307
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 09 lip 2015, 17:23

Były już rozważane w zeszłym roku, ale zdecydowano się wprowadzić głosowanie w ramach sumy pieniędzy, a nie liczby głosów. A założenie jest taki, aby nie wprowadzać zbyt wielu zmian jednocześnie.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

reserved
Posty: 14581
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 11 lip 2015, 15:45

Autobus Czerwon pisze:Z tego co widzę w mojej okolicy jest parę bardzo dobrych projektów (przeznaczenie jednego pasa Woronicza na parking, dokupienie książek do bibliotek), ale "Budowa parkingu i chodnika przed kościołem NMP Matki Zbawiciela" to jest już zdrowa przesada...
Czemu przesada?

Awatar użytkownika
Solaris U10
Posty: 2703
Rejestracja: 18 gru 2005, 13:26

Post autor: Solaris U10 » 11 lip 2015, 15:56

Ucywilizowanie tego klepiska wydaje mi się bardzo dobrym pomysłem.

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26816
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 04 sie 2015, 20:53

Tylko dlaczego ma za to płacić ogół społeczeństwa?
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4762
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 04 sie 2015, 21:29

Jeszcze zależy czyja jest działka, na której to ma być. Bo jak kościelna, to to jest granda, ale jak miejska, to w sumie normalne że mieszkańcy znaleźli taki sposób realizacji pomysłu.
Obrazek

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8297
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 16 gru 2015, 9:33

Ktoś z użytkowników nosi się z zamiarem złożenia swojego projektu do nowej edycji BP?
Termin składania projektów do 15.01.2016:
https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2 ... os-projekt

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 16 gru 2015, 10:42

I tak wygrają szkoły i/lub spółdzielnie.
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

ODPOWIEDZ