Neony warszawskie

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 20 lip 2006, 23:21

Hej, gdzie są najelepsze świecące się neony w Warszawie?

Oczywiście warto wspmineć o kwiatach, jubilerze na skrzyż. Krucza/Al. Jerozolimskie, dochodzi do tego MDM: tkaniny dekoracyjne, księgarnia MDM, perfumeria, dom meblowy, instrumenty muzyczne, siatkarka!, Berlin (mam nadzieję, że zdjęty został tymczasowo), na pl. Wilsona odnowiony znak Merkury i Społem na bloku, oczywiście Sezam... Mam nadzieję, że uzupełnicie listę :)
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 21 lip 2006, 9:44

Na MDM-ie to przede wszystkim świeżo odrestaurowana kobieta z piłką.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 21 lip 2006, 21:05

Bastian pisze:Na MDM-ie to przede wszystkim świeżo odrestaurowana kobieta z piłką.
wymieniłem siatkarkę ;)

a Berlin, zdaje się, zdjęli bezpowrotnie :(
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 24 lip 2006, 0:22

MeWa pisze:Hej, gdzie są najlepsze świecące się neony w Warszawie?
:arrow: Hmmm, prowadzisz jakieś spisy, czy to tylko tak z czystej ciekawości? Kiedyś robiłeś spis warszawskich przejść podziemnych, a teraz neonów.
Wiele osób tak naprawdę chyba nie zwraca na nie uwagi - no chyba, że świecą im w okna.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 lip 2006, 16:27

jeśli się o coś pytam, to znaczy, że kieruję się jakąś potrzebą...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 lip 2006, 20:32

A zakładasz, że MZ nie? :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 lip 2006, 20:43

nie, ale MZ pyta się tak jakbym w imię bezinteresowego podtyrzymania dyskusji forum wymyślał jakieś bezcelowe tematy... :P
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 lip 2006, 21:01

O masz. Następny, który zamiast odpowiedzieć na pytanie, usiłuje najpierw dociec intencji pytającego... :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 lip 2006, 21:12

cóż trzeba uważać z odpowiedzią, nieznając intencji pytającego...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 24 lip 2006, 23:48

MeWa pisze:cóż trzeba uważać z odpowiedzią, nie znając intencji pytającego...
:arrow: Szukasz wszędzie spisków? Myślisz, że jak odpowiesz, to porozłączam Ci te wszystkie neony? :P

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 lip 2006, 23:49

kto wie... tak jak z rzekomym Berlinem - zniknął 24h przed moim ponownym przybyciem na MDM...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

mobil one
Posty: 2482
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:23
Lokalizacja: właściwa
Kontakt:

Post autor: mobil one » 25 lip 2006, 11:47

Bastian pisze:świeżo odrestaurowana kobieta
=D> =D> O-) Dobre! Znakomite!
Linia 155: 1966-2011

155 STRĄKOWA Górczewska-Świętokrzyska TORWAR
166 OBOZOWA Marszałkowska-Książęca TORWAR
182 OS.OSTROBRAMSKA Trasa Łazienkowska-Wałbrzyska URSYNÓW PŁD. (OS.OSTROBRAMSKA-OKĘCIE)

WAA 894 C,WAB 655 C,WAB 972 C,WAB 097 P, WAB 186 P, WAB 055 P, WXC 512M,WX 69712.

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8617
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 29 kwie 2007, 22:33

:arrow: MeWa, coś specjalnie dla Ciebie. Już wiem, po co Ci były te neony ;):
GW pisze:Warszawskie neony w Londynie

Agnieszka Kowalska, ostatnia aktualizacja 2007-04-29 20:21

Ilona Karwińska otworzy w maju w sercu Londynu wystawę fotografii warszawskich neonów. Brytyjczycy już oszaleli na ich punkcie.

Po "Siatkarce" z placu Konstytucji, którą odnowiła i pokazała na wystawie w paryskim Centrum Pompidou młoda malarka Paulina Ołowska, przyszedł czas na kolejne warszawskie neony. W Londynie Ilona Karwińska pokaże fotografie tych najpiękniejszych z lat 60. i 70. A oprócz nich prawdziwy neon "Berlin", który jeszcze rok temu świecił pełnym blaskiem nad sklepem RTV na Marszałkowskiej, a który dziś zastąpiło zwykłe logo Euro RTV/AGD.

Ilona od 15 lat mieszka w Londynie. Skończyła studia na prestiżowej uczelni Goldsmith College, ma brytyjskie obywatelstwo. Zajmuje się fotografią, głównie portretową. Ale w lipcu ubiegłego roku całkowicie zwariowała na punkcie warszawskich neonów. - Pokazywałam wtedy Warszawę znajomemu Anglikowi, który jest grafikiem i prowadzi agencję reklamową Storm Design. Zachwycił się neonem "dancing" na Nowym Świecie. Zna wszystkie czcionki na kuli ziemskiej, a kiedy mijaliśmy go taksówką krzyknął: "Świetne! Takiej jeszcze nie widziałem!". Wtedy postanowiłam, że będę dokumentować te stare warszawskie neony, zanim znikną. A znajomy obiecał, że pomoże mi zorganizować wystawę w Londynie - wspomina Ilona. Odtąd regularnie przyjeżdżała do Warszawy i wyruszała w miasto na poszukiwania. Miała dobrego przewodnika - swojego siostrzeńca Witolda Urbanowicza, studenta dziennikarstwa, miłośnika architektury i wzornictwa okresu PRL-u. W sierpniu wybrali się na Marszałkowską, żeby sfotografować "Berlin", ale już go tam nie zastali. - To był jeden z moich ulubionych neonów, świecił pięknie na czerwono, po prostu żyć nie umierać. I nagle zniknął, a przecież był w całkiem dobrym stanie - mówi Ilona. - Ekspedientka w sklepie Euro RTV/AGD wyjaśniła mi, że "był bardzo brudny". Jeszcze nie wiedziałam, co z nim zrobię, ale instynkt podpowiadał mi, że trzeba ten neon uratować - dodaje. Wykonała kilka telefonów do właścicieli sklepu i udało się. Mogła już "Berlin" odebrać i oddać do naprawy firmie Reklama, tej samej, która ten neon produkowała i montowała w 1974 r. - Koszt renowacji nie był wysoki, zaledwie 7 tys. zł. A zyskałam wspaniały obiekt na moją wystawę - cieszy się Ilona.

Właśnie przyjechała na kilka dni do Warszawy, żeby odebrać odnowiony neon i wysłać go ciężarówką do Londynu (jest spory, ma 4 m długości). Fotografie na wystawę - tradycyjne wydruki i podświetlane lightboxy - ma już gotowe. Wernisaż 23 maja w galerii Capital Culture, w samym sercu Londynu, w dzielnicy Covent Garden. - Brytyjczykom strasznie się te warszawskie neony spodobały. To ciekawe, bo w Polsce wzornictwo z tego okresu nie jest szczególnie cenione. Właściciele sklepów bez cienia wątpliwości pozbywają się starych neonów, ostatnio na złom trafiły "Maszyny do szycia" z Marszałkowskiej. Nie zdążyłam ich przechwycić - żałuje Ilona. Wystawę "Polish Neon" chce też pokazać w Berlinie, Paryżu, Chicago i oczywiście w Warszawie. Brytyjskie wydawnictwo Bedbury Press zaproponowało jej wydanie albumu poświęconego neonom. Jest więc szansa, że świat oszaleje na ich punkcie. A wtedy może również Polacy docenią ich urok.

Wystawę Ilony Karwińskiej "Polish Neon" można oglądać w Londynie, w galerii Capital Culture (3 Bedfordbury) od 23 maja do 22 czerwca.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 kwie 2007, 22:52

Więcej miasta poznałem, szukając neonów, niż kiedykolwiek :)
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Gacek
Posty: 1460
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Loża Sadystów- marquis de Sade. Gare Centrale
Kontakt:

Post autor: Gacek » 30 kwie 2007, 13:09

1. Emilia na domu meblowym Emilia,

Fundacja Nissenbaumów na gmachu Pasty.

Ciekawe czy ejst jesazcze Krówka przy barze mlecznym na Kruczej?
Całuję Was w Wasze małe serduszka.

ODPOWIEDZ