Neony warszawskie

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 gru 2008, 1:53

Obrazek
Warszawskie neony w książce
szy2008-12-09, ostatnia aktualizacja 2008-12-10 08:12

Reklamowały kwiaciarnie, kina, apteki. Kiedy zamykano te miejsca - one znikały. Stołeczne neony były wczoraj głównymi bohaterami wieczoru promującego album "Warszawa. Polski neon".

Obrazek
Ilona Karwińska podczas promocji albumu "Warszawa. Polski neon"
Fot. Grazyna Jaworska / AG

W Obiekcie Znalezionym - klubie w podziemiach Zachęty - stał jeden czerwony neon z napisem Berlin. Pierwotnie wisiał on pod arkadami na pl. Konstytucji, dziś jest własnością Ilony Karwińskiej, fotografki, autorki książki "Warszawa. Polski neon". - Zwróciłam uwagę na element krajobrazu, który już znika. Zaczęłam zajmować się warszawskimi neonami trzy lata temu i w tym czasie kilka z nich zostało zdemontowanych - opowiadała artystka. Przyznała, że nie wie jeszcze, co zrobi z neonem Berlin, ale jest pewna, że zostawi go w Warszawie (na stałe mieszka w Londynie).

W jej książce znajdziemy neony datowane nawet na lata 50. Dla Karwińskiej niektóre z nich są dziełami sztuki. - Wykonywali je wybitni inżynierowie, graficy, czasami były malowane ręcznie - mówiła wczoraj.

W czasie wieczoru o neonach opowiadał także nasz redakcyjny kolega Jerzy S. Majewski.

- Większość z nich była organicznie związana z miejscem, które reklamowała. Kiedy zamknięto sklep Łucznika - zniknął neon "Maszyny do szycia".

Jerzy S. Majewski wspominał także absurdalne, ogromnych wielkości neony, które zdobiły stołeczne budynki w latach 70., np. "Pompy i armatura z Czechosłowacji" czy "Podnośniki hydrauliczne z Bułgarii".

Album "Warszawa. Polski neon" został wydany w kolekcji Biblioteka "Gazety Wyborczej".
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5242
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 12 gru 2008, 15:11

Pomysłowe te neony w drugim rzędzie na wprost :D .

Awatar użytkownika
ziomal
Posty: 2191
Rejestracja: 02 cze 2006, 20:22
Lokalizacja: Gabinet Cieni ZTM Pion Wentylacyjny

Post autor: ziomal » 12 gru 2008, 16:03

SławekM pisze:Kto zna takie słowo? Ja znam czcionkę.
Coś u nich kiepsko z korektą. (-X
"Pociąg zawsze dojedzie"
Paweł Ney


Jakoś tak wyszło, że czestotliwość kursowania mojej linii na tym forum zmniejszyła sie ;-) To tylko efekt uboczny.

Zły chłopiec i troll pozdrawia

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5242
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 11 sty 2009, 22:42

GW pisze:Ściągnęli neon z Megasamu

Wizytówka Ursynowa już nie świeci - właściciel sklepu zdecydował się usunąć neon, by zastąpić go reklamą firmy z branży wędliniarskiej.


Neon pojawił się na dachu ursynowskiego Megasamu przy ul. Surowieckiego około 1980 r. Był pierwszym i przez długi czas jedynym neonem w tej dzielnicy. W ostatnich latach można było go podziwiać już tylko za dnia - konstrukcja pordzewiała, a stylizowanych w kształty liter żarówek już nikt nie wymieniał.

Kilka dni temu neon zniknął z dachu całkowicie. Na jego miejscu pojawiła się płachta reklamująca wędliny jednej z firm. - Ta obleśna reklama zastąpiła świadectwo historii naszej dzielnicy. Na to nie ma zgody - mówi Maciej Mazur, mieszkaniec Ursynowa i dziennikarz stacji TVN 24. Jest współautorem strony www.ursynow.org.pl, na której pojawiła się już stosowna petycja do władz spółdzielni mieszkaniowej. "Prosimy o rozważenie możliwości powrotu neonu na swoje miejsce" - czytamy w nim. Ursynowianie namawiają też do skopiowania treści petycji, podpisania się i wysłania jej na adres mokpol@mokpol.pl. Ta właśnie firma zarządza Megasamem. Sen z oczu społecznikom spędza też drugi neon z Megasamu, z napisem "Ursynów". - Boimy się, że on również zniknie, dlatego postaramy się o jego zachowanie, a nawet przywrócenie blasku - mówi Maciej Mazur.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 sty 2009, 0:38

a szkoda - miał ciekawą czcionkę...

Obrazek
Fot. PIOTR MOLECKI / GW
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 12 sty 2009, 16:41

Obrazek
"Ursynów" zniknie dopiero z Megasamem
Magdalena Zapart 12-01-2009, ostatnia aktualizacja 12-01-2009 16:26

Unikalny, pierwszy na Ursynowie neon z napisem Megasam został zdjęty i zastąpiony przez reklamę wędlin. Życie Warszawy Online ustaliło, że drugi neon na sklepie jest jednak bezpieczny.


Megasam był pierwszym dużym sklepem dzielnicy, otwartym niemal 30 lat temu. Wraz z nim pojawiły się dwa świetlne napisy: "Ursynów" widoczny od ulicy Puławskiej i "Megasam" od ulicy Surowieckiego. Neony trwale wpisały się w krajobraz dzielnicy, stając się niemal jej wizytówką.

Kilka dni temu napis "Megasam" zniknął z dachu całkowicie. - Zadecydowały jedynie względy bezpieczeństwa - mówi nam prezes spółdzielni Mokpol zawiadującej Megasamem, Sylwester Cerański. - Pracownicy, którzy weszli na dach, zobaczyli, że konstrukcja mocująca neon jest całkowicie zniszczona. Groził on runięciem na ziemię, a dach zawaleniem - twierdzi prezes Cerański.

Prezes rozwiewa też nadzieje na powrót neonu na dawne miejsce - Niestety, był on w fatalnym stanie i nie nadaje się już do ponownego zamontowania - mówi. - Dosłownie kruszył się w rękach.

Miłośnicy Ursynowa, zrzeszeni wokół portalu poświęconemu dzielnicy www.ursynow.org.pl martwią się o los drugiego neonu. - Obawiamy się, że jego dni są policzone - pisze Maciej Mazur, redaktor strony i dziennikarz "Faktów".

Mamy jednak dla nich dobrą wiadomość. Drugi neon, ten z napisem "Ursynów" jest bezpieczny - Jego konstrukcja jest zupełnie inna, a stan bardzo dobry. Na pewno pozostanie na swoim miejscu - zapewnił nas prezes Cerański. - Do samego końca Megasamu - dodał i zdradził, że dni sklepu są policzone. - Nie jesteśmy właścicielem terenu, na którym stoi Megasam. Są plany, by go zburzyć, a na jego miejscu ma powstać kompleks mieszkalno - handlowo - usługowy - mówi.

Sprawa neonów jest szeroko dyskutowana na stronie poświęconej dzielnicy Ursynów. Każdy, kto chce wesprzeć apel mieszkańców, broniących napisów może się pod nią podpisać i przesłać do Spółdzielni Mokpol.

To właśnie dzięki pasjonatom udało się uratować słynną "Siatkarkę" z pl. Konstytucji, czy też neon ze zburzonego kina "Skarpa", który, odrestaurowany przez specjalistów z Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego REKLAMA trafił do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
http://www.zw.com.pl/artykul/2,324210__ ... samem.html
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 22 sty 2009, 9:30

Prezes Cerański nie wspomniał kto jest odpowiedzialny za fatalny stan neonu i za to że dłuższy czas nikt go nie sprawdzał.
Niesamowite też jest to że tak szybko znalazł sie reklamodawca w to miejsce.
Polityka złym doradcą w pracy!

Awatar użytkownika
m72
(mateusz72)
Posty: 1780
Rejestracja: 17 mar 2006, 19:46
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: m72 » 10 wrz 2009, 12:11

Neon u wejścia na PKP Powiśle znów świeci! :dance:
Informuję, że powyższa wypowiedź stanowi wyłącznie moje prywatne zdanie i nie jest dozwolonym ażeby była wiązana z nieoficjalnym lub oficjalnym stanowiskiem organizacji lub firmy, z którą byłem, jestem lub będę zawodowo lub prywatnie związany.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 10 wrz 2009, 12:22

Wow. Myślałem, że go jednorazowo włączyli. Z tego, co wiem, czeka na renowację.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
m72
(mateusz72)
Posty: 1780
Rejestracja: 17 mar 2006, 19:46
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: m72 » 10 wrz 2009, 12:24

MeWa pisze:Wow. Myślałem, że go jednorazowo włączyli. Z tego, co wiem, czeka na renowację.
Jeżdżąc do szkoły czy też obok Powiśla to kilka razy (chyba z 5) widziałem jak święci, więc jest dobrze :]
Informuję, że powyższa wypowiedź stanowi wyłącznie moje prywatne zdanie i nie jest dozwolonym ażeby była wiązana z nieoficjalnym lub oficjalnym stanowiskiem organizacji lub firmy, z którą byłem, jestem lub będę zawodowo lub prywatnie związany.

Awatar użytkownika
m72
(mateusz72)
Posty: 1780
Rejestracja: 17 mar 2006, 19:46
Lokalizacja: z nienacka

Post autor: m72 » 16 wrz 2009, 7:29

http://www.tvnwarszawa.pl/-1,1619542,0, ... omosc.html



Fantazje o Warszawie pisze:Z budynku sklepu meblowego Emilia zniknęła wielkoformatowa reklama. Jej miejsce zjamie historyczny neon. To będzie początek nietypowego festiwalu "Warszawa w budowie", w czasie którego mieszkańcy będą mogli puścić wodze fantazji i przedstawić swoje pomysły na stolicę. Być może niektóre z nich uda się spełnić - w festiwalu wezmą też udział stołeczni urzędnicy. W programie także wystawy, dyskusje oraz spacery po Warszawie i... po warszawiakach. Jednym z patronów medialnych imprezy jest TVN Warszawa.

Zniknięcie reklamy z Emillii wielu warszawiaków przywitało radością. A to jeszcze nie koniec niespodzianek.

- Dotarliśmy do projektanta neonu i reklamowych kubików, które od lat 70 zdobiły gmach. Udało się je odrestaurować - cieszy się Marzena Kadłudzka ze Stołecznego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrzenego "Meble Emilia". - Uroczyste odpalenie neonu planujemy na 3 października - zaprasza.

56 dni festiwalu

Później, na osiem tygodni, centrum Warszawy zaroi się od atrakcji. Centrum festiwalu znajdzie się w dwóch połączonych ze sobą budynkach: sklepie meblowym Emilia przy Emilli Plater i tymczasowej siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy Pańskiej. Tam będziemy mogli znaleźć większość festiwalowych atrakcji. Ale warto będzie zajrzeć też na trybunę honorową PKiN.

Sztuka wśród mebli

W Emilce, wśród zwyczajnych mebli, zagoszczą dzieła nowoczesnego polskiego designu (będzie można je kupić!) i zabytki z Muzeum Narodowego. Na trybunie honorowej Pałacu Kultury stanie instalacja z bannerów reklamowych projektu niemieckiej artystki Danieli Brahm.

W tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej 3 będziemy mogli zobaczyć nową wystawę. - To będzie portret Warszawy zbudowany z obrazów różnych metropolii. Swoje prace przedstawi 20 artystów - opowiada Sebastian Cichocki, kurator festiwalu.

Twój pomysł na Warszawę

W weekendy muzeum zorganizuje dyskusje dla architektów, urbanistów i projektantów, zaś w czwartki swoje pomysły na Warszawę będą mogli przedstawić wszyscy.

- Chcemy poznać konkretne propozycje - tłumaczy Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Projekt nazwano więc "Departamentem Propozycji". - Czekamy na projekty aktywistów, artystów a także zwykłych mieszkańców - zachęca Marcel Andino Velez, jeden z organizatorów festiwalu z ramienia z MSN.

Projekty można przysyłać mailowo, pocztą albo faksem. Autorzy wybranych propozycji będą mogli je zaprezentować na cotygodniowych dyskusjach. Otwarte spotkania będą odbywać się w czwartki, w godzinach 18.00 - 20.00, od 2 października do 22 listopada. Będą podzielone na kilka zagadnień, m.in. centrum, komunikacja, natura. Wezmą w nich udział także przestawiciele stołecznego ratusza, odpowiedzialni za tworzenie planów miejscowych.

Spacery po Warszawie i warszawiakach

Organizatorzy przygotowali także niespodziankę. - Zorganizujemy spacery po Warszawie i... warszawiakach - mówi tajemniczo Marcel Andino Velez. Eksperci będą oprowadzać zainteresowanych po mieście pokazując architekturę, a projektant Robert Serek opowie o miejskiej modzie. Szczegóły już wkrótce.
Informuję, że powyższa wypowiedź stanowi wyłącznie moje prywatne zdanie i nie jest dozwolonym ażeby była wiązana z nieoficjalnym lub oficjalnym stanowiskiem organizacji lub firmy, z którą byłem, jestem lub będę zawodowo lub prywatnie związany.

Domino2001
Posty: 1767
Rejestracja: 08 sty 2009, 9:03
Lokalizacja: Warszawa-Ursynów (Zachodni)

Post autor: Domino2001 » 16 wrz 2009, 9:54

a neon megasamu wróci?
Najczęściej jeżdżę liniami: M1, 179, 185, 195, 209, 503, 737.

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 24 wrz 2009, 8:16

m72 pisze:Neon u wejścia na PKP Powiśle znów świeci! :dance:
Który? Bo pewnie mówisz o budynku wschodnim. A jak się ma zachodni? Wydaje mi się że po remoncie dworca też świeci.
Polityka złym doradcą w pracy!

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 24 wrz 2009, 16:00

JotPeCet pisze:
m72 pisze:Neon u wejścia na PKP Powiśle znów świeci! :dance:
Który? Bo pewnie mówisz o budynku wschodnim. A jak się ma zachodni? Wydaje mi się że po remoncie dworca też świeci.
ale tam jest nowy napis, zresztą nie klasyczny neon, bo źródło światłą ukryte (kaseton). Świeci na niebiesko i ledwo można odczytać...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 03 paź 2009, 23:50

Emilia...
Załączniki
L1020871b.jpg
L1020871b.jpg (74.35 KiB) Przejrzano 2949 razy
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

ODPOWIEDZ