Prywatyzacja SPEC

Moderatorzy: Poc Vocem, Dantte

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 26 lip 2011, 12:07

Francuska firma Dalkia kupi SPEC za prawie 1,5 mld zł
fus, msz, 26.07.2011 aktualizacja: 2011-07-26 10:40


Władze Warszawy wybrały inwestora dla Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. 85 proc. akcji kupi francuska firma Dalkia.

Przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży blisko 85 procent udziałów spółki za 1,44 mld zł została podpisana we wtorek z koncernem energetycznym Dalkia Polska. To największa prywatyzacja w historii samorządu w Polsce.

Firma Dalkia działa na polskim rynku od 15 lat, działa w 40 miastach w Polsce, między innymi w Łodzi i Poznaniu. Firma zobowiązała się zainwestować w spółkę miliard złotych w ciągu 7 lat.

Miasto zachowało sobie "złotą akcję:, która zobowiązuje francuską firmę do zachowania siedziby w Polsce i do niezbywania udziałów w SPEC-u.

Pieniądze za akcje SPEC-u nie wpłynęły jeszcze na konto miasta. Oficjalną decyzję ma podjąć 26 sierpnia Rada Warszawy. Aby umowa mogła zostać sfinalizowana, potrzebna jest też pozytywna decyzja Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ratusz ma nadzieję, że wszystkie formalności uda się zakończyć do końca tego roku, ponieważ od pieniędzy za sprzedaż spółki ciepłowniczej zależy stabilność budżetu Warszawy.

Przeciwko prywatyzacji SPEC-u protestowali wcześniej radni opozycji. Zarówno SLD, jak i PiS zbierały podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji. Aby miasto ogłosiło referendum, trzeba było zebrać podpisy 10 proc. uprawnionych do głosowania warszawiaków, czyli blisko 140 tys. osób. Ani SLD, ani PiS nie zebrały wymaganej liczby głosów.

SPEC ma największy system ciepłowniczy w Unii Europejskiej. Co więcej - to jeden z największych dostawców ciepła na świecie. Ma doskonałe wyniki finansowe. Przychody przedsiębiorstwa w 2009 r. sięgnęły 1,3 mld zł, z czego wypracowany zysk netto przekroczył 36 mln zł.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... 5_mld.html

Stary Pingwin
Posty: 5791
Rejestracja: 11 lis 2009, 11:48

Post autor: Stary Pingwin » 26 lip 2011, 12:52

A nie będzie , że Francuzi wykupują Polskę ?
miłośnik 13N

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1710
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 08 gru 2020, 9:54

Veolia ukarana. 120 000 000 zł plus 200 000 zł kary dla szefa Veolii. Za zmowę cenową i zawyżanie ceny dostawy ciepła dla odbiorców w Warszawie. Osobiście mam satysfakcję bo protestowałem przeciwko sprzedaży SPEC.
ZUS fundatorem emigracji

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 08 gru 2020, 10:03

a/p TALENT pisze:
08 gru 2020, 9:54
Veolia ukarana. 120 000 000 zł plus 200 000 zł kary dla szefa Veolii. Za zmowę cenową i zawyżanie ceny dostawy ciepła dla odbiorców w Warszawie. Osobiście mam satysfakcję bo protestowałem przeciwko sprzedaży SPEC.
To jest trochę dziwne, umowa była jawna, nikt nie protestował, PGNiG nie dostał złotówki kary. To wygląda na jakąś wendetę.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
a/p TALENT
Posty: 1710
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:06
Lokalizacja: Flughafen Bemowo

Post autor: a/p TALENT » 08 gru 2020, 10:26

Mechanizm jest prosty. Mieszkańcy przepłacili, fiskus zagarnie pieniądze z kary, Veolia odbije sobie na cenie dostarczonego ciepła. W lipcu br. URE zaklepał Veolii podwyżkę o 10 %.
ZUS fundatorem emigracji

Awatar użytkownika
Emyl
Podrzędne Chamidło
Posty: 6920
Rejestracja: 13 wrz 2009, 16:34
Lokalizacja: E91 ▸ Sbarascherstr.
Kontakt:

Post autor: Emyl » 08 gru 2020, 10:39

Oczywiście, w takich przypadkach karę zapłaci zawsze odbiorca usługi, a nie podmiot ukarany.

Aligator
Posty: 927
Rejestracja: 17 wrz 2008, 9:34
Lokalizacja: Warsaw/Higashikurume

Post autor: Aligator » 08 gru 2020, 16:50

Emyl pisze:
08 gru 2020, 10:39
Oczywiście, w takich przypadkach karę zapłaci zawsze odbiorca usługi, a nie podmiot ukarany.
No, w tym przypadku niekoniecznie tak to będzie wyglądało.
Z jednej strony, już jakiś czas temu widziałem wypowiedź jednego z inwestorów mieszkaniowych z Warszawy, który po analizie swoich opłat stwierdził, że ogrzewanie miejskie kosztuje go w przeliczeniu na metr tyle co elektryczne i że zamierza podziękować ciepłowniom za współpracę.
Z drugiej strony sporo osiedli - zwłaszcza w zewnętrznych częściach miasta ma kotłownie gazowe, więc SPEC i tak na nich nie zarabia.
Może się więc okazać, że polityka "podwyżek" odbije się czkawką.
"Spóźniony pociąg przyspieszony relacji xyz, przyjedzie z opóźnieniem ok. 25 minut. Opóźnienie może ulec powiększe... zmianie"

ODPOWIEDZ