Piłkarskie mistrzostwa Europy 2020

Moderatorzy: Tyrystor, Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 cze 2021, 20:59

To kto był w "grupie śmierci"?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

primoż
Posty: 3699
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 30 cze 2021, 10:54

Bastian pisze:
29 cze 2021, 20:59
To kto był w "grupie śmierci"?
Wszyscy umarli w 1/8 finału :term:
To co, Anglia w finale?
Nie zawsze poważne opinie :wink:

Awatar użytkownika
kocur
Posty: 1314
Rejestracja: 09 mar 2006, 10:43
Lokalizacja: Ursynów Północny

Post autor: kocur » 30 cze 2021, 13:36

Anglia ma autostradę do finału, ale w tym turnieju było już trochę niespodzianek.
"Ale ty jesteś mądry, Bonifacy!"

michael112
Posty: 2812
Rejestracja: 20 gru 2005, 16:02
Lokalizacja: Korzysta z zespołów 3005, 3006, 3007

Post autor: michael112 » 12 lip 2021, 0:31

Finał: Włochy vs. Anglia zakończył się kilka minut przed północą zwycięstwem Włochów po rzutach karnych. Tym samym gospodarz meczu otwarcia pokonuje gospodarza finału tej edycji mistrzostw.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 12 lip 2021, 10:43

Imho taktyczne wprowadzanie zawodników w 120. minucie meczu powinno być zakazane (w odróżnieniu od faulu czy wypadku). A swoją drogą wydaje się błędem, bo ani nie pograli (a Anglikom brakowało sił bardzo widocznie), ani nie strzelili swoich karnych.

Poza tym szykuje się inba ze świeceniem laserem po twarzy bramkarza duńskiego Schmeichela, jak bronił karnego. Wg mnie bardzo niesportowe zachowanie. Jak Anglia zostanie ukarana?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 12 lip 2021, 11:02

Już została, zawrotną kwotą 30k€.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 12 lip 2021, 11:07

Ja w ogóle mam wrażenie, że kiedyś dokonywano częściej zmian w schemacie "1 lub 2 od 46 minuty, 2 lub 1 od 64 minuty", a teraz coraz częściej widzę zmiany kilka minut przed końcem meczu. Wobec tego nie mogę się też opędzić od wrażenia, że służą głównie generowaniu przedłużenia czasu gry.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 12 lip 2021, 12:28

fik pisze:
12 lip 2021, 11:02
Już została, zawrotną kwotą 30k€.
A jaka jest taryfa za wbiegnięcie nago?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 12 lip 2021, 12:49

A nie wiem, nie weryfikowałem ;)
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 12 lip 2021, 14:38

Bastian pisze:
12 lip 2021, 11:07
Ja w ogóle mam wrażenie, że kiedyś dokonywano częściej zmian w schemacie "1 lub 2 od 46 minuty, 2 lub 1 od 64 minuty", a teraz coraz częściej widzę zmiany kilka minut przed końcem meczu. Wobec tego nie mogę się też opędzić od wrażenia, że służą głównie generowaniu przedłużenia czasu gry.
Teoretycznie możesz też w ten sposób wstawić fachowca od karnych.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 12 lip 2021, 14:56

Glonojad pisze:
12 lip 2021, 14:38
Bastian pisze:
12 lip 2021, 11:07
Ja w ogóle mam wrażenie, że kiedyś dokonywano częściej zmian w schemacie "1 lub 2 od 46 minuty, 2 lub 1 od 64 minuty", a teraz coraz częściej widzę zmiany kilka minut przed końcem meczu. Wobec tego nie mogę się też opędzić od wrażenia, że służą głównie generowaniu przedłużenia czasu gry.
Teoretycznie możesz też w ten sposób wstawić fachowca od karnych.
A ma to jakieś zalety praktyczne? :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

bartoni722
Posty: 12138
Rejestracja: 20 mar 2009, 19:40
Lokalizacja: Z najlepszej dzielnicy Warszawy-czyli Uuk

Post autor: bartoni722 » 12 lip 2021, 15:14

Finał właśnie pokazał że nie bardzo. Gdzieś czytałem że Southgate wystawił ich bo dobrze sobie radzili na treningach i mieli ogromny % trafień. Poza tym miał eksperta który analizował mu tysiące karnych i statystycznie wychodziło że im młodszy piłkarz tym mniej się myli, im mniej minut grał w mecz tym mniej się myli (no, to można powiedzieć oczywiste) etc. i stąd taka decyzja. Tylko czy nikt mu nie powiedział że warto żeby oni chociaż 4-5 minut podotykali piłki? Bo takie wjechanie na koniec meczu to nie jest dobra opcja, karne też się chyba strzela po treningu a nie z miejsca?
I już nie stały pasażer świetnej linii 527. :(

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36586
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 12 lip 2021, 17:18

Ciekawe, ilu w próbie badawczej mieli piłkarzy, którzy weszli tylko na karne. Bo może zapomnieli zbadać wyniki tej grupy? A może w ogóle nie było takiej grupy w badaniach (bo nikt dotąd nie wpadł na taki wspaniały pomysł)? Heh, całe księgi napisano o niewłaściwym interpretowaniu statystyk ;)
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25288
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 12 lip 2021, 17:21

Wpuszczanie zawodników w 118 minucie na karne to nie jest nowy pomysł. Ba, byli tacy, co tak bramkarzy zmieniali.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 12 lip 2021, 19:37

Bastian pisze:
12 lip 2021, 11:07
Ja w ogóle mam wrażenie, że kiedyś dokonywano częściej zmian w schemacie "1 lub 2 od 46 minuty, 2 lub 1 od 64 minuty", a teraz coraz częściej widzę zmiany kilka minut przed końcem meczu. Wobec tego nie mogę się też opędzić od wrażenia, że służą głównie generowaniu przedłużenia czasu gry.
Sprawdziłem to statystycznawie i wygląda na to, że masz rację.
Zebrałem dane o wszystkich zmianach w fazie grupowej turniejów MŚ i ME, na których były dozwolone trzy zmiany (od ME 1996 do MŚ 2018) i daje się zauważyć tendencję do: zmniejszenia liczby zmian w przerwie, zwiększenia liczby wykonywanych zmian i późniejszego wykorzystywania drugiej i trzeciej zmiany. Przy pierwszej zmianie nie ma aż tak jasnej tendencji, ale tu dane mogą być skażone ewentualnymi kontuzjami, dwie wczesne kontuzje w turnieju przy dość małej próbce mogą już solidnie średnią zaburzyć.

Wydaje mi się, że ma to związek z rosnącym znaczeniem taktyki w futbolu - trenerzy nie traktują zmiany jedynie jako możliwości zastąpienia zmęczonego zawodnika, ale jako narzędzie taktyczne, więc się z nim wstrzymują aby móc zareagować na utratę bramki/zmianę taktyki przeciwnika. Trener, który zrobi trzy zmiany w przerwie, jak to drzewiej bywało, traci bardzo dużo możliwości.

Dwa przypadki, w których trenerzy nie przeprowadzili żadnych zmian, to Brazylia z Norwegią we Francji (1:2) i Senegal z Francją w Korei/Japonii (1:0).
Załączniki
zmiany.jpg
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

ODPOWIEDZ