DVB-T

Moderatorzy: Tyrystor, Szeregowy_Równoległy

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 24 cze 2009, 19:49

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora, który potrafi odbierać kanały DVB-T. Niestety kanałów nie mogę odbierać. Posiadam taką o to antene http://www.antenytv.pl/dexta-silver-pokojowa.html która teoretycznie powinna odbierać sygnał. TV pokazuje siła sygnału "10", ale jakość to "0". I tu pytanie do was. Jest to wina anteny i należy zakupić jakąś nową, czy jakaś inna opcja... Przy ładnej pogodzie to to nawet jakoś odbierało, przy pochmurnym nie ma nic. Uprzedzam, że latałem z anteną po całym domu...
Moja odległość od PKiN wynosi 7 km.

mariow
Posty: 2655
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 24 cze 2009, 20:05

a kto ci wmówił że DVB-T już działa?
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 24 cze 2009, 20:14


SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 24 cze 2009, 20:39

mariow pisze:a kto ci wmówił że DVB-T już działa?
Na razie testowo, od 1.09.2009 już oficjalnie :]

W każdym razie, antenę postawiłem na drugim końcu mieszkania i jakoś to cudo działa... Oczywiście w kierunku przeciwnym do PKiN...

kajo
Posty: 2793
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 24 cze 2009, 20:48

SławekM pisze:TV pokazuje siła sygnału "10", ale jakość to "0"
W eNce siła pokazywała mi jakość podłączenia, a jakość to sygmał docierajśćy do anteny z zewnątrz, może masz tak samo?
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 24 cze 2009, 20:54

Powiem tak. w TV w "siła sygnału" jest pasek szary niezależnie od skali (0-10). "jakość sygnału" jest już kolorowa, czerwony (0-1), żółty (1-3), zielony (3-10). Może cośbyło skopane w zasilaczu anteny, bo z nim był mały problem (tranzystor się bujnął)

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 24 cze 2009, 22:41

SławekM pisze:Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora, który potrafi odbierać kanały DVB-T. Niestety kanałów nie mogę odbierać. Posiadam taką o to antene http://www.antenytv.pl/dexta-silver-pokojowa.html która teoretycznie powinna odbierać sygnał. TV pokazuje siła sygnału "10", ale jakość to "0". I tu pytanie do was. Jest to wina anteny i należy zakupić jakąś nową, czy jakaś inna opcja... Przy ładnej pogodzie to to nawet jakoś odbierało, przy pochmurnym nie ma nic. Uprzedzam, że latałem z anteną po całym domu...
Moja odległość od PKiN wynosi 7 km.
MPEG-2 czy MPEG-4 :?: Sygnał DVB-T w Polsce będzie (w zasadzie testowo już jest) w standardzie MPEG-4. To, że telewizor może odbierać DVB-T to jeszcze nie znaczy, że będzie odbierał cyfrową telewizję ;)
"Ale potrafił podać dokładnie godziny wyjazdu i przyjazdu pociągu Paryż-Berlin, kombinacje połączeń między Lyonem i Warszawą.(...) Nawet naczelnik stacji by się w tym zgubił..."
Albert Camus-"Dżuma"

"Kiedyś chciałem umrzeć młodo jak Jim Morrison, ale z czasem zacząłem patrzeć na to inaczej..." - Ryszard Riedel

mariow
Posty: 2655
Rejestracja: 13 lut 2007, 16:10
Lokalizacja: Warszawa Ursus

Post autor: mariow » 24 cze 2009, 22:45

dokładnie, tak jak Kleszczu napisał
PURA VIDA!

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5242
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 24 cze 2009, 23:01

O telewizji gadacie... To ja się może dołączę bo mam problem a laik jestem. Padł stary TV kineskopowy. Gościu którego wezwałem do naprawy powiedział, że się nie opłaca. Ale miał przyjechać i zabrać do naprawy. I albo się nie pojawił, albo się nie mógł dostać, bo prądu nie było domofony siadły, telefony itp :evil: . Więc się zastanawiam nad LCD. Tylko skąd brać sygnał do takiego TV? Kablówka daje chyba słaby sygnał analogowy. A jakoś nie widzę, żeby ludzie masowo przechodzili na talerze "n" czy "c+". To skąd oni sygnał biorą? Bo nie wierzę, żeby kineskopy były jeszcze w 95% mieszkań...
Polećcie coś bo kurde... "CRT się nie opłaca lepiej LCD", a z drugiej strony "do kablówki LCD się nie opłaca" 8-(

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 10808
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 24 cze 2009, 23:02

MPEG-4 na telewizorach/tunerach MPEG-2 objawia się brakiem obrazu natomiast dźwięk jest.
Obecnie MPEG-4 nadawany jest zarówno z PKiN jak i Łazów.
U siebie na TV Sony Bravia i antenie siatkowej na dachu mam siłę sygnału i jakość 80-100. Wszystko zależy od anteny im lepsza tym sygnał oczywiście lepszy. Najlepiej sprawdzają się anteny dachowe typu Yagi jednak nie wszyscy mieszkańcy bloków mogą sobie na takie coś pozwolić (brak zgody spółdzielni na instalację anteny itp.). http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1910.htm

Tutaj sporo szczegółów na temat telewizji cyfrowej http://new.radiopolska.pl/forum/index.php?showforum=11

Swoją drogą szkoda, że zniknęły ostatnio TVP Sport i TVP HD a pojawiły się wszystkie kanały jakie są dostępne naziemnie do tego TVN dwa razy.
Obrazek

Będziemy cyfryzować chałupa po chałupie

Główne zagrożenia płynące z przestawiania telewizji na nadawanie cyfrowe to - zdaniem szefowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej - konieczność pomocy osobom "technicznie bezradnym" oraz koszt urządzenia przystosowującego telewizory do odbioru telewizji cyfrowej. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na pierwszy multipleks - zapowiada szef KRRiT.

Według Streżyńskiej, głównymi zagrożeniami dla cyfryzacji telewizji jest "techniczna bezradność" dużej grupy społeczeństwa oraz konieczność kupienia specjalnych dekoderów.

- W Polsce jest cała masa osób "technicznie bezradnych" - w tym i ja - i tu będzie trzeba ludziom pomagać dom po domu, chałupa po chałupie, aby przełączyć się z telewizji analogowej na cyfrową - powiedziała Streżyńska.

Drugim problemem, który wiąże się z cyfryzacją telewizji, jest - jej zdaniem - konieczność zakupu dekoderów. - Potrzebne będą pieniądze na wykupienie dekoderów, pozwalających na oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej. Szacujemy, że przy dużym popycie koszt takiego urządzenia spadnie do 250 złotych z obecnych 400 zł - powiedziała.

Prezes Streżyńska wzięła udział w debacie na temat przyszłości telewizji, zorganizowanej podczas I Targów Telewizyjnych Poznań Media Expo.

Wreszcie?
Cyfryzacja TV będzie kosztować nas miliony
Do 2013 r. nadawanie programów radiowych i telewizyjnych ma odbywać się... czytaj więcej »


Pierwsza cyfrowa telewizja naziemna ruszy jesienią 2009 roku. Konkurs na pierwszy multipleks telewizji cyfrowej zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni - zadeklarował przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. - Ogłoszenie zostanie wydrukowane i będzie to oficjalny start cyfryzacji telewizji w Polsce - zapowiedział.

W ramach pierwszego postępowania przydzielonych zostanie siedem kanałów cyfrowych. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

- Dla zwykłego "Kowalskiego" oznacza to, że tam, gdzie miał problemy z odbiorem kanałów analogowych, będzie mógł oglądać wszystkie telewizje ogólnopolskie, znane z nadawania analogowego, w znakomitej cyfrowej jakości - powiedział Kołodziejski.

...jeśli kupisz dekoder

KRRiT szacuje, że koszty dofinansowania kupna dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (tzw. DVB-T) dla najuboższych wyniosą ok. 400 mln zł.

Początkowo emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zostanie uruchomiona w Warszawie i kilku miejscowościach w województwie podkarpackim i na Podbeskidziu, w miejscach, gdzie były przeprowadzane testowe emisje programu. Ostatnie nadajniki analogowej telewizji zostaną wyłączone w lipcu 2013 roku.
http://www.tvn24.pl/12692,1587335,0,1,b ... omosc.html

[ Dodano: |24 Cze 2009|, 2009 23:06 ]
TGM pisze:Tylko skąd brać sygnał do takiego TV? Kablówka daje chyba słaby sygnał analogowy. A jakoś nie widzę, żeby ludzie masowo przechodzili na talerze "n" czy "c+". To skąd oni sygnał biorą? Bo nie wierzę, żeby kineskopy były jeszcze w 95% mieszkań...
Można przejść na kablówkę cyfrową jeżeli operator takową oferuje. W tedy dostaje się dekoder i można oglądać w jakości HD.
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5242
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 24 cze 2009, 23:09

Bernard pisze:
TGM pisze:Tylko skąd brać sygnał do takiego TV? Kablówka daje chyba słaby sygnał analogowy. A jakoś nie widzę, żeby ludzie masowo przechodzili na talerze "n" czy "c+". To skąd oni sygnał biorą? Bo nie wierzę, żeby kineskopy były jeszcze w 95% mieszkań...
Można przejść na kablówkę cyfrową jeżeli operator takową oferuje. W tedy dostaje się dekoder i można oglądać w jakości HD.
To dupa zbita. W bloku chyba tylko dwie kablówki osiedlowe działają. Nawet chyba aster nie wejdzie.

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 24 cze 2009, 23:11

R-11 Kleszczowa pisze:MPEG-2 czy MPEG-4
W Polsce jest MPEG-4 (no cóż musimy być inni...)
Bernard pisze:Swoją drogą szkoda, że zniknęły ostatnio TVP Sport i TVP HD a pojawiły się wszystkie kanały jakie są dostępne naziemnie do tego TVN dwa razy.
Bo I multipleks ma być dla tych kanałów naziemnych co są obecnie. Oprócz TVN i Polsat się powtarza...

[ Dodano: |24 Cze 2009|, 2009 23:17 ]
Choć co sam tu zacytowałeś to już nie wiem jak to ma być...

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 24 cze 2009, 23:48

MPEG4 i nic więcej. To jedyny powszechny format nadawania. Dlatego ci co mają MPEG2 niech czym prędzej znajdą na nięgo kupca.
Obrazek

prosper5250
Posty: 842
Rejestracja: 11 lip 2007, 20:57
Lokalizacja: Białołęka-Ratusz

Post autor: prosper5250 » 25 cze 2009, 3:26

Sławek - jeśli już odbierałeś na swoim TV sygnał DVB-T, to znaczy, że antena jest nieodpowiednia. Ponieważ faktycznie od 1 września sygnał testowy ma zostać zakończony i rozpocznie się oficjalnie nadawanie - zajmuje się tym spółka Emitel - obecnie wzmogły się wszelkie próby, z naprzemiennym zmniejszaniem i zwiększaniem siły sygnału, aż do kilkugodzinnych całkowitych wyłączeń nadajników... Dodam, że mieszkańcy Twoich rejonów mają i będą mieli największe problemy z odbiorem tak analogowego jak i cyfrowego sygnału (spowodowane jest to położeniem i innymi uwarunkowaniami geograficznymi tych rejonów, na drugim miejscu problematycznych terenów jest Białołęka ale problem odbioru DVB-T mnie akurat nie dotyczy, bowiem korzystam z odbioru satelitarnego, przy pomocy jednej z platform cyfrowych). Rozmawiałem swego czasu z ludźmi z Dipola i niestety sytuacja wygląda tak, że mieszkając w naszych rejonach, należy zaopatrzyć się w bardzo dobrej jakości antenę. Oznacza to wydatek od 200 zł wzwyż. Jeżeli naprawdę zależy Ci na odbiorze dobrej jakości (a przecież o to w końcu chodzi w DVB-T), powinieneś wybrać się na Prymasa Tysiąclecia do głównego sklepu Dipola - tam doradzą Ci odpowiednią antenę. W tej firmie nie występują przypadkowi sprzedawcy... Ponieważ od lat pracuję w detalu AGD-Multimedia, ciekawi mnie jakiej marki i jakiego modelu telewizora jesteś posiadaczem :) Jeśli nie tu - zapraszam na GG - numer w profilu.

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 25 cze 2009, 10:09

prosper5250 pisze:Dodam, że mieszkańcy Twoich rejonów mają i będą mieli największe problemy z odbiorem tak analogowego jak i cyfrowego sygnału (spowodowane jest to położeniem i innymi uwarunkowaniami geograficznymi tych rejonów
Coś w tym jest, analogowego od 2 lat nie odbieram, bo już tak się śnieg pojawił, że szkoda gadać....

ODPOWIEDZ