O energetyce

Moderator: Szeregowy_Równoległy

grzegorz
Posty: 1364
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:16
Lokalizacja: Mokotów/Grochów

Post autor: grzegorz » 18 maja 2013, 0:49

@KwZ Niestety ITER (International Termonuclear Experimental Reactor) nie może się opłacać, bo nie będzie dostatecznie mnożył trytu (elementy płaszcza litowego będą założone, ale będzie ich za mało - mają tylko służyć do badania). Dopiero następny obiekt - DEMO ma pokazać, że to praktyczne rozwiązanie. Na razie ITER złapał kolejne opóźnienie...

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 18 maja 2013, 10:17

Przecież mówię, że przez 40 lat to się wiele może zmienić. To, że dzisiaj się nie planuje, aby ITER produkował prąd (a jedynie 500 MW ciepła), nie znaczy, że za 25 lat się go w tym celu nie przebuduje. Jeśli rzeczywiście brakuje jakichś płaszczy, to można je dołożyć, nie brzmi to aż tak skomplikowanie.

Zresztą ja przyszłość ITERa widzę raczej we wzbogacaniu zubożonego uranu.

Pomijając drobiazg, że tryt można brać z reaktorów typu CANDU.

grzegorz
Posty: 1364
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:16
Lokalizacja: Mokotów/Grochów

Post autor: grzegorz » 19 maja 2013, 13:51

KwZ pisze: Pomijając drobiazg, że tryt można brać z reaktorów typu CANDU.
Na początek pracy - tak. Ten ,,drobiazg'' jest krytyczny z ekonomicznego punktu widzenia. Płaszcz litowy i to duży, żeby nie marnować neutronów, których nie ma taaak dużo.
Zresztą ja przyszłość ITERa widzę raczej we wzbogacaniu zubożonego uranu.
:szok: A, dobra, rozumiem, U238 na Pu239. To chyba nie nazywa się wzbogacaniem, ale rozumiemy się. Raczej to nie jest przuszłość ITER-a, ale obaczym...

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 19 maja 2013, 14:43

grzegorz pisze: A, dobra, rozumiem, U238 na Pu239. To chyba nie nazywa się wzbogacaniem, ale rozumiemy się.
W sumie to nie pamiętam, jak to po polsku się mówi. Po angielsku "breed".
Ale na dobrą sprawę właśnie chodzi mi o wzbogacanie uranu tym plutonem, nawet rozdzielać nie trzeba.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

grzegorz
Posty: 1364
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:16
Lokalizacja: Mokotów/Grochów

Post autor: grzegorz » 20 maja 2013, 11:33

KwZ pisze: Ale na dobrą sprawę właśnie chodzi mi o wzbogacanie uranu tym plutonem, nawet rozdzielać nie trzeba.
Drogo! W CANDU masz tryt jako produkt uboczny. Odpalać tokamak, żeby dostawać raptem 1 neutron na przereagowane jądro trytu i otrzymywać tak coś tak przyziemnego jak pluton? Na moje oko to skórka za wyprawkę, przecież Pu można robić w zwykłych reaktorach pracujących na rozszczepieniu.

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 818
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 20 maja 2013, 18:22

Ja trochę bardziej przyziemnie :) Przyszły pisemka z RWE dające jakieś tam gratisy + obniżenie taryfy. Warto to podpisywać, czy też jest szansa na ofertę od kogoś innego?
W ogóle się w tym nie orientuję
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 20 maja 2013, 20:59

No cóż, mamy czas na podpisanie do 30 czerwca. Lepiej poczekac jeszcze z miesiąc aż ktos mądrzejszy wylapie ewentualne haczyki grożące w wyniku podpisania umowy do 2016 roku.

Awatar użytkownika
Michał W.
Posty: 818
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Michał W. » 20 maja 2013, 21:14

Z tego co pamiętam, haczyk jest - informacja, że ceny mogą się zmienić w każdej chwili, a rozwiązanie umowy z bonusem, to koszt 25zł*ilość miesięcy, która pozostała
after da równik

www.fotokolej.waw.pl

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 20 maja 2013, 21:52

Michał W. pisze: ceny mogą się zmienić w każdej chwili
Ale, OIDP (nie wczytywałem się jakoś dokładnie) podwyższona stawka dla klienta, który skorzystał z promocji, nadal jest obniżana o taki sam procent.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 maja 2013, 3:31

Michał W. pisze:Ja trochę bardziej przyziemnie :) Przyszły pisemka z RWE dające jakieś tam gratisy + obniżenie taryfy. Warto to podpisywać, czy też jest szansa na ofertę od kogoś innego?
W ogóle się w tym nie orientuję
Haczyk, jak to z umowami długoterminowymi: zawsze może znaleźć się ktoś, kto zaoferuje taniej.

Tu analiza:
1) http://wyborcza.biz/Energetyka/1,129200 ... isac_.html
2) http://pieniadze.gazeta.pl/Moje_Finanse ... arto_.html
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
MALIN
Posty: 779
Rejestracja: 23 lis 2010, 19:20

Post autor: MALIN » 05 cze 2013, 1:03

Ostatnio zdarzają mi się (dość) często awarie sieci elektrycznej w mojej okolicy i zastanawia mnie, czy mają podgląd, że jest "coś nie tak", czy może dopiero jak im się zgłosi dowiedzą się o takiej awarii ?
Transport to życie, transport to pasja, transport to miłość, rzecz jasna 8-)

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 05 cze 2013, 8:39

Ostatnio zdarzają mi się (dość) często awarie sieci elektrycznej w mojej okolicy i zastanawia mnie, czy mają podgląd, że jest "coś nie tak", czy może dopiero jak im się zgłosi dowiedzą się o takiej awarii ?
Wiedzą jak im padnie linia, natomiast nie wiedza gdzie, im wiecej zgłoszeń tym szybciej moga naprawić. Zauważ ze ostanio codziennie mamy nawałnice z wiatrem i wyładowaniami wiec czesto prąd znika z linie średniego napięcia.
Obrazek

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 11 sie 2015, 20:38

Podobno wytwórczość energii elektrycznej zbliża sie do stanu krytycznego i konieczny jest ten 20 stopień zasilania. Podobno wyłączani są odbiorczy umowni powyżej 300kW. Co w przypadku TW? Przecież to jeden z największych konsumentów energii elektrycznej w mieście zaraz po kolejach i Metrze. We Wrocławiu pocięto rozkłady bo podobno groziły duże kary finansowe za niedostosowywanie się. Jak to ma miesce w Warszawie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1596
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 12 sie 2015, 9:16

Wywiad. Przerabiamy to co i w innych dziedzinach życia - triumf księgowego nad inżynierem.

Jak byłem w zeszłym roku na praktykach w Żarnowcu w zeszłym roku, to w chłodne jak na lato dni (typu 20-25˚C) w godzinach przedpołudniowych chodziły może ze dwa bloki (z czterech) i to w trybie kompensacji mocy biernej (energia elektryczna nie jest generowana, jedynie poprawiane są parametry systemu energetycznego związane z przewagą odbiorników indukcyjnych nad kondensacyjnymi). W momencie gdy zaczęły się upały, ludzie włączali klimę, wiatraki itp., 4 bloki musiały chodzić przez cały dzień, z pełną, lub prawie pełną mocą.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

grzegorz
Posty: 1364
Rejestracja: 03 mar 2011, 21:16
Lokalizacja: Mokotów/Grochów

Post autor: grzegorz » 11 gru 2015, 12:16

Do źródła energii jeszcze daleko, ale idziemy naprzód: pierwsza plazma na Wendelsteinie w Greifswaldzie. Polacy mają też swój wkład w tę maszynę (nie jakiś wielki, ale 2. na świecie po gospodarzach). Pokazowe wyładowanie było bardzo krótkie (pod koniec filmu), ale coś widać https://www.youtube.com/watch?v=MCBaE-3X4P0

ODPOWIEDZ