O energetyce

Moderator: Szeregowy_Równoległy

fraktal
Posty: 5468
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 02 lis 2022, 13:12

kveld pisze:
02 lis 2022, 12:27
fraktal pisze:
02 lis 2022, 12:18
Tak, nie chciało mi się sprawdzać, gdzie to dokładnie. :) W każdym razie ten rejon.
Gdzie Pątnów, a gdzie Turów... Google Maps twierdzi, że między jednym a drugim jakieś 300 km.
No dobra, faktycznie, mój błąd. ;) Nie wiem czemu wydawało mi się, że Turów jest nieopodal Konina w Wielkopolsce. :)

Awatar użytkownika
kveld
Posty: 1846
Rejestracja: 28 lut 2007, 8:59
Lokalizacja: Marki

Post autor: kveld » 02 lis 2022, 14:05

fraktal pisze:
02 lis 2022, 13:12
No dobra, faktycznie, mój błąd. ;) Nie wiem czemu wydawało mi się, że Turów jest nieopodal Konina w Wielkopolsce. :)
I od kopalni w tym Turowie w Wielkopolsce braciom Czechom ogródki by wysychały tak, że aż do Komisji Europejskiej by się poskarżyli? ;) Dobra, już się nie czepiam, w końcu errare humanum est, nie ma co tego wątku ciągnąć ;)

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1596
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 05 lis 2022, 14:03

fraktal pisze:
02 lis 2022, 10:26
Daniel_FCB pisze:
31 paź 2022, 17:12

Mam wrażenie, że przetarg miał miejsce za oceanem i po prostu Amerykanie wskazali nam, z kim podpisać kontrakt. ;]
Ja ze swojej strony powiem tyle, że technologia jest sprawdzona (4 reaktory w Chinach) i wygląda na nowszą niż GE/Hitachi. Westinghouse przechodził perturbacje w ostatnich latach, ale wychodzi na prostą - po prostu jest niedużo zamówień na świecie i nie ma gdzie robić pieniędzy. Westinghouse robi teraz dużą modernizację w Kozłoduju (BU) i mniejszą w Temelinie (CZ).
Dla mnie ciekawsza jest sprawa Koreańczyków i budowa wspólnie z ZE PAK elektrowni atomowej w Turowie, wspólnie z firmą Zygmunta Solorza. Pan Solorz jak widać ma odpowiednie dojścia.
Małe reaktory nie zmienią sytuacji na rynku energetycznym od razu. One mają mieć po 200-300 MWe. AP1000 ma mieć coś koło 1200 MWe. Zobaczymy co będzie pierwsze - klasyczny blok jądrowy, czy 4 małe reaktory ;)
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

px33
Posty: 1580
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 05 lis 2022, 15:06

Najpierw fajnie byłoby w ogóle zobaczyć te małe reaktory i ich produkcję w większej skali. Nadmierne stawianie w tym momencie na tę technologię wiąże się z podobnym ryzykiem jak na mityczne magazynowanie energii z OZE - może będzie, może nie będzie.
Ale jeśli małe reaktory pojawią się i okażą się zgodne z obietnicami (niższy koszt niż w tradycyjnych technologiach, szybka instalacja, łatwa obsługa) to na pewno znajdzie się dla nich wiele zastosowań, chociażby ciepłowniczych w miastach.

ODPOWIEDZ