Wojsko Polskie

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 29 lip 2011, 18:10

Bogdan Klich: podałem się do dymisji, bo jestem emocjonalnie związany z armią

- Raport dowodzi, że do szefa ministerstwa obrony narodowej nie docierały żadne informacje o nieprawidłowościach dotyczących szkolenia w specpułku. Gdyby docierały, spotykałyby się z natychmiastową reakcją - tłumaczył szef resortu obrony Bogdan Klich. Wcześniej premier Donald Tusk poinformował, ze przyjął dymisję Klicha ze stanowiska szefa resortu obrony.


Klich tłumaczył dlaczego zdecydował się zrezygnować ze stanowiska. - Uważam, że mógłbym być niepotrzebnym obciążeniem przy wprowadzaniu wytycznych komisji, ze względu na swoje emocjonalne związki z armią po czterech latach wspólnej pracy, wspólnego wysiłku - mówił. - Zdecydowałem się zrobić to teraz, ponieważ nikt nie będzie mógł powiedzieć, że w takiej trudnej sytuacji zabrakło mi odwagi - dodał.

Były minister obrony narodowej podkreślił, że czekał na raport komisji Millera, żeby potwierdził - i w jego opinii tak się stało - że minister obrony narodowej nie uczestniczył w żadnych decyzjach dotyczących organizowania i przygotowywania tragicznego lotu 10 kwietnia do Smoleńska. - Decyzje o tym, że wszyscy znajdą się na pokładzie jednego samolotu podjęła kancelaria prezydenta - zaznaczył Klich.

"Jeśli wiedziałem, że jest źle - działałem"


- Ten raport nie jest łatwy dla wojska, pokazuje wiele błędów i wiele nieprawidłowości, jakie miały miejsce w 36 specpułku oraz brak nadzoru ze strony Dowództwa Sił Powietrznych. Pokazuje jednak też, że żadne informacje, które dotyczyłyby nieprawidłowości w procesie szkolenia, nie wpływały do ministra obrony narodowej - podkreślił Klich. Minister zapewnił jednocześnie, że gdyby otrzymał takie informacje, spotkałyby się one z jego strony z natychmiastową reakcją. - Tam gdzie wiedziałem, reagowałem szybko, tak było także w przypadku 36 specpułku, jeśli chodzi o jego sytuację kadrową - przypomniał Klich.

"Pieniędzy nie szczędziliśmy"


- Nie szczędziliśmy pieniędzy na szkolenia pilotów. Nagradzaliśmy tych, którzy nie popełniali błędów - podkreślił Klich. Klich wyliczał, że na zakup paliw użytych do szkoleń pilotów, w 2009 r. przeznaczono 131 mln zł, a w 2008 r. - 130 mln zł. Były szef MON dodał, że za jego urzędowania wprowadzony został specjalny dodatek dla pilotów, którzy nie popełnili błędów. Mówił także o podwyżce wynagrodzeń niektórych pilotów 36 pułku.

"W wojsku zmieniło się wszystko"


- Raport mówi o tym, że jedną z głównych przyczyn katastrofy było nieprzestrzeganie przepisów, standardów, norm, procedur, przez niektórych żołnierzy. W kwietniu 2008 r. wspólnie z moimi najbliższymi pracownikami podjęliśmy kilkuletnie działania na rzecz poprawy dyscypliny wojskowej - podkreślił Klich. Dodał, że chodziło o to, by żołnierze zrozumieli, że niezbędne jest przestrzeganie przepisów i procedur. Klich przypomniał, że w latach 2008 - 2009 realizowany był program naprawczy dyscypliny wojskowej. Kolejny trwa od 2010 r. W ocenie Klicha, w ciągu ostatnich czterech lat udało się w wojsku zmienić "prawie wszystko", m.in. "bardzo głęboko zreformować struktury wojskowe i uczynić armię zawodową".

http://www.wprost.pl/ar/255509/Bogdan-K ... y-z-armia/
Nareszcie! (-o<

Moim zdaniem to był najgorszy czas dla armii. "Profesjonalizacja" która praktycznie położyła wojsko na łopatki i pozbawiła w perspektywie wyszkolonych rezerw osobowych, tragiczny stan Marynarki Wojennej, brak decyzji do do projektu 621 i wiele, wiele innych...
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 29 lip 2011, 18:32

Tia, bo na współczesnym polu walki mięso armatnie z "profesjonalnie wyszkolonych" poborowych ma taką wielką wartość, lol.

Po prostu skończyła się trepom tania siła robocza do sprzątania, wartowania, remontu dacz, podwożenia żon na zakupy etc.

Jako obywatel uważam, że wojsko zawodowe to podstawa. W mniej ważnych dziedzinach wymaga się profesjonalizmu.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 29 lip 2011, 18:52

Glonojad pisze:Tia, bo na współczesnym polu walki mięso armatnie z "profesjonalnie wyszkolonych" poborowych ma taką wielką wartość, lol.
A co przyjdzie po 60.000 specjalistów z przestarzałym sprzętem (nowy jest, ale w jednostkach eksportowych, w dodatku szybko się zużywa)? W razie konfliktu nie da się uniknąć masówki. =;
Glonojad pisze:Po prostu skończyła się trepom tania siła robocza do sprzątania, wartowania, remontu dacz, podwożenia żon na zakupy etc.
Tania siła robocza? Utrzymanie poborowych było droższe od cateringu i OWC :P
Glonojad pisze:Jako obywatel uważam, że wojsko zawodowe to podstawa.
Podstawa - owszem. Ale ta podstawa bez rozwiniętej OT to czysta fikcja, dom bez fundamentu.
Glonojad pisze:W mniej ważnych dziedzinach wymaga się profesjonalizmu.
Akurat bym polemizował, czy obronność to taka "mniej ważna dziedzina". Aczkolwiek patrząc po budżecie, to fakt, jest to marginalna sprawa, pierwsza do cięć.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 lip 2011, 20:09

http://youtu.be/HYzou5KjkOU

a teraz trochę powagi :szok:
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 lip 2011, 20:53

Na tle ogólnej mizerii propagandowej w naszym kraju to wygląda na całkiem dobrze zrobione.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 lip 2011, 21:01

Zrobione tak - ale przesadny patos może jednak spowodować osiągnięcie celu odwrotnego od zamierzonego.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 lip 2011, 21:40

W tym przypadku chyba nie. Nie ma on kogo zrazić.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10639
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 29 lip 2011, 22:01

Wolfchen pisze:
Glonojad pisze: W mniej ważnych dziedzinach wymaga się profesjonalizmu.
Akurat bym polemizował, czy obronność to taka "mniej ważna dziedzina". Aczkolwiek patrząc po budżecie, to fakt, jest to marginalna sprawa, pierwsza do cięć.
Z wypowiedzi Glonojada wnioskuję, że obronność jest ważniejsza niż "mniej ważna dziedzina" i tym bardziej zasługuje na profesjonalizm. I w wielkości wydatków budżetowych stoi na którym miejscu? 3, po ZUSie i obsłudze długu publicznego, nieprawdaż?
Wolfchen, co poborowy mógłby na dzisiejszym polu walki skutecznie obsłużyć? Kałasznikowa czy Predatora? Jak wielki musiałby być konflikt, aby 100 tys. żołnierzy polskich (+NATO!) miało nie wystarczyć?
MeWa pisze:http://youtu.be/HYzou5KjkOU
a teraz trochę powagi :szok:
Niech ktoś mi teraz powie, że PiS nie ma mocnego PR-u. I obawiam się, że kolejna kampania upłynie w cieniu Smoleńska.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 29 lip 2011, 22:16

KwZ pisze:3, po ZUSie i obsłudze długu publicznego, nieprawdaż?
A teraz zrób mały rekonesans, czy te wydatki są wystarczające... MW praktycznie nie istnieje (bo przydatkość bojowa jest prawie zerowa), na mundury nadal nie ma funduszy, wojsko praktycznie nie podlega modernizacji, brak czołgó, logistyki, pojazdów obsługi technicznej... O systemach OPL nie wspomnę.
KwZ pisze:Wolfchen, co poborowy mógłby na dzisiejszym polu walki skutecznie obsłużyć?
Broń osobistą, pojazd opancerzony i wiele, wiele innych rodzajów uzbrojenia wykorzystywanych przy konfliktach masowych.
KwZ pisze:Jak wielki musiałby być konflikt, aby 100 tys. żołnierzy polskich (+NATO!) miało nie wystarczyć?
W NATO, to ja akurat jakoś kiepsko wierzę.

Co do 100.000 - widać, że jesteś cywilem ;)

Odlicz służby techniczne, lekarzy i personel medyczny, kapelanów, personel logistyczny oraz parę innych profesji oraz uwzględnij sprawność bojową. Wyjdzie około 60.000... Przy średnioskalowym konflikcie z rolą defensywną, uzupełnień wymaga około 10% stanu jednostek liniowych po niecałym tygodniu działań.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 lip 2011, 22:21

Wolfchen pisze:A teraz zrób mały rekonesans, czy te wydatki są wystarczające... MW praktycznie nie istnieje (bo przydatkość bojowa jest prawie zerowa), na mundury nadal nie ma funduszy, wojsko praktycznie nie podlega modernizacji, brak czołgó, logistyki, pojazdów obsługi technicznej... O systemach OPL nie wspomnę.
no dobra - a teraz mały rekonesans: z czego zabrać (realnie)?
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
panzerloud
Posty: 212
Rejestracja: 25 sie 2009, 15:08

Post autor: panzerloud » 29 lip 2011, 22:23

MeWa pisze:http://youtu.be/HYzou5KjkOU

a teraz trochę powagi :szok:
W klapku mam niesprawne głośniki, więc oglądałem bez dźwięku, w każdym bądź razie ta reklamówka nie przyniesie PISowi nic dobrego. Po raz kolejny chce się rozgrzebywać te samą sprawę, w imię sprawiedliwości oczywiście ktora przecież stanowi człon rozwinięcia skrótu nazwy partii. Widać na niej jakim szczęśliwym było małożeństwo Prezydenta Kaczyńskiego, i niech się cieszy, jeśli było takie jakie pokazywali na spocie. Problem w tym że to nie jest problem społeczeństwa, i nie powinno być podnosze w kampanii wyborczej. Pod koniec spotu pojawia się myśl że jesteśmy (w domyśle - społeczeństwo) winni wyjaśnienie ,,smoleńskiej katastrofy". Pojawia się natomiast pytanie czy czasem Kaczyński nie był winien swojej śmierci społeczeństwu, jako zadośćuczynienie lat elektoratu. Poprzednie zdanie jest autorstwa mojego dobrego przyjaciela, przytoczyłem bo zgadzam się z tym że jeśli ktoś jest komuś coś winien to prędzej on mnie, a nie na odwrót, mniej już się zgadzam z tym żeby zadośćuczynieniem miała być śmierć, no ale to w końcu cytat więc wypada by był wierny. Mało tego kiedy podnosi się tego typu kwestie to wypadałoby mieć jakieś solidne dowody, a nie rowrzeszczaną buźkę która pluje jadem. Jakiś czas temu zapadł werdykt ,,to był wypadek", i nie powinno się do tego wracać, nie z pustymi rękami. Nie dlatego nawet że źle to świadczy o człowieku, ale dlatego że w utartym już stereotypie głowa państwa reprezentuje naród jako całość. PiS zdaje się o tym zapominać urządzając prywatne poletko w sektorze państwa - państwa jako instytucji która działa w myśli narodu.

Chciałbym się ustosunkować jakoś do wiadomości o dymisji Klicha, ale od jakiegoś czasu mam duże zaległości jeśli chodzi o militaria w spektrum politycznym. :)

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1596
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 29 lip 2011, 22:58

MeWa pisze:http://youtu.be/HYzou5KjkOU

a teraz trochę powagi :szok:
A teraz pytanie za sto punktów: czy ktoś pytał żołnierzy niosących trumnę o użycie wizerunku w spocie "informacyjnym" tzn. wyborczym?
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36584
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 29 lip 2011, 23:00

panzerloud pisze:ta reklamówka nie przyniesie PISowi nic dobrego. Po raz kolejny chce się rozgrzebywać te samą sprawę, w imię sprawiedliwości oczywiście ktora przecież stanowi człon rozwinięcia skrótu nazwy partii. Widać na niej jakim szczęśliwym było małożeństwo Prezydenta Kaczyńskiego, i niech się cieszy, jeśli było takie jakie pokazywali na spocie. Problem w tym że to nie jest problem społeczeństwa, i nie powinno być podnosze w kampanii wyborczej. Pod koniec spotu pojawia się myśl że jesteśmy (w domyśle - społeczeństwo) winni wyjaśnienie ,,smoleńskiej katastrofy".
Niestety kupy się to nie trzyma...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14778
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 29 lip 2011, 23:04

Daniel_FCB pisze:A teraz pytanie za sto punktów: czy ktoś pytał żołnierzy niosących trumnę o użycie wizerunku w spocie "informacyjnym" tzn. wyborczym?
Wykorzystanie wizerunku osób będących na służbie nie wymaga ich zgody.
MeWa pisze:no dobra - a teraz mały rekonesans: z czego zabrać (realnie)?
W samym wojsku: niepotrzebne grunty, ordynariat polowy.

Globalnie: KRUS.
S3 | S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 29 lip 2011, 23:25

Wolfchen pisze:W samym wojsku: niepotrzebne grunty, ordynariat polowy.

Globalnie: KRUS.
powiedziałem: realnie. A może wcześniejsze emerytury? Żeby ukrócić zjawisko, że ktoś dostaje emeryturę w młodym wieku, a potem i tak pracuje za grube pieniądze (nie wiem, jak to w służbach jest teraz uregulowane).
Wolfchen pisze:KRUS
mówiłem - realnie.
Bastian pisze:W tym przypadku chyba nie. Nie ma on kogo zrazić.
mnie np. odstręcza.
Z jednej strony wynika z niego, że wszystkie osoby, które nie żyją Smoleńskiem i nie reprezentowali tej opcji reprezentowali świat zdrady, braku honoru itp. Znowu ten język...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

ODPOWIEDZ