TV

Moderatorzy: Wiliam, Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4867
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 21 lip 2011, 20:31

KLIK
Obrazek
KRRiT: Nowe oznaczenia ochrony małoletnich

Obrazek

W najbliższym czasie audycje telewizyjne zostaną oznaczone nowymi symbolami graficznymi. Widzowie i radiosłuchacze zostaną także poinformowani o product placement w audycjach. KRRiT wydała nowe rozporządzenie, dostosowujące polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.


Lokowanie produktu

Product placement polega na umieszczeniu towarów czy usług w audycji w celach marketingowych. Unijna dyrektywa 2010/13/UE zobowiązuje nadawców do oznakowania i ewidencji takich audycji.

Rozporządzenie KRRiT z 30 czerwca 2011 roku wprowadza ten obowiązek do polskiego prawa. Zgodnie z jego brzmieniem, nadawca programu telewizyjnego obowiązany jest do oznaczania audycji, w których zastosowano lokowanie produktu znakiem graficznym, według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia. Znak graficzny musi zostać umieszczony zarówno na początku audycji, po wznowieniu audycji po przerwie reklamowej jak i na końcu. Wyświetlony musi być nie krócej, niż przez cztery sekundy, zajmując powierzchnię minimum 5 proc. ekranu. Znak ma być też wyświetlany przez cały czas trwania napisów końcowych.

W przypadku audycji radiowych, w których zastosowano lokowanie produktu, nadawca zobowiązany jest wyemitować (tak, jak w przypadku audycji telewizyjnych - na początku, po wznowieniu oraz na końcu audycji radiowej) sygnał dźwiękowy. Jest to czytany przez lektora komunikat: "audycja zawiera lokowanie produktu" oraz "audycja zawierała lokowanie produktu".

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowe oznaczenia ochrony małoletnich


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po sześciu latach funkcjonowania rozporządzenia (rozporządzenie KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r., Dz. U. Nr 130, poz. 1089) w sprawie kwalifikowania audycji mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich, przeprowadziła debatę na temat skuteczności obowiązującego systemu ochrony. Uczestniczyli w niej badacze zajmujący się wpływem mediów na rozwój dzieci, nadawcy i przedstawiciele urzędu Rzecznika Praw Dziecka oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci.

Zarówno wyniki badań naukowych, oczekiwania urzędów i organizacji zajmujących się problemami rozwoju małoletnich, jak też doświadczenia i regulacje przyjęte w innych krajach europejskich (Francja, Węgry, Belgia, Holandia) jednoznacznie potwierdzają konieczność utrzymania oznakowania audycji na ekranach telewizyjnych. Niezbędne okazały się jednak niewielkie modyfikacje aktualnie stosowanych znaków, polegające na zwiększeniu ich czytelności i widoczności.

12 lipca 2011 roku KRRiT dokonała nowelizacji rozporządzenia. Zamieniono czerwone kółko na czerwony kwadrat z białym kluczykiem w środku, jako oznakowanie audycji przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia. Zielone kółko - oznaczenia audycji dla wszystkich widzów, także tych najmłodszych - zamieniono na zielony kwadrat z uśmiechniętą buźką w środku. Pozostałe znaki zostały również przeprojektowane, by harmonizowały z wprowadzonym wcześniej oznaczeniem lokowania produktu. Nowe wzory symboli graficznych zaprojektowało studio Platige Image.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ObrazekObrazek

radeom
Posty: 4231
Rejestracja: 22 lis 2007, 17:29

Post autor: radeom » 21 lip 2011, 20:33

Potrzebny nam temat o tym?

Awatar użytkownika
MZ
Słońce Radomia
Posty: 8618
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:25
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: MZ » 21 lip 2011, 21:00

Jest to czytany przez lektora komunikat: "audycja zawiera lokowanie produktu" oraz "audycja zawierała lokowanie produktu".
:arrow: Jestem ciekawy, ilu radiosłuchaczy zrozumie ten komunikat :-k.

Awatar użytkownika
Nieokiełznany
Posty: 235
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:27

Post autor: Nieokiełznany » 21 lip 2011, 22:04

Ciekawe do ilu osób dotrze informacja że są takie oznaczenia? Nigdzie nie widziałem "reklamówki" na ten temat!

Awatar użytkownika
Mong
(ZEA_R-0)
Posty: 3832
Rejestracja: 29 lis 2010, 0:18
Lokalizacja: Warszawa Grochów

Post autor: Mong » 21 lip 2011, 22:31

Do wawkomowiczów już dotarła :D

primoż
Posty: 3712
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 22 lip 2011, 0:16

MZ pisze:
Jest to czytany przez lektora komunikat: "audycja zawiera lokowanie produktu" oraz "audycja zawierała lokowanie produktu".
:arrow: Jestem ciekawy, ilu radiosłuchaczy zrozumie ten komunikat :-k.
To ja się dołączę. Co oznacza lokowanie produktu?

Awatar użytkownika
R-9 Chełmska
Posty: 7763
Rejestracja: 14 gru 2005, 20:15
Lokalizacja: Czerniaków/Rakowiec

Post autor: R-9 Chełmska » 22 lip 2011, 1:03

5290 - LINIĘ OBSŁUGUJE ZAKŁAD "CHEŁMSKA"
Najczęściej podróżuję: 2, 17, 33, 136, 141, 172, 186, 509, 518, N01, N32

Awatar użytkownika
Nieokiełznany
Posty: 235
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:27

Post autor: Nieokiełznany » 22 lip 2011, 12:21

A ile osób bez google to zrozumie?

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4867
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 22 lip 2011, 12:26

ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Nieokiełznany
Posty: 235
Rejestracja: 19 lip 2011, 16:27

Post autor: Nieokiełznany » 22 lip 2011, 12:39

I kiedy to w TV będą puszczać?

Awatar użytkownika
Bywalec
Posty: 4867
Rejestracja: 29 mar 2010, 20:17

Post autor: Bywalec » 22 lip 2011, 13:04

30 dni od dnia ogłoszenia. 12 lipca była nowelizacja ustawy więc 30 dni po 12 lipca lub 30 dni od dnia wczorajszego. Tu są zbieżne informacje.
ObrazekObrazek

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 22 lip 2011, 13:17

To jest rozporządzenie, a nie ustawa. 30 dni liczy się od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw (przy czym bieg terminu zaczyna się następnego dnia, czyli jeśli publikacja nastąpiła powiedzmy 20 lipca, to pierwszy dzień upłynie 21, drugi 22 itd.).

Awatar użytkownika
Pagan
Posty: 357
Rejestracja: 31 maja 2010, 22:39
Lokalizacja: Bródno

Post autor: Pagan » 16 kwie 2012, 21:51

Nie wiedziałem gdzie to wrzucić, a tytuł tematu rozumiem jako ogół dotyczący telewizji. Zatem, dziś na smogu dostępny był filmik z programu Top Gear z 1983 roku. Akcja dzieje się w Polsce, oprócz znanych samochodów pojawiają się migawki przepięknych Ikarusów m.in 2003 i 2752. Osobiście nie mam prawa pamiętać tego historycznego malowania.

Top Gear 1983

UWAGA! Filmik całkowicie po angielsku.
.: !Perkunu Yra Dang! :.
Obrazek

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1597
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 20 cze 2012, 23:55

Nie wiem, czy temat nie kwalifikuje się na jakiś osobny temat w Na Poważnie pod tytułem "Czy poziom dziennikarstwa jest już poniżej dna, czy jeszcze nie", ale na razie podzielę się tym tutaj.

Otóż był piękny, środowy wieczór, nie za ciepło, nie za zimno, kiedy postanowiłem włączyć telewizor, kanał TVN24, umilając sobie w ten sposób posiłek. Audycja nazywała się bodajże Czarno Na Białym i traktowała na temat tego, jak zła i bezsensowna jest instytucja przetargu. Wymieniano kolejne przykłady inwestycji, aż padła nazwa "Most Rędziński we Wrocławiu". Wytężyłem więc słuch i to był mój błąd, bo kolejne zdanie zaczynało się od słów "Położony nad rzeką Rędziną". I szlag mnie trafił...*

Będąc berbeciem lat 9 uczestniczyłem w miejskim konkursie na temat wiedzy o moim mieście, Wrocławiu. Nawet ten konkurs wygraliśmy (czego pamiątką jest Mikrokosmos z autografem autora). Do dziś pamiętam skąd się wzięła każda z pięciu części składowych herbu miasta i parę informacji o zabytkach. Toteż wiem, że jest osiedle Rędzin, las rędziński, wyspa Rędzińska. Ale rzeki Rędziny nigdzie nie widzę. Natomiast nawet Wujek Google obwieszcza wszem i wobec - jedyna rzeka w pobliżu nazywa się Odra i jest drugą największą w kraju "między Odrą (sic!) i Bugiem".
I tu jawi się pytanie - kto wymyślił nazwę rzeki w oparciu o nazwę mostu (czyżby przez Warszawę płynęła Siekierka?) i czemu po prostu tej informacji nie sprawdzono. Czemu znowu górą była ignorancja?

A na koniec najważniejsze pytanie dnia - czemu takie idiotyczne (bo wynikające ze skrajnej niewiedzy) błędy w TV mnie już nie dziwią jako reguła?

*w zasadzie to bardziej śmiech, ale w odmianie śmiechu przez łzy.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 21 cze 2012, 0:24

Daniel_FCB pisze: A na koniec najważniejsze pytanie dnia - czemu takie idiotyczne (bo wynikające ze skrajnej niewiedzy) błędy w TV mnie już nie dziwią jako reguła?
Bo poziom dziennikarstwa dramatycznie spada, a widać to szczególnie mocno w TVN24 właśnie. Tej stacji już prawie nie da się oglądać. Polsat News jest o niebo lepszy.

ODPOWIEDZ