Ateizm, wiara i tematyka kościelna...

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 paź 2020, 9:56

A to jak wegetarianizm nie jest wyprowadzony z zasady nie zabijaj jest pokazem dla mnie, jak katolicyzm nie jest logiczny. Znajomy katolik mówił, że w oryginale było "nie morduj", ale mnie to nie przekonuje.

Jak narzucana mi jest teologia, a właściwie doktryna katolicka? W tym np., że niby życie zaczyna się od zapłodnienia.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 28 paź 2020, 10:19

px33 pisze:
28 paź 2020, 9:40
wincenty pisze:
27 paź 2020, 22:42

Dokładnie. Bo respektowanie prawa do życia jest wyznacznikiem Człowieczeństwa, a nie wyznawanej religii, światopoglądu czy przekonań politycznych. W Marszach dla życia w Berlinie idą różni ludzie, chrześcijanie i ateiści, których łączy wrażliwość na poszanowanie dla tego najmniejszego, bezbronnego życia w łonie matki. Oczywiście dla większości nastawionej na konsumpcyjny i daleki od wartości styl życia jest to niepojęte...
Nie ma powszechnej zgody na uznanie płodu we wczesnym stadium ciąży za pełnoprawnego człowieka. I już sama rozbieżność stanowisk w tej sprawie każe zostawić wybór sumieniom zainteresowanych.

A jeśli życie jest tak święte to czy jecie mięso? Rozumiem że jeśli wegetarianie wyjdą z pomysłem zakazu zabijania zwierząt to oczywiście go poprzecie?
Ja w ogóle nie rozumiem postawy kościoła w Polsce, że ich przekonania są jedynymi możliwymi i dlatego trzeba wszystkich przekonać do nich prawnie. Pamiętam jak mnie uczono na religii, że prawo to tylko baza, a katolik powinien postępować według własnego sumienia i do tego ma wolną wolę. Dlatego nie rozumiem aktualnej postawy kościoła do narzucania swoich poglądów wszystkim. A co z tymi co się z nimi nie zgadzają?
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 paź 2020, 10:24

Ale prawo do życia jest wyższe!!1!

Chociaż oczywiście argument jest słuszny i wałkowany od początku chrześcijaństwa: w czymże jest zasługa jak nie ma wyboru?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 10:35

fik pisze:
28 paź 2020, 8:29
Nie, to są kłamstwa, które zdementowała nawet policja.
Nie są to kłamstwa skoro jest nagranie z monitoringu.
Kłamstwem to był artykuł z GW o podpaleniu biura poselskiego przez kibiców Arki Gdynia.

Awatar użytkownika
kocur
Posty: 1314
Rejestracja: 09 mar 2006, 10:43
Lokalizacja: Ursynów Północny

Post autor: kocur » 28 paź 2020, 10:41

KwZ pisze:
28 paź 2020, 9:56
jak katolicyzm nie jest logiczny
Żadna religia nie jest logiczna, tam gdzie zaczyna się religia kończy się logika. Natomiast każda religia po osiągnięciu solidnej pozycji w danym społeczeństwie chce narzucić swoje poglądy wszystkim. Tak jest w islamie, tak jest w chrześcijaństwie.
"Ale ty jesteś mądry, Bonifacy!"

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 paź 2020, 11:39

Tzn. odkrycie, że religia jest nielogiczna na pewnym etapie mojego życia było pewnym odkryciem. Ale zauważ, że teologię wykłada się na uniwersytetach i utrzymuje, że jest to dziedzina nauki (zasługująca na finansowanie państwa).

I dlatego państwo wyznaniowe nie może być tolerancyjne i doszliśmy do idei rozdziału kościoła(ów) od państwa - po czym i tak trafiają się ludzie, którzy się temu sprzeciwiają.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 11:54

KwZ pisze:
28 paź 2020, 11:39
Tzn. odkrycie, że religia jest nielogiczna na pewnym etapie mojego życia było pewnym odkryciem. Ale zauważ, że teologię wykłada się na uniwersytetach i utrzymuje, że jest to dziedzina nauki (zasługująca na finansowanie państwa).
Nie każda nauka musi być logiczna. Przykładem choćby filozofia, która nie dość że jest finansowana przez państwo to jeszcze jest obowiązkowym przedmiotem na wielu kierunkach studiów. Ja na politechnice na szczęście nie miałem.
I dlatego państwo wyznaniowe nie może być tolerancyjne i doszliśmy do idei rozdziału kościoła(ów) od państwa - po czym i tak trafiają się ludzie, którzy się temu sprzeciwiają.
To nie jest prawdą. Jest sporo krajów nawet islamskich gdzie tolerancja religijna jest na wysokim poziomie. Nieraz wyższym niż w krajach zlaicyzowanych gdzie można być ukaranym za noszenie symboli religijnych.

urluch
Posty: 264
Rejestracja: 23 wrz 2007, 19:42

Post autor: urluch » 28 paź 2020, 12:19

KwZ pisze:
28 paź 2020, 9:56
A to jak wegetarianizm nie jest wyprowadzony z zasady nie zabijaj jest pokazem dla mnie, jak katolicyzm nie jest logiczny. Znajomy katolik mówił, że w oryginale było "nie morduj", ale mnie to nie przekonuje.

Jak narzucana mi jest teologia, a właściwie doktryna katolicka? W tym np., że niby życie zaczyna się od zapłodnienia.
To jest zupełne niezrozumienie nauki Kościoła połączona z pychą, że ja coś tam kiedyś przeczytałem, ktoś mi coś powiedział i teraz jestem najmądrzejszy ze wszystkich. :( To bezrefleksyjne powtarzanie antykościelnej agitacji.
Sebastian pisze:
28 paź 2020, 11:54
KwZ pisze:
28 paź 2020, 11:39
Tzn. odkrycie, że religia jest nielogiczna na pewnym etapie mojego życia było pewnym odkryciem. Ale zauważ, że teologię wykłada się na uniwersytetach i utrzymuje, że jest to dziedzina nauki (zasługująca na finansowanie państwa).
Nie każda nauka musi być logiczna. Przykładem choćby filozofia, która nie dość że jest finansowana przez państwo to jeszcze jest obowiązkowym przedmiotem na wielu kierunkach studiów. Ja na politechnice na szczęście nie miałem.
I dlatego państwo wyznaniowe nie może być tolerancyjne i doszliśmy do idei rozdziału kościoła(ów) od państwa - po czym i tak trafiają się ludzie, którzy się temu sprzeciwiają.
To nie jest prawdą. Jest sporo krajów nawet islamskich gdzie tolerancja religijna jest na wysokim poziomie. Nieraz wyższym niż w krajach zlaicyzowanych gdzie można być ukaranym za noszenie symboli religijnych.
Teologia jest nauką i to ważniejszą, niż filozofia. A wyrzucenie z Uniwersytetów teologii i Kościoła to przejmowanie kolejnych fortyfikacji w celu walki z Kościołem. Gdzież można wychowywać młodych ludzi przeciwko Kościołowi? W świeckich szkołach, na świeckich uniwersytetach. Ani szkoły, ani uczelnie nie powinny być świeckie. Świecka szkoła jest szkodliwa dla katolików. Najważniejszy staje się chleb i igrzyska, czyż to nie jest atak na człowieka? Kult nauki i pogarda dla poszukiwania chociażby celu życia człowieka. A sami się nad tym zastanawiamy, tylko niektórzy nie chcą, żeby z tego zastanawiania się, z tego dociekania coś wyszło.

Właśnie, katolicyzm powinien być jedyną państwową religią, a inne religie powinny być tolerowane.
Przedwczesną jest radość wasza, bezbożni synowie Juliana Apostaty! Możecie Kościół obedrzeć, skrępować, wtrącić do katakumb i skazać na męczeństwo, ale go nie pokonacie; bo i dziś powtarzamy śmiało za Tertulianem: Mori possumus, vinci non possumus (możemy umrzeć, ale nie możemy być zwyciężonymi); a wy prędzej czy później musicie zawołać: Vicisti Galilaee! (zwyciężyłeś Galilejczyku). św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

Ikarusy już jeżdżą po przyjaznych, szerokich drogach, pomagając swoim pasażerom dostać się w każde miejsce, o każdej porze.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10640
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 28 paź 2020, 12:26

urluch pisze:
28 paź 2020, 12:19
KwZ pisze:
28 paź 2020, 9:56
A to jak wegetarianizm nie jest wyprowadzony z zasady nie zabijaj jest pokazem dla mnie, jak katolicyzm nie jest logiczny. Znajomy katolik mówił, że w oryginale było "nie morduj", ale mnie to nie przekonuje.
To jest zupełne niezrozumienie nauki Kościoła połączona z pychą, że ja coś tam kiedyś przeczytałem, ktoś mi coś powiedział i teraz jestem najmądrzejszy ze wszystkich. :( To bezrefleksyjne powtarzanie antykościelnej agitacji.
Nigdzie tego nie przeczytałem, to mój własny pomysł. Więc to nie jest bezrefleksyjne powtarzanie czegokolwiek; natomiast oskarżenie mnie o to jest pokazem bezrefleksyjnej obrony spod znaku oblężonej twierdzy.
Jeśli uważasz, że nie rozumiem, to mi wyjaśnij.


Filozofia jak najbardziej jest logiczna. Ba, przez większość historii logika była częścią filozofii.
Co najwyżej bywa spekulatywna, jak wszystkie nauki nie ścisłe (a i tym to się zdarza).

Jestem przeciwnikiem klerykalizacji nauczania w szkołach i na uniwersytetach, bo Kościół zyskuje w ten sposób nienależną przewagę.
Już sam dostęp do uszu młodzieży przez 2-3 h tydzień w tydzień to olbrzymia przewaga, przejawiająca się m.in. w wynikach wyborczych Konfy wśród najmłodszych. Żadna agitacja środowisk lewicowych lub antykościelnych nie ma takiej skali.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1596
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 28 paź 2020, 14:11

KwZ pisze:
28 paź 2020, 11:39
Tzn. odkrycie, że religia jest nielogiczna na pewnym etapie mojego życia było pewnym odkryciem.
"Pan Bóg ma wszystko, tylko nie ma sobie równych
Stworzył wszechświat, zobacz ile planet cudnych
Stworzył człowieka i tyle gatunków różnych
Lecz potrzebuje twoich dwóch dych"
~Taco H. ;)
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26798
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 28 paź 2020, 17:15

KwZ pisze:
28 paź 2020, 9:56
. Znajomy katolik mówił, że w oryginale było "nie morduj", ale mnie to nie przekonuje.
Ale to akurat nie jest tylko kwestia kościelnych manipulacji przy przykazaniach; np. starożytni Grecy rozróżniali wojnę słuszną, obronną (Atena) od napastniczej (Ares); w starożytności zabójstwo nie było zawsze złem.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 17:29

Ale obecnie też nie każde zabójstwo jest złem. No. zabicie napastnika w trakcie obrony nie będzie złem ani prawnie, ani moralnie, ani religijnie.

kajo
Posty: 2787
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 28 paź 2020, 17:46

Sebastian pisze:
28 paź 2020, 17:29
Ale obecnie też nie każde zabójstwo jest złem. No. zabicie napastnika w trakcie obrony nie będzie złem ani prawnie, ani moralnie, ani religijnie.
A jak uważam że zabicie takiego napastnika nadal jest złem, ale złem koniecznym. To tak jak ze zbrojeniami. W wariancie idealnym wojsko jest niepotrzebne, ale ideału nie ma na tą wojnę trzeba być przygotowanym, bo skończy się jak w Tybecie.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 18:00

To zależy jak na to spojrzeć. Wg mnie w takiej sytuacji zło popełnia napastnik, a obrona konieczna to skutek popełnionego przez niego zła.

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25289
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 28 paź 2020, 18:17

Każdy będzie patrzył inaczej w zależności od własnego sumienia.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

ODPOWIEDZ