Ateizm, wiara i tematyka kościelna...

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 19:49

Sumienie ludzi się czasem zmienia. Najpewniej spora grupa z obecnie protestujących jeszcze kilka dni temu uznałaby za niestosowność nawoływanie do zabójstwa i nienawiści wobec kogokolwiek, a tu jednak taki zwrot akcji..
Ale są i dobre przykłady. Dzisiaj do proboszcza Katedry w Płocku zgłosiły się osoby podajace się za sprawców zniszczenia elewacji. Przeprosili, zobowiązali się do pokrycia kosztów czyszczenia i podjęcia pracy społecznej na rzecz Kościoła w zamian za wycofanie zgłoszenia na policji.

fraktal
Posty: 5469
Rejestracja: 17 gru 2005, 12:03

Post autor: fraktal » 28 paź 2020, 19:58

Mała nadzieja na uspokojenie sytuacji zaczyna się tlić:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... a-od-1920/

Warto zaznaczyć, że Prezydent Duda jako pierwszy udzielił wypowiedzi Polsatowi a nie telewizji Jacka Kurskiego.

Paweł D.
Posty: 5245
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 28 paź 2020, 20:08

Polsat w czasie kampanii wyjątkowo mu sprzyjał, więc nie miał się czego bać. Ale ten wywiad pokazuje, że władza zaczyna się bać i kombinuje jak uspokoić sytuację. Szczególnie po wystąpieniu Kaczyńskiego wzywającego do tworzenia bojówek.

urluch
Posty: 264
Rejestracja: 23 wrz 2007, 19:42

Post autor: urluch » 28 paź 2020, 21:16

KwZ pisze:
28 paź 2020, 12:26
urluch pisze:
28 paź 2020, 12:19


To jest zupełne niezrozumienie nauki Kościoła połączona z pychą, że ja coś tam kiedyś przeczytałem, ktoś mi coś powiedział i teraz jestem najmądrzejszy ze wszystkich. :( To bezrefleksyjne powtarzanie antykościelnej agitacji.
Nigdzie tego nie przeczytałem, to mój własny pomysł. Więc to nie jest bezrefleksyjne powtarzanie czegokolwiek; natomiast oskarżenie mnie o to jest pokazem bezrefleksyjnej obrony spod znaku oblężonej twierdzy.
Jeśli uważasz, że nie rozumiem, to mi wyjaśnij.


Filozofia jak najbardziej jest logiczna. Ba, przez większość historii logika była częścią filozofii.
Co najwyżej bywa spekulatywna, jak wszystkie nauki nie ścisłe (a i tym to się zdarza).

Jestem przeciwnikiem klerykalizacji nauczania w szkołach i na uniwersytetach, bo Kościół zyskuje w ten sposób nienależną przewagę.
Już sam dostęp do uszu młodzieży przez 2-3 h tydzień w tydzień to olbrzymia przewaga, przejawiająca się m.in. w wynikach wyborczych Konfy wśród najmłodszych. Żadna agitacja środowisk lewicowych lub antykościelnych nie ma takiej skali.
Ma Pan rację. To, co napisałem to jedna z wersji, druga wersja to własne rozważania bez posiadania właściwej wiedzy. Tyle nieporozumień wynika z tego, że się nie zna nauki katolickiej, tylko ma się o niej jakieś wyobrażenie. :)

A ta przewaga jest należna i bardzo potrzebna Kościołowi. A kto komu każe chodzić na lekcje religii? A kto komu każe chodzić do kościoła?
Dobra, chodzimy na 1,5 godziny lekcji religii, 1 godzinę Mszy świętej i jeszcze 1-2 godziny (w przeliczeniu na tydzień, zsumuje się do całego roku) na jakąś pielgrzymkę lub rekolekcje. Taki zwyczajny wierny, bez ambicji do żadnych wspólnot, duszpasterstw i innej większej aktywności. Dajmy na to, że 5 godzin w tygodniu.

Teraz ,,udowodnię", że agitacja lewicowa i antykościelna to pikuś przy tych 5 godzinach w tygodniu.
(1) Włączam telewizor, na iluś popularnych kanałach lecą seriale demoralizujące ludzi i oswajające z przeróżnymi niechrześcijańskimi zachowaniami, że to coś zwyczajnego, coś fajnego.
(2) Czytam podręcznik do historii, a tam zafałszowana historia. Wszystko to, co mogłoby razić lewicowe i antykościelne uszy jest często pomijane. Dajemy niepełny obraz wydarzenia historycznego, milczymy o różnych aspektach.
(3) W takim razie, wy katolicy poślijcie swoje dzieci do katolickich szkół. Ale jaki jest tego sens, jeżeli podlegają one Ministerstwu Edukacji i muszą
odrobić klasyczny bezwyznaniowy program, z którego w każdym miejscu wyziera sceptycyzm? Jak mogą posłać dzieci do katolickiej szkoły, jeżeli te kosztują tyle, że przy trójce dzieci trzeba bardzo dobrze zarabiać? Każdego stać na posłanie trójki dzieci do katolickiej szkoły?
(4) Obejrzymy wieczorem film? Jaki film? Tak dużo jest teraz bezwstydnych i wulgarnych filmów, ile filmów promuje antykatolickie postawy?
(5) Małżeństwa cywilne to czym są, jeśli nie zgorszeniem dla katolików? Patrzcie teraz dzieci wychowywane w katolickich rodzinach - teraz już można żyć ze sobą bez ślubu, Kościół wam niepotrzebny.
(6) Jak kształtuje się światopogląd człowieka, który od dziecka ma śpiewać hymn, w którym nie ma ani słowa o Bogu? Krzyż też chcą usunąć z przestrzeni publicznej. Jaki światopogląd ma człowiek, którego niektórzy z nauczycieli nastawiali przeciwko Kościołowi? Jaki ma światopogląd człowiek, któremu w szkole organizuje się ,,szkolne wybory, Twoje pierwsze demokratyczne wybory"? Wchodzi do księgarni, a tam na półkach książki nastawiające przeciwko Kościołowi? Oczywiście większość jest w porządku, ale starczy jeden, dwa regały z takimi książkami.
(7) Jaki światopogląd ma mieć człowiek, któremu jako autorytety podaje się antykatolickich naukowców? Przejęliśmy uczelnie, teraz mamy na nich swoich profesorów, którzy będą swoim autorytetem głosili przeróżne antykatolickie tezy?
... To właśnie całe nasze życie wypełnione jest bezwyznaniowością, to jest jak religia. Od czasu do czasu możesz sobie przypomnieć, że jesteś katolikiem.
Przedwczesną jest radość wasza, bezbożni synowie Juliana Apostaty! Możecie Kościół obedrzeć, skrępować, wtrącić do katakumb i skazać na męczeństwo, ale go nie pokonacie; bo i dziś powtarzamy śmiało za Tertulianem: Mori possumus, vinci non possumus (możemy umrzeć, ale nie możemy być zwyciężonymi); a wy prędzej czy później musicie zawołać: Vicisti Galilaee! (zwyciężyłeś Galilejczyku). św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

Ikarusy już jeżdżą po przyjaznych, szerokich drogach, pomagając swoim pasażerom dostać się w każde miejsce, o każdej porze.

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 28 paź 2020, 23:06

Dzisiaj podczas audiencji generalnej w wezwaniu do Polaków odniósł się do ochrony życia.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiad ... h,79cfc278

reserved
Posty: 14565
Rejestracja: 27 gru 2005, 17:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: reserved » 28 paź 2020, 23:08

urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
Szanuję, że Ci się chce to wszystko tutaj pisać i że przyjmujesz taką postawę, ale myślę że to nie ma sensu. Tutaj są raczej antyklerykalni ludzie i Cię tylko zjadą.

urluch
Posty: 264
Rejestracja: 23 wrz 2007, 19:42

Post autor: urluch » 28 paź 2020, 23:29

reserved pisze:
28 paź 2020, 23:08
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
Szanuję, że Ci się chce to wszystko tutaj pisać i że przyjmujesz taką postawę, ale myślę że to nie ma sensu. Tutaj są raczej antyklerykalni ludzie i Cię tylko zjadą.
,,Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka?
Czy nie pędzi on dni jak najemnik?
Jak niewolnik, co wzdycha do cienia,
jak robotnik, co czeka zapłaty.
Zyskałem miesiące męczarni,
przeznaczono mi noce udręki.
Położę się, mówiąc do siebie:
Kiedyż zaświta i wstanę?
Lecz noc wiecznością się staje
i boleść mną targa do zmroku.
" Hi 7, 1-4

Odejść stąd jeszcze nie pora. Antyklerykalni, czy nie, ale może ktoś z czytających ten wątek się czegoś nowego nauczy. :) Ad maiorem Ecclesiae gloriam.
Przedwczesną jest radość wasza, bezbożni synowie Juliana Apostaty! Możecie Kościół obedrzeć, skrępować, wtrącić do katakumb i skazać na męczeństwo, ale go nie pokonacie; bo i dziś powtarzamy śmiało za Tertulianem: Mori possumus, vinci non possumus (możemy umrzeć, ale nie możemy być zwyciężonymi); a wy prędzej czy później musicie zawołać: Vicisti Galilaee! (zwyciężyłeś Galilejczyku). św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

Ikarusy już jeżdżą po przyjaznych, szerokich drogach, pomagając swoim pasażerom dostać się w każde miejsce, o każdej porze.

Awatar użytkownika
Daniel_FCB
(kaczofob)
Posty: 1596
Rejestracja: 23 lut 2008, 20:54
Lokalizacja: Natolin

Post autor: Daniel_FCB » 29 paź 2020, 3:50

reserved pisze:
28 paź 2020, 23:08
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
Szanuję, że Ci się chce to wszystko tutaj pisać i że przyjmujesz taką postawę, ale myślę że to nie ma sensu. Tutaj są raczej antyklerykalni ludzie i Cię tylko zjadą.
Antyklerykalny to jest bardzo dobre słowo. Zwróć uwagę na etymologię. Przeciw klerykom. Tu nie chodzi o religię, sferę sacrum. Sacrum każdy ma swoje i nikomu nic do tego.Tu chodzi o to, że hierarchowie kościoła wchodzą z butami w sferę profanum, w politykę, i próbują swoją wizję świata narzucić reszcie świata, będąc totalnymi hipokrytami. Antyklerykalny to jest bardzo dobre słowo, bo ja bym takiego Rydzyka albo Głodzia wypieprzył nawet z kółka szachowego, a co dopiero mówimy o strukturach instytucji odpowiedzialnej za moralność. Mogę się tylko dziwić prawdziwym katolikom, że w dziedzinie życia, która jest dla nich tak ważna, pozwalają na panoszenie się takim "działaczom". Sojusz tronu z ołtarzem jest niebezpieczny (Franco, Hiszpania) i dlatego wielu ma nań alergię.
Wciąż się zastanawiał, jak nielogiczne może się stać logiczne rozumowanie, jeśli zajmuje się nim dostatecznie duży komitet - Pratchett, Świat finansjery
A mówili nauczyciele "z gminem nie zadajemy się nie z powodu ich niskiego urodzenia, ale dlatego, że nie ma po co" - Ziemiański, Achaja
FCBARCA.COM

Paweł D.
Posty: 5245
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 29 paź 2020, 9:41

urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
Teraz ,,udowodnię", że agitacja lewicowa i antykościelna to pikuś przy tych 5 godzinach w tygodniu.
(1) Włączam telewizor, na iluś popularnych kanałach lecą seriale demoralizujące ludzi i oswajające z przeróżnymi niechrześcijańskimi zachowaniami, że to coś zwyczajnego, coś fajnego.
To nie włączaj tych kanałów. Mi się zbiera na wymioty oglądając TVP, więc jej nie oglądam. Proste. Chcesz w imię swoich zasad wprowadzić cenzurę rodem z Korei?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(2) Czytam podręcznik do historii, a tam zafałszowana historia. Wszystko to, co mogłoby razić lewicowe i antykościelne uszy jest często pomijane. Dajemy niepełny obraz wydarzenia historycznego, milczymy o różnych aspektach.
To poczytaj inny. Żaden podręcznik nie przekaże wszystkiego. Chcesz spalić te ze "złymi" aspektami?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(3) W takim razie, wy katolicy poślijcie swoje dzieci do katolickich szkół. Ale jaki jest tego sens, jeżeli podlegają one Ministerstwu Edukacji i muszą odrobić klasyczny bezwyznaniowy program, z którego w każdym miejscu wyziera sceptycyzm? Jak mogą posłać dzieci do katolickiej szkoły, jeżeli te kosztują tyle, że przy trójce dzieci trzeba bardzo dobrze zarabiać? Każdego stać na posłanie trójki dzieci do katolickiej szkoły?
Przecież po ukończeniu tych "bezwyznaniowych"szkół Twoje dzieci mogą wstąpić do zakonów, klasztorów etc. Wykształcą się na księdza, będą kosić kasę i poślą swoje dzieci do "odpowiednich" szkół... A jaka to "katolicka" szkoła? Taka co uczy, że trzeba księdza całować w rękę i dawac min. 50 zł na tacę?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(4) Obejrzymy wieczorem film? Jaki film? Tak dużo jest teraz bezwstydnych i wulgarnych filmów, ile filmów promuje antykatolickie postawy?
Czyli cenzura niczym w Korei. I "wielki brat" co wyłączy prąd jak się komuś zachce gołe dupy oglądać. A postawy antykatolickie najczęściej są w państwowej telewizji. Rano msza a wieczorem wiadra pomyj na politycznych przeciwników.
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(5) Małżeństwa cywilne to czym są, jeśli nie zgorszeniem dla katolików? Patrzcie teraz dzieci wychowywane w katolickich rodzinach - teraz już można żyć ze sobą bez ślubu, Kościół wam niepotrzebny.
Jak dowiedziałem się ile trzeba księżom zapłacić za ślub kościelny wziąłem tylko cywilny. Tak, kościół w którym na kazaniu mówi się o polityce jest mi nie potrzebny. Już za czasów AWS powstało powiedzenie "chcesz się pomodlić - włącz telewizor, chcesz posłuchać o polityce - idź do kościoła".
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(6) Jak kształtuje się światopogląd człowieka, który od dziecka ma śpiewać hymn, w którym nie ma ani słowa o Bogu? Krzyż też chcą usunąć z przestrzeni publicznej. Jaki światopogląd ma człowiek, którego niektórzy z nauczycieli nastawiali przeciwko Kościołowi? Jaki ma światopogląd człowiek, któremu w szkole organizuje się ,,szkolne wybory, Twoje pierwsze demokratyczne wybory"? Wchodzi do księgarni, a tam na półkach książki nastawiające przeciwko Kościołowi? Oczywiście większość jest w porządku, ale starczy jeden, dwa regały z takimi książkami.
A czemu w hymnie świeckiego państwa ma być coś o Bogu? Idź do kościoła i tam o nim śpiewaj. Książki przeciwko kościołowi? Jasne, udawajmy że nie ma pedofilii, rozpusty, życia w grzechu. Popalmy wszystkie książki oprócz Pisma Świętego. Kto usuwa krzyże z przestrzeni publicznej? Kościoły budują się na potęgę, często kilka obok siebie.
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(7) Jaki światopogląd ma mieć człowiek, któremu jako autorytety podaje się antykatolickich naukowców? Przejęliśmy uczelnie, teraz mamy na nich swoich profesorów, którzy będą swoim autorytetem głosili przeróżne antykatolickie tezy?
Przejęliście uczelnie, sądy, prokuratury, TK... Co jeszcze przejmiecie? Nasze dusze i zamienicie Polskę w Afganistan czy Irak? No passaran.

urluch
Posty: 264
Rejestracja: 23 wrz 2007, 19:42

Post autor: urluch » 29 paź 2020, 12:32

Paweł D. pisze:
29 paź 2020, 9:41
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
Teraz ,,udowodnię", że agitacja lewicowa i antykościelna to pikuś przy tych 5 godzinach w tygodniu.
(1) Włączam telewizor, na iluś popularnych kanałach lecą seriale demoralizujące ludzi i oswajające z przeróżnymi niechrześcijańskimi zachowaniami, że to coś zwyczajnego, coś fajnego.
To nie włączaj tych kanałów. Mi się zbiera na wymioty oglądając TVP, więc jej nie oglądam. Proste. Chcesz w imię swoich zasad wprowadzić cenzurę rodem z Korei?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(2) Czytam podręcznik do historii, a tam zafałszowana historia. Wszystko to, co mogłoby razić lewicowe i antykościelne uszy jest często pomijane. Dajemy niepełny obraz wydarzenia historycznego, milczymy o różnych aspektach.
To poczytaj inny. Żaden podręcznik nie przekaże wszystkiego. Chcesz spalić te ze "złymi" aspektami?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(3) W takim razie, wy katolicy poślijcie swoje dzieci do katolickich szkół. Ale jaki jest tego sens, jeżeli podlegają one Ministerstwu Edukacji i muszą odrobić klasyczny bezwyznaniowy program, z którego w każdym miejscu wyziera sceptycyzm? Jak mogą posłać dzieci do katolickiej szkoły, jeżeli te kosztują tyle, że przy trójce dzieci trzeba bardzo dobrze zarabiać? Każdego stać na posłanie trójki dzieci do katolickiej szkoły?
Przecież po ukończeniu tych "bezwyznaniowych"szkół Twoje dzieci mogą wstąpić do zakonów, klasztorów etc. Wykształcą się na księdza, będą kosić kasę i poślą swoje dzieci do "odpowiednich" szkół... A jaka to "katolicka" szkoła? Taka co uczy, że trzeba księdza całować w rękę i dawac min. 50 zł na tacę?
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(4) Obejrzymy wieczorem film? Jaki film? Tak dużo jest teraz bezwstydnych i wulgarnych filmów, ile filmów promuje antykatolickie postawy?
Czyli cenzura niczym w Korei. I "wielki brat" co wyłączy prąd jak się komuś zachce gołe dupy oglądać. A postawy antykatolickie najczęściej są w państwowej telewizji. Rano msza a wieczorem wiadra pomyj na politycznych przeciwników.
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(5) Małżeństwa cywilne to czym są, jeśli nie zgorszeniem dla katolików? Patrzcie teraz dzieci wychowywane w katolickich rodzinach - teraz już można żyć ze sobą bez ślubu, Kościół wam niepotrzebny.
Jak dowiedziałem się ile trzeba księżom zapłacić za ślub kościelny wziąłem tylko cywilny. Tak, kościół w którym na kazaniu mówi się o polityce jest mi nie potrzebny. Już za czasów AWS powstało powiedzenie "chcesz się pomodlić - włącz telewizor, chcesz posłuchać o polityce - idź do kościoła".
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(6) Jak kształtuje się światopogląd człowieka, który od dziecka ma śpiewać hymn, w którym nie ma ani słowa o Bogu? Krzyż też chcą usunąć z przestrzeni publicznej. Jaki światopogląd ma człowiek, którego niektórzy z nauczycieli nastawiali przeciwko Kościołowi? Jaki ma światopogląd człowiek, któremu w szkole organizuje się ,,szkolne wybory, Twoje pierwsze demokratyczne wybory"? Wchodzi do księgarni, a tam na półkach książki nastawiające przeciwko Kościołowi? Oczywiście większość jest w porządku, ale starczy jeden, dwa regały z takimi książkami.
A czemu w hymnie świeckiego państwa ma być coś o Bogu? Idź do kościoła i tam o nim śpiewaj. Książki przeciwko kościołowi? Jasne, udawajmy że nie ma pedofilii, rozpusty, życia w grzechu. Popalmy wszystkie książki oprócz Pisma Świętego. Kto usuwa krzyże z przestrzeni publicznej? Kościoły budują się na potęgę, często kilka obok siebie.
urluch pisze:
28 paź 2020, 21:16
(7) Jaki światopogląd ma mieć człowiek, któremu jako autorytety podaje się antykatolickich naukowców? Przejęliśmy uczelnie, teraz mamy na nich swoich profesorów, którzy będą swoim autorytetem głosili przeróżne antykatolickie tezy?
Przejęliście uczelnie, sądy, prokuratury, TK... Co jeszcze przejmiecie? Nasze dusze i zamienicie Polskę w Afganistan czy Irak? No passaran.
Na prawdę trzeba chcieć się otworzyć i do tego gorąco zachęcam. ;)
Ja tych kanałów wcale nie muszę oglądać. Ale stanowią one demoralizację dla młodych i słabszych w wierze katolików. Człowiek skażony jest grzechem pierworodnym i dlatego nie powinien świadomie wystawiać się na pokusy. Pytanie brzmi - co chcemy cenzurować? Tylko to, co jest niestosowne, bluźniercze. A co jest wyznacznikiem tego, czy coś jest niestosowne lub bluźniercze? Odpowiedź: niezmienna nauka Kościoła katolickiego, Objawienie Boże. Z pewnością są treści, które nie chciałby Pan, żeby leciały w telewizji. A co dla Pana jest wyznacznikiem tego, co jest niestosowne? Kto jest autorytetem o tym decydującym? Czy nie jest to opinia ludzka? Jakie ma ona znaczenie przy autorytecie Bożym?

Nie chodzi o to, żeby podręcznik szkolny do historii był encyklopedią, ale żeby zawierał wszystko, co zwykły katolik powinien wiedzieć i tego obecnie brakuje. Każdą najgorszą prawdę trzeba poznać, tylko przeciwnicy Kościoła lubią właśnie wydobywać ,,ciemne plamy z Jego historii". Sami są czyści, niewinni, a na Kościół poszczują, lub Go ośmieszą. To tak, jakby komuś regularnie wykładać - patrz twoja matka tu coś źle zrobiła, a twój ojciec coś jeszcze gorszego. Jak takie coś odbije się na dziecku? Uważam, że w podręcznikach do historii bardzo mało jest antykatolickich treści, za to szkodliwej dla katolików bezwyznaniowości dużo. Za mało w podręczniku do historii? To dołożymy kolejne na WOS-ie, na języku polskim lub na Wiedzy o Kulturze. Absolutna wolność słowa i prasy to wolność zatracenia, nawet teraz takiej wolności nie ma, nie o wszystkim można mówić. Wolność słowa i prasy to takie hasło, żeby móc atakować Kościół.

Mówimy o Polsce. Księża w Polsce nie mogą mieć dzieci. ;) 12 lat indoktrynacji, a potem rób sobie co chcesz? 12 lat indoktrynacji, a może i 17 lat (bo jeszcze studia), potem masz ze 25 lat i możesz przez kolejne lata się prostować? To jest właśnie brak wolności religijnej. Poślij je do katolickich szkół (tyle, że są sterowane przez państwo, tyle że nie mało kosztują itd.)? A każdy katolik musi zostawać księdzem? Księży u nas w Polsce i tak jest za mało. Katolicka szkoła to taka, która wychowuje zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego. Czy mógłby mi Pan wskazać, kiedy Kościół w całej swojej historii nauczał, że trzeba dawać minimum 50 zł. na tacę? Wielu ludzi obecnie stać na więcej, tylko własne wygody są najważniejsze. A nie księdza całuje Pan w rękę, a samego Chrystusa. Może Pan to nawet zastrzec księdzu, może się to okazać pożyteczne.
Jak ktoś chce pooglądać sobie bezwstydne obrazy pooglądać, to może oglądać je prywatnie na żywo, może wymieniać się w najbliższym gronie lubieżnymi fotkami, zachomikowanymi czasopismami itd. Ale państwo do tego nie przykłada ręki, ale państwo stara się ile może, żeby to ograniczyć, w zdrowym rozsądku. A nowe pokolenie wymyśli coś, co Pan uzna za gorszące, niestosowne, haniebne i co im Pan wtedy powie? Bo mój autorytet tak mówi, że gorszące? Bo mój kolega tak mówił, jakiś profesor w telewizji? Toż autorytet Boga stoi wiele wyżej od nas wszystkich razem wziętych.
Na kazaniach czasami księża wtrącają się do polityki, ale to ci sami ludzie, którzy wszędzie indziej też agitują za swoją opcją. Nie zostanie księdzem, to będzie nauczycielem i będzie opowiadał uczniom o PiS-ie. Inny będzie rekrutował do swojej firmy tylko tych głosujących na Nowoczesną itd. Tyle jest kościołów, a Pan patrzy na te pojedyńcze? Nie ma już innych duszpasterzy, tylko tego konkretnego trzeba słuchać? Od iluś wieków jest już dużo kościołów w Polsce.
Bo Polska powinna być krajem katolickim. Teraz rządzi w niej religia człowieka. Nie lepiej odwoływać się do potężniejszego autorytetu, niż chwiejny w opiniach człowiek? ;) A Pismo Święte tylko katolickie, a nie protestanckie. ;) Powszechne czytanie Pisma Świętego ma swoje wady i zalety.
To wrogowie Kościoła przejmują kolejne pozycje.
Przedwczesną jest radość wasza, bezbożni synowie Juliana Apostaty! Możecie Kościół obedrzeć, skrępować, wtrącić do katakumb i skazać na męczeństwo, ale go nie pokonacie; bo i dziś powtarzamy śmiało za Tertulianem: Mori possumus, vinci non possumus (możemy umrzeć, ale nie możemy być zwyciężonymi); a wy prędzej czy później musicie zawołać: Vicisti Galilaee! (zwyciężyłeś Galilejczyku). św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

Ikarusy już jeżdżą po przyjaznych, szerokich drogach, pomagając swoim pasażerom dostać się w każde miejsce, o każdej porze.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27355
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 29 paź 2020, 12:32

Bardzo słaba musi być wiara człowieka, który tak bardzo we wszystkim widzi atak na nią.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Asesino
Posty: 179
Rejestracja: 20 kwie 2012, 14:01

Post autor: Asesino » 29 paź 2020, 12:46

urluch pisze:
29 paź 2020, 12:32
A co jest wyznacznikiem tego, czy coś jest niestosowne lub bluźniercze? Odpowiedź: niezmienna nauka Kościoła katolickiego


Przepraszam, ale jaja sobie robisz? Mało to było zmian od czasów Chrystusa? Nawet tak podstawowa rzecz jak 10 przykazań została zmodyfikowana.

Nauką Kościoła jest to, co akurat w danym momencie dziejowym kler uzna za słuszne, a ciemny lud bezrefleksyjnie kupi wierząc w natchnienie boskie tych na górze.

Pozdrawiam

Paweł D.
Posty: 5245
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 29 paź 2020, 12:51

urluch pisze:
29 paź 2020, 12:32
Bo Polska powinna być krajem katolickim.
A to ponieważ gdyż?
Różnica między nami jest taka, że ja mam Boga w sercu, a Pan na bejsbolu. Mój Bóg pozostanie w nim do mojego końca, a Panu ten bejsbol z rąk wypadnie. A wypadnie z przerażenia, że nawracanie kogoś siłą i zakazami, zmuszanie do śpiewania o nim w hymnie, wieszaniu krzyża gdzie popadnie i przymusowe modlitwy przy każdej okazji skończą się tym, czym skończyła np. przyjaźń ze Związkiem Radzieckim zapisana w Konstytucji.

urluch
Posty: 264
Rejestracja: 23 wrz 2007, 19:42

Post autor: urluch » 29 paź 2020, 13:08

fik pisze:
29 paź 2020, 12:32
Bardzo słaba musi być wiara człowieka, który tak bardzo we wszystkim widzi atak na nią.
Jest taka fajna historyjka. Janek i Antek od dziecka mają krótkowzroczność. Janek ma -5 dioptrii, a Antek -30 dioptrii.
Antek mówi do Janka: Chyba masz problemy ze wzrokiem, że widzisz tam jakieś drzewo. Przecież tam jest tylko ciemna plama! :)
Asesino pisze:
29 paź 2020, 12:46
urluch pisze:
29 paź 2020, 12:32
A co jest wyznacznikiem tego, czy coś jest niestosowne lub bluźniercze? Odpowiedź: niezmienna nauka Kościoła katolickiego


Przepraszam, ale jaja sobie robisz? Mało to było zmian od czasów Chrystusa? Nawet tak podstawowa rzecz jak 10 przykazań została zmodyfikowana.

Nauką Kościoła jest to, co akurat w danym momencie dziejowym kler uzna za słuszne, a ciemny lud bezrefleksyjnie kupi wierząc w natchnienie boskie tych na górze.

Pozdrawiam
To jest właśnie kilkaset lat antykatolickiej propagandy i jej skutki. Są ludzie, którzy krytykują Kościół, choć sami mało co wiedzą na jego temat. To jest to współczesne megasceptyczne wychowanie - w gruncie rzeczy to nikt nie ma racji, albo każdy ma swoją. Jeżeli nie dążymy do prawdy, to do czego dążymy? Z tymi 10 przykazaniami, to wystarczy zapytać jakiegoś mądrego księdza i wszystko powinno się wyjaśnić. ;)
Paweł D. pisze:
29 paź 2020, 12:51
urluch pisze:
29 paź 2020, 12:32
Bo Polska powinna być krajem katolickim.
A to ponieważ gdyż?
Różnica między nami jest taka, że ja mam Boga w sercu, a Pan na bejsbolu. Mój Bóg pozostanie w nim do mojego końca, a Panu ten bejsbol z rąk wypadnie. A wypadnie z przerażenia, że nawracanie kogoś siłą i zakazami, zmuszanie do śpiewania o nim w hymnie, wieszaniu krzyża gdzie popadnie i przymusowe modlitwy przy każdej okazji skończą się tym, czym skończyła np. przyjaźń ze Związkiem Radzieckim zapisana w Konstytucji.
Jak nie chcemy ratować Polski, to możemy odcinać się od autorytetu Bożego. Jeszcze trochę czasu zostało do Sądu Ostatecznego, każdy pożytkuje ten czas, jak uzna.

Ja tam bejsbolu nie mam, ani żadnych innych niebezpiecznych narzędzi. Może poza widelcem i nożem w kuchni, którymi co najwyżej kiedyś sam się przypadkiem co nieco uszkodziłem. ;) Boga trzeba mieć nie tylko w sercu, ale i na ustach, musi się to pokrywać z czynami, trzeba żyć w środowisku, które jest przepełnione Bogiem, przecież już o tym pisałem. ;) A musi Pan śpiewać hymn, jeżeli Panu coś w nim nie pasuje? A ktoś chce kogoś nawracać na siłę? A ktoś zmusza Pana do modlitwy? Czy tak trudno jest poczekać, aż ludzie przestaną się dookoła modlić, a potem zrobić to, na co się ma ochotę? Tak jak ten wspomniany katolik, co to 12 lat siedzi w szkole, której religią jest bezwyznaniowość, a potem może sobie iść i na księdza.

To jest problem bezwyznaniowości - religie tak naprawdę przeciwstawiają się sobie nawzajem, a tylko jedna jest prawdziwa. Bezwyznaniowość zaś próbuje wszystkich pogodzić, zaczarować rzeczywistość, poobcinać z nich modnie nazywane obecnie ,,kontrowersyjne poglądy" i zlać się w religię człowieka. A religia człowieka jest chwiejna, religia pozornej troski o drugiego człowieka.
Przedwczesną jest radość wasza, bezbożni synowie Juliana Apostaty! Możecie Kościół obedrzeć, skrępować, wtrącić do katakumb i skazać na męczeństwo, ale go nie pokonacie; bo i dziś powtarzamy śmiało za Tertulianem: Mori possumus, vinci non possumus (możemy umrzeć, ale nie możemy być zwyciężonymi); a wy prędzej czy później musicie zawołać: Vicisti Galilaee! (zwyciężyłeś Galilejczyku). św. Józef Sebastian Pelczar (1842-1924)

Ikarusy już jeżdżą po przyjaznych, szerokich drogach, pomagając swoim pasażerom dostać się w każde miejsce, o każdej porze.

Sebastian
Posty: 907
Rejestracja: 28 mar 2015, 21:56

Post autor: Sebastian » 29 paź 2020, 13:23

fik pisze:
29 paź 2020, 12:32
Bardzo słaba musi być wiara człowieka, który tak bardzo we wszystkim widzi atak na nią.
Ataki nie są we wszystkim, tylko w profanacji symboli religijnych jakie miały miejsce na marszach równości czy tak jak teraz z wylewem agresji, przemocy czy gróźb jako argumentu. Np dyskusji w tym wątku nie można nazwać atakiem na Kościół poza drobnymi wyjątkami.

ODPOWIEDZ