Bilety, kontrole, taryfa

Moderator: JacekM

px33
Posty: 1583
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 10 mar 2021, 9:04

Jestem trochę ciekaw jednego detalu implementacyjnego - co właściwie będzie w tym qr kodzie. Bo opis mówiący o tym, że po jego zeskanowaniu będzie można wybrać operatora, sugeruje że będzie prowadził do jakiejś tam strony (a zainstalowane aplikacje "przyczepią się" do tego linku), więc pewnie będzie w kodzie będzie adres jakiejś strony z parametrem, którym będzie pewnie numer pojazdu.
Jeśli to zostanie zrobione zbyt wprost, to co bardziej techniczni gapowicze po prostu zrobią sobie zakładkę i będą podmieniać numer. Jak to będzie jakiś prosty hash, to pewnie niedługo powstanie aplikacja Warszawski Gapowicz, która będzie generować link. Nawet jeśli będzie tam coś unikatowego, to "Warszawski Gapowicz" mógłby działać tak, że pasażer będzie skanować kod przy wejściu, link pójdzie na serwer i gdyby nie był zmapowany z pojazdem, to program poprosi gapowicza o wpisanie numeru - jeśli takie kantowanie jest powszechne to po góra tygodniu w bazie będą wszystkie pojazdy.

I w ogóle to jak ma być rozwiązana kwestia wandalizmu i podmian naklejek? Jak wsiądą kibole i nalepią wlepki na wszystkie kody to można jechać gratis? Jak zajezdni nie uda się oderwać wlepek bez uszkodzenia, to wydrukują sobie właściwy kod na poczekaniu (kto, gdzie, w jakich godzinach) czy trzeba będzie czekać aż przyjadą nalepki z drukarni?

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 10 mar 2021, 12:18

W ogłoszeniu na stronie WTP jest coś takiego:
Obrazek
https://www.wtp.waw.pl/newsy/2021/03/04 ... z-komorke/

i koduje to zwykły string "WTPWarszawa_B9523".

Więc z jednej strony, rozumiem że zakłada się że kanał komunikacyjny pomiędzy kamerą w urządzeniu a aplikacją sprzedającą bilety jest bezpieczny i nie ma opcji, żeby ktoś podstawił indywidualnie wygenerowany QR kod pomiędzy. Nie mam pojęcia jak działa Android lub iOS tutaj, ale pewnie trzeba byłoby trzeba bardzo kombinować i to raczej nie jest droga dla przeciętnego gapowicza.

Natomiast zastanawiam się, czy teraz kontrolerzy będą sprawdzać kiedy bilet został kupiony i czy była szansa, żeby został kupiony w innym pojeździe. Takim scenariuszem najprostszym wydaje się noszenie w portfelu kartki z wydrukowanym kodem QR innego typu pojazdu i w razie czego kupno biletu 75-minutowego na ten inny pojazd.

Z trzeciej strony, to takie kombinowanie dla nielegalnego zaoszczędzenia jakichś drobnych jest dla mnie bez sensu od samego początku. Ciekawe, czy badany był przekrój społeczny takich gapowiczów - jeżeli dominowałaby jakakolwiek inna grupa niż młodzież ucząca się lub studiująca, to byłbym bardzo zaskoczony.

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8267
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 10 mar 2021, 12:27

Blotny pisze:
10 mar 2021, 12:18
Natomiast zastanawiam się, czy teraz kontrolerzy będą sprawdzać kiedy bilet został kupiony i czy była szansa, żeby został kupiony w innym pojeździe.
Przecież nie będzie ważne kiedy bilet został zakupiony - liczy się (cały czas) godzina jego skasowania.

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 10 mar 2021, 12:36

Tak, to miałem na myśli. Kontrola zaczyna się o 12:00:00 w 105, ktoś "kasuje" ten bilet o 12:00:15 z kodem QR tramwaju 11, kontroler podchodzi do pasażera o 12:01:10. Co teraz?

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 10 mar 2021, 19:29

Nic. Do 12:00:15 mógł mieć poprzedni bilet.
ŁK

px33
Posty: 1583
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 11 mar 2021, 16:00

Więc z jednej strony, rozumiem że zakłada się że kanał komunikacyjny pomiędzy kamerą w urządzeniu a aplikacją sprzedającą bilety jest bezpieczny i nie ma opcji, żeby ktoś podstawił indywidualnie wygenerowany QR kod pomiędzy. Nie mam pojęcia jak działa Android lub iOS tutaj, ale pewnie trzeba byłoby trzeba bardzo kombinować i to raczej nie jest droga dla przeciętnego gapowicza.
Jeśli (w Androidzie) aplikacje będą miały wbudowany skaner QR kodów z wbudowaną aplikacją kamery to to bardzo ciężkie, jeśli któraś z aplikacji będzie korzystać z popularnego modułu do QR kodów odpalanego jako dodatkowa aplikacja, to wpięcie się między to powinno być stosunkowo trywialne. Trzeba by stworzyć aplikację, która przyjmowałaby żądanie (Intent) dla skanera QR i odsyłała właściwy tekst jako wynik. Chyba nie ma przeciwwskazań żeby taka aplikacja znalazła się w oficjalnym sklepie.

Przy czym samo to, że QR kod nie zawiera linku już dość mocno utrudnia całą zabawę. Chociaż inna sprawa, że taki link pozwalający pobrać aplikację do biletów na pewno byłby udogodneniem dla pasazerów.

Blotny
(plunio7)
Posty: 672
Rejestracja: 26 cze 2010, 20:27
Lokalizacja: Odolany

Post autor: Blotny » 03 kwie 2021, 18:18

Chciałem dzisiaj skorzystać z tej nowości. WTP jednak nigdzie nie uprzedziło, że aparat włącza się na 10 sekund a potem blokuje możliwość skanowania na 5 minut. Powodzenia z łapaniem ostrości. Może teraz trzeba mieć zainstalowane wszystkie apki z biletami, wtedy zwiększany swoją szansę na zakup?

Paweł D.
Posty: 5246
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 04 kwie 2021, 15:12

Jeżeli zamysłem miało być uniemożliwienie czatowania (na wejście kontrolerów) z włączonym aparatem, to może pomysł ciekawy, tylko faktycznie te 10 sekund i 5 minut jest dyskusyjne. Choć ja próbowałem 3 razy i mój łapał kod w sekundę-dwie.... I nawet chyba się przerzucę na taki zakup.

Awatar użytkownika
person
(geograf)
Posty: 8267
Rejestracja: 15 gru 2005, 2:45
Lokalizacja: z szafy

Post autor: person » 06 kwie 2021, 8:54

Blotny pisze:
03 kwie 2021, 18:18
Powodzenia z łapaniem ostrości.
Aparat sam łapie, nic nie musisz mu pomagać. Mój dał radę kilka razy od piątku.

Awatar użytkownika
kocur
Posty: 1314
Rejestracja: 09 mar 2006, 10:43
Lokalizacja: Ursynów Północny

Post autor: kocur » 09 kwie 2021, 8:57

"Ale ty jesteś mądry, Bonifacy!"

Łukasz
Posty: 10490
Rejestracja: 15 gru 2005, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Łukasz » 09 kwie 2021, 11:31

Bo jak zwykle dla kilku oszustów zepsuli życie 99% uczciwych ludzi.
ŁK

Paweł D.
Posty: 5246
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 09 kwie 2021, 11:55

Na pewno zrównano trochę zasady kupna biletów. Pasażer z kartonikiem musiał podejść do kasownika, pasażer z aplikacją wygodnie się rozsiadł, kupił albo poczekał aż trochę czasu upłynie i kupił, albo i nie kupił. Ja się przekonałem teraz do takiego zakupu.
Może niech kontrolerzy napiszą czy faktycznie zjawisko okazywania biletów "właśnie co kupionych" w aplikacji było na dużą skalę. Bo to ma znaczenie.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27356
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 09 kwie 2021, 12:01

Było na istotną skalę (kilka-kilkanaście przypadków dziennie), mówiąc tylko o przypadkach skrajnie ewidentnych, gdy widać było kończenie procesu zakupu lub okazywany był bilet zakupiony 5-10s wcześniej przez osobę wygodnie siedzącą w środkowej części pojazdu. O biletach kupionych przez wypatrywaczy nie chcę nawet mówić, bo to z punktu widzenia kontrolera ciężko rozpoznawalne w porównaniu z uczciwym kupnem przez pasażera wsiadającego przystanek wcześniej.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Paweł D.
Posty: 5246
Rejestracja: 21 sie 2006, 23:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Paweł D. » 09 kwie 2021, 12:11

No właśnie "istotną"... Skończyła się pewnego rodzaju wygoda w kupowaniu biletu kiedy miało się ochotę.
Niestety, wprowadzono to w kiepski sposób. Te 10 sekund było skandalicznie mało, 5 minut blokady nie do końca zrozumiałe. Naklejki raz pod sufitem, raz pod oknem na wysokości głowy siedzącego pasażera.... Do tego kompletny brak informacji o blokadzie w akcji informacyjnej...
Pomysł może i dobry, ale realizacja beznadziejna.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27356
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 09 kwie 2021, 12:20

No ja też jestem mocno sceptyczny co do tego rozwiązania, problem zdiagnozowano niewątpliwie poprawnie, ale nie wiem, czy troszkę dziecka z kąpielą nie wylano jednak.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

ODPOWIEDZ