Warszawskie Linie Turystyczne

Moderatorzy: Poc Vocem, Wiliam

Awatar użytkownika
Kelly
Posty: 984
Rejestracja: 14 lis 2011, 18:29

Post autor: Kelly » 24 kwie 2025, 3:18

Jakie kroki podjąłeś, żeby zmienić trasę?

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 5:33

gfedorynski pisze:
23 kwie 2025, 20:15
Jaki cel spełnia praska?
Praskie 23 wspomaga magsitralne 22 (jeżdżące 4/5/7,5) na newralgicznym odcinku w centrum oraz do zamku. Przy czym w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, np. w grudniu gdy są targi świąteczne, 23 też jeździ co 7,5', co sumarycznie daje kursy co 3-4 minuty.

Zacznijmy od tego że do Warszawy to w ogóle jeździ dużo mniej turystów. Druga rzecz, że ani turystów ani lokalsów, tłumnie jeżdżących tramwajami po Filtrowej, Mickiewicza czy Słowackiego w weekend to nigdy nie widziałem. Wystarczy spojrzeć na zapełnienie w pozostałych liniach na tych ciągach, choćby 6 czy 15.

Nie mniej jednak zabytkowe tramwaje mogą być przecież atrakcją samą w sobie, tym bardziej kursujące po ciekawej i niecodziennej trasie. Z tego co pamiętam jeżdżąca ostatnio linia okolicznościowa na Boernerowo stała się poniekąd ofiarą własne sukcesu. Robienie po raz setny kółek wokół Centrum jest raczej średnio atrakcyjne, bo kto miał się przejechać tą trasą to już się dawno przejechał i raczej nie ma powodu aby robił to znowu

Oczywiście można też nic nie uruchamiać, aczkolwiek dziwne że takie przesłanie płynie akurat ze środowiska miłośników komunikacji. Zabytkowe wagony niezależnie od trasy są przecież atrakcją i promocją transportu zbiorowego, a właściwie przecież o to w tym głównie chodzi. Z wizją wożenia po Warszawie tłumów turystów starymi tramwajami to bym się raczej definitywnie pożegnał skoro przez ponad 30 lat się to nie stało

gfedorynski
Posty: 910
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 24 kwie 2025, 8:24

Autobus Czerwon pisze:
24 kwie 2025, 5:33
Praskie 23 wspomaga magsitralne 22 (jeżdżące 4/5/7,5) na newralgicznym odcinku w centrum oraz do zamku. Przy czym w okresie wzmożonego ruchu turystycznego, np. w grudniu gdy są targi świąteczne, 23 też jeździ co 7,5', co sumarycznie daje kursy co 3-4 minuty.
To można równie dobrze robić taborem bardziej zabytkowym lub całkiem współczesnym. Charakterystyką tej linii jest użycie youngtimerów, co pozwala utrzymać je w należytym stanie technicznym. I podobnie jest u nas z 36. Nie mówię, że przyjęto rozwiązanie idealne, ale nie chcę, żeby trzynastki zgniły w krzakach.
Zacznijmy od tego że do Warszawy to w ogóle jeździ dużo mniej turystów.
W zeszłym roku 5 milionów wobec 8 milionów w Pradze. To nie jest tak duża różnica, jakiej niektórzy się spodziewają. Oczywiście miejsca, które odwiedzają i ich tramwajowa dostępność do zupełnie odrębna rzecz - dawno powinniśmy rozpocząć odbudowę tramwaju na Trakcie Królewskim (w tym również w Alejach Ujazdowskich).
Nie mniej jednak zabytkowe tramwaje mogą być przecież atrakcją samą w sobie, tym bardziej kursujące po ciekawej i niecodziennej trasie. Z tego co pamiętam jeżdżąca ostatnio linia okolicznościowa na Boernerowo stała się poniekąd ofiarą własne sukcesu. Robienie po raz setny kółek wokół Centrum jest raczej średnio atrakcyjne, bo kto miał się przejechać tą trasą to już się dawno przejechał i raczej nie ma powodu aby robił to znowu
Dopóki linia turystyczna nie będzie miała większych obłożeń, musimy liczyć również na pasażerów bardziej przypadkowych. A ci są w centrum.

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 9:22

gfedorynski pisze:
24 kwie 2025, 8:24
W zeszłym roku 5 milionów wobec 8 milionów w Pradze. To nie jest tak duża różnica, jakiej niektórzy się spodziewają.
Oczywiście znam te dane, jednakże tak mała różnica wynika po prostu z metodologii jaką przyjęto. Warszawski magistrat zawyża liczbę turystów, trochę jak w tym żarcie z mierzeniem długości przyrodzenia razem z kręgosłupem i jako turystę liczy każdą osobę zameldowaną w obiekcie noclegowym. Dane z Pragi są bardziej miarodajne, bo jako turystę definiuje się tutaj cudzoziemca przyjeżdżającego w celu turystycznym. Na przykład, jeśli firma z Płocka wyśle do Warszawy 50 pracowników na konferencję z noclegiem, warszawski ratusz policzy ich jako 50 turystów. Jeśli firma z Brna analogicznie wyśle do Pragi 50 pracowników, praski ratusz policzy ich jako 0 turystów.

A pomysł budowy nowych tras tramwajowych pod turystów jest tak absurdalny, że nawet Bareja by tego nie wymyślił

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 24947
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 24 kwie 2025, 9:42

Ale przecież tramwaj na Trakcie Królewskim nie służyłby tylko turystom.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 10:00

Patrząc na to że obecnie transport zbiorowy na TK jest wycinany przy każdej możliwej okazji, to raczej napisałbym że nie służy on zbytnio nikomu - tym bardziej turystom. No, chyba że to środek transportu jest problemem i nagle okazałoby się że tramwaje mogą sobie tamtędy jeździć cały boży rok.

gfedorynski
Posty: 910
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 24 kwie 2025, 10:02

pawcio pisze:
24 kwie 2025, 9:42
Ale przecież tramwaj na Trakcie Królewskim nie służyłby tylko turystom.
Oczywiście. Taką funkcję mógł mieć tor na Przyokopowej (i _oczywiście_ należało go zbudować).

gfedorynski
Posty: 910
Rejestracja: 09 sie 2010, 15:45

Post autor: gfedorynski » 24 kwie 2025, 10:03

Autobus Czerwon pisze:
24 kwie 2025, 10:00
Patrząc na to że obecnie transport zbiorowy na TK jest wycinany przy każdej możliwej okazji, to raczej napisałbym że nie służy on zbytnio nikomu - tym bardziej turystom. No, chyba że to środek transportu jest problemem i nagle okazałoby się że tramwaje mogą sobie tamtędy jeździć cały boży rok.
W cywilizowanych miejscach tramwaj na deptaku nie jest problemem. Natomiast charakterystyka ruchu na Trakcie jest kompletnie inna w tygodniu i w weekend, więc nawet z dziwnymi pomysłami zamknięcia tramwaj się broni (alternatywnie w zamknięcia mógłby turlać się zabytkowy).

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 10:12

gfedorynski pisze:
24 kwie 2025, 10:02
pawcio pisze:
24 kwie 2025, 9:42
Ale przecież tramwaj na Trakcie Królewskim nie służyłby tylko turystom.
Oczywiście. Taką funkcję mógł mieć tor na Przyokopowej (i _oczywiście_ należało go zbudować).
Ale w jakim celu? Zarówno T jak i 36 nie przejeżdża nawet obok.
gfedorynski pisze:
24 kwie 2025, 10:03
Autobus Czerwon pisze:
24 kwie 2025, 10:00
Patrząc na to że obecnie transport zbiorowy na TK jest wycinany przy każdej możliwej okazji, to raczej napisałbym że nie służy on zbytnio nikomu - tym bardziej turystom. No, chyba że to środek transportu jest problemem i nagle okazałoby się że tramwaje mogą sobie tamtędy jeździć cały boży rok.
W cywilizowanych miejscach tramwaj na deptaku nie jest problemem. Natomiast charakterystyka ruchu na Trakcie jest kompletnie inna w tygodniu i w weekend, więc nawet z dziwnymi pomysłami zamknięcia tramwaj się broni (alternatywnie w zamknięcia mógłby turlać się zabytkowy).
Nie trzeba daleko szukać, choćby w Katowicach tramwaj na deptaku problemem nie jest. W Warszawie za to zdecydowanie problemem jest mentalność. No i nadal pozostawiam otwarte pytanie - w czym jest lepszy tramwaj od autobusu w tym miejscu? Problemów z podażą raczej nie ma skoro przez ostatnie kilka lat jest systematycznie obniżana. Na pierwszy rzut oka widać że jest parę miejsc w mieście gdzie nowa trasa przydałaby się dużo bardziej.

BrdzJkb
Posty: 452
Rejestracja: 26 kwie 2022, 18:34

Post autor: BrdzJkb » 24 kwie 2025, 11:42

Autobus Czerwon pisze:
24 kwie 2025, 10:12
No i nadal pozostawiam otwarte pytanie - w czym jest lepszy tramwaj od autobusu w tym miejscu?
Zawsze pytając o to dostaję odpowiedź, że w innych miastach tramwaje jeżdżą po deptakach :D Tylko zazwyczaj umyka temat tego, że autobusy też :D

Natomiast nie da się ukryć, że generalnie w TW przestrzeganie ograniczeń prędkości wygląda zdecydowanie lepiej niż w MZA, co może powodować pewien błąd poznawczy i uznawanie, że autobusów się nie da bo będą rozjeżdżać pieszych.

Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 12:05

Czyli taniej i łatwiej jest zbudować tramwaj na TK niż zrobić progi zwalniające dla autobusów i usunąć zatoki przystankowe, tak?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36227
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 24 kwie 2025, 13:10

Przy ograniczeniach ruchu tramwaj zabierze więcej pasażerów. Ponadto - wbrew pozorom - jego ruch spowoduje mniejsze drgania, co jest w tym miejscu bardzo istotne.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 4157
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: tenmiasto w tenkraju

Post autor: primoż » 24 kwie 2025, 13:22


Autobus Czerwon pisze:(...)Oczywiście można też nic nie uruchamiać, aczkolwiek dziwne że takie przesłanie płynie akurat ze środowiska miłośników komunikacji.(...)
Mnie akurat to wcale nie dziwi. Czytając to forum od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że część miłośników kształtowałaby zbiorkom tylko i wyłącznie pod siebie bawiąc się przy okazji w grupę rekonstrukcyjną lat 90. XX w. i I połowy lat 00. XXI w. Pasażer czy turysta to niepotrzebny dodatekObrazek



Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka



Autobus Czerwon
Posty: 4553
Rejestracja: 08 sie 2011, 23:20
Lokalizacja: Stary Mokotów
Kontakt:

Post autor: Autobus Czerwon » 24 kwie 2025, 14:07

Bastian pisze:
24 kwie 2025, 13:10
Przy ograniczeniach ruchu tramwaj zabierze więcej pasażerów. Ponadto - wbrew pozorom - jego ruch spowoduje mniejsze drgania, co jest w tym miejscu bardzo istotne.
Naprawdę jest aż taki problem z drganiami budynków zbudowanych de facto w latach 50. XX wieku?

Patrząc po frekwencji linii z TK na trasach objazdowych to akurat nie wiem czy tutaj jest potrzebne jakiekolwiek wzmocnienie. Szczególnie że autobusy są wycinane od Jerozolimskich do Senatorskiej, a trasa tramwajowa pewnie łączyłaby się z resztą sieci dopiero przy Stawki.

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 4157
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: tenmiasto w tenkraju

Post autor: primoż » 24 kwie 2025, 15:02


Autobus Czerwon pisze:Naprawdę jest aż taki problem z drganiami budynków zbudowanych de facto w latach 50. XX wieku?(...)
Czy one są zbudowane z piaskowca przypadkiem? Zdaje się, że nie jest to wytrzymały materiał, a Wawelowiec przy Bednarskiej może to potwierdzać. (Aczkolwiek jemu przydałby się remont.)



Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ