MAN NG313 vs Solaris Urbino 18

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Który lepszy

MAN NG313
103
54%
Solaris Urbino 18
88
46%
 
Liczba głosów: 191

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26874
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 13 lis 2009, 15:43

Podobno "były główne problemy, z drzwiami". To było w 2006 roku a ja tam byłem w sprawie zupełnie innej, daruj.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

prosper5250
Posty: 654
Rejestracja: 11 lip 2007, 20:57
Lokalizacja: Białołęka-Ratusz

Post autor: prosper5250 » 13 lis 2009, 15:49

Różnica w cenie pomiędzy Urbino a Lion's City wcale nie jest tak duża. To, że autobusy MANa są znacznie droższe od Solarisa to pieśń przeszłości. W ostatnich latach Urbino znacznie podrożało - w szczególności przyczynił się do tego światowy kryzys finansowy. Faktem jest, że wraz ze wzrostem ceny Urbino, wzrastała także jakość pojazdów produkowanych pod tą marką. MAN natomiast nie wprowadzał zbyt wielu udogodnień (bo nie bardzo jest co poprawiać), w każdym razie cena za obudwa autobusy nie różni się tak bardzo jak kiedyś. Tzw. wypasiona wersja U18 (pełna klima, skrzynia ZF 6HP592, silnik Euro5 310KM, miękkie siedzenia, wyświetlacze) jest tańsza od identycznie wyposażonego Lion's City o około 150-200 tys. złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę choćby na to, że silniki MANa nie wymagają stosowania płynu Ad-Blue (czyli kolejny koszt podczas eksploatacji, potrzebny dodatkowy czas na tankowanie czy sprawdzanie prawidłowej funkcjonalności instalacji i jej serwisowanie) oraz na to, że silniki MANowskie po prostu mniej spalają ropy. W rzeczywistości - patrząc w skali makro - tańsze w eksploatacji są autobusy MANa. Serwis obu marek jest natomiast tak samo drogi, bo przecież Urbino składa się z zachodnich komponentów do których części zamienne są tak samo kosztowne. MAN to ponad sto lat tradycji w produkiowaniu pojazdów i silników. Silnik Diesla doprowadzili do ideału. Przyznać też trzeba, że Solaris w bardzo krótkim czasie podniósł jakość swoich autobusów do wysokiego standardu europejskiego i w ciągu kilku lat stał się ważnym graczem na rynku europejskim. Solaris posiada (zdaje się) 9% rynku autobusów miejskich w Europie co uznać trzeba za ogromny sukces nikomu nie znanej jeszcze 10 lat temu marki. Sporo tu pomogły związki z Neoplanem ale to i tak olbrzymi sukces. [poprawiłem kilka literówek]

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 13 lis 2009, 15:52

prosper5250 pisze: Trzeba jednak zwrócić uwagę choćby na to, że silniki MANa nie wymagają stosowania płynu Ad-Blue (czyli kolejny koszt podczas eksploatacji, potrzebny dodatkowy czas na tankowanie czy sprawdzanie prawidłowej funkcjonalności instalacji i jej serwisowanie) oraz na to, że silniki MANowskie po prostu mniej spalają ropy.
Z tego co się orientuje, to silniki z Ad-Blue spalają mniej ropy, ale może się mylę.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
Delfino
Posty: 920
Rejestracja: 03 lut 2007, 14:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Delfino » 13 lis 2009, 17:08

prosper5250 pisze:Trzeba jednak zwrócić uwagę choćby na to, że silniki MANa nie wymagają stosowania płynu Ad-Blue
A jak to wygląda w MANie z tym Ad-Blue? Przecież bez niego chyba nie będzie spełniał jakichś tam norm czystości spalin. Na tyle na ile się orientuję, to Ad-Blue jest konieczny, aby rozkładać tlenki azotu na czysty azot.

Flash8222
Posty: 7271
Rejestracja: 14 gru 2005, 23:37
Lokalizacja: Pies wam mordy lizał

Post autor: Flash8222 » 13 lis 2009, 17:37

Scania nie ma Ad-Blue a jakoś spełnia normy :P

prosper5250
Posty: 654
Rejestracja: 11 lip 2007, 20:57
Lokalizacja: Białołęka-Ratusz

Post autor: prosper5250 » 13 lis 2009, 17:55

Silniki MANa (a przynajmniej większość) i Scanii nie wymagają stosowania Ad-Blue do spełnienia norm Euro 5. We wszystkich silnikach (od tych dwóch producentów) spełniających normę emisji spalin Euro 5 nie stosuje się Ad-Blue.

[ Dodano: |13 Lis 2009|, 2009 17:57 ]
Delfino pisze:Na tyle na ile się orientuję, to Ad-Blue jest konieczny, aby rozkładać tlenki azotu na czysty azot.
Właśnie nie - wszystko zależy od zastosowanej technologii.

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 13 lis 2009, 17:58

A jak to wygląda w MANie z tym Ad-Blue? Przecież bez niego chyba nie będzie spełniał jakichś tam norm czystości spalin. Na tyle na ile się orientuję, to Ad-Blue jest konieczny, aby rozkładać tlenki azotu na czysty azot.
Spełniają, ale muszą mieć mniejszą temperaturę spalania paliwa, co przekłada się na wzrost ilości spalanej ropy. Z tego co się orientuje, to silniki z Ad-Blue spalają podobne ilości paliwa co silniki ze starszymi normami emisyjnymi.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
Delfino
Posty: 920
Rejestracja: 03 lut 2007, 14:42
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Delfino » 13 lis 2009, 18:01

Czyli w efekcie silniki z Ad-Blue są tańsze w eksploatacji?

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 13 lis 2009, 18:08

Czyli w efekcie silniki z Ad-Blue są tańsze w eksploatacji?
To zależy, im więcej samochodów w jednym miejscu tym bardziej opłaca się stosować AdBlue z tego co pamiętam. Drożdża jest obsługa (dwa tankowania), ale tańszy koszt paliwa. Dla 3 autobusów się nie opłaca, ale dla 20 to chyba nawet ci zbiornik podstawią i zadbają o regularne napełnianie. Inaczej by nie mieli prawa bytu.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
IndeX148
Posty: 239
Rejestracja: 03 maja 2006, 15:03
Kontakt:

Post autor: IndeX148 » 14 lis 2009, 18:37

Koszta są różne. Na przykładzie Mobilisu. W Solarisie dolanie ok. 20l AdBlue starcza na 2-3 miesiące. W Solinach ok 1-1,5 miesiąca. Przebojem za to są Jelcze Libero... AdBlue dolewa się do nich co 2-3 dni w ilościach od 0,5l do nawet 15l :D

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 14 lis 2009, 19:34

IndeX148 pisze:Przebojem za to są Jelcze Libero... AdBlue dolewa się do nich co 2-3 dni w ilościach od 0,5l do nawet 15l
Jak to 15 litrów? Kierowcy go piją czy co?
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 11868
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 14 lis 2009, 20:53

Nie, ten typ tak ma. Obligatoryjnie mają być zalewane co drugi dzień, a i tak w części Jelczy drugiego dnia po południu już się świeci kontrolka i jest wołanie o dolewkę, bo można do końca zmiany nie dojeździć.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 14 lis 2009, 21:10

Nie, ten typ tak ma. Obligatoryjnie mają być zalewane co drugi dzień, a i tak w części Jelczy drugiego dnia po południu już się świeci kontrolka i jest wołanie o dolewkę, bo można do końca zmiany nie dojeździć.
To to jest już patologia. Z tego co pamiętam z wywiady z prezesem Greenchemu To w 18m (lub 12m) autobusie spala się 0,7 litra Ad-Blue na 100km
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 11868
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 14 lis 2009, 21:15

O dziewięciometrowych nie mówił :D
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

kajo
Posty: 2868
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 14 lis 2009, 21:29

O dziewięciometrowych nie mówił
Sugerujesz iż jest to odwrotnie proporcjonalne?
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

ODPOWIEDZ