Katastrofa polskiego rzą…dowego Tupolewa

Moderator: Szeregowy_Równoległy

kajo
Posty: 2795
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:17
Lokalizacja: Warszawa-Rakowiec

Post autor: kajo » 10 kwie 2010, 22:57

Masz dowódców sił zbrojnych, powietrznych i lądowych?
Bez problemu, zastępcy już działają.
Polecam: http://www.zm.org.pl
Nazywam się Kajo i jestem Roweroholikiem.

Ikarus 5780
Posty: 791
Rejestracja: 26 gru 2005, 19:36
Lokalizacja: Marki / Saska Kępa

Post autor: Ikarus 5780 » 10 kwie 2010, 22:58

Na stronie Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej można ściągnąć bezpłatnie 8 - stronicowe dodatki specjalne z tragedii. Widziałem, że ten z Wyborczej był rozdawany dzisiaj na mieście.
"Należy się zmieniać, by jakim jest się pozostać."


Marcovia Marki

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 10 kwie 2010, 22:59

Podoba mi się reakcja rosyjskich przywódców. Może jest w tym trochę rosyjskiej megalomanii i pompatyczności. Robią jednak wszystko, żeby pokazać, że im zależy, starają się. Jest to bardzo symboliczne...
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 10 kwie 2010, 22:59

Ikarus 5780 pisze:Jerzy Szmajdziński był komunistą
=; Co najwyżej socjalistą.
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5298
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 10 kwie 2010, 22:59

Rav5202 pisze:
Glonojad pisze:Bez przesady, naprawdę. Wojsko jest tak zorganizowaną instytucją, że łańcuch dowodzenia i zastępstwa są jasno określone. A tutaj owszem, zginęło siedmiu generałów, ale z różnych typów wojsk.
Wiesz, w sumie mam wrażenie że jesteśmy łatwym krajem do zaatakowania w tym momencie i nie do końca czuję się bezpieczny... Bo cóż to za przypadek że same ważne osobistości, które naogół jeżdżą oddzielnie, tego feralnego dnia poleciały jednym samolotem. Doszukuję się czyjejś winy, nie koniecznie pilotów, ani załogi... I dlaczego prezydent miał lądować na wosjkowym lotnisku w Smoleńsku, z gorszą nawugacją i całą informatyką, skoro mógł wylądować sobie ładnie w Moskwie, czy jakimś większym lotnisku? Bo ja sobie nie wyobrażam, aby preydent lądował na lotnisku Wojskowym, lepiej przetransortować, ale dobrze i pewnie wylądować...
Osobno to powinni latać prezydent, premier i marszałkowie obu izb. To, że prezydent zaprosił ze sobą taką a nie inną delegację to przecież wypadkowa jego sympatii osobistych. Do tego przedstawiciele wojska i rodzin katyńskich.
Nie wyobrażasz sobie dlaczego samolot lądował w Smoleńsku ? Bo z Moskwy i Mińska jest sporo km do pokonania a i zorganizowanie transportu dla 90 osób rzeczą łatwą nie jest.
A pamiętasz kto kazał pilotowi lecieć do Tibilisi podczas konfliktu rosyjsko-gruzińskiego i kto się wściekał, że pilot w końcu poleciał do Azerbejdżanu ?
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

Awatar użytkownika
Gontar
(Rav5202)
Posty: 2281
Rejestracja: 15 paź 2009, 19:42
Lokalizacja: Warszawa - Witolin

Post autor: Gontar » 10 kwie 2010, 23:03

Paweł_K pisze:
Rav5202 pisze: Wiesz, w sumie mam wrażenie że jesteśmy łatwym krajem do zaatakowania w tym momencie i nie do końca czuję się bezpieczny... Bo cóż to za przypadek że same ważne osobistości, które naogół jeżdżą oddzielnie, tego feralnego dnia poleciały jednym samolotem. Doszukuję się czyjejś winy, nie koniecznie pilotów, ani załogi... I dlaczego prezydent miał lądować na wosjkowym lotnisku w Smoleńsku, z gorszą nawugacją i całą informatyką, skoro mógł wylądować sobie ładnie w Moskwie, czy jakimś większym lotnisku? Bo ja sobie nie wyobrażam, aby preydent lądował na lotnisku Wojskowym, lepiej przetransortować, ale dobrze i pewnie wylądować...
Osobno to powinni latać prezydent, premier i marszałkowie obu izb. To, że prezydent zaprosił ze sobą taką a nie inną delegację to przecież wypadkowa jego sympatii osobistych. Do tego przedstawiciele wojska i rodzin katyńskich.
Nie wyobrażasz sobie dlaczego samolot lądował w Smoleńsku ? Bo z Moskwy i Mińska jest sporo km do pokonania a i zorganizowanie transportu dla 90 osób rzeczą łatwą nie jest.
A pamiętasz kto kazał pilotowi lecieć do Tibilisi podczas konfliktu rosyjsko-gruzińskiego i kto się wściekał, że pilot w końcu poleciał do Azerbejdżanu ?
Tylko wiesz.. porównanie: Lotnisko Wojskowe jak wspomniałem ma gorszą informatykę, systemy radarowe, a pogoda była jakże bardzo sprzyjająca, a w Moskwie napewno leci sie pewniej, i masz lepsze systemy, i tam nie lądujesz po omacku, tylko pewnie, znając grunt.
przstańcie z opcją you w podpisie ;/

MC
Posty: 1828
Rejestracja: 16 paź 2009, 23:11

Post autor: MC » 10 kwie 2010, 23:04

fik pisze:Wypowiedź Saakaszwilego o Kaczyńskim. Nie jestem i nie byłem fanem żadnego z nich, ale robi wrażenie.
Nie bardzo mam teraz możliwość obejrzenia... Mógłby ktoś streścić?

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36650
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 10 kwie 2010, 23:05

Paweł_K pisze:Bo z Moskwy i Mińska jest sporo km do pokonania
Tak na oko ze 400 z Moskwy i 350 z Mińska. A chcieli zdążyć, nie zaś mieć przed sobą 5-6 godzin jazdy autokarem.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
Paweł_K
Taki ligowy Bełchatów
Posty: 5298
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:12
Lokalizacja: W-wa Gocławek (HQ)
Kontakt:

Post autor: Paweł_K » 10 kwie 2010, 23:07

Tylko wiesz.. porównanie: Lotnisko Wojskowe jak wspomniałem ma gorszą informatykę, systemy radarowe, a pogoda była jakże bardzo sprzyjająca, a w Moskwie napewno leci sie pewniej, i masz lepsze systemy, i tam nie lądujesz po omacku, tylko pewnie, znając grunt.
No więc ja powtórzę - ten samolot miał tam wylądować. Taki był oficjalny plan - to najprostsze logistycznie rozwiązanie, wszak premier lądował tam bez problemów we środę. Zapewne dziś lądowanie odbyłoby się również bez problemu, gdyby nie feralne warunki atmosferyczne...
And if the band you're in starts playing different tunes
I'll see you on the dark side of the moon

Richard Wright 1943-2008 - Shine on, you crazy diamond...

ness
Posty: 1029
Rejestracja: 13 lut 2007, 20:19
Lokalizacja: pro-Q3dm6

Post autor: ness » 10 kwie 2010, 23:14

Ziobro nie, gdyż dostał wyrok skazujący.
Proces cywilny sie afaik nie liczy.
Zmarło wielu polityków, ale i duchownych, a przedewszystkim przywódcy sił, wojsk, których teraz nam brak. Praktycznie prócz p.o.prezydenta B.Komorowskiego i premiera nie mamy nikogo (dowodcy sił wszelakich...)
Szczerze.
Pomijajac nr1 to oprocz prezesa NBP to nie zginal nikt wazny w sensie nie do zastapienia w danym momencie (w wojsku to sie dzieje z automatu) kto mialby wplyw na codzinne zycie obywateli. Chyba ze czyjes zycie sprowadza sie do ogladanie politykow w TV. Wtedy to pewnie duza strata. Ale to raczej maly odsetek, ja tv ogladam sporadycznie i nie czuje sie zdruzgotany cala sytuacja. Jestem oczywiscie poruszony i to bardziej niz np. ostatnim wieksza katastrofa czyli hala w chorzowie ale nie zdruzgotany.
Biorac pod uwage caly nasz ustroj ktory nie jest nawet bipolarny tylko raczej multi-, rozmycie kompetencji pomiedzy wiele osob na co sie czesto narzeka i system administracyjny to naprawde w tym samolocie brakowalo jeszcze wielu postaci zeby spowodowac jakis glebszy paraliz.

Co do wplywu na polityke to w krotszym okresie oczywiscie jest gigantyczny, ale w dluzszym bedzie to raczej fakt historyczny i nic wiecej.
To nie politycy kreuja siebie samodzielnie tylko nastroje i poglady obywateli. Andrzej Lepper gdyby chcial dzis wyplynac to nie wiem czy zalapalby sie na staroste.

Zreszta ostatni i chyba jedyny raz, przynajmniej ktory pamietam, bylem 'stunned' ogladajac na zywca kolizje 2 samolotu z wtc. Wtedy klebily sie rozne nieprzyjemnie progonozy co sie moze z tego wydarzenia, takze dla mnie urodzic.

Co do samego wypadku to sklaniam sie ku teorii naciskowej aka "dziki kraj".
Jesli to nawet nie jedyny powod to pewnie dosc znaczacy.
Pilot wiedzial jakie ma warunki wiedzial gdzie laduje, usterek nie zglaszal, byl informowany i zachecany przez kontrole zeby nie kusic losu a jednak...
A ze procedury mowia ze kapitan jest najwazniejszy i nic nie musi to sobie mozna wlozyc wiadomo gdzie.
Jak szef powie ci ze mu sie spieszy i kaze ci przeleciec na czewonym swietle bo wylecisz z roboty albo skasuje ci polowe kasy przez najblizszy rok z wyplat to specjalnych opcji do dyskusji nie ma.
Fakt ze skala z samolotem inna ale konsekwencje sluzbowe dla wojskowego tez o wiele bardziej nieprzyjemne.

Gacek
Posty: 1460
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Loża Sadystów- marquis de Sade. Gare Centrale
Kontakt:

Post autor: Gacek » 10 kwie 2010, 23:33

Jakoś zupełnie nie mogę tego pojąć. Słabo to do mnie dociera. Niestety ta tragedia ma dla mnie smutny wątek osobisty.
Całuję Was w Wasze małe serduszka.

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 10 kwie 2010, 23:44

Zwykłym brakiem rozsądku i myślenia jest wsadzanie takich osobistości naraz w jeden samolot. I to jeszcze taki samolot.

Polska została po raz kolejny pozbawiona dowództwa armii.
Co z tego, że od razu są zastępcy?
Zastępcy to zastępcy, nie są tak dobrymi dowódcami i oficerami jak ci, którzy byli główno dowodzącymi, ci, którzy zginęli.
Jest to wielka strata dla wojska w mojej ocenie.

Dla polskiej polityki - jeszcze większa.
Lech Kaczyński był jaki był. Nie byłem i nie jestem jego fanem, choć część jego poglądów mi odpowiada. Wiele razy się wstydziłem za jego - nazwijmy to kolokwialnie - "nieogarnięcie", jednak nie można mu odmówić wielkiej wiedzy i mimo wszystko tego, że był dobrym człowiekiem.
W moim odczuciu to nieoceniona strata dla Polski.
Poza Lechem i Marią Kaczyńskimi zginęło tam wielu czołowych i ważnych dla kraju polityków.

Katyń to chyba - jak powiedziała jakaś słuchaczka w ZETce przed 23 - przeklęte miejsce. Może po prostu naród został wystawiony na swego rodzaju próbę 70 lat i teraz znowu.

Awatar użytkownika
Kleszczu
Stoi... Sofista?
Posty: 13046
Rejestracja: 14 gru 2005, 19:48
Lokalizacja: Nowe Włochy
Kontakt:

Post autor: Kleszczu » 10 kwie 2010, 23:47

BJ pisze: Zastępcy to zastępcy, nie są tak dobrymi dowódcami i oficerami jak ci, którzy byli główno dowodzącymi, ci, którzy zginęli.
Jakieś merytoryczne argumenty dla potwierdzenia tej tezy posiadasz :> :?:

BJ
(BJ.2052)
Posty: 7395
Rejestracja: 26 maja 2008, 13:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BJ » 10 kwie 2010, 23:49

Kleszczu pisze:Jakieś merytoryczne argumenty dla potwierdzenia tej tezy posiadasz
Może dlatego, że byli zastępcami? :>
Nie twierdzę, że nie będą co najmniej tak dobrymi dowódcami jak ich tragicznie zmarli koledzy, ale jest to duża strata dla Sił Zbrojnych.

Sformułowanie użyte przeze mnie było lekko nietrafione, przyznaję.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36650
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 10 kwie 2010, 23:55

Kleszczu, strata - co by nie mówić - jest niewątpliwa. Jeśli nawet mieliśmy równych kompetencjami dowódców i ich zastępców, to obecnie mamy połowę z nich.

Natomiast nie obawiam się kryzysu w wojsku - spodziewam się, że zastępcy też są wprowadzeni, w co powinni. Nieraz zresztą to zastępcy, bezpośrednio wykonując robotę, mają bliższy kontakt ze sprawami.

Tym niemniej dopuszczenie do takiej sytuacji jest karygodne.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ