Bilety, kontrole, taryfa
Moderator: JacekM
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... zego_.html
E-bilety to beczka śmiechu. Dlaczego?
Warszawiacy mogą od dzisiaj kupować bilety komunikacji miejskiej przez internet. Większy z tym jednak ubaw niż pożytek.
Nie ma bowiem tak, że wstajemy od domowego komputera, idziemy na przystanek i w drogę z nowym miesięcznym albo kwartalnym. E-nowinka Zarządu Transportu Miejskiego i Mennicy Polskiej, która wprowadza ją do Warszawy kilka tygodni po Wrocławiu, tak szybko nie działa. Wcześniej trzeba odnaleźć urządzenie wielkości starego kasownika, które czeka na naszą kartę miejską, żeby ją aktywować. To znaczy: przekazać jej informację o internetowej transakcji. I dopiero wtedy stajemy się właścicielami e-biletu.
Takich urządzeń jest w całej Warszawie tylko 50. Niemal wszystkie Mennica zainstalowała na stacjach metra. Są przytwierdzone do biletomatów. Tych samych, w których karty miejskie kodowaliśmy do tej pory bez dodatkowych ceregieli z zakładaniem konta w internetowym sklepie ZTM, logowania się, podawania naszych danych personalnych w kolejnych miejscach w sieci. Wszystko to zajmuje prawdopodobnie tyle samo, jeśli nie więcej czasu, co czekanie w kolejce do biletomatu lub kasy w punktach obsługi pasażera ZTM.
I choć w przeciwieństwie od mieszkańców Ursusa, Białołęki czy Wawra mam do stacji metra tylko dwa przystanki, też zastanawiam się, co właściwie miałoby mnie zachęcić, żeby kupować bilety przez internet. Albo inaczej: czy jest taka podbramkowa sytuacja, kiedy byłbym do tego zmuszony? Nawet w niedzielny wieczór mogę przecież skorzystać z biletomatów.
Tak naprawdę to z nich pasażerowie mają teraz największy pożytek. ZTM powinien zadbać, by działało ich jak najwięcej. Nie tylko w metrze, nowych tramwajach i autobusach (z tym wbrew obietnicom bywa już różnie), ale też na najbardziej ruchliwych przystankach. Mennica uruchomiła dopiero 120 biletomatów, a już dawno miało ich być 160. Zamiast wywiązać się z pozostałej części zobowiązań, Mennica dołącza teraz gratis do części istniejących biletomatów urządzenia (6,5 tys. zł za jedno) do kodowania kart miejskich po e-zakupach.
ZTM przekonuje, że do końca roku tych urządzeń będzie już 200-300. Chwali się, że mają się znaleźć np. w akademikach - student kupi sobie bilet przez internet, wychodząc na miasto, włoży kartę miejską do czytnika i może spokojnie iść na przystanek bez konieczności odwiedzania stacji metra. Właśnie tak powinno to normalnie działać.
Problem w tym, że nie wiadomo, kto miałby dostarczyć i zainstalować te kilkaset dodatkowych czytników. Mennica wyraźnie mówi, że to już nie jej sprawa. ZTM wybrał tę spółkę bez przetargu i nie chce zdradzać szczegółów rozliczeń. Czyżby więc sam miał płacić za kolejne urządzenia ok. 1,5 mln zł? Urzędnicy zaprzeczają. Liczą, że zrobią to kolejni operatorzy, którym będzie się opłacało pośredniczenie w biletowych transakcjach przez internet. Chcą też, żeby e-bilety można było aktywować w ponad 1,5 tys. parkomatów. Oby jak najszybciej, bo na razie cała ta internetowa nowinka wygląda raczej na farsę.
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9
Jest i dlatego moim zdaniem dwa bilety.ashir pisze:A bilet jednorazowy nie jest ważny tylko w jedną stronę.
Bilet zachowuje ważność w danym pojeździe (lub w strefie biletowej metra) od momentu skasowania do ostatniego przystanku .
ZTM pisze: Na trasie linii 444: ZOO – DW. CENTRALNY będzie obowiązywać przystanek ZOO-WEJŚCIE PÓŁNOCNE 02
Wychodzi ,że trzeba skasować jeden bilet na trasę DW.Centralny - ZOO i drugi na trasie ZOO - ZOO - Wejście Północne.Bilet jednorazowy (uprawniający do korzystania ze wszystkich linii dziennych i linii nocnych) uprawniający do przejazdu jednym środkiem transportu od momentu skasowaniado ostatniego przystanku lub stacji dla wysiadających, nie dłużej jednak niż przez 120 minut
Przystankiem krańcowym jest ZOO, przy wejściu północnym. W tym momencie kierunek przeskakuje na DWC i rusza po obsłużeniu przystanku ZOO do Ronda Starzyńskiego.yavorius pisze:Więc najpierw jest ZOO i zmiana kierunku na DW. CENTRALNY, a dopiero potem przystanek ZOO-WEJŚCIE PÓŁNOCNE
Przystanek ZOO-WEJŚCIE PÓŁNOCNE został nazwany ZOO.
Nieprawda.JKTpl pisze: Przystankiem krańcowym jest ZOO, przy wejściu północnym. W tym momencie kierunek przeskakuje na DWC i rusza po obsłużeniu przystanku ZOO do Ronda Starzyńskiego.
Przystanek ZOO-WEJŚCIE PÓŁNOCNE został nazwany ZOO.
Kod: Zaznacz cały
Min Max
RATUSZOWA ZOO 02 | 0| 0|
WYBRZEŻE HELSKIE ZOO-WEJŚCIE PÓŁNOCNE 02 | 3| 3|
STARZYŃSKIEGO | | |
RONDO STARZYŃSKIEGO | | |
JAGIELLOŃSKA RONDO STARZYŃSKIEGO 09 | 5| 5|
Nieprawda. Nie wiem, skąd wziąłeś te informacje.
http://www.ztm.waw.pl/rozklady.php?u=44 ... &r=154&l=1
http://www.ztm.waw.pl/rozklady.php?u=44 ... &r=154&l=1
http://www.ztm.waw.pl/rozklady.php?u=44 ... &r=154&l=1
http://www.ztm.waw.pl/rozklady.php?u=44 ... &r=154&l=1