A teraz o polityce... (tej krajowej)

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Awatar użytkownika
Wolfchen
(Busmann)
Posty: 14796
Rejestracja: 16 kwie 2006, 9:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wolfchen » 24 lut 2014, 17:04

Dla gospodarki Krymu ewentualne przyłączenie do Rosji na pewno się odbije (kwestia wiz zahamuje zapewne w jakimś stopniu turystykę), ale Krym jest dla Rosji strategiczny z punktu widzenia dominacji na Morzu Czarnym. A dopóki Rosja będzie dysponowała surowcami energetycznymi, może dotować tamtejszą ludność. Prawdopodobnie lepiej na tym wyjdą, niż na płaceniu Ukrainie za dzierżawę.
S4 | R8 | R90 | RE8 | RE90 || 10 | 11 || 105 | 136 | 167 | 178 | 184 | 186 | 255 | 414 | 523 | N43

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27485
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 24 lut 2014, 17:15

Wolfchen pisze:(kwestia wiz zahamuje zapewne w jakimś stopniu turystykę)
69% turystów na Krymie to Ukraińcy, 28% to obywatele pozostałych państw postsowieckich, niespełna 3% to turyści z reszty świata (źródło).
the only thing that closes quicker than our caskets be the factories

pietia
Posty: 833
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:21

Post autor: pietia » 24 lut 2014, 19:20

Teoretycznie Rosja może wprowadzić wizy dla Ukraińców, gdyby na dobre obraziła się na władze w Kijowie. Podobnie jak wprowadziła je swego czasu dla Gruzinów. Ale to chyba mało prawdopodobne

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10663
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 24 lut 2014, 19:38

Z Gruzją była wojna, z Ukrainą nie... Prędzej podniesie jej cenę gazu - tj. do stawki europejskiej a nie ZBiRowskiej.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

esbek
Posty: 582
Rejestracja: 19 gru 2010, 16:50
Kontakt:

Post autor: esbek » 24 lut 2014, 19:41

KwZ pisze:Z Gruzją była wojna, z Ukrainą nie... Prędzej podniesie jej cenę gazu - tj. do stawki europejskiej a nie ZBiRowskiej.
A przy każdej nieterminowej płatności będzie zamykać kurek. I to może bardzo szybko nastąpić jako, że Ukraina praktycznie nie ma rezerw walutowych, a jednocześnie musi wykupić wcześniej wyemitowane obligacje.
http://www.youtube.com/user/esbek2
Filmy "tramwajowe" i nie tylko.
http://www.film.tramwaje.eu
Linki do filmów tramwajowych sortowane w/g krajów i miast

Awatar użytkownika
Wiliam
Posty: 4813
Rejestracja: 01 kwie 2012, 21:30
Lokalizacja: Saska Kępa

Post autor: Wiliam » 24 lut 2014, 21:26

A przypadkiem już teraz Ukraina nie ma jednej z największych stawek, tylko płaci "w naturze" bazą marynarki na Krymie? Czyli że Rosja od stawki za gaz odlicza sobie czynsz za wszystkie obiekty i bazy wojskowe?
Obrazek

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 24 lut 2014, 22:53

KwZ pisze:[Nawiasem mówiąc, przekroczyliśmy właśnie 59%]
Skąd masz takie dane? Zdaje się, że skok na 154 miliardy z OFE miał znacznie obniżyć polski dług publiczny.
KwZ pisze: przejście Krymu do Rosji nie opłaca się nikomu: Rosjanom, Rosji, Ukrainie, Zachodowi, nikomu
A czemu Rosji miałoby się nie opłacać?

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10663
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 24 lut 2014, 23:02

Skąd masz takie dane? Zdaje się, że skok na 154 miliardy z OFE miał znacznie obniżyć polski dług publiczny.
Generalnie opieram się na liczniku naprzeciw Rotundy. Dostępny też na stronie dlugpubliczny.org. Możliwe, że nie uwzględnia tego skoku.

[Jeszcze lepsze pytanie - dlaczego te pieniądze zostały przelane na Cypr?!?!]
A czemu Rosji miałoby się nie opłacać?
Było podniesione, że tak jak teraz to krymscy Rosjanie mogą działać jako wtyczka w Rosji na Ukrainie. Np. ciągnąć ją na wschód.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 25 lut 2014, 3:52

bepe pisze:Skąd masz takie dane? Zdaje się, że skok na 154 miliardy z OFE miał znacznie obniżyć polski dług publiczny.
I zrobił to. Czy może mi ktoś racjonalnie wyjaśnić, skąd słowo 'skok' opisujące przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS?
KwZ pisze:Generalnie opieram się na liczniku naprzeciw Rotundy. Możliwe, że nie uwzględnia tego skoku.
Rany, przecież ten licznik to żart. Działa na zasadzie algorytmu doliczającego stale w takim samym tempie wybrane wartości do założonej wysokości długu. Naprawdę ktoś w ogóle się tym sugeruje?

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10663
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 25 lut 2014, 6:25

I zrobił to. Czy może mi ktoś racjonalnie wyjaśnić, skąd słowo 'skok' opisujące przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS?
Twoje, moje, nasze realne pieniądze w OFE zostały zamienione na niepewną obietnicę emerytury państwowej. Już to można nazwać kradzieżą.
A jeśli ci się taka nazwa nie podoba, to zwróć uwagę na pewną drobnostkę. Emerytury są waloryzowane z roku na rok o kilka (2-4) procent. Ile wynoszą przeciętne stopy zwrotu w OFE? Ok. 12-14%. Ta różnica na przestrzeni dziesiątek lat składania kapitału to różnica gigantyczna.
Rany, przecież ten licznik to żart. Działa na zasadzie algorytmu doliczającego stale w takim samym tempie wybrane wartości do założonej wysokości długu. Naprawdę ktoś w ogóle się tym sugeruje?
Nie założonej, tylko oficjalnie opublikowanej. Tempo doliczania (stałe) jest ustalone tak, żeby utrafić w przewidywaną za 3 miesiące wysokość długu. Myślę, że stanowi najlepsze oszacowanie. Masz lepszy wskaźnik?

Natomiast ważne jest, że zadłużenie rośnie, a Tusk nic z tym praktycznie nie robi. Na razie odwołał próg ostrożnościowy 55%.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25606
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 25 lut 2014, 7:51

KwZ pisze:
I zrobił to. Czy może mi ktoś racjonalnie wyjaśnić, skąd słowo 'skok' opisujące przeniesienie pieniędzy z OFE do ZUS?
Twoje, moje, nasze realne pieniądze w OFE zostały zamienione na niepewną obietnicę emerytury państwowej. Już to można nazwać kradzieżą.
Pod warunkiem, że uznajemy środki w OFE za własność prywatną i do tego własność obywateli, a nie funduszu, a nie srodki publiczne powierzone OFE w zarząd. Będzie miał TK spory problem do rozgryzienia.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10663
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 25 lut 2014, 8:20

Tak, ja uważam te pieniądze za moje oddane (przymusowo) pod zarząd OFE - dlatego to ja wybieram, które OFE i jaką emeryturę za te środki kupić. Dla mnie fakt istnienia przymusu ubezpieczenia nie zmienia własności kapitału.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

px33
Posty: 1616
Rejestracja: 07 lut 2011, 17:43

Post autor: px33 » 25 lut 2014, 9:19

No i te "przeniesione" środki raczej nie będą dziedziczne.

Coś z OFE trzeba było zrobić (bo przymusowe inwestowanie w obligacje własnego państwa to raczej średni interes, skoro sami wypłacamy sobie odsetki, poza tym warunki uczestnictwa w OFE są dla obywateli dość mocno niekorzystne), ale wyrzucenie pieniędzy w czarną dziurę ZUSu i nakaz inwestowania całości środków w akcje to na pewno nie jest najlepsze dla nas rozwiązanie

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25606
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 25 lut 2014, 9:49

KwZ pisze:Dla mnie fakt istnienia przymusu ubezpieczenia nie zmienia własności kapitału.
To może być kluczowy element opowieści. Niezależnie od moich preferencji zdziwiłbym się, gdyby TK uwaliło tą reformę z tego powodu.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25606
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 25 lut 2014, 9:50

px33 pisze:No i te "przeniesione" środki raczej nie będą dziedziczne.
Czemu raczej? To musi być zapisane w już istniejącej ustawie. Ale mam wrażenie, że środki te są dziedziczne podobnie, jak dziedzicze są środki z obcięcia stopy przekazywania środków do OFE sprzed kilku lat.
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

ODPOWIEDZ