ACTA

Moderator: Szeregowy_Równoległy

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 13 lut 2012, 0:06

KwZ pisze:
Mogę rozumieć, że obejmuje to ściąganie (na użytek osobisty rzecz jasna) pliku wrzuconego przez kogoś do netu?
I tak, i nie.

W art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest definicja utworu rozpowszechnionego:
3) utworem rozpowszechnionym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został w jakikolwiek sposób udostępniony publicznie;

Czyli, moim zdaniem, nie można sobie legalnie ściągnąć filmu przed jego premierą. Natomiast jeśli np. piosenka została wyemitowana w radiu, to można sobie ją ściągnąć z internetu.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 13 lut 2012, 0:32

Ale minutę po premierze kinowej już mogę sobie ten film ściągnąć :co:

Chyba rzeczywiście potrzebna jest całościowa reforma prawa autorskiego.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 13 lut 2012, 0:40

KwZ pisze:Ale minutę po premierze kinowej już mogę sobie ten film ściągnąć :co:
Na to wychodzi.
KwZ pisze: Chyba rzeczywiście potrzebna jest całościowa reforma prawa autorskiego.
Przede wszystkim potrzebne jest całościowe przemyślenie prawa autorskiego (oraz patentowego). Prawo autorskie oraz własności przemysłowej w obecnym kształcie przy aktualnym i przyspieszającym poziomie rozwoju techniki zupełnie się nie sprawdza.

Awatar użytkownika
Poc Vocem
(volviak)
Posty: 3612
Rejestracja: 01 mar 2008, 13:15
Lokalizacja: al. Rzepy pospolitej

Post autor: Poc Vocem » 13 lut 2012, 0:54

bepe pisze:
KwZ pisze:
Mogę rozumieć, że obejmuje to ściąganie (na użytek osobisty rzecz jasna) pliku wrzuconego przez kogoś do netu?
I tak, i nie.

W art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest definicja utworu rozpowszechnionego:
3) utworem rozpowszechnionym jest utwór, który za zezwoleniem twórcy został w jakikolwiek sposób udostępniony publicznie;

Czyli, moim zdaniem, nie można sobie legalnie ściągnąć filmu przed jego premierą. Natomiast jeśli np. piosenka została wyemitowana w radiu, to można sobie ją ściągnąć z internetu.
To jest w ogole śmieszne. Zacznijmy od tego, że najczęściej pliki (mówię tu głównie o piosenkach, z filmami i resztą nie wiem jaka jest praktyka) pojawiają się w sieci na dzień dwa przed premierą najczęściej z inicjatywy samych wytwórni (właścicieli praw autorskich). Służy to napędzeniu sprzedaży w pierwszych dniach dostepności albumu, co sprzyja lansowi. I jeszcze jedno: czy jeśli album miał premiere w Japonii, a w Europie jeszcze nie (częsta praktyka) to już można ściągać czy nie?
In times of eternal darkness / In times of peace and embrace / When the minstrel of atrophy mock us / There's need for love and there's need for death / Too late for understanding / Too late for your tears

bepe
Posty: 3516
Rejestracja: 04 wrz 2010, 15:33
Lokalizacja: Gocław

Post autor: bepe » 13 lut 2012, 1:04

Poc Vocem pisze:Zacznijmy od tego, że najczęściej pliki (mówię tu głównie o piosenkach, z filmami i resztą nie wiem jaka jest praktyka) pojawiają się w sieci na dzień dwa przed premierą najczęściej z inicjatywy samych wytwórni (właścicieli praw autorskich)
No to wtedy mamy do czynienia z utworem rozpowszechnionym.
Poc Vocem pisze: I jeszcze jedno: czy jeśli album miał premiere w Japonii, a w Europie jeszcze nie (częsta praktyka) to już można ściągać czy nie?
Trudno w internecie postawić granicę między Japonią a Europą. Myślę, że tak, ale nie znam się aż na tyle na prawie autorskim, żeby się tu autorytatywnie wypowiedzieć.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 19 mar 2012, 22:21

Czy czytanie książki w przedszkolu to już odtwarzanie publiczne utworu, przekraczające dozwolony użytek osobisty? Artykuł na dziś.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10651
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 04 lip 2012, 9:29

Z okazji powtórnego głosowania nad ACTA posłuchajcie sobie Janerki :)
Lech Janerka - Konstytucje
Są wesołe rezolucje
Które mają zgubną treść
Nikt ich nigdy nie przeczyta
Ale my to mamy gdzieś
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

SławekM
(solaris8315)
Posty: 17699
Rejestracja: 15 gru 2005, 20:57
Kontakt:

Post autor: SławekM » 04 lip 2012, 13:03

ACTA odrzucona

ODPOWIEDZ