Zmagania z językiem polskim

Moderator: Szeregowy_Równoległy

Gacek
Posty: 1460
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Loża Sadystów- marquis de Sade. Gare Centrale
Kontakt:

Post autor: Gacek » 07 lip 2008, 16:19

Johny-5418 pisze:trakcja.
trakcja elektryczna? #-o

Jesuu ileż razy trzeba powtarzać, ze urwać, przeciąć itp może przewód trakcyjny, drut jezdny czy jakkolwiek inaczej ale trakcja nei moze sie urwać bo trakcja oznacza sposób poruszania.
Całuję Was w Wasze małe serduszka.

Awatar użytkownika
JotPeCet
Posty: 2527
Rejestracja: 19 kwie 2006, 14:07
Lokalizacja: WPT Ochota

Post autor: JotPeCet » 07 lip 2008, 18:38

slupek pisze:
JotPeCet pisze:Zachecamy do nie spozywania produktow Nestle
"Nie" z rzeczownikami (tymi odczasownikowymi również) piszemy łącznie ;-)
Nie JotPeCet napisał, tylko JotPeCet wkleił (zacytował) :|
Polityka złym doradcą w pracy!

Johny-5418
Posty: 117
Rejestracja: 31 mar 2008, 18:12
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Johny-5418 » 08 lip 2008, 11:17

Powtarzałem słowa kierownika pociągu.

Zmieniłem ;-)

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36661
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lip 2008, 22:53

Gacek pisze:Jesuu ileż razy trzeba powtarzać, ze urwać, przeciąć itp może przewód trakcyjny, drut jezdny czy jakkolwiek inaczej ale trakcja nei moze sie urwać bo trakcja oznacza sposób poruszania.
Ile razy trzeba przytaczać definicję słownikową, dopuszczającą także i takie użycie? Jak widać powyżej, purystycznego podejścia do tego słowa nie mają nawet kolejarze.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 08 lip 2008, 22:59

Kalifie, my jako bądź co bądź osoby bardziej obyte w słowie powinniśmy walczyć z pauperyzacją języka! ;P
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36661
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lip 2008, 23:11

A ja uważam, że bez przesady. Zaraz się okaże, że już nie można mówić o katarze, tylko o nieżycie itp. To - mimo wszystko - nie jest zamknięte forum fachowe. Skoro nie wszyscy kolejarze się stosują, to ja tym bardziej nie muszę - i to niniejszym obwieszczam, a jak mi ktoś wytknie użycie tego słowa - to zbanuję. Nie mówcie, że nie uprzedzałem :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
pawcio
Posty: 25411
Rejestracja: 16 gru 2005, 13:53
Lokalizacja: Os. Wilga

Post autor: pawcio » 08 lip 2008, 23:12

Jak już zbanujesz, to i tak trudno będzie się temu komuś upomnieć, że nie ostrzegałeś. :D
Niekoniecznie zgadzam się ze wszystkim, co napiszę. (C) Marshall McLuhan
"Na diamentach nic nie wyrośnie. Za to kwiaty świetnie rosną na gnoju." - Josefa Idem

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10151
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23
Lokalizacja: OX11

Post autor: JacekM » 08 lip 2008, 23:13

Bastian pisze:A ja uważam, że bez przesady. Zaraz się okaże, że już nie można mówić o katarze, tylko o nieżycie itp. To - mimo wszystko - nie jest zamknięte forum fachowe. Skoro nie wszyscy kolejarze się stosują, to ja tym bardziej nie muszę - i to niniejszym obwieszczam, a jak mi ktoś wytknie użycie tego słowa - to zbanuję. Nie mówcie, że nie uprzedzałem :P
uparty jesteś :-$ ;-)
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 lip 2008, 23:14

Nie jest na czerwono, więc nie ma mocy wiążącej. Koniec tematu pobocznego

Poza tym: «trasa lub sieć tras przystosowana do ruchu pojazdów szynowych; też: szyny, kable i urządzenia zainstalowane na takiej trasie» - w drugiej części masz koniunkcję, a nie alternatywę. :D
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36661
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lip 2008, 23:17

MeWa pisze:w drugiej części masz koniunkcję, a nie alternatywę. :D
To co?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 lip 2008, 23:19

to że trakcja nie oznacza tylko sieci, chcesz punkt za pisanie po czerwonym? :P
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36661
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lip 2008, 23:21

Odpisałem na twoją uwagę umieszczoną po czerwonym, w dodatku wprowadzoną zwrotem "poza tym":
MeWa pisze:Nie jest na czerwono, więc nie ma mocy wiążącej. Koniec tematu pobocznego

Poza tym: «trasa lub sieć tras przystosowana do ruchu pojazdów szynowych; też: szyny, kable i urządzenia zainstalowane na takiej trasie» - w drugiej części masz koniunkcję, a nie alternatywę. :D
Miałem więc prawo domniemywać, że po zamknięciu poprzedniej dyskusji rozpoczynasz kolejną :>

[ Dodano: 2008-07-08, 23:22 ]
MeWa pisze:to że trakcja nie oznacza tylko sieci
No toż sam podniosłem, że "trakcja" ma więcej znaczeń, niż jedno...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 lip 2008, 23:23

To było domknięcie poprzedniego wątku, nie można było pozwolić na takie pozostawienie kwestii bez jej dogłębnego rozpatrzenia na kilku płaszczyznach :>

[ Dodano: Wto 08 Lip, 2008 23:24 ]
Bastian pisze:No toż sam podniosłem, że "trakcja" ma więcej znaczeń, niż jedno...
no tak, ale nie oznacza samej sieci, jak napiszesz trakcja, to w myśl tego, co napisałem, nie może równać to się tylko sieci :>
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36661
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 08 lip 2008, 23:27

MeWa pisze:To było domknięcie poprzedniego wątku
No właśnie też miałem wrażenie, że zamknąłeś poprzedni wątek, dlatego sobie pozwoliłem skorzystać z twego zaproszenia do dyskusji w kolejnym :]
MeWa pisze:nie oznacza samej sieci, jak napiszesz trakcja, to w myśl tego, co napisałem, nie może równać to się tylko sieci :>
Zgoda, ale co z tego? Czy grypa jest chorobą? Jest. A czy choroba może się równać tylko grypie? Oczywiście, że nie! No to i sieć jest trakcją, co nie znaczy, że trakcja równa się tylko sieci...
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 08 lip 2008, 23:33

Bastian pisze:No właśnie też miałem wrażenie, że zamknąłeś poprzedni wątek, dlatego sobie pozwoliłem skorzystać z twego zaproszenia do dyskusji w kolejnym
to był aneks (post scriptum) do poprzedniego :>
Bastian pisze:Zgoda, ale co z tego?
to, że zgodnie z wnioskiem, jaki można wysnuć z ostatniego Twojego postu, wynika, że takie stwierdzenie może być nieprecyzyjne, nieścisłe i prowadzić może do niezrozumienia.
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

ODPOWIEDZ