Zapomniane tory w Warszawie

Moderator: JacekM

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 4958
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 05 maja 2013, 22:32

Wcale nie tak trudno, za czasów PKP Cargo (czyli 2012 r.) jeżdzili sobota-niedziela, teraz (DB Schenker) jeżdżą piątek-sobota ;)
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

przewoz
Posty: 6157
Rejestracja: 15 mar 2006, 16:58

Post autor: przewoz » 06 maja 2013, 21:26

Jeszcze jedna taka bocznica, ale nie zapomniana, wręcz chyba nowa, o której dowiedziałem się... dziś (mimo, że zdawało się, znam w miarę trasę) - między Żyrardowem a Międzyborowem, w kierunku Mszczonowa - samochody wyładowują. Często?

Awatar użytkownika
tomstak
Posty: 1286
Rejestracja: 31 sty 2012, 2:00

Post autor: tomstak » 22 maja 2013, 11:02

Do listy zapomnianych bocznic, można dodać tory na Warszawa Wileńska-Marki. Ostatni klient (Zakłady Przemysłu Tłuszczowego na radzymińskiej) zakończył eksploatację bocznic około rok temu.

Awatar użytkownika
laczor
Posty: 374
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:43
Lokalizacja: Warszawa/Tłuszcz
Kontakt:

Post autor: laczor » 22 maja 2013, 17:44

tomstak pisze:Do listy zapomnianych bocznic, można dodać tory na Warszawa Wileńska-Marki. Ostatni klient (Zakłady Przemysłu Tłuszczowego na radzymińskiej) zakończył eksploatację bocznic około rok temu.
eee....około rok temu to zakłady zaczęto burzyć. A bocznice ani tory dodatkowe nie były używane już znacznie wcześniej.
www.linia29.cal.pl Linia 29 Tłuszcz-Ostrołęka

Awatar użytkownika
laczor
Posty: 374
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:43
Lokalizacja: Warszawa/Tłuszcz
Kontakt:

Post autor: laczor » 06 cze 2013, 22:47

Warto jeszcze wspomnieć o torach w środku lasu między Wesołą i Rembertowem. Chodzi o bocznicę odgałęziającą się w las za stacją Rembertów prowadzącą do Wojskowych Zakładów Lotniczych, oraz do jednostki w Wesołej. Jedna odnoga - odgałęziająca się za WZL prowadzi też na teren strzelnicy na terenie poligonu wojskowego. Ciekawostką są umieszczone w środku lasu mijanki (natrafiłem na jedną koło zakładów lotniczych, oraz drugie rozwidlenie z torem z tego co zaobserwowałem oporowym koło strzelnicy). Kolejna mijanka znajduje się też pomiędzy odgałęzieniem za stacją Rembertów a zakładami. Cały przebieg bocznicy dobrze widać na google maps. Na bocznicę natrafiłem dziś trochę przypadkiem podczas wycieczki rowerowej. Wcześniej wiedziałem o jej istnieniu ale nie było kiedy zgłębić dość krętego i bardzo ciekawego przebiegu.
Szlak bocznicy nie jest nigdzie zakrzaczony, ale napotkałem drzewa powalone na tory także wskazuje na brak ruchu przez ostatnie kilka tygodni. Jednakże ślad na szynach wskazuje, że od czasu do czasu musi odbywać się tam ruch, przynajmniej do wojskowych zakładów lotniczych. W załączniku dwie fotki, na których widać w jak dobrym stanie utrzymany jest tor (w wielu miejscach podkłady strunobetonowe, brak ubytków).

Co do bocznicy od stacji Zielonka do Wojskowych Zakładów Elektronicznych, to dorodne wieloletnie drzewa na przejeździe przy Wojska Polskiego w Zielonce wskazują na zero ruchu od długich lat.
Załączniki
Zdjęcie0101a.jpg
Zdjęcie0102a.jpg
www.linia29.cal.pl Linia 29 Tłuszcz-Ostrołęka

Awatar użytkownika
marcin89
Posty: 832
Rejestracja: 13 paź 2008, 16:03
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: marcin89 » 07 cze 2013, 8:53

Kiedyś te tory od jednostki w Wesołej ciągnęły się aż do Sulejówka (os. Czarnieckiego). Za małego przestawiałem zwrotnicę, ale już wtedy nic tam nie jeździło. Jakieś 10 lat temu rozebrali te tory. Odcinek od Rembertowa przed każdym transportem sprawdzają i oczyszczają, a na Okuniewskiej wojskowi wstrzymują ruch na czas przetoczenia się składu ;)

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36672
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 cze 2013, 9:04

Gdzie są te WZL?
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

przewoz
Posty: 6157
Rejestracja: 15 mar 2006, 16:58

Post autor: przewoz » 07 cze 2013, 16:01

marcin89 pisze:Odcinek od Rembertowa przed każdym transportem sprawdzają i oczyszczają, a na Okuniewskiej wojskowi wstrzymują ruch na czas przetoczenia się składu
Czasem ściągają na stację w Rembertowie wagony z transporterami, czołgami etc... Od czasu do czasu można tam spotkać również beczki z paliwem (chyba ostatnio widziałem tam skład Lotosu).

Awatar użytkownika
Bernard
(MANiak3333)
Posty: 10808
Rejestracja: 09 sie 2006, 21:15
Lokalizacja: Legionowo/Rembertów

Post autor: Bernard » 08 cze 2013, 18:11

Dziś po godzinie 10 na bocznicy prowadzącej do jednostki wojskowej przy osiedlu Pocisk w Nowym Rembertowie, przecinającej ulice Ilskiego i Płatnerską pojawił się pociąg. Wtoczone zostały dwa nowsze wagony a zabrane dwa starsze. Pchane/ciągnięte były przez dwa loki z obu stron:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
102,105,109,115,157,183,500,514,N21,N24,N63,N71,723,731,736,L-9,L10,L11,S2,S3,S9,RL,R2,R9

przewoz
Posty: 6157
Rejestracja: 15 mar 2006, 16:58

Post autor: przewoz » 08 cze 2013, 20:49

Zgadza się! Widziałem ten zestaw drugi w Rm i specjalnie wysiadłem z pociągu, żeby to zobaczyć. Myślałem, że wytoczyli to z bocznicy poligonowej, albo chcą wtoczyć ten złom, a to odbiór z jednostki, a raczej podmiana.
Nie dziwię się, wagony to trupy. Ja nie wiem jakim cudem je wpuszczono na PLK ;)

Obrazek
i jeszcze:

Obrazek

A pod kozłem oporowym toru nr 20 (chyba), czyli za peronami w Rm stoi sobie Skoda 181, chyba DB i czeka na skład.

Obrazek

Awatar użytkownika
laczor
Posty: 374
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:43
Lokalizacja: Warszawa/Tłuszcz
Kontakt:

Post autor: laczor » 09 cze 2013, 0:09

www.linia29.cal.pl Linia 29 Tłuszcz-Ostrołęka

Awatar użytkownika
marcin89
Posty: 832
Rejestracja: 13 paź 2008, 16:03
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: marcin89 » 09 cze 2013, 1:38

przewoz pisze: A pod kozłem oporowym toru nr 20 (chyba), czyli za peronami w Rm stoi sobie Skoda 181, chyba DB i czeka na skład.
W piątek też stała.

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 4958
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 11 cze 2013, 19:24

laczor pisze:Warto jeszcze wspomnieć o torach w środku lasu między Wesołą i Rembertowem.
Ta bocznica jest bardzo ciekawa, raz z racji przebiegu przez interesujące tereny, a dwa bo jak się głębiej przyjrzeć to widać, że tych torów tam było więcej m.in. istniała łącznica umożliwiająca wjazd na bocznicę od strony Sulejówka czy w ogóle bezpośredni przejazd od strony Sulejówka na szlak w kierunku Zielonki (a dalej skręt w lewo kolejną nieistniejącą już łącznicą na szlak w kierunku Wileńskiej).
Bernard pisze:Dziś po godzinie 10 na bocznicy prowadzącej do jednostki wojskowej przy osiedlu Pocisk w Nowym Rembertowie, przecinającej ulice Ilskiego i Płatnerską pojawił się pociąg. Wtoczone zostały dwa nowsze wagony a zabrane dwa starsze.
Ło rany, tam to chyba od lat nic nie jechało. Z tego w ogóle wynika, że jakieś dwa wagony muszą tam zawsze stać na tej jednostce na wypadek wojny? ;)
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

Awatar użytkownika
laczor
Posty: 374
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:43
Lokalizacja: Warszawa/Tłuszcz
Kontakt:

Post autor: laczor » 11 cze 2013, 20:11

Siecool pisze:
laczor pisze:Warto jeszcze wspomnieć o torach w środku lasu między Wesołą i Rembertowem.
Ta bocznica jest bardzo ciekawa, raz z racji przebiegu przez interesujące tereny, a dwa bo jak się głębiej przyjrzeć to widać, że tych torów tam było więcej m.in. istniała łącznica umożliwiająca wjazd na bocznicę od strony Sulejówka czy w ogóle bezpośredni przejazd od strony Sulejówka na szlak w kierunku Zielonki (a dalej skręt w lewo kolejną nieistniejącą już łącznicą na szlak w kierunku Wileńskiej).
Mowa o łącznicy odchodzącej niedaleko Zielonki Bankowej, w okolice Zielonki na linii 21. Przy odgałęzieniu na linii 21 z Wileńskiej znajdował się posterunek odgałęźny Siwki. Swoją drogą, czy wiadomo coś czy odpowiednio na linii z Rembertowa znajdował się jakiś posterunek odgałęźny obsługujący tę łącznicę??
Po opisywanej łącznicy zachował się jeszcze wyraźny nasyp, a niedawno przy szlaku między Zielonką Bankową i 'Centralną' w miejscu odgałęzienia leżały jeszcze resztki torowiska.
www.linia29.cal.pl Linia 29 Tłuszcz-Ostrołęka

Awatar użytkownika
Siecool
Posty: 4958
Rejestracja: 15 gru 2005, 21:47
Lokalizacja: Warszawa :: Nowe Bemowo

Post autor: Siecool » 11 cze 2013, 20:30

Kiedy w ogóle te dwie łącznice rozebrano (w Zielonce i koło Rembertowa)?
[ ... ::: Mądry głupiemu ustępuje... i dlatego ten świat tak wygląda ::: ... ]

ODPOWIEDZ