Fotografia

Moderatorzy: Tyrystor, Szeregowy_Równoległy

ratraciak
Posty: 528
Rejestracja: 15 gru 2006, 17:53
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Post autor: ratraciak » 30 mar 2008, 9:49

Przymierzam się do kupna nowego aparatu i znalazłem parę fajnych aparatów. I chciałbym wysłuchać Waszych opinii na ich temat:

Sony DSC-H50
http://www.sony.pl/view/ShowProduct.act ... C+H+Series

Olympus SP-570 UZ
http://www2.olympus.pl/consumer/29_digi ... _18509.htm

Canon EOS450D
http://www.canon.pl/produkt/kategoria,C ... p,853.html

Nikon D60
http://nikon.pl/product/pl_PL/products/ ... rview.html

Gdybym miał zrobić zakup zaraz to kupiłbym DSC-H50, ale słyszałem, że jego poprzednik DSC-H9 jest bardzo szumogenny i nie wiem czy w nowszym modelu to zmienili. Wiem, że ciężko porównywać kompakty z lustrzankami, ale mam dylemat między kompaktem a lustrzanką właśnie. Chętnie wysłucham Waszych opinii ;)

JacekM
Śnieżynka
Posty: 10153
Rejestracja: 15 gru 2005, 14:23

Post autor: JacekM » 30 mar 2008, 10:13

zastanów się co porównujesz - lustrzanki z kompaktami ](*,)
bury me in my favourite yellow patent leather shoes / and with a mummified cat / and a cone-like hat.

Awatar użytkownika
TGM
Posty: 5307
Rejestracja: 14 gru 2005, 22:52

Post autor: TGM » 30 mar 2008, 10:21

"Migawka na uśmiech" OJP, co oni jeszcze wymyślą :shock: :?:
Miasto piętnastominutowe - czekaj piętnaście minut na przesiadkę.

ratraciak
Posty: 528
Rejestracja: 15 gru 2006, 17:53
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Post autor: ratraciak » 30 mar 2008, 10:33

JacekM pisze:zastanów się co porównujesz - lustrzanki z kompaktami ](*,)
No właśnie mam dylemat, między tymi dwoma lustrzankami Canona i Nikona, a kompaktami Sony i Olympusa, bo nie wiem czy kupić lustro czy kompakt.

Awatar użytkownika
Nolem
Posty: 72
Rejestracja: 31 maja 2006, 22:29

Post autor: Nolem » 30 mar 2008, 11:20

ratraciak pisze: No właśnie mam dylemat, między tymi dwoma lustrzankami Canona i Nikona, a kompaktami Sony i Olympusa, bo nie wiem czy kupić lustro czy kompakt.
Heh... A czego oczekujesz od nowego aparatu? Z tego co wiem to używasz Fuji 6500fd. Czym jest podyktowana chęć zmiany tego aparatu? Oraz jakim budżetem na zakup nowego sprzętu dysponujesz? (jeśli mogę spytać)

ratraciak
Posty: 528
Rejestracja: 15 gru 2006, 17:53
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Post autor: ratraciak » 30 mar 2008, 11:23

Nie używam Fuji 6500fd, to Grzesiek używa tego aparatu :D Ja używam obecnie Sony DSC-T1 (stary jak świat). A więc przede wszystkim chciałbym, aby miał mocny zoom, efektywną rozdzielczość, stabilizator i żeby wychodziły z niego dobre foty. Dobrze by było gdyby zmieścił się w przedziale 1500-2000 zł. A chęć zmiany podyktowana jest tym, że mój aparat nie jest już tak dobry jak był gdy go kupowałem (2004) i jakość fotek z niego odbiega coraz dalej od standardów.

Awatar użytkownika
Nolem
Posty: 72
Rejestracja: 31 maja 2006, 22:29

Post autor: Nolem » 30 mar 2008, 11:45

Zanim mnie uświadomiłeś to przypomniałem sobie, ale ciut za późno. :P Pytając o powód zmiany byłem przekonany, że posługujesz się Fuji i byłem ciekaw, co może mu dolegać, a tak to już wszystko jasne...
W przedziale cenowym, jaki podałeś to tylko jakiś ultra zoom...
Nie zapominaj, że lustrzanka to nie tylko body, ale też obiektywy, które tez swoje kosztują...
ratraciak pisze: miał mocny zoom, efektywną rozdzielczość, stabilizator i żeby wychodziły z niego dobre foty.
Osobiście uważam, że zoom większy niż dwunastokrotny to przesada ze względu na prawa panujące w fizyce i zawsze przy takim obiektywie pojawią się pewne zniekształcenia. Obecnie na rynku panuje moda prześcigania się w tym, kto stworzy aparat kompaktowy o większym zoomie optycznym. Tak jak kiedyś był wyścig o jak największą ilość pikseli upakowanych na tej biednej malutkiej matrycy.
Także rozdzielczość rzędu 6 milionów pikseli w mojej opinii jest wystarczająca na potrzeby przeciętnego użytkownika. Można swobodnie wykonać wydruk o wielkości 20/30 cm, a zawsze można coś delikatnie kadrować. Dlatego właściwie do tego większej uwagi do tego nie przywiązuję.
Ale takie a nie inne prawa panują na rynku i takie, a nie inne aparaty są w ofercie, więc trzeba wybrać z tego, co można.
Wśród oferowanych obecnie na rynku ultra zoomów nie ma takich, które robiłyby złe zdjęcia.
Oczywiście jedne będą ciut mocniej szumieć inne ciut mniej, ale przy wielkości matrycy 1/2,33 cala nie ma możliwości uniknięcia tego.

kozioł

Post autor: kozioł » 30 mar 2008, 12:54

A Fuji nie bierzesz pod uwagę? :-s

Awatar użytkownika
Janeczek
Posty: 443
Rejestracja: 24 wrz 2006, 11:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Janeczek » 30 mar 2008, 17:32

Kup sobie lustrzankę typu 350d lub d40 i jeszcze Ci zostanie czesc hajsu jaki musisz przeznaczyc na dobry obiektyw. One od 450d czy innych nowych wynalazków różnią się najbardziej ceną i bajerami (live view, ilośc piksli, wielkością wyświetlacza itp.), a jakoscią zdjęc już nie tak znacznie ;-)

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 30 mar 2008, 21:35

Porównałeś 4 modele różniące się zarówno typem (o czym wspomniał już Jacek) ale także z innych przedziałów cenowych.
Przejrzałem na szybko niezależne opinie o wybranych przez Ciebie modelach. Jeżeli chodzi o megazoomy to Sony jest jeszcze oficjalnie niedostępny na naszym rynku. W USA ma być dostępny w cenie 400$. Na temat Sony także ciężko co sensownego powiedzieć przed dotarciem ich do zwykłych ludzi. Trzeba jednak pamiętać o kartach, które obsługuje Sony i są one najdroższym nośnikiem w tej klasie.
Olympus dostępny jest za trochę ponad 1500 zł czyli łatwo mieści się w podanym przedziale cenowym. Jednak jak dla mnie (i nie tylko) jest strasznie wolnym jak na obecne czasy i także obsługuje karty mniej typowe.
Jeżeli chodzi o lustrzanki to 450D jest ostatnio bardzo chwalony w stosunku do 400D (nie wspominając już o 350D). Cena tego modelu jest zdecydowanie wyższa (samo body ponad 2500 zł) i podejrzewam, że jeszcze długo będzie się na obecnym poziomie utrzymywała. Prawie we wszystkich sklepach trzeba na niego dość długo czekać. Ponoć wykonanie jej jest na o wiele wyższym poziomem (materiał obudowy) oraz świetnie leży w ręku. Jednak komplet z dwoma obiektywami (aby osiągnąć duże przybliżenie i szeroki kąt) to wydatek nawet 4000 zł.
Nikon to również klasa sama dla siebie. Także i cena niższa, gdyż podstawowy zestaw jest do kupienia tuż po niżej 2000 zł. Jednak matryca jest mniejsza niż w 450D (nie pisze o ilości pixeli a jej rozmiarach). Przy tym modelu nie ma także tak dużej różnicy do poprzedników jak w przypadku Canona.
Wybór należy do Ciebie, lecz proponuję przed tym przejrzeć jak najwięcej informacji w necie. Szczególnie opinie na forach od użytkowników.
ps. Czemu nie rozwazasz w kategorii superzoom takich pozycji jak Canon PowerShoot 5 IS lub Panasonic FZ-18 , które są uważane za elitę w tej klasie ( a i cena jest zadowalająca).

Awatar użytkownika
jasiu
Posty: 3282
Rejestracja: 06 mar 2006, 22:11
Lokalizacja: Transplovietia

Post autor: jasiu » 31 mar 2008, 12:11

ja w tej chwili się zastanawiam między D60 a D80. Różnica w cenie to jakieś 700 zł, a parametry mają podobne. Matryca jest taka sama, ale D80 ma np. więcej ustawień autofocusa, możliwość podłączenia wężyka. Z kolei D60 ma czyszczenie matrycy którego brak w D80. No i cena niższa...

Adam G.
Posty: 5443
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:56
Lokalizacja: Żoliborz

Post autor: Adam G. » 31 mar 2008, 15:28

Ja popieram zdanie Janeczka! Nie ma się co bawić w 450D, jeśli dobry a znacznie tańszy jest - jeszcze dostępny na rynku - 350D czy ewentualnie 400D. W przeciwieństwie do Plesima, ja spotkałem się z negatywną opinią na temat 400D. Musisz sobie jeszcze zadać pytanie, czy aby na pewno chcesz mieć lustrzankę - dużą, niezbyt poręczną i z koniecznością "zabawy" z wymienianiem obiektywów. Z nie-lustrzanek z dużym zoomem polecałbym Canona S5IS - ta seria to jedne z lepszych canonowskich wytworów, a cena oscyluje w granicach 1200-1300zł.
noidea

Awatar użytkownika
Plesim
Posty: 4181
Rejestracja: 18 gru 2005, 21:59
Lokalizacja: Tam gdzie kiedyś kończyła 11

Post autor: Plesim » 31 mar 2008, 15:38

Adam G. pisze:W przeciwieństwie do Plesima, ja spotkałem się z negatywną opinią na temat 400D.
Ja pisałem pozytywnie o 450D, a 400D to rzeczywiście nie najlepiej wypadła.
Adam G. pisze:Z nie-lustrzanek z dużym zoomem polecałbym Canona S5IS - ta seria to jedne z lepszych canonowskich wytworów, a cena oscyluje w granicach 1200-1300zł.
A nawet jeszcze taniej czyli poniżej 1100zł.
Przy okazji w najnowszej gazetce Oszołoma jest D40 za 1299zł. :shock:

Johny-5418
Posty: 117
Rejestracja: 31 mar 2008, 18:12
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Johny-5418 » 31 mar 2008, 18:51

Witam wszystkich forumowiczów!

Ja używam prostego fuji finepix A820 8-(

interflug
(gemba)
Posty: 511
Rejestracja: 31 paź 2007, 23:31

Post autor: interflug » 31 mar 2008, 19:18

Adam G. pisze:Z nie-lustrzanek z dużym zoomem polecałbym Canona S5IS - ta seria to jedne z lepszych canonowskich wytworów, a cena oscyluje w granicach 1200-1300zł.
tak, te canońce są rzeczywiście godne polecenia-mam S3IS i muszę powiedzieć, że na razie spełnia moje oczekiwania.
blam blam blam

ODPOWIEDZ