Strona 85 z 109

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 9:20
autor: michael112
Leitner98 pisze:
07 lis 2023, 8:51
Dziś na 106 jeżdżą tylko 2 elektryki z 7 planowych. W ogóle w ruchu jest tylko 11 krótkich elektrycznych Solarisów z 20. One są aż tak popsute/po awariach? Dwa jeżdżą na dodatkach 165 (#1907) i 739 (#1919) - mają problem z ładowaniem pantografowym, że nie mogą jeździć cały dzień? Jestem ciekaw, czy ktoś się orientuje i może się tym podzielić.
Uparli się na te elektryki i tak potem jest. Dwa razy więcej toto kosztuje niż diesel, a po zakupie masa problemów z powodu awarii.
Moim zdaniem, z ekologią należy poczekać na rozwój technologii wodorowej, przynajmniej autobusów nie trzeba będzie ładować.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 9:29
autor: fraktal
Ciekawe jakby sobie poradzili z elektrykami ajenci. Żeby było porównanie warto rozpisać przetarg na 40 wozów spalinowych i 10 elektryków. Gdy ajenci wchodzili do Warszawy, w MZA królowały ikarusy i też ciężko było uwierzyć, że coś się zmieni. Tylko oczywiście trzeba byłoby znaleźć kasę na takie usługi.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 11:27
autor: ashir
A Jaworzno ma w większości tabor elektryczny i sobie radzi. ;-)

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 12:32
autor: zxcvbnm
Jaworzno jest mniejsze, a także zadbało o kompleksową infrastrukturę :)

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 13:23
autor: px33
fraktal pisze:
07 lis 2023, 9:29
Ciekawe jakby sobie poradzili z elektrykami ajenci. Żeby było porównanie warto rozpisać przetarg na 40 wozów spalinowych i 10 elektryków. Gdy ajenci wchodzili do Warszawy, w MZA królowały ikarusy i też ciężko było uwierzyć, że coś się zmieni. Tylko oczywiście trzeba byłoby znaleźć kasę na takie usługi.
Największym problemem wydaje się współdzielenie ładowarek na mieście. Stawianie ładowarek (po ok. milion sztuka) dla każdego przewoźnika to byłaby jakaś parodia, a teraz dlaczego MZA miałyby się dzielić swoim sprzętem z "konkurencją" i w jaki sposób miałby wyglądać podział kosztów energii? Z kolei przy istniejącym systemie ładowarek na mieście wprowadzenie przewoźnika, który domyślnie miałby jeździć autobusami bez ładowania na mieście to też byłby lichy pomysł.

No i oczywiście jest jeszcze kwestia dofinansowań - dla miejskiej spółki jakaś liczba autobusów elektrycznych to koszt de facto taki sam jak za spalinowy a eksploatacja może wyjść taniej, prywaciarz musi wywalić pełną kwotę. Przy ogólnym wzroście cen u prywaciarzy, myślę że albo czeka nas powrót do dużej roli spółek miejskich albo jakieś systemy kombinowane, gdzie prywatna firma będzie tylko zapewniać kierowców spółkom komunalnym albo jeździć na autobusach elektrycznych przekazanych przez miasto i kupionych z dofinansowania. Nie jestem pewny czy to najlepsze modele, ale w obecnym modelu ekonomicznym chyba najbardziej opłacalne.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 13:48
autor: person
px33 pisze:
07 lis 2023, 13:23
i w jaki sposób miałby wyglądać podział kosztów energii?
Kierowca podjeżdża, przykłada kartę (paliwową, lol), ładuje autobus, a liczniki zapisują ile energii było dla kogo?
Prawie jak na stacji benzynowej. Prawie jak na zajezdni MZA, gdzie też przecież każdy z kierowców odblokowuje tankowanie swoją kartą służbową.

Tylko, że powyższe jest chyba niemożliwe, bo to czyniłoby z MZA sprzedawcę energii, czyli wymagałoby kosmosu biurokracji i wejścia na inny level spółki (to już bez ironii). Czy źle myślę?
Czym innym byłoby, gdyby te ładowarki stawiano w innym trybie niż przez MZA...

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 14:12
autor: pawcio
Trzeba by je przekazać do ZTM (pytanie o warunki dofinansowania), ale nie rozwiązuje kwestii sprzedaży energii.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 14:33
autor: ZielonyJamnik
Jakieś MZA ma doświadczenie w sprzedaży paliwa, więc może by TEORETYCZNIE poradzili

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 14:52
autor: Szymon
Przecież elektryki w okresie przedładowarkowym jeździły na linie zjeżdżając co 2 kurs na zajezdnię się ładować, więc co za problem żeby ajent swoje kursy realizował w taki sam sposób?

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 14:54
autor: pawcio
Zależy wszystko od odległości pętla-zajezdnia.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 15:05
autor: Glonojad
px33 pisze:
07 lis 2023, 13:23
(...) dlaczego MZA miałyby się dzielić swoim sprzętem z "konkurencją" (...)
Bo tak mu właściciel kazał i za to zapłacił w umowie wieloletniej?

Oczywiście, ładowarki powinny być ZTMowskie od początku.

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 15:13
autor: person
ZielonyJamnik pisze:
07 lis 2023, 14:33
Jakieś MZA ma doświadczenie w sprzedaży paliwa, więc może by TEORETYCZNIE poradzili
Sprzedaż paliwa, to nie to samo co sprzedaż prądu...

https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/9

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 15:32
autor: ZielonyJamnik
Najprościej zmusić przewoźników do kupienia Yutongów i nie trzeba budować ładowarek. Starczy prądu na cały dzień

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 15:40
autor: ashir
zxcvbnm pisze:
07 lis 2023, 12:32
Jaworzno jest mniejsze, a także zadbało o kompleksową infrastrukturę :)
Natomiast bez problemu elektryki jeżdżą również do Katowic, ale słowem kluczem jest tu kompleksową infrastruktura. ;-)

Elektrobusy

: 07 lis 2023, 15:45
autor: ashir
ZielonyJamnik pisze:
07 lis 2023, 15:32
Najprościej zmusić przewoźników do kupienia Yutongów i nie trzeba budować ładowarek. Starczy prądu na cały dzień
I jesteś pewny, że zasięg tych autobusów przez 10 lat nie spadnie i będą mogły jeździć cały dniami na dowolnych liniach i brygadach o dowolnej porze roku?