: 07 wrz 2007, 23:12
To to samo.inż. Glonojad pisze:Trochę późno to info... i nie żadni Zieloni, lecz rada dzielnicy!
Informacje z konsultacji. Wpierw to, co wiecie:
Trasa wraz z mostem będzie miała przekrój 2x2 plus cichy tramwaj po środku
Czego być moze nie wiecie, a co zmartewi tych z Bródna - pierwszy etap to będzie trasa tylko do Jagiellońskiej. I to ma być wykonane do 2010 roku (no... powiedzmy do 2011). Drugi etap, czyli połączenie z Budowlaną... nie wiadomo kiedy, ale na prezentacji pokazali prognozowane natężenie ruchu dla całej trasy na rok 2031... Mieć nadzieję, że II etap będzie jednak wcześniej, niż nw 2030 roku.
Projekt I etapu ma być gotowy wiosną 2008. Być może na jesieni 2008 ruszą prace.
Projekt nie przewiduje też modernizacji Pl.Wilsona. To wykona ktoś inny i mamy tylko zapewnienia, że oba projekty będa wykonywane równoczesnie.
Na Żoliborzu było około 60 osób (dzień wcześniej na Targówku tylko 30, z czego 15 z Żoliborza).
Odniosłem wrazenie, że projektanci po wczorajszym dniu i spotkaniu konsultacyjnym na Targówku wyciągnęli wnioski.
Ogólnie było w miarę spokojnie. Z widowni było wiele pytań, kilka głosów oszołomskich, ale ogólnie spotkanie konsultacyjne było konstruktywne:
1. Przystanek tramwajowy na Krasińskiego zostanie przeniesiony bliżej Wisły, niemal do samego węzła z Wisłostradą
2. Ulica Czarnieckiego dzięki powyższemu utrzyma wszystkie relacje skrętne
3. Będzie przewidziany zjazd z Wisłostrady na Gwiaździstą.
Kilka kwestii, o których być może projektanci nie wspominali wczoraj:
- Most Krasińskiego i Północny mają być budowane i oddawane równocześnie (notabene 19 września są konsultacje w sprawie TMP) - ta informacja uspokoiła nieco tych, co mówili o tranzycie i tirach.
- podkreślano kilkakrotnie, że most z trasą są dla ruchu lokalnego, a nie tranzytowego.
Był jeden zielony, ale się nie odzywał. Zielone Mazowsze widziałoby ten most jako tylko tramwajowo - rowerowy. Ostatecznie jako 2 x 1 i takąż też chca ulicę Krasińskiego. Należy się spodziewać, że ZM będzie protestowało i skarżyło wszystko, co można. Oni powszechnie rozpuszczają informacje o ruchu tranzytu i tirach na Żoliborzu.
Spytalem się projektanta o kwestie konstrukcji mostu i ewentualnego konfliktu z przyrodnikami - ornitologami (gdyż most jak ma wyglądac, to wiecie - z łukiem na górze). Odpowiedź padła lepsza, niż się spodziewałem. Od pewnego czasu prowazone są konsultacje z przyrodnikami i ich uwagi będą brane pod uwagę. Od razu piszę - bez obaw. OTOP, to nie oszołomy typu ZM. Oni nie mają nic przeciwko drogom i mostom w Warszawie. Chcą jedynie, by inwestycja była tak wykonana, by miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Przyrodnicy zawsze wychodzą z konstruktywnymi propozycjami i uwagami.
Mamy prezentację z tych konsultacji. Wkrótce u nas na stronie.