Nowe malowanie autobusĂłw

Moderatorzy: JacekM, Dantte

Awatar użytkownika
MeWa
Cukiereczek
Posty: 25176
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:34
Lokalizacja: Czachówek Centralny Południowo-Środkowy

Post autor: MeWa » 27 paź 2008, 21:18

Andrzej pisze:a co z metrem? przecież to ta sama taryfa?
z metrem nie ma problemu, bo jeździ niezaleźnie od reszty. Poza tym malowanie jest optymalne dla tego rodzaju taboru, dokładnie zresztą przemyślane przez grafików. Zresztą najbliższa okazja będzie na szczęście za 10 lat dopiero :D
STACJA METRA "RATUSZ" POWINNA NAZYWAĆ SIĘ "PLAC BANKOWY"

[size=0]M-1 1 7 9 14 15 182 208 523[/size]

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 paź 2008, 21:26

blinski pisze:
Glonojad pisze:Lepszy niż to mdłe "coś", które zaproponowano. Owszem, niebieski jest neutralny.


w życiu nikt o podstawowym wyczuciu estetyki dominację niebieskiego przełamaną sporą ilością czerwonego i zółtym nie nazwałby ładną:)
O gustach i kolorach się nie dyskutuje - nie widzę powodu, byś miał większe prawo do autorytarnego wyrażania opinii o gustach, niż ja. Więc pisz, jak ja, o swojej własnej opinii, a nie uzurpuj sobie prawa do twierdzeń ogólnych typu "w życiu nikt". W życiu TY i na tym się MSZ Twoje prawo do opinii kończy. Podobnie jak moje.

Wciąż jednak twierdze, że lepszy byłby pełny niebieski od "kremu rzygowin".
drzwi solarisa, podobnie jak każdego chyba nowego autobusu w standardzie (oprócz jelcza oczywiście:) to naklejana na aluminiową ramę szyba wykończona gumą. nie sądziłem, że ja, cichy i skromny niedzielny użytkownik, panu inż. będę o takich rzeczach mówić;)
No cóż, konstrukcjami o trwałości 8-12 lat się nie interesuję tak szczegółowo - mój błąd. Niemniej wygląda to jak wygląda - niespójnie, było myśleć o tym ograniczeniu technicznym przed proponowaniem malowania.

[ Dodano: Pon 27 Paź, 2008 21:31 ]
MeWa pisze:Poza tym malowanie jest optymalne dla tego rodzaju taboru, dokładnie zresztą przemyślane przez grafików.
O, niewykluczone, że pod tym też się podpisał ktoś z papierem zamiast gustu :D
Zresztą najbliższa okazja będzie na szczęście za 10 lat dopiero :D
Na szczęście jak szczęście. Przy tej degrengoladzie kto wie, jak się będą ekipy zmieniały i czym się będą chciały wykazać? :p

Poza tym - za 10? To nie wierzysz w otwarcie ogryzka centralnego przed 2018? :p
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 27 paź 2008, 21:39

W sumie co my sie przejmujemy tym malowaniem? Pomalują owe sztuki tak warszawiacy stwierdza ze brzydkie to panowie od reklamy na autobusach i tramwajach zbija matek, i bedzie kolorw , oryginalnie i niebrzydko..
SIC!

TLG twój projekt jest nawet nawet, tylko ten czerwony taki jaśniejszy i więcej detali żółtych żeby nie przytłaczał. Na obrazku i w pojedynkę i z bliska wygląda ładnie ale na żywo np na jakiejś pętli czy na ulicy stadko solarisów jadących jedne za drugim jak czerwony klocki to nie bardzo. Pamiętaj ze teraz jest dość prostokątna stylistyka, ciemne gumy i ramy okien i ten czerwony robi sie klockowaty.
Obrazek

TLG
Posty: 5895
Rejestracja: 15 gru 2005, 19:20

Post autor: TLG » 27 paź 2008, 21:53

Teokryt pisze:tylko ten czerwony taki jaśniejszy
W oryginale był jaśniejszy, przy konwertowaniu z CMYK na RGB się spaskudził.
Teokryt pisze:więcej detali żółtych żeby nie przytłaczał
Co najwyżej szersze żółte pasy. Idę tego pomysłu jest zachowanie tradycyjnej dla warszawskiego transportu czerwieni.
Teokryt pisze:Pamiętaj ze teraz jest dość prostokątna stylistyka, ciemne gumy i ramy okien i ten czerwony robi sie klockowaty.
W Londynie mnie to jakoś nie raziło.
Teokryt pisze:a żywo np na jakiejś pętli czy na ulicy stadko solarisów jadących jedne za drugim jak czerwony klocki
Dobre jest, bardzo by pasowało do każdego warszawskiego krajobrazu: zarówno Traktu Królewskiego jak i ścisłego "downtown" jak i przedmieść-blokowisk, nowych dzielnic i suburbiów.
15/12/2005-12/7/2019

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 27 paź 2008, 21:56

Glonojad pisze: O gustach i kolorach się nie dyskutuje - nie widzę powodu, byś miał większe prawo do autorytarnego wyrażania opinii o gustach, niż ja. Więc pisz, jak ja, o swojej własnej opinii, a nie uzurpuj sobie prawa do twierdzeń ogólnych typu "w życiu nikt". W życiu TY i na tym się MSZ Twoje prawo do opinii kończy. Podobnie jak moje.

Wciąż jednak twierdze, że lepszy byłby pełny niebieski od "kremu rzygowin".
oj tam zaraz autorytarnego. niektóre kombinacje kolorystyczne są nieudane z założenia, jak np. wspomniane łączenia kolorów podstawowych, lub też łączenia kolorów uzupełniających. to jest podstawowa wiedza plastyka i baardzo bym chciał, by w końcu ludzie z takim wykształceniem zabierali się do projektowania czegokolwiek - tutaj na pewno, w przeciwieństwie do projektów mza, ktoś co najmniej jakiś dyplom posiadał. [/quote]
No cóż, konstrukcjami o trwałości 8-12 lat się nie interesuję tak szczegółowo - mój błąd. Niemniej wygląda to jak wygląda - niespójnie, było myśleć o tym ograniczeniu technicznym przed proponowaniem malowania.
ale dogadywać jakbyś się interesował to możesz, co?;) moim zdaniem czarne ramy drzwi są dopustem, nie ograniczeniem technicznym - pomalowałbym na czarno także ramy pełne w pojazdach, które drzwi o takich ramach posiadają:)

Teokryt
Posty: 3846
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:48

Post autor: Teokryt » 27 paź 2008, 21:57

TLG pisze:Co najwyżej szersze żółte pasy. Idę tego pomysłu jest zachowanie tradycyjnej dla warszawskiego transportu czerwieni.
Jak najbardziej popieram tylko żółty kolor ożywia wiec a by go było 1:2. mamy wtedy nawiązanie do tradycyjnego czerwonego jak również do nowej flagi a nowe malowanie ne stworzy nowego przewoźnika. Ino bym tylko z przodu tak jak mamy dziś to żółte. bo charakterystycznie rzuca sie w oczy w przeciwieństwie do innych typów autobusów.
Czarnego koloru nie dopuszczasz?
Obrazek

Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 6104
Rejestracja: 30 gru 2005, 10:27
Lokalizacja: Radiowo/Bemowo

Post autor: Piotrek » 27 paź 2008, 22:02

Powiem krótko: paskudztwo jak dla mnie. Okej - może takie malowanie będzie oryginalne ale kolory totalnie mi nie leżą. A ilość tego kremowego to już w ogóle... uch :/
Kasta pianistów
Pozdrawiam, Szafran.

Awatar użytkownika
R-9 Chełmska
Posty: 7770
Rejestracja: 14 gru 2005, 20:15
Lokalizacja: Czerniaków/Rakowiec

Post autor: R-9 Chełmska » 27 paź 2008, 22:05

Obecne malowanie nie jest idealne, ale jest stokroć ładniejsze od proponowanego =;
5290 - LINIĘ OBSŁUGUJE ZAKŁAD "CHEŁMSKA"
Najczęściej podróżuję: 2, 17, 33, 136, 141, 172, 186, 509, 518, N01, N32

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 27 paź 2008, 22:06

TLG pisze: A to wymyśliłem w ciągu 10 minut
całkiem ładnie to wymyśliłeś, tylko jedna uwaga - niepotrzebna symetria i podobnie przytłaczająca ilość czerwieni z przodu i z tyłu. przez to środek z żółtymi akcentami 'zapada się', co nie rzuca się w oczy aż tak w przypadku autobusu przegubowego, ale przy 12-metrowcu raziłoby.
a ogólnie rzecz biorąc zgadzam się ze stwierdzeniem, że najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby malowanie a la berliet lub wczesny ikarus 280. prosto i z klasą, poza tym szczególnie odpowiada mi jaśniejszy kolor u dołu (wiem, niepraktyczne, ale co tam:).

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 paź 2008, 22:11

blinski pisze: oj tam zaraz autorytarnego. niektóre kombinacje kolorystyczne są nieudane z założenia, jak np. wspomniane łączenia kolorów podstawowych, lub też łączenia kolorów uzupełniających. to jest podstawowa wiedza plastyka i baardzo bym chciał, by w końcu ludzie z takim wykształceniem zabierali się do projektowania czegokolwiek - tutaj na pewno, w przeciwieństwie do projektów mza, ktoś co najmniej jakiś dyplom posiadał.

Może to i podstawowa wiedza plastyka, ale w heraldyce takie połączenia jakoś nie rażą. Ja tam plastykiem nie jestem.

Wiele poświęciłeś wysiłku, żeby obalać moją nieprofesjonalną, rzuconą ad hoc propozycję. To miłe, ale osobiście bardziej by mnie interesowało, jak obronisz to mdłe i kompletnie, absolutnie niepraktyczne zaproponowane przez ZTM malowanie. "Niech przewoźnicy częściej myją pojazdy" czy jakoś ciekawiej?
ale dogadywać jakbyś się interesował to możesz, co?;)
Moment moment, to nie ja napisałem, że drzwi są z gumy i szkła :p - pomalować można także i ramę pod szybą, jakby się kto uparł.
moim zdaniem czarne ramy drzwi są dopustem, nie ograniczeniem technicznym - pomalowałbym na czarno także ramy pełne w pojazdach, które drzwi o takich ramach posiadają:)
Na pewno byłoby to lepsze, niż zaporponowana przez ZTM niekonsekwencja w podobno spójnym systemie.
Drzwi od 120N i 14WE też byś na czarno pomalował? :p
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 27 paź 2008, 22:31

Glonojad pisze: Może to i podstawowa wiedza plastyka, ale w heraldyce takie połączenia jakoś nie rażą. Ja tam plastykiem nie jestem.

Wiele poświęciłeś wysiłku, żeby obalać moją nieprofesjonalną, rzuconą ad hoc propozycję. To miłe, ale osobiście bardziej by mnie interesowało, jak obronisz to mdłe i kompletnie, absolutnie niepraktyczne zaproponowane przez ZTM malowanie. "Niech przewoźnicy częściej myją pojazdy" czy jakoś ciekawiej?
e tam obalać. to ty pociągnąłeś dalej temat;) pod względem praktycznym ciężko mi bronić, szczególnie że 'niech częściej myją pojazdy' od lat ciśnie mi się usta, jaka to kolorystyka by nie była.. bronić samego zestawu kolorystycznego mogę o tyle, że bardzo dobrze pasują do siebie zestawy typu 'kolor łagodny-kolor mocny', przy dwóch kolorach mocnych mniejsza ilość kremowego mogłaby dostatecznie kłujących w oczy kolorów nie zrównoważyć (tak jak nic nie robi tego przy obecnym malowaniu, i dlatego też nigdy to malowanie do końca mi nie leżało).
kiedy wyobrażałem sobie kiedyś malowanie jakie ja bym zaproponował, to było to coś pomiędzy planami ztm a klasycznym malowaniem 'berlietowskim' - kremowe lub białe tło, czerwono-żółty pas tuż pod linią okien, u góry wąski czerwony przylegający do tej linii. ogólnie kompromis między prl-owską klasyką a dzisiejszym, z zaakcentowaniem baw miasta.

Moment moment, to nie ja napisałem, że drzwi są z gumy i szkła :p - pomalować można także i ramę pod szybą, jakby się kto uparł.
ja przecież też tego nie napisałem:) szyba niestety, w miejscu sklejenia z ramą pokryta jest czarnym zaciemnieniem.

Na pewno byłoby to lepsze, niż zaporponowana przez ZTM niekonsekwencja w podobno spójnym systemie.
Drzwi od 120N i 14WE też byś na czarno pomalował? :p
nie pomalował, ponieważ zaburzyłoby to linię okien - jako że drzwi te ponad nią sięgają. zastosowałbym inny patent - pomalował je na czarno wzdluż samej linii okien pojazdu, na reszcie powierzchni powtórzył wzór malowania. mówiąc najprościej, 'wtopiłbym' drzwi w pojazd, nie wyróżniał je.

Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 1833
Rejestracja: 30 gru 2005, 16:07
Lokalizacja: Zielone Pola Białej Łąki
Kontakt:

Post autor: Tyrystor » 27 paź 2008, 22:32

TLG - czemu Twój projekt nie stał się oficjalny? On w porównaniu z tym beżem i zżynanym przez wszystkich żółto-czerwonym schematem jest najlepszy z zaproponowanych!

Poza tym: Berlin jest miastem partnerskim Warszawy, kiedyś wszystkie autobusy były beżowe, to co, mamy być gorsi? :D

[ Dodano: Pon 27 Paź, 2008 22:36 ]
blinski pisze:ja przecież też tego nie napisałem:) szyba niestety, w miejscu sklejenia z ramą pokryta jest czarnym zaciemnieniem.
Ale pomalować na jakiś inny kolor niż czarny się da - przykładem jest ten autobus.
112 120 190 240 256 412 527 E-9 L43 L45 N11

Awatar użytkownika
Glonojad
Dark Lord of The Plonk
Posty: 26847
Rejestracja: 13 gru 2005, 23:39
Lokalizacja: z Ochoty, jak to płaczki

Post autor: Glonojad » 27 paź 2008, 22:41

blinski pisze:nie pomalował, ponieważ zaburzyłoby to linię okien - jako że drzwi te ponad nią sięgają. zastosowałbym inny patent - pomalował je na czarno wzdluż samej linii okien pojazdu, na reszcie powierzchni powtórzył wzór malowania. mówiąc najprościej, 'wtopiłbym' drzwi w pojazd, nie wyróżniał je.
A widzisz. Tu niestety plastyk zderza się z pasażerem. A pasażer, przede wszystkim ten niedowidzący powie: bezwzględnie jest mu potrzebny kontrast na drzwiach, bo ich inaczej po prostu nie znajdzie.
Wypowiedź ta stanowi moje prywatne zdanie i nie może być cytowana lub analizowana w związku z moją działalnością w jakiekolwiek instytucji z którą mogę lub mogłem współpracować, ani jako stanowisko tej instytucji. Nie wyrażam także zgody na jej przetwarzanie w żadnej formie technicznej ni magicznej.

blinski
Posty: 1310
Rejestracja: 25 kwie 2007, 14:08
Lokalizacja: z domu, po kryjomu

Post autor: blinski » 27 paź 2008, 22:57

Tyrystor pisze: Ale pomalować na jakiś inny kolor niż czarny się da - przykładem jest ten autobus.
to są żółte, naklejane foliowe ramki, o ile mnie wzrok nie myli. oczywicie, jakby się uprzeć u nas też dałoby się je zrobić:)
Glonojad pisze: A widzisz. Tu niestety plastyk zderza się z pasażerem. A pasażer, przede wszystkim ten niedowidzący powie: bezwzględnie jest mu potrzebny kontrast na drzwiach, bo ich inaczej po prostu nie znajdzie.
na pewno by znalazł z racji dużych szyb znacznie niższych niż linia okien. no, przyznaję, w 14we mógłby mieć problem.

fluger
Posty: 523
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:28

Post autor: fluger » 27 paź 2008, 23:17

Mogli by pomyśleć o ogłosić jakiś konkurs na projekt i jakieś internetowe głosowano.

ODPOWIEDZ