[Onet] Zwolniony za publikację karykatur Mahometa

Moderator: Szeregowy_Równoległy

JohnnyT
Posty: 166
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:36
Lokalizacja: CCCP

Post autor: JohnnyT » 08 lut 2006, 21:37

Tm pisze:
JohnnyT pisze:Chodziło mi o "obraze uczuc religijnych.
Oczywiscie, ze wystepuje takie cos jak "uczucia religijne" , jednak w wiekszosci przypadkow wykorzystuja to ludzie wierzacy do walki z ludzmi o innym swiatopogladzie.
czyli wolno obrażać Muzułmanów(i jakiekolwiek inne religie) :shock: :?:
Potrafisz rozroznic "obrazac uczucia religijne muzulmanow" od "obrazac muzulmanow" ?
Zreszta wiadomo, ze sa pewne granice przyzwoitosci i dobrego smaku, myslalem, ze tego nie musze pisac. Chodzilo mi raczej o "obraznie" takiego typu jak owa karykatura, bo wlasnie tego typu rzeczy sa najczestrza przyczyna podobnych sporow...

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 08 lut 2006, 22:26

JohnnyT pisze:Chodzilo mi raczej o "obraznie" takiego typu jak owa karykatura, bo wlasnie tego typu rzeczy sa najczestrza przyczyna podobnych sporow
to taka karyktura nie obraza muzułamnów, naśmiewanie się z osoby uważanej przez nich za świętą jest dozolone? w kraju, który uważa siebie za tolerancyjny?
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Awatar użytkownika
hafilip84
Jego Gryząca Albumowość
Posty: 7641
Rejestracja: 14 gru 2005, 21:03
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: hafilip84 » 08 lut 2006, 22:28

JohnnyT pisze:Potrafisz rozroznic "obrazac uczucia religijne muzulmanow" od "obrazac muzulmanow" ?
a znasz magiczne slowko "implikacja"?

JohnnyT
Posty: 166
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:36
Lokalizacja: CCCP

Post autor: JohnnyT » 08 lut 2006, 22:38

Tm pisze:
JohnnyT pisze:Chodzilo mi raczej o "obraznie" takiego typu jak owa karykatura, bo wlasnie tego typu rzeczy sa najczestrza przyczyna podobnych sporow
to taka karyktura nie obraza muzułamnów, naśmiewanie się z osoby uważanej przez nich za świętą jest dozolone? w kraju, który uważa siebie za tolerancyjny?
Wg mnie nie ma w tym nic specjalnie zlego. Tolerancja nie jest tu fortunnym sformulowaniem, bo jesli ktos ma takie czy inne poglady na temat danej religii to tez trzeba je tolerowac.

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 08 lut 2006, 22:57

JohnnyT pisze:Wg mnie nie ma w tym nic specjalnie zlego. Tolerancja nie jest tu fortunnym sformulowaniem, bo jesli ktos ma takie czy inne poglady na temat danej religii to tez trzeba je tolerowac.
No to równie dobrze mozna spytac dlaczego zakazane jest głoszenie poglądów nazistowskich lub komunistycznych- w końcu jak ktos ma takie poglądy, to trzeba je tolerować- nieprawdaż? ach, no i muzułamnie tez moga w tej Danii wzywac do wprowadzenia szariatu i mordowania niewiernych(celowa hiperbola)- jak wolność poglądów, to wolność
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

JohnnyT
Posty: 166
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:36
Lokalizacja: CCCP

Post autor: JohnnyT » 08 lut 2006, 23:04

Tm pisze:
JohnnyT pisze:Wg mnie nie ma w tym nic specjalnie zlego. Tolerancja nie jest tu fortunnym sformulowaniem, bo jesli ktos ma takie czy inne poglady na temat danej religii to tez trzeba je tolerowac.
No to równie dobrze mozna spytac dlaczego zakazane jest głoszenie poglądów nazistowskich lub komunistycznych- w końcu jak ktos ma takie poglądy, to trzeba je tolerować- nieprawdaż? ach, no i muzułamnie tez moga w tej Danii wzywac do wprowadzenia szariatu i mordowania niewiernych(celowa hiperbola)- jak wolność poglądów, to wolność
Sorry, ale nic nie mam przeciw gloszeniu pogladow nazistowskich, czy tym bardziej komunistycznych, zreszta mowisz to tak jakby nikt takowych nie glosil. Nie wiem dlaczego jest zakazane, nie ja je zakazalem.

Awatar użytkownika
fik
Naczelne Chamidło
Posty: 27406
Rejestracja: 10 gru 2005, 12:34
Lokalizacja: so wait for me at niemandswasser

Post autor: fik » 08 lut 2006, 23:06

A mówią, że to fanatyzm religijny jest groźny. :roll:
and I ask my masks and I:
surely we are living in a dream?

Tm
Posty: 7559
Rejestracja: 13 gru 2005, 21:27
Lokalizacja: Boskie Buenos

Post autor: Tm » 08 lut 2006, 23:21

Fikander pisze:A mówią, że to fanatyzm religijny jest groźny. :roll:
nic dodac, nic ująć
აბგდევზთიკლმნოპჟრსტუფქღყშჩცძწჭხჯჰ
абвгґдеєжзиіїйклмнопрстуфхцчшщюяь
ابتثجحخدذرزسشصضطظعغفقكلمنهويةى

Szamot
Posty: 2315
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:09

Post autor: Szamot » 09 lut 2006, 0:43

JohnnyT pisze:Sorry, ale nic nie mam przeciw gloszeniu pogladow nazistowskich, czy tym bardziej komunistycznych, zreszta mowisz to tak jakby nikt takowych nie glosil. Nie wiem dlaczego jest zakazane, nie ja je zakazalem.
Zakazuje je Prawo Państwa w który żyjesz (ściśle Konstytucja RP).
I proszę o jego przestrzeganie w ramach uczestnictwa w forum.
Pozdrawiam

Ps. Poprzedni post wycięty za '88'.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 09 lut 2006, 9:26

Rosa pisze:Ależ oczywiiście że mógłbyś i własnie TYM się różnimy.
Powiedz to autorce sławetnej "rzeżby" JP2, wystawianej swego (krótkiego) czasu w Zachęcie.

[ Dodano: 2006-02-09, 09:39 ]
Ikarusomaniak pisze:
dennis pisze:Tyle, że jak to się będzie miało, to górnolotnych sloganów o wyższości katolicyzmu nad islamem. Chcemy się w końcu czymś od nich wyróżniać, choćby tolerancją, czy uznajemy, iż nie jesteśmy w niczym od nich lepsi :?: Nie można być trochę w ciąży. Nie chce mi się dalej tych bzdur czytać...
Nie chcę mówić o wyższości czy niższości czegokolwiek nad czymkolwiek, ale przyjrzyj się choćby reakcjom w NY, Madrycie czy Londynie (jak było z Moskwą nie wiem) - jak tam ludzie zareagowali na pogwałcenie najwyższej świętości, jaką jest życie - było podpalanie ambasad? A meczetów? Jeśli były jakieś rozruchy, to państwa szybko zadziałały i uspokoiły co bardziej krewkich obywateli, nie było odpowiedzialności zbiorowej.
Natomiast teraz spirala przemocy i nienawiści w "świecie arabskim" dalej się nakręca, przeciwko całemu Zachodowi, tamtejszym władzom jest to zresztą na rękę, ale jak im się to wymknie spod kontroli to po dupie dostaniemy my.
Czyli nadal uważasz, że drażnienie niedźwiedzia, albo inaczej: dźganie badylem gniazda szerszeni jest ok :?: #-o :twisted: Gratuluję dobrego samopoczucia.
Oczywiście sposób reakcji nas różni. Zresztą mieliśmy dużo większe powody (jednak masakra to chyba coś więcej niż czyjakolwiek karykatura) by REAGOWAĆ. To prawda! Ale czy z tego wynika, że mamy prawo do obrażania tych ludzi, cokolwiek byśmy o nich myśleli? Gdyby jedni i drudzy się opamiętali, to nie byłoby na co REAGOWAĆ. Jesteśmy niestety wszyscy siebie warci.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 09 lut 2006, 10:04

dennis pisze:
Rosa pisze:Ależ oczywiiście że mógłbyś i własnie TYM się różnimy.
Powiedz to autorce sławetnej "rzeżby" JP2, wystawianej swego (któktiego) czasu w Zachęcie.
Ktoś ją zasztyletował? JAkis wyrok śmierci na niej ciąży? Bojowki chrześcijańskie spalily jej mieszkanie i samochód? Może zaczęto z jej powodu palić jakies ambasady?
Tu własnie chodzi o sposób reakcji. NIE DA się uniknąć sytuacji kiedy kogoś chcący lub niechcący urazimy ale reakcja na to nie może być w tak oczywisty sposob wyolbrzymiana.
Teraz obrażono się o karykatury, co bedzie następne? To że kobiety nie chodzą z zakrytymi twarzami? I co wtedy? też się dostosujemy?

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 09 lut 2006, 10:37

Rosa pisze:
dennis pisze:Powiedz to autorce sławetnej "rzeżby" JP2, wystawianej swego (któktiego) czasu w Zachęcie.
Ktoś ją zasztyletował? JAkis wyrok śmierci na niej ciąży? Bojowki chrześcijańskie spalily jej mieszkanie i samochód? Może zaczęto z jej powodu palić jakies ambasady?
Tu własnie chodzi o sposób reakcji. NIE DA się uniknąć sytuacji kiedy kogoś chcący lub niechcący urazimy ale reakcja na to nie może być w tak oczywisty sposob wyolbrzymiana.
Teraz obrażono się o karykatury, co bedzie następne? To że kobiety nie chodzą z zakrytymi twarzami? I co wtedy? też się dostosujemy?
To jest kwestia temperamentu, a może odmienności kulturowej. Nie wiem, nie jestem ekspertem od spraw wschodnich. Ale z pewnością nie jest to kwestia czyjejś lepszości czy gorszości.
W Stanach, jak Ci jakaś łajza do chałupy wlezie, to masz prawo ją zastrzelić. Z tym też będziesz walczył? Czy może jednak dostosujesz się, choćby z obawy o swoje życie :?: A może stwierdzisz, że ten, kto strzela jest gorszy, bo powinien różaniec w łapę wziąć i zacząć się modlić?
Wiem, wiem, analogia jest dość ogległa. Niemniej jednak jest. A skoro my, chrześcijanie, nie znajac się na rzeczy, podejmujemy się oceniać i wyrokować co jest, a co powinno być dla kogo najważniejsze i jak ma reagować, a w dodatku uważamy się za lepszych... Pozostawię to bez komentarza.

Rosa
Posty: 4598
Rejestracja: 20 gru 2005, 14:47
Lokalizacja: os Wilga

Post autor: Rosa » 09 lut 2006, 10:42

Ośmielam się stwierdzic że ktoś kto zastrzeli gościa kto mu się pcha do chalupy jest lepszy od gościa który innemu podpala chalupe.
Jesli bym mial krewkiego sąsiada to powinienem mu wybaczać wszelkie występki, pobicia itp "bo tak go wychowano"?
Nie moją rzeczą jest ocenianie czy muzulmanom sie dobrze żyje ze swoim prawem koranicznym i nie zamierzam zmieniac tego prawa u nich ale chcę tego samego czyli żeby nie narzucano obcych nam wartości na naszym podworku.
Duńczycy nie wydrukowali tych karykatur w Arabskiej gazecie a SWOJEJ. Nie narzucali nikomu swoich przekonań a to im teraz narzuca się przyjmowanie jakiś obcych wartości.

Dennis
Posty: 2346
Rejestracja: 09 sty 2006, 15:25
Lokalizacja: Bemowo niegdyś

Post autor: Dennis » 09 lut 2006, 11:53

Nie mam już siły z Tobą dyskutować. Sarmata pełną gębą. Chyba za bardzo wziąłeś sobie do serca maksymę z wiersza Fredry. Jeśli uważasz, że każdy u siebie może robić wszystko, na co tylko ma ochotę (spróbuj włączyć głośny big-beat w mieszkaniu w bloku, o drugiej w nocy), to sobie tak uważaj. Tylko, że współwinę moralną za ofiary ewntualnego zamachu terrorystów istlamskich w Warszawie będziesz ponosił także Ty i myślący podobnie do Ciebie.
A wogóle, to pomijając swojego postępowania wpływ na innych, IMHO należy myśleć także o sobie, a może nawet przede wszystkim. I to racjonalnie, a nie ideologicznie. Dla przykładu: czy wolno Ci zostawić otwarty samochód na parkingu, z kluczykami w środku, na noc? Wolno. Oczywiście. A dlaczego tego nie robisz? Z tego samego powodu, z którego nie powinno się tych karykatur w polskiej prasie zamieszczać. Dla własnego dobra. Jeśli wszystkie inne powody, w tym chociażby te, które właśnie mogłyby świadczyć o naszej wyższości nad muzułmanami, poszły wcześniej w odstawkę.
Powiedziałem już, nie pochwalam zamachów, ani mordowania, czy palenia kogokolwiek! Uważam też, że sposób reagowania nas z pewnością różni. Ale gdybyśmy naprawdę byli lepsi, to przełknęlibyśmy ich zniewagi pod naszym adresem (oczywiście tylko te na czynione na ich terenie) i sami nie robilibyśmy tego samego.
Z mojej strony EOT, ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu.

JohnnyT
Posty: 166
Rejestracja: 20 gru 2005, 18:36
Lokalizacja: CCCP

Post autor: JohnnyT » 09 lut 2006, 13:06

Szamot pisze:

Ps. Poprzedni post wycięty za '88'.
To bylo raczej w formie zartu...

ODPOWIEDZ