Nowe nazwy przystanków

Moderatorzy: Tyrystor, Dantte

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 07 maja 2012, 12:28

Językoznawców ja bym nie pytał. Reformy pisowni nie wychodzą im od 80 lat. A niedawno RJP wymodziła pisownię Warszawa-Praga-Północ. Na szczęście nie pisze tak nikt.

osa
Posty: 2595
Rejestracja: 23 wrz 2009, 12:04

Post autor: osa » 07 maja 2012, 12:51

Naprawdę? Z aż dwoma dywizami? O czymś takim jeszcze nie słyszałem. Oby nie dotarło to do naszej korekty... Ja już przeżyłem chyba ze dwie zmiany typu Praga-Południe -> Praga Południe i na odwrót.

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10660
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 maja 2012, 13:08

Z tą Pragą-Północ to słyszałem. I w połączeniu z Warszawą wychodzi koszmarnie.
drapka pisze:Ratusz Ochoty - ochoty na co?
Ja wiem, że z jednej strony Ochota i Wola, ale nie przesadzaj. Ja tak dzielnicy nie nazwałem (-(
osa pisze:Niezbyt podoba mi się określenie ”Urząd dzielnicy Ochota”. To jak rzeka Wisła, miesiąc marzec.
Ale jest prawidłowe i lepsze od tych ratuszów. I nie jest to to samo, co rzeka Wisła, bo Wisła musi być rzeką, a Ochota nie musi być urzędem dzielnicy. A obowiązuje przecież Urząd Miasta (stołecznego) Warszawa, Prezydent Miasta Legionowo, Starosta Powiatu Warszawa-Zachód - to jest dokładnie ta sama konstrukcja.
Jaką byś widział alternatywę? Urząd Ochoty? Brr... Chociaż to zapewne kwestia przyzwyczajenia.
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

MichalJ
Posty: 15236
Rejestracja: 12 kwie 2010, 19:33

Post autor: MichalJ » 07 maja 2012, 13:09

Prącie bardzo, link zaraz z ich głównej strony.

http://www.rjp.pan.pl/index.php?option= ... &Itemid=59

Przecież takiej bredni to ja bym nawet wymyślić nie umiał, mam zbyt ograniczony umysł.

[ Dodano: |7 Maj 2012|, 2012 13:12 ]
"Urząd Miasta", "Urząd Gminy", "Urząd Dzielnicy" to są nazwy tych urzędów i nie można sobie słowa "Dzielnicy" pominąć. Z "miesiącem lipcem" jest inaczej.

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36685
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 maja 2012, 13:35

KwZ pisze:I nie jest to to samo, co rzeka Wisła, bo Wisła musi być rzeką
Niespełna miesiąc temu chodziłem po Wiśle i bynajmniej nie jestem Chrystusem... :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10660
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 maja 2012, 13:46

Rzeka lodu też rzeka :P
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36685
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 maja 2012, 14:27

Ta "rzeka lodu" ma nawet prawa miejskie... :P
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 3846
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 07 maja 2012, 15:59

Bastian pisze:Niespełna miesiąc temu chodziłem po Wiśle i bynajmniej nie jestem Chrystusem... :P
Pamiętaj. Co ma wisieć, nie utonie :P

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 07 maja 2012, 17:30

Bastian pisze:
Szeregowy_Równoległy pisze:Nawet wśród pasażerów, którzy w ten sposób mogą się dowiedzieć, że coś takiego w ogóle istnieje.
A po co im ta wiedza? Żeby doszli do wniosku, że mogą na Okęcie zajechać samochodem zamiast autobusem podmiejskim?
Jeśli z jakiegoś powodu, nawet jednorazowo, zapragną jechać samochodem (bo np. po pracy chcą zakupy zrobić w będącym nieopodal markecie), to tak. Niech tak jeżdżą. Lepiej tak, niż ładować się puszką dalej. I niech wiedzą, że na Okęciu mogą bezpiecznie, legalnie i w cenie biletu zostawić samochód. Problemem nie jest to, że w nazwach przystanków pojawia się "P+R". Problemem jest niekonsekwencja w sposobie dodawania "P+R". Bo z Okęcia Organizator zrobił pralkę, bo Połczyńska dostała "P+R" w pakiecie z "parkingiem", bo parkingi przy stacjach metra i ten przy Wileńskim w ogóle nie są uwzględnione w nazwach przystanków. A samo "P+R" nie wydaje mi się problemem, bo naprawdę "Dw. Wileński P+R" byłby aż takim potworkiem?
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10660
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 maja 2012, 17:33

A P+R Dw. Wileński :> ?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
primoż
Posty: 3846
Rejestracja: 24 gru 2010, 0:57
Lokalizacja: z pól kartoflanych

Post autor: primoż » 07 maja 2012, 17:35

KwZ pisze:A P+R Dw. Wileński :> ?
P+R Targowa :-$

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36685
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 maja 2012, 18:26

Szeregowy_Równoległy pisze:Jeśli z jakiegoś powodu, nawet jednorazowo, zapragną jechać samochodem (bo np. po pracy chcą zakupy zrobić w będącym nieopodal markecie), to tak. Niech tak jeżdżą. Lepiej tak, niż ładować się puszką dalej.
Za te miliony wolę widzieć puszki tych jednorazowych podróżników dalej.

Nadal mnie nie przekonałeś. Nadal nie widzę sensu robić daleko idących kroków, nawet w kwestii nazewniczych, dla jednorazowych klientów. To się po prostu nie opłaca.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

Awatar użytkownika
KwZ
Posty: 10660
Rejestracja: 05 paź 2008, 22:43
Lokalizacja: z Parku Odkrywców

Post autor: KwZ » 07 maja 2012, 18:31

Dopisanie P+R do nazw przystanków to daleko idący krok w kwestii nazewniczej?
Czy pełzający zamach stanu zostanie odkręcony?
Sądy są na polityków - a nie dla polityków!

Awatar użytkownika
Szeregowy_Równoległy
Szeregowe Chamidło
Posty: 14095
Rejestracja: 13 paź 2008, 11:37

Post autor: Szeregowy_Równoległy » 07 maja 2012, 18:32

Znaczy uważasz, że dodawanie "P+R" jest złe, bo jeszcze ktoś się dowie i zacznie korzystać z parkingów tak, jak powinno się z nich korzystać, znaczy przyjedzie, zaparkuje i pojedzie dalej zbiorkomem? To może lepiej było nie budować parkingów, tylko zwężać ulice, najlepiej do dwóch pasów, jednego dla puszek, a drugiego dla autobusów? A co 100 metrów patrol policji ustawić. Wtedy jeszcze więcej ludzi by wybrało zbiorkom.
129, 177, 178, 187, 194, 197, 207, 716, 401, 517, N35, N85, R1, R3, S1.

Nazywam się Major Bień

Awatar użytkownika
Bastian
Sułtan Maroka
Posty: 36685
Rejestracja: 13 gru 2005, 14:08
Lokalizacja: Gdzieś tam na północy...

Post autor: Bastian » 07 maja 2012, 18:38

Szeregowy_Równoległy pisze:Znaczy uważasz, że dodawanie "P+R" jest złe, bo jeszcze ktoś się dowie i zacznie korzystać z parkingów tak, jak powinno się z nich korzystać, znaczy przyjedzie, zaparkuje i pojedzie dalej zbiorkomem?
Tak. Zaśmiecenie publicznej przestrzeni nazewniczej (a tak!) jest w tym przypadku większe, niż ewentualny zysk. Lepszą promocją, bo skierowaną od razu ku właściwemu targetowi, jest duża nazwa na budynku (która zresztą jest).

Cieszę się, że nie stawia się takiego parkingu przy PKP WKD AL. JEROZOLIMSKIE. Nazwy P&R PKP WKD AL. JEROZOLIMSKIE bym nie zdzierżył. Natomiast jestem ciekaw, którego członu według ciebie nie należy promować.
Szeregowy_Równoległy pisze:To może lepiej było nie budować parkingów
Takim kosztem w takim miejscu, jak Okęcie? Oczywiście, że nie. 43 tysiące za miejsce? Taniej byłoby zafundować darmowe bilety na siedemsetki z Okęcia.
Honi soit qui mal y pense... Chemia teraz doszła do wspaniałych wyników. Robią wiewiórki z aminokwasów. Kir Bułyczow
Gdzieś tam może i jest prawda, ale kłamstwa tkwią w naszych głowach. Terry Pratchett
Darmowy ser znajduje się tylko w pułapkach na myszy. Kir Bułyczow

ODPOWIEDZ